Avokado yağı, avokado özünden elde edilen doğal bir yağdır. Sağlık ve diğer birçok nedenden dolayı kullanılıyor. Yemek pişirmek için daha çok tercih ediliyor, bu da bazı insanların neden avokado yağı kullandığını merak etmesine neden oluyor.

Avokado yağını yemek pişirmek için kullanmanız için 10 neden:
 1. Yüksek duman noktası.
 2. Birçok pişirme yöntemi ve kullanım için çok yönlü.
 3. Eşsiz tatlandırıcı.
 4. Sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller açısından zengindir.
 5. Antioksidanlar.
 6. Kardiyovasküler sağlığı iyileştirin.
 7. Göz sağlığı.
 8. Artrit semptomlarını azaltır.
 9. Dişeti hastalığı.
 10. Sağlıklı kan şekeri seviyeleri.
 11. Cilt sağlığı.
Bu makale, yukarıdaki nedenlerin her birini ayrıntılı olarak inceleyecektir. O halde haydi başlayalım ve avokado yağının harikalarını keşfedelim.

Yemek Pişirmek İçin Avokado Yağı Kullanmak İçin Nedenler​

avokado_yagi_sagliga_faydalari.jpg

1. Yüksek Duman Noktası​

Duman noktası, sıvı ve katı yağın parçalanmaya başladığı ve yanmaya başladığı sıcaklıktır. Yağın serbest radikaller gibi zararlı bileşikleri serbest bıraktığı duman noktasındadır.

Ayrıca yemeğin tadını da etkiler. Daha da önemlisi, sağlıklı yiyeceklerdeki besinler ve antioksidanlar bozulmaya başlar. Mevcut tüm yağlar arasında rafine avokado yağı, 520ºF'de en yüksek duman noktasına sahiptir. Bu nedenle avokado yağı yemek pişirmek, özellikle yiyecekleri daha yüksek sıcaklıklarda pişiren yiyecekleri kızartmak için popüler hale geliyor.

Bir yağın dumanlanma noktası daha düşükse, onu ısıtırken son derece dikkatli olmanız gerektiğinden, onunla yemek pişirmek daha zor hale gelir.

2. Birçok Pişirme Yöntemi ve Kullanımı İçin Çok Yönlü​

avokado_kizartma_yagi.jpg

Avokado yağının yüksek dumanlanma noktası nedeniyle kızartma dışında kullanılabilecek birçok pişirme yöntemi vardır. Avokado yağı aşağıdaki pişirme yöntemleri ve kullanımları için kullanılabilir:
 • Kızartma.
 • Kavurma.
 • Fırında pişirme.
 • Mangal.
 • Sote.
Kızartmanın yanı sıra, birçok kişi avokado yağı sos olarak kullanır. Ayrıca eti marine etmek, salatanızı süslemek veya diğer malzemelerle birleştirerek yemeğe ekleyebileceğiniz eşsiz bir lezzet elde etmek için kullanabilirsiniz.

Mangalda ızgara yaparken dikkatli olun. Izgaranın ısı üzerindeki yüksekliğine bağlı olarak ızgara sıcaklıkları aşırı derecede yükselebilir. Izgara sıcaklığı, herhangi bir yağın duman noktasının ötesinde olan 520 dereceyi kolayca aşabilir.

Aşağıdakiler, popüler pişirme yöntemlerinin tipik pişirme sıcaklıklarıdır:
 • Derin kızartma: 320-356ºF
 • Tavada kızartma: 248ºF
 • Sote: 248ºF
 • Fırında pişirme: 350-400ºF

3. Eşsiz Tatlandırıcı​

avokado_yagi_faydalari.jpg

Daha önce avokado yediyseniz, avokado yağının tadının nasıl olduğu hakkında bir fikriniz var. Bununla birlikte, avokadoyu yağa dönüştürdükten sonra aroması daha hafif ve aynı derecede hassas hale gelir ve bu da onu yemek pişirmek için ideal hale getirir.

Avokado yağı hafif ve tazeyken, diğer yağlar baskın bir tada sahiptir. Zeytinyağı, hindistancevizi yağı ve diğer popüler yağlar için mükemmel bir alternatiftir.

Avokadonun tadı kullandığınız avokado yağının aşağıdaki özelliklere sahip olup olmadığına bağlı olacaktır:
 • Rafine edilmiş: Bu daha hafiftir ve genellikle kozmetik için kullanılır.
 • Rafine edilmemiş: Bu, daha güçlü bir tada sahiptir, bu da onu yemek pişirmek veya salata sosu olarak harika kılar.

4. Sağlıklı Yağlar, Vitaminler ve Mineraller Açısından Zengin​

avokado_yagi_yemek_pisirme.jpg

Avokado yağı, diyetin bir parçası olarak tüketim için mükemmel olan birçok sağlıklı yağ ve besin içerir. Avokado yağında bulunan besinlerden bazıları şunlardır:

Oleik asit


Bu, avokado yağı içeriğinin neredeyse %70'ini oluşturan tekli doymamış omega-9 yağ asidi türüdür. Oleik asit, kolesterolü ve kalp hastalığı geliştirme riskini düşürmeye yardımcı olan kalp için sağlıklı bir yağdır. Avokado yağı yüksek yağ içeriği nedeniyle vücudun birçok önemli besini emmesine yardımcı olur. Birçok yağda çözünen vitaminin, vücudun onları emmesine izin vermek için yağ ile birleştirilmesi gerekir.

