Bebek Beslenmesi 12 aylık bebeğim

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Kilo yapması mı önemli beslenmesi mi?
Bebe bisküvisi, pilav, makarna hep boş kalori, besleyiciliği yok.
Sadece bebekler için değil tüm yaştaki insanlar için düzenli ve sağlıklı beslenmek önemli. Bebeklikten alışkanlığın kazandırılması ileriki dönemler için çok daha faydalı.
Üstelik bahsettiğiniz yiyeceklerin iyice tadına varınca sağlıklı olanlar tatsız gelmeye başlar.
tamam zayifligindan sikayet ediyor arkadas. ben cocuklarima boyle. yaptim. insan anliyor. sene. 1 kwre bile doktara gitmezler hastalanmiyorlar. kilo. biraz olmasi lazim bunu hastalinca anlarsiniz

@Mune rica ediyorum konum bir süre burada kalsın . O kadar üzgünüm ki fikirlere çok ihtiyacım var.

Merhaba hanımlar

Bebeğim 12. ayının içinde şuan 8,4 kg 71 cm .
3 ay emzirebildim sütüm ne yaptıysam çoğalmadı bitti.
3360 gr doğdu . ilk ay sütüm çok iyiydi 1100 gr aldı . ikinci ay 750 gr aldı üçüncü ay ise 500 gr aldı. sonra mamaya geçtik . neredeyse hiç kilo almaz oldu. Mama olarak Aptamil kullanıyorum.
4,5 aylıkken emeklemeye başladı. Mamada gerekli kiloyu aldırmayınca dr tavsiyesi ile ek gıdaya başladık.
yoğurt meyve çorba derken 6. ay itibari ile tamamen ek gıda ile beslenmeye başladı. Mamayı sadece yatmadan önce veriyorum. Bu arada doğduğundan beri gece bile acıktım diye ağlamayan bir bebek. 6 aylıkken bir ara sabaha karşı acıkıp uyanıyordu mama içip uyuyordu . o zaman belirgin kilo alımı olmuştu. daha sonra tekrar gece mama içmeyi bıraktı.
9.5 aylıkken yürüdü.

ek gıdaya geçtikten beri kahvaltı - ara öğün - öğlen yemeği- ara öğün - akşam yemeği - gece uyumadan evvel mama şeklinde besliyorum. kahvaltısında terayağında yada rafadan yumurta , peynir, pekmez , tereyağı ,haftada 1-2 pankek - patates kızartması ekliyorum kahvaltısına.
ara öğün her zaman meyve (muz-avakado -armut - elma - kivi- muhakkak içine ceviz dövüyorum. )

öğlen yemeği çoğunlukla çorba (balkabağı-tarhana - balık- ezogelin- kereviz -sebze çorbalarını hergün birini ) veriyorum tam tahıllı ekmekle birlikte yanına ya köfte ya yoğurt .

İlkindi ara öğününü (irmikli muhallebi , kek, falafel , yoğurt , meyveli yoğurt , ) veriyorum.

akşam yemeğinde ise etli sebze , kuru bakliyat , sebze yemeği ne varsa bizim yemeğimizde onu yiyor yiyemeyeceği bişeyse ona ayrı çorba yapıyorum. yoğurt yada cacıkla veriyorum.

bakınca bana çok iyi bir liste gibi geliyor am kızım ayda 100-150 gr almıyor bile. Bide ben çalışıyorum ben evdeysem oynata oynata mama sandalyesinde eline oyuncak filan verip sabırla yemeğini bitirene kadar yedirmeye çalışıyorum pazar günleri iştahı zorlada olsa daha iyi oluyor . Hiç değilse bitirene kadar yediriyorum bazen yemek yemesi 45 dk-1 saati buluyor .

Bebekken tatile gitmiştik 1 hafta kendim besledim iştahı açılmıştı . Ağzını açarak yemeye başlamıştı. Geldik yine bakıcı yemiyor diye şikayetlenmeye başladı 1 haftada.

Şimdi çok zayıf ve kısa boylu . persentil eğrisind %10-25 arası çıkıyor dr da zayıf diyor.

kan değerlerine 6 aylıkken baktırmıştım herşeyi normaldi .
Haftaya tekrar bakılacak .

ama ben bi yerde hatamı yapıyorum. Mesela ara öğünleri kaldırsam mı ? uyumadan önce verdiğim mamayı saat 22 :30 da veriyorum acaba vermesem mi? Bide etrafımdaki hemen herkes neredeyse hemen hergün aynı şeyleri yediriyorlar ben çok çeşitli mi veriyorum da damağı alışmıyor acaba.

özellikle bu aylarda siz nasıl beslediniz / besliyorsunuz lütfen yardımcı olun.
Öncelikle allah bağışlasn kuzunuzu maşallah benim 7 tane yiğenim var henüz bebeğim yok inşallah haziranda kucağıma alicam onlardan gözlermermden yola çıkarak söylemek isterim ki abimin çocukları her zaman iştahsız oldular bebekliklernden beri çok anne sütü alamadılar çok doktora götürdük iştahsızlardı bi doktor bi şurup vermişti ne hatırlamıyorum büyük kuzumuza iştahı arttı bi eksiklik varmış sanırım o gidince yemeye başladı kimide yiyordu yaramıyordu yine zayıftı genetik anne zayıf baba zayıf kilo asla sağlık belirtisi değil şu yazdıklarınıza göre maşallah azda yese iştashszda olsa herşeyden alıyor bebeğinz bu durum emin olun yaş almasıyla değişecktr sağlıklıysa üzülmeyn bence :dua:

tamam zayