Neden Doğal Tuz Tüketmeliyiz ?

Tuz aslında vücudumuzun aynı su gibi ihtiyacı olan bir besindir.

Bir yanda vücüdumuz için tuzun bu kadar önemi varken diğer yandan sağlık kuruluşları tuzun vücudumuz için tehlikeli bir madde olduğunu söylüyorlar.Burda ciddi bir çelişki gözüküyor.Bu çelişkiyi çözebilmenin tek yolu ise saf tuz kullanmaktır.Burada şunu da özellikle belirtmek isterim ki saf tuz kullanmakla beraber az miktarda tüketmekde önemlidir.Zaten Saf Gurme Tuz keskin ve gerçek bir tuz tadı verdiği için haliyle tuz tüketim miktarımızı azaltıyor.

Saf tuzun anlamını biraz daha açacak olursak,doğada doğal haliyle bulunan tuzlar %96-97 oranında sodyum-klorür %3-4 oranında diğer mineralleri barındırır.Ama rafine tuzlar rafinasyon işleminden geçerken içindeki tüm mineraller alınır sadece sodyum-klorür kombinasyonu haline dönüşür, böyle olunca gerçek tuz vasfını kaybeder ve vücüdumuz için ihtiyaç olan tuzu almış olamayız.

Saf tuz hiçbir işlem görmeden doğadan elde edildiği haliyle tüketildiği için gerçek tuz vasıflarına sahip olarak vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Saf Gurme Tuz kendine has lezzeti ile gerçek tuz tadını vererek yemeklere güzel bir lezzet katar.

gurme_tuz.jpg

Saf Gurme Tuz Nasıl Elde Edilir ?


Saf Gurme Tuzun kaynağı ülkemizde çok az miktarda çıkan daha çok Sivas,Erzincan yörelerinde bulunan tuzlu su çeşmeleridir. Öncelikle bu tuzlu suyun nasıl oluştuğunu ve kaya tuzundan nasıl farklı olduğunu anlatmak isteriz;Dağların çok daha derin kısımlarında aynı kaya tuzu gibi kütleler halinde tuzlar bulunmaktadır buralara direkt olarak girilememekte ve bir maden gibi ulaşılamamaktadır.

Birde dağların içinde bulunan yer altı suları vardır.Bu sular kendi cazibeleri ile yeryüzüne doğru çıkarken bu tuz kütlelerinin içinden geçerler ve kütle halindeki bu tuzu eritip bünyesine alırlar.Artık o yüce dağların içindeki saf sular tuzlu su haline dönüşmüştür.Bu esnada su kendi minerallerini tuza aktarır ve yeryüzüne çıkarken hareket halinde olduğu için tuzu doğal bir şekilde yıkayarak temizler ve bu şekilde ince bir tuzlu su çeşmesi olarak yer yüzüne ulaşır.

Bu çeşmeden gelen tuzlu sular yaz döneminde küçük havuzlarda biriktirilir ve güneş ışığında suyu buharlaşırken tuz havuzun dibine çöker.Henüz bilimsel olarak kanıtlanmamakla birlikte şahsi kanaatimiz olarak şunu da eklemek isteriz ki bu tuzumuz güneş ışığında kristalleşirken güneş ışığının prizmalarınıda içine hapsederek kristalleşmektedir.

Saf Gurme Tuzun Diğer Tuzlardan Farkı Nedir?

Saf Gurme Tuz tamamen doğal ve mineralli bir tuzdur.Peki kaya tuzu, himalaya tuzu deniz tuzuda doğal ve mineralli bir tuz iken Saf gurme tuzu bunlardan ayıran özelliği ise kendine has lezzeti ile yemeklere gerçek bir tuz tadı vererek yemeklerde güzel bir lezzet almanızı sağlar.

Saf Tuzun sağlığımıza faydaları nelerdir?

Vücudumuzdaki bir çok fonksiyon tuz ile sağlanır beynimizin vücudumuza gönderdiği emirleri taşıyan hücreler bu görevi tuz ile sağlamaktadır.

Vücudumuzun elektrolit dengesi tuz ile sağlanır.Mesela serumun ham maddesi tuzdur ve serumların ana hedefi vücudumuzdaki elektrolit dengesini sağlamaktır.

Yine vücudumuzda ödem oluşmasını engelleyen şey tuzdur.

Tuzun mineral yapısının hemen hemen yarısı sodyumdur, kemiklerimizin sağlamlığı için sodyuma ihtiyaç vardır ve vücudumuzdaki tuzun 4/1'i kemiklerimizde depolanır.

Tuz anti bakteriyel bir maddedir, bu yüzden vücudumuzda antiseptik görevi görür ve mikropların yaşamasını engeller.

Solunum yollarını temizleyerek nefes alış verişimizi rahatlatır.Saf tuzların buna benzer bir çok faydasını sayabiliriz.

Yurt dışındaki bir çok bioenerji uzmanı yaşamın kaynağı olarak su ve tuzu gösterirler.