Taş devri diyeti, taş devri döneminde uygulanmış olan beslenme düzeninin günümüze bir diyet programı ile uygulanma durumudur. Karbonhidrat tüketiminin düşük olduğu bir diyet çeşitidir. Atkins ve eko atkins diyetleri ile program bakımından benzerlik göstermektedir. Taş devri diyeti programı ile verilen kiloların daha sonrasında geri alınmayacağı ve korunabileceği söylenmektedir. Bu diyette özellikle hayvansal protein ve bitkiler ile beslenilmesinin nedeni; taş devri zamanında avcılık ve toplayıcılık yapan kişilerin bu şekilde besleniyor olmasıdır.

Örnek Taş Devri Diyeti
Taş devri diyet programının bir örneği aşağıdadır:

  • Kahvaltı: Yarım kavun ve 350 gram haşlanmış somon ile kahvaltı yapılır.
  • Öğle yemeği: İçerisinde 7 büyük haşlanmış karides, 3 bardak çiğ ıspanak, 1 rendelenmiş havuç, 1 dilim salatalık, yarım domates bulunan ve üzerinde limon suyu, zeytinyağı, baharat sosu bulunan bir salata öğle yemeği olarak yenir.
  • Atıştırmalık: 1 bardağın çeyreği kadar badem ve 1 parça yağsız et dilimi atıştırmalık olarak tüketilir.
  • Akşam yemeği: Yemek olarak 2 parça yağsız et dilimi ve 2 bardak buharda brokoli tüketilir. Yanında salata olarak ise; 2 bardak marul, yarım bardak domates, çeyrek bardak mor soğan, yarım bardak avokado ve limon suyu ile yapılmış bir salata yenir.
  • Tatlı: Yarım bardak taze yaban mersini ve çeyrek bardak badem ise tatlı olarak tüketilir.
tas_devri_diyet_listesi.jpg


Taş Devri Diyeti Kilo Verdiriyor Mu?
Taş devri diyeti; yeterli kalori hesabı yapıldığında ve diyetin yanı sıra egzersiz de uygulandığında kilo verdirebilen bir diyet programıdır.

7’den 70’e Taş devri diyeti Prof. Dr. Ahmet Aydın’dan Tıklayın !

Paleolitik Diyet Nedir Nasıl Yapılır? Taş Devri Diyeti Tıklayın !

Paleo Diyetini Denemeden Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey Tıklayın !


Taş Devri diyeti daha mı sağlıklı? Tıklayın !