PCOS'u önlemenin 4 kolay yolu makalemizde sizlerle... PCOS (Polikistik Over Sendromu), günümüzde çoğu kadının uğraştığı çok yaygın bir sorundur.

PCOS, yumurtalıkların anormal miktarda androjen, genellikle kadınlarda küçük miktarlarda bulunan erkek seks hormonları ürettiği bir durumdur. Polikistik over sendromu adı, yumurtalıklarda oluşan çok sayıda küçük kisti tanımlar. Araştırmalar gösteriyor ki, PCOS'u iyileştirebilecek hiçbir şey kesinlikle yoktur, ancak yaşam tarzınızdaki bir değişiklik büyük miktarda fark yaratabilir!

PCOS'u önlemek için yaşam tarzımızda nasıl büyük bir değişiklik yapabileceğimize dair kolay bir rehber sunuyor...


Not: Rutininizde, diyetinizde vs. herhangi bir değişiklik olursa her zaman doktorunuza danışın. Bunlar, vücudunuzun yaşadıklarıyla mücadele etmenin en temel yollarıdır, ancak tanınızı doktorunuzdan daha iyi kimse bilemez!

1. Yol: İşlenmiş Gıdaları ve Şekeri Diyetinizden Çıkarın​

polikistik-over-sendromu-tedavisi.jpg

Yüksek şekerli gıdalardan kaçınmak önemlidir. Daha az şeker yemek, daha düşük kan şekeri seviyelerine neden olur. Bu, insülin seviyelerini düşürür ve erkek hormon seviyelerini azaltır. Tatlı patates ve kepekli tahıllar gibi düşük glisemik indeksi olan karbonhidratları ekleyin.


2. Yol: Daha Fazla Protein Yiyin​

pcos_tedavisi.jpg

Sağlıklı, yüksek proteinli yiyecekler arasında yumurta, fındık, süt, et ve deniz ürünleri bulunur. Özet Daha yüksek protein alımı , özellikle PCOS'lu kadınlar için kilo kaybını artırabilir.

Diyetinize yumurta, fındık ve deniz ürünleri gibi sağlıklı, yüksek proteinli ürünler eklemeyi deneyin. Metabolizma hızınızı artırın ve vücudunuzu kalori yakan bir makine yapın.

3. Yol: Abur cuburları kesin​

polikistik-over-sendromu-beslenme.jpg

Abur cubur yerine sağlıklı yiyecekleri seçin. Abur cuburlar doymuş veya hidrojene yağlar açısından zengindirler. Bu sağlıksız yağlar östrojen üretimini artırabilir ve bu da PCOS semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir.

4. Yol: Haftada 5 Defa En Az 1 Saat Egzersiz Yapın​

pcos_egzersiz.jpg

Tempolu yürüyüş, koşu, bisiklete binme veya yüzme gibi orta dereceli egzersizlerin tümü PCOS'a yardımcı olabilecek harika aktivitelerdir. Bu tür egzersiz vücudunuzun insüline duyarlılığını artırır, bu da kardiyovasküler hastalık ve tip 2 diyabet riskinizi azaltır.

Çalışmalar, günde 30 dakika, haftada üç kez, haftada toplam üç saat arasında değişen egzersiz seanslarının PKOS ile ilişkili metabolik ve üreme semptomlarını iyileştirdiğini bulmuştur.