Bağırsaklarınız, bağırsak mikrobiyomunuz (mikrobiyota) olarak adlandırılan trilyonlarca mikroorganizmaya ev sahipliği yapar. Beslenme, uyku, stres seviyeleri, hastalık durumu ve ilaçlar gibi çeşitli yaşam tarzı faktörleri bağırsak mikrobiyomunuzu etkileyebilir.

Bağırsağınızda yaşayan mikroplar dengede olduğunda, vücudunuzun geri kalanı da uyum içindedir. Bununla birlikte, işler ters gittiğinde, zararlı bakteriler bazen büyüyebilir ve aşırı çoğalabilir, bu da sağlıksız bir bağırsağa (bağırsak disbiyozu da denir) yol açabilir ve bu da vücudunuzun geri kalanını olumsuz yönde etkileyebilir.

bagirsak_sagligi.jpg

Mide rahatsızlığı​

Mideniz sık sık rahatsız oluyorsa ve yemeklerden sonra mide bulantısı veya karın ağrısı yaşıyorsanız, bağırsak bakterilerinizde bir dengesizlik olduğunu gösterebilir. Bakterilerdeki bu dengesizliğe dysbiosis denir. Bağırsak bakterilerindeki dengesizlik, vücudunuzun yiyecekleri işlemede ve israfı ortadan kaldırmada daha fazla zorluk yaşadığı anlamına gelebilir.

Şişkinlik​


Şişkinlik genellikle midede, özellikle bel altında şişkinlikle birlikte oluşan dolgunluk, gerginlik veya ağrı hissi olarak tanımlanır. Yemek yedikten sonra biraz şişkin hissetmek tamamen normaldir. Yiyeceklerinizi gereğinden fazla yediyseniz veya çiğnemediyseniz şişkin hissetmek çok yaygındır. Şişkinliğin diğer bir yaygın nedeni, yüksek lifli bir yemek yemektir. Lif, bağırsağınızdaki bakteriler tarafından fermente edildiğinde, şişkin hissetmenize neden olabilecek gaz üretilir. Bununla birlikte, yemekten sonra bir saatten fazla süren sık ağrılı şişkinlik, bağırsak mikrobiyomunuzun sağlıklı olmadığının bir göstergesi olabilir. Bağırsak sorunu ve karın şişkinliğim var

İshal​


İshal, sıklıkla yumuşak, sıvı dışkı çıkması olarak tanımlanır. Çoğu insan hayatının bir döneminde ishal yaşayacaktır, ancak bu düzenli bir olay haline gelirse bağırsaklarınızın sağlığını göz önünde bulundurmalısınız. İshal, bir enfeksiyonun sonucu olabilir, bu nedenle bir mikrop bağırsağınızın ortamını bozmuştur veya bir gıda intoleransı veya alerjisi ile ilgili olabilir. İshal, bağırsaklarınızdaki iyi bakterileri dışarı atarak bağırsak sağlığınızı daha da kötüleştirebilir ve daha da fazla bağırsak disbiyozuna katkıda bulunur. İshale ne iyi gelir?

Kabızlık​


Kabızlık aynı zamanda birçok insanın ara sıra yaşayacağı bir şeydir. Kabızlık çok bireyseldir - kimileri için ne sıklıkla kaka yaptıklarıyla ilgili, kimileri içinse bağırsaklarını zorlamak veya tamamen boşaltmamakla ilgilidir. Aynı zamanda kakanın kıvamı ile de ilgili olabilir. Ne sıklıkta kaka yaptığınıza gelince - günde 3 kez ila haftada 3 kez herhangi bir yerde normal kabul edilir. Yine de normal olmayan ne? Ikınma, dışkınızı çıkarırken zorluk yaşama, bağırsaklarınızı açtığınızda tam olarak tahliye yapmadığınızı hissetme veya gitme dürtüsünü hissetme ama yapamama. Kabızlığın birçok potansiyel nedeni vardır ancak yaygın bir neden, kalın bağırsağınızda yaşayan bağırsak bakterilerinin çeşitliliğini azaltabilen diyet lifi eksikliğidir. Diğer faktörler arasında düşük sıvı alımı, düzenli egzersiz eksikliği, bazı ilaçlar ve hamilelik bulunur.

Aşırı Gaz​

Gaz çıkarmak normaldir çünkü bu, kalın bağırsağınızda gerçekleşen sindirim sürecinin bir parçasıdır. Bağırsak bakterileriniz kalın bağırsakta sindirilmemiş gıda parçacıkları ile "beslendiğinde", bu sürecin doğal bir yan ürünü olarak gaz üretilir. Aslında ortalama bir insan günde 10-20 kez gaz çıkarıyor. Bununla birlikte, kendinizi günde 20 defadan fazla gaz çıkarıyorsanız ve bunlar özellikle kokuyorsa veya rahatsızlığa neden oluyorsa, bu kötü bağırsak sağlığının bir işareti olabilir.

Sonuç olarak; Bağırsaklarınızın sağlığı, genel sağlığınız ile doğrudan bağlantılıdır. Düzenli olarak yaşadığınız herhangi bir gastrointestinal semptomun farkında olmak önemlidir, çünkü bu, bağırsak sağlığınızın iyileştirilmesi gerektiğinin bir göstergesi olabilir. Bağırsak sağlığınızla ilgili herhangi bir endişeniz varsa veya hazımsızlık, ishal veya kabızlık yaşıyorsanız, en iyisi sağlık uzmanınızdan (aile doktoru ve diyetisyen) tavsiye almaktır.