Evdeki rutubet nasıl giderilir diye düşünüyorsanız sizlere rutubet önleyici tavsiyelerde bulunacağız. Rutubet giderici boyalar küf önleyici boyalar pek işe yaramayabiliyor... Hatta nem alıcılar bile bazen işe yaramayabiliyor. Sizlere evinizdeki rutubeti gidermenin çözümlerinden bahsedelim...

Rutubet Nasıl Önlenir? Rutubet Önleyici Tarifler

Birçok kişinin evinde yaşadığı rutubet sorunu bazı odaların tavanında bazen duvarlarında görülür. Havalandırmanın yetersizliği ve dış mantolama olmamasından dolayı duvar terlemesi, küf gibi evde rutubet oluşmasının sebepleridir. Eskiden sobalı evlerde rutubet pek olmazdı. Ancak daha sonra doğalgaz bağlanan evlerde dış mantolama olmamasından dolayı rutubet olabiliyor. Sizlere çözüm önerilerinde bulunacağız ancak eviniz doğalgazlı ise ve mantolama yok ise öncelikle bunu yaptırmanızı tavsiye ederiz. Sonuç olarak duvarlarda ve genelde köşelerde rutubet görebilirsiniz.

rutubet_kuf_onleyici_boyalar.jpg


Rutubet mantar ve bakteri oluşmasına ortam hazırlar buda cilt alerjileri yada solunum gibi problemlerle karşılaşmamıza neden olur. Neyseki rutubeti önleyecek bazı doğal yöntemler vardır sizlere bunlardan bahsedelim..

Boraks ile Rutubeti Önleme Tarifi

Boraks temizlik işlerinde kullanılan leke çıkarıcı ve daha birçok faydası bulunan en önemlisi insan sağlığına zararlı olmayan bir kimyasaldır. Boraks duvarlardaki ve fayansda oluşan küfü ortadan kaldırmak için en iyi çözümdür. Ayrıntılı bilgi için Boraks Nedir? Nerede Kullanılır? adlı makalemize göze atabilirsiniz. Gelim boraks tarifimize...

boraks_rutubet_onleme.jpg


Malzemeler;
 • 1 çorba kaşığı boraks
 • 5 bardak su
Nasıl Yapılır?
Boraksı kullanmadan önce eldiveninizi takın. Daha sonra su ile seyreltin. Elde ettiğiniz karışımı püskürtmeli şişeye doldurun. Temizlemek istediğiniz bölgeye püskürtün 30 dakika bekletin ve bez ile silin. Bu karışımı haftada 1 defa uygulayın.

Sodyum Bikarbonat ile Nem Emici

Deodorant ve antibakteriyel özellikleriyle bilinen sodyum bikarbonat evdeki nemi yok etmek için en iyi çözümlerden biridir. Nem emici olduğundan duvarda oluşan küfü ortadan kaldırır ve kokuyu giderir. Sodyum bikarbonat tarifimizi verelim.

Sodyum_Bikarbonat_Rutubet_Engelleme.jpg


Malzemeler;
 • 3 çorba kaşığı sodyum bikarbonat
 • 2 çorba kaşığı hidrojen peroksit
Nasıl Yapılır?
Sodyum bikarbonatı bir kaba dökün ve ardından hidrojen peroksit ile karıştırın. Daha sonra bu karışımı rutubet olan bölgelere uygulayın. Çıkarmak için is fırça yardımı ile ovalayın. Haftada en az 3 defa bu işlemi yapın.

Çay Ağacı Yağı ile Rutubeti Engelleme

Çay ağacı yağı küfün oluşup yayılmasını engeller ve bakterileri ortadan kaldırır. Yüzeyi korur ve rutubet oluşmasını önler. Pencerelerde kapılarda ve banyoda rutubetin olduğu bölgelerde kullanılabilir. Yüzey koruması ile doğal bir temizlik ürünü haline gelmiştir. Gelelim Çay ağacı yağı ile rutubet önleyici tarifimize...

Malzemeler;

 • 2 çorba kaşığı çay ağacı yağı
 • 1 bardak su
Nasıl Yapılır?
Çay ağacı yağını bir bardak suda seyreltin. Daha sonra püskürtmeli şişeye koyun. Bu karışımı küflü bölgelere püskürtün ve 5 dakika bekleyin. Bez yardımı ile silin bu uygulamayı haftada 3 defa uygulayın.

Deniz Tuzu ile Rutubet Giderici Tarifi

Deniz tuzu kapalı ve havasız alanlarda oluşan rutubeti gidermek için birebirdir. Emici özelliği ile bölgeyi dezenfekte eder. Kokuyu azaltır ve küf oluşumunu yok eder.

deniz_tuzu_nem_emici.jpg


Malzemeler;
 • 3 çorba kaşığı deniz tuzu
 • 5 damla lavanta yağı
Nasıl Yapılır?
Deniz tuzunu küçük torbalara koyun ve lavanta yağını ekleyin. Daha sonra bu torbaları kapalı alanları yerleştirin 2 hafta bekletin ve tekrar değiştirin.

Rutubet_Duvar_Terlemesi_Mantar_Kuf.jpeg


Evde Rutubetten Kısmen Kurtulmak İçin Öneriler
 • Dış mantolama en iyi çözümdür.
 • Evi hergün havalandırın.
 • Kalorifer peteklerinin önlerini perde ya da mobilya ile kapatmayın.
 • Kaya tuzu lambası yakmak nemi önleyecektir.
 • Küfe karşı boya kullanmalısınız.
 • Evin içinde çamaşır asılmaması gerekir.
 • Nemli yerleri sirke ile silebilirsiniz.
 • Nem alma cihazları kullanabilirsiniz.
Rutubeti engellemek için çözümleriniz neler? Tıklayın !
4 Adımda Evdeki Rutubeti Azaltın Tıklayın !
Ahşap Mobilyalardaki Küf ve Rutubet Nasıl Temizlenir? Tıklayın !
Duvarda Terleme ve Çözümü için Tıklayın !