Gebelikte yüksek PLT anne adayına ciddi sorunlar yaşatabilmektedir. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan trombosit sayısının normalin üzerinde olması şeklinde tespit edilen yüksek PLT;

  • Felç,
  • Kalp krizi,
  • Hastalıkların yıkıcı etkisinde artış,
  • İç organlarda fonksiyon kaybı
Gibi rahatsızlıkların sebebi olarak anne adayının olduğu kadar bebeğin de sağlığını tehdit etmektedir.

Gebelikte Normal PLT Değeri Kaçtır?
Gebelik döneminde yapılan kan ölçümlerinde alınan sonuçlara yüksek PLT teşhisi konulabilmesi için gebelikte PLT değeri kaç olmalı sorusuna yanıt verilmesi gerekmektedir. Normal olarak kabul edilen kandaki trombosit sayısı 150.000 ila 400.000 arasında gerçekleşirken yüksek PLT teşhisi konan anne adaylarında bu değer 400.000’i aşmaktadır.

hamilelikte_plt_yuksekligi-600x329.jpg


Yüksek PLT Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Gebelik döneminde ilaç kullanımının bebeğe zarar vermesi, gebelikte trombosit yüksekliği bitkisel tedavi yöntemlerine yönelim gerçekleştirilmesine neden olmaktadır. Bitkisel tedavi yöntemi öncesi rahatsızlığın nedeni tespit edilirse uygulanacak tedavi kullanılacak şifalı bitki seçimi daha iyi sonuç alınmasına neden olmaktadır. Genel olarak gebelik döneminde yüksel PLT için;

  • Günde iki fincan kuşburnu çayı,
  • Yeşil bitkiler
Önerilmektedir. Ayrıca bu dönemde beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi de bitkisel tedavinin sonuç vermesi için önerilmektedir.

Yüksek PLT Gebeliğe Engel Midir?
Normal dönemde yüksek PLT şikayetine sahip bir kişi, trombosit yüksekliği gebeliğe engel mi sorusuna yanıt aramaktadır. Pek çok uzman doktor tarafından yüksek PLT gebeliğe engel olarak görülmekte ve gebe kalmak isteyen kadınların görecekleri tedavi sonrası gebe kalabildiği bilinmektedir.

Hamilelikte PLT Yüksekliği Nedir? PLT Yüksekliği Sonucu Neler Meydana Gelebilir?

Trombosit (plt) düşüklüğü için Tıklayın !

Hamilelikte yaşanılan bulantıyı azaltmanın yolu Tıklayın !

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi İçin Öneriler Tıklayın !