Toz gıda boyası yapmak özellikle değişik tatlar denemek ve tatlı ve pastaları yaparken değişik uygulamalar yapmak isteyen kişilerin merak konusu olmaktadır. Basit teknikler kullanarak değişik renklerde gıda boyası elde etmek için evlerde bulunan sebze ve meyvelerden yararlanılmaktadır.

Evde yapılacak gıda boyaları ile zararlı kimyasallardan kurtularak zararsız gıda boyası yapmak oldukça kolay olmaktadır. Evde yapılması mümkün olan rengarenk gıda boyaları kimyasallardan arınmış olarak gıdaların renklendirilmesini sağlayacaktır.

toz_gida_boyasi_yapimi.jpg


Gıda Boyası Kullanımları Nasıl Olur?
Toz halindeki gıda boyaları kullanılmak istendiğinde tercih edilen renklerdeki boyalar küçük bir şişe içerisine yarısına kadar konulmalıdır. Üzerine şişeyi dolduracak kadar sıcak su ilave edilerek iyice çalkalanan toz gıda boyası yapımı kullanıma hazır hale gelerek tamamlanmıştır. Arzuya göre her türlü pasta, dondurma, krema ve şuruba birkaç damla damlatılarak renklendirilmesi sağlanabilir.

Kırmızı Gıda Boyası Nasıl Yapılır?
Organik gıda boyası renkleri arasında en fazla tercih edilen renklerden olan kırmızı renk gıda boyasının yapımı oldukça kolaydır. Bunun için gerekli olan malzemeler;

 • 1 adet kırmızı pancar
 • 1 su bardağı su
Kabukları soyularak dörde ayrılan pancar su ile birlikte yumuşayıncaya kadar kaynatılır ve blenderden geçirilir. Tel süzgeç yardımı ile suyu ve posası ayrıştırılan pancar suyu buz kalıplarına konarak buzlukta dondurulur.

Organik pembe ve kırmızı renkleri elde etmek pancar en doğru seçenek olurken alternatif olarak ahududu veya nar kullanılabilir.

Gıda Boyaları Yapımında Renklere Göre Kullanılan Sebze Ve Meyveler
Gıda boyası yaparken renklere göre kullanılan sebze ve meyveler;

 • Turuncu rengi elde etmek için havuç ve şeftali kullanılır.
 • Sarı rengi elde etmek için safran çiçeği ve zerdeçal tozu baharatları kullanılır.
 • Yeşil rengi elde etmek için ıspanak kullanılır.
 • Mavi ve mor rengi elde etmek için yaban mersini ve böğürtlen kullanılır. Mor renk için en ideal sebze lahana dır.
Doğal Gıda Boyaları Nasıl Yapılır? Renkleri ve Tarifleri Tıklayın !

Toz gıda boyası nasıl kullanılır? Tıklayın !

Evde Gıda Boyası Nasıl Yapılır? Resimli Tarif Tıklayın !


Organik gıda boyası nasıl yapılır ? Tıklayın !
 • toz_gida_boyasi_nasil_yapilir_dogal.jpg
  toz_gida_boyasi_nasil_yapilir_dogal.jpg
  55,1 KB · Görüntüleme: 1.351