Sıcak havalarda artan vücut sıcaklığı kalp ve damar sağlığını olumsuz etkiler. Bu dönemde kendinizi güneşten korumanın yanı sıra günlük hayatınızda da değişiklikler yapmanız gerekir. Kalp sağlığını koruyabilmek için su tüketimi ve beslenmenizde nelere dikkat etmelisiniz?

Tuz Tüketimi

Yüksek tuz oranına sahip yemeklerden uzak durmanız kalp sağlınız açısından önemlidir. Günlük almanız gerekenden fazla alınan tuz kalp damar ve böbrek rahatsızlıklarına neden olur. Tansiyon şikayeti olan kişilerin hassas olması gereken bir konudur.

Kahve ve Çay Tüketimi

Fazla kafein alımı çarpıntılara neden olacaktır. Bu durumdan korunabilmek için günde 2 fincandan fazla kahve tüketmeyin. Çay tüketimini sınırlandırın.

Soğuk Duş Almak

Sıcakların etkisini vücudunuzdan atmak için soğuk duş almak başka rahatsızlıklara neden olabilir. Hava sıcak dahi olsa çok soğuk su ile duş almak sonrasında sıcak havaya çıkmak nezle gibi sorunlara neden olabilir. Damarların büzülmesine neden olarak kalp krizine kadar gidebilen sorunlara yol açar.

Az ya da Çok Fazla Su Tüketimi

Su tüketimi sıcaklarla kan akışınızın düzenlenmesine yardımcı olur. Az ya da fazla su tüketimi vücudun dengesini bozacaktır. Günde ortalama 2.5-3 lt arasında tüketmek ideal olandır.

Sıcak Havada Yapılan Egzersizler

Egzersiz yapmak kalp sağlığınızın korunmasında önemlidir ancak sıcak havalarda kalbi yorabilir. Havalandırması iyi bir spor salonunda ya da havanın serinlediği saatlerde dışarıda egzersiz yapmalısınız.