Squalane Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Cilt bakımı günümüzde vazgeçilmez hale geldi ve nemlendirme, herhangi bir cilt bakım rutininin en önemli bileşenidir. Cilt bakımı için skualen yağının devreye girdiği yer burasıdır. Squalane, insan sebumuna çok benzeyen ve önemli cilt avantajları sağlayan doğal bir maddedir. Skualen yağı ve cildinizin sağlığını iyileştirmek için nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Skualen Yağı Nedir?​

Skualen yağı, çoklu doymamış bir hidrokarbon olan skualen yağının doymuş bir yan ürünüdür. İnsan vücudu doğal olarak skualen üretir, bu nedenle türevi olan skualen saç, cilt ve tırnaklar için mükemmel bir nemlendiricidir; vücudumuz onunla ne yapacağını bilir.
Skualen_yagi.jpg
Vücut tarafından doğal olarak üretilen diğer güzelleştirici bileşenler gibi, yaşlandıkça vücudumuzun doğal skualen üretimi de azalmaya başlar . Bu nedenle bilim, güçlü bir yaşlanma karşıtı nemlendirici olarak skualen yağının kullanımını teşvik ediyor. Birçok faydası arasında kanserle savaşmak için kullanılmıştır, inanılmaz bir antioksidandır, detoksifiye eder, nemlendirir ve yumuşatıcı aktivitelere sahiptir.

Bu özel yağı veya bu bileşeni içeren bir ürünü satın alırken, hidrojene skualen yağından üretilen skualen yağı satın aldığınızdan emin olmanız önemlidir. Skualen yağı hidrojene edilmezse, havaya verildiğinde oksitlenir ve sertleşerek cilt için faydalarını ortadan kaldırır.

Geleneksel olarak Güney Pasifik'teki derin deniz köpekbalıklarının karaciğerlerinden elde edilen skualen yağı, geleneksel tıpta uzun süredir kullanılmaktadır ve Asya kültürlerinde "her derde deva" olarak bilinmektedir. Kabızlıktan kansere kadar birçok farklı hastalığa çare olarak kullanılmıştır. Günümüzde cilt bakımı uzmanları sayesinde, skualen artık zeytin, pirinç kepeği ve şeker kamışı dahil olmak üzere birçok bitki kaynağından hasat ediliyor ve bu da çevre dostu seçenek sunuyor.

Squalane Yağının Cildinize Faydaları Nelerdir?​


Vücudunuz yaşla birlikte doğal olarak daha az miktarda skualen üretir ve bu da kuru ve pürüzlü cilde neden olabilir. Bir skualen türevi olan skualen yağı uygulamak cildinizi beslemeye ve nemlendirmeye yardımcı olabilir. Skualeni doğrudan saf haliyle kullanabilir veya cilde faydalı diğer bileşenlerle birleştirebilirsiniz.

Skualen_Yagi_Faydalari.jpg

1. Doğaldır​

Köpekbalığı karaciğeri, skualen yağı üretimi için birincil kaynak iken, birçok bitki bazlı kaynak şu anda mevcuttur. Bunlara buğday kepeği, zeytin, şeker kamışı, pirinç kepeği vb. Cilt bakım ürünlerindeki çoğu içerik, mineral yağ veya petrolatum içerir. Ancak skualen yağı doğaldır. Ayrıca vegan bir bileşen olabilir ve petrokimyasallardan kaçınmak istiyorsanız popüler bir alternatiftir.

2. Tüm Cilt Tiplerine Uygundur​

Squalane, sebumun doğal olarak oluşan bir bileşeninin bir türevidir. Böylece cildiniz onu tanır. Squalane ayrıca yağlı değildir ve hafiftir ve yağlı ciltler için bile uygundur. Squalane cildinizi kolayca nemlendirebilir ve yumuşak ve esnek bırakabilir.

3. Cildi Nemlendirir​

Squalane, sebumumuzun önemli bir parçası olan skualenin değiştirilmiş bir şeklidir. Bununla birlikte, skualen üretimi yaşla birlikte yavaşlar ve cildin kurumasına neden olur. Cildinizdeki doğal yağlara benzediği için skualen etkili bir yumuşatıcı olarak çalışır ve cilt nemine yardımcı olur.

4. İnce Çizgilerin Görünümünü Azaltır​

Squalane yağı cildinizi nemlendirir ve esnekleştirir. İnce çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltır. Ayrıca cildinizde yeni ince çizgilerin oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir. Ancak, bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

5. Cildinizi Pürüzsüzleştirebilir​

Skualen yağının nemlendirici ve yaşlanma karşıtı özellikleri cilt dokunuzu iyileştirebilir. Squalane yağı mükemmel bir yumuşatıcıdır ve düzenli olarak kullanmak cildinizi pürüzsüz hissettirebilir. Anekdot niteliğindeki kanıtlar, cildinizin gözenek boyutunu ve herhangi bir cilt lekesini de azaltabileceğini düşündürmektedir.

6. Cilt Tahrişini Tedavi Etmeye Yardımcı Olabilir​

Squalane yağı, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve cilt tahrişini yatıştırabilir. Sakinleştirici ve hoş bir his sunar. Cildi nemlendirmeye yardımcı olur, alevlenmeleri yatıştırır ve sedef hastalığı, egzama ve dermatit gibi iltihaplı cilt koşullarının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak, bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

7. Akneye Yatkın Cildin Tedavisine Yardımcı Olabilir​

Squalane yağı komedojenik değildir ve cilt gözeneklerinizi tıkamaz. Tüm cilt tipleri için popüler bir nemlendirici seçimidir. Ayrıca, skualen doğal cilt sebumunu taklit eder. Bu nedenle, cildiniz skualen yağını tanıdığı için sebum üretimini azaltma eğilimindedir. Sonuç olarak akneyi azaltmaya yardımcı olabilir.

8. Koyu Lekeleri Azaltabilir​

Squalane yağı antioksidan özelliklere sahiptir. Güneşe maruz kalmanın neden olduğu hasarı azaltarak cildinizin görünümünü iyileştirir. Ayrıca koyu lekeleri azaltabilir ve cildinizi gözle görülür şekilde aydınlatabilir. Ancak, bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
  • Beğen
Reactions: Caddy ve Bal0ncuk