Bir çalışmada, avokado yağı içeren ve içermeyen bir salata yerken vücudun besinleri nasıl emdiğini karşılaştırdı. Avokado yağından elde edilen yağ salataya karıştırıldığında, emilim oranı önemli ölçüde arttı.

Aşağıdaki besinler daha kolay emilir:

5. Antioksidanlar​


Antioksidanlar önemlidir çünkü serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olurlar. Serbest radikaller, vücudun hücrelerine neden olan kararsız bileşiklerdir. Bu, yaşlanmanın ve hastalığın önemli bir nedeni olan oksidatif strese yol açar. Bu zarar verici süreç kanser, kalp hastalığı ve diyabet gibi tıbbi sorunların riskini artırabilir. Antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize etmeye ve bunların neden olduğu zararların çoğunu önlemeye yardımcı olabilir.

Avokado yağı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda antioksidan içerir:
 • Karotenoidler.
 • Tokoferoller.
 • Lutein.
 • Sitosterol.
 • Avenasterol.

6. Kardiyovasküler Sağlığı İyileştirin​

avokado_yagi.jpg

Avokado yağının içerdiği tekli doymamış yağlar, felç ve kalp hastalığına neden olabilen düşük LDL kolesterol seviyeleri ile bağlantılıdır. Ek olarak, kan basıncını düşürmek için harika olan yüksek düzeyde oleik asit içerir.

Bir çalışmada, fazla kilolu olan katılımcılara, tereyağlı bir yemek veya avokado yağı kullanılarak aynı öğün verildi. Sonraki dört saat içinde, avokado yağı ile yemek yiyen insanların tereyağı grubuna göre kötü kolesterol, trigliserid, inflamatuar sitokinler ve kan şekeri önemli ölçüde daha düşük düzeylerde kaldı.

7. Göz Sağlığı​

Avokado yağı, gözlerde doğal olarak bulunan besinler olan lutein ve zeaksantin içerir. Vücut onları üretmez, bu nedenle diyetiniz yoluyla tüketilmeleri gerekir. Lutein ve zeaksantin açısından zengin bir diyet, yaşa bağlı iki göz hastalığı olan katarakt ve makula dejenerasyonu riskini azaltır. Ek olarak, yaşamın sonraki yıllarında körlük veya aşırı derecede zayıf görme olasılığını büyük ölçüde azaltır. Bu iki besin, genel göz sağlığı için harikadır ve hatta bazı durumlarda görüşü iyileştirebilir.


8. Artrit Belirtilerini Azaltın​

Artritin en yaygın şekli olan osteoartrit, eklemlerin ağrılı iltihaplanmasını ve kıkırdağın parçalanmasını içerir. Avokado yağının anti-inflamatuar etkileri sayesinde artrit semptomlarını azaltmada faydalı olabilir.

Birçok çalışma, soya fasulyesi ve avokado yağı özlerinin (ASU) bir kombinasyonunun osteoartritin neden olduğu ağrı ve sertliği azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğini göstermiştir.

9. Dişeti Hastalığı​


Avokado yağından elde edilen özler, periodontal hastalığın (diş eti hastalığı) önlenmesine yardımcı olabilir. Sonuç olarak, periodontal hastalık dişlerin etrafındaki kemik ve dokuya zarar verebilir ve diş kaybına neden olabilir. Araştırmalarda, avokado ve soya fasulyesi yağı kombinasyonunun, diş eti hastalığının ana nedeni olan iltihaplanmaya yol açan bir proteini bloke ettiği gösterilmiştir.

Avokado yağı, iltihap önleyici etkileri sayesinde diş eti tahrişinin tedavisinde çok etkili olabilir. Enflamatuar etkileriyle ve diş eti hastalığında doku hasarı için bir itici güç olarak bilinir.

10. Sağlıklı Kan Şekeri Düzeyleri​

avokado_yagi_ile_yemek_pisirmenin_faydalari.jpg

Son araştırmalar, doymuş yağlar veya karbonhidratlar yerine sağlıklı yağları yemenin diyabet için risk faktörlerini nasıl etkilediğine dair bilimsel çalışmadan elde edilen verileri analiz etti.

Çalışmalara katılanlara çeşitli yağ ve karbonhidrat içeren yemekler verildi. Çalışmalar kan insülini, kan şekeri, insülin direnci ve duyarlılığına odaklandı. Avokado yağında olduğu gibi tekli doymamış yağ oranı yüksek gıdaların tüketilmesinin kan şekeri kontrolü üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bulundu.

Bu makalenin başlarında belirtildiği gibi, avokado yağında bulunan besinlerin çoğu sağlıklı yağlardır. Düşük kolesterolün tekli doymamış yağ tüketmekle bağlantılı olduğunu zaten biliyoruz.

11. Cilt Sağlığı​

Araştırmalar, avokado yağında bulunanlar gibi sağlıklı yağlar tüketmenin cildin sağlıklı kalmasına ve elastikiyetini korumasına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ek olarak, antioksidanlar cilt sağlığı ile ilişkilidir.

Diyetle alınan yağ miktarı, deri dokularının lipid bileşimi ile yakından ilişkilidir. Esansiyel yağ asitlerinin yetersiz alımı cilt hastalıklarına yol açar.