Asıl adı “Mean Platelet Volume” olan MPV kanın pıhtılaşmasını sağlayan elemanların yaklaşık boyutları anlamına gelirken, en doğru MPV değerlerinin trombosit yani PLT değerleriyle birlikte değerlendirilmesi çok önemlidir. Trombositler kemik iliğinde üretilirken, yeni üretilen trombositlerin daha büyük olduğu göze çarpmaktadır. MPV testi ile üretilen trombosit miktarı ve bu miktarın değişkenlikleri ile ilgili kontroller yapılmaktadır. MPV yüksekliği tehlikeli mi diye sorulacak olursa, bu sorunun cevabı kesinlikle evet olarak belirtilebilir. MPV değerlerinin sadece yüksekliği değil, düşüklüğü de tehlikeli durumlara yol açabilirken MPV değerlerinin yüksek olması kanın pıhtılaşması daha kolaylaşabildiği için kalp ve damar sorunları, damarda kan pıhtısı oluşması, felç, emboli ve tromboz gibi durumların görülebilmesi daha da kolaylaşmaktadır.

MPV Yüksekliğinin Nedenleri
MPV yüksekliği şeker hastalıklarında ve kan zehirlenmelerinde sıkça görülürken, özellikle kan zehirlenmelerinde kandaki trombosit miktarı azalmışsa kandaki trombositlerin yıkıma uğradığı değerlendirilebilmektedir. Bunun haricinde preeklampsi denilen hamilelik zehirlenmesi, immun trombositeponi, bazı kalıtsal hastalıklar, kan kanseri, tiroid hormunun yüksekliği, b12 yetmezliği ve kemik iliği problemlerinde MPV yüksekliği nedenleri olarak belirtilebilir.

mpv_yuksekligi_nedenleri_tedavisi_dusuklugu.jpg


MPV Düşüklüğünün Nedenleri
MPV nedir düşüklüğü trombositlerin toplam hacim ve etkinliğinin azalması anlamına gelirken, kanın çok daha yavaş pıhtılaşması olarak da nitelendirilebilir. Kanın yavaş pıhtılaşması olası bir kanamanın durdurulamaması anlamına gelirken iç kanama durumunun yaşanabilmesi de mümkün hale gelmektedir. MPV düşüklüğü nedenlerine bakılacak olursa iltihaplı hastalıklar ve bazı kanserlerin MPV düşüklüğüne yol açması yanında trombosit değerlerini de oldukça arttırırken, kronik böbrek yetmezliği, kan kanseri, kemoterapi ilaçları, Wiskott Aldrich sendromunun da MPV düşüklüğünün nedenleri arasında olduğu görülmektedir. İlaç kullanımlarında trombositlerin ölmesi söz konusu olurken, MPV değerleri de olabildiğince düşük seyrettiği de söylenebilir.

CRP Yüksekliği Neyi Gösterir? CRP Antibiyotikle Düşer Mi? Nedenleri Tedavisi ! Tıklayın !

CRP Yüksekliği Nedenleri Nelerdir? Kandaki CRP Yüksekliği Nasıl Düşürülür? Tıklayın !

Ferritin Yüksekliği Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri Tıklayın !

TAHLİL SONUCU PLT DEĞERİ Tıklayın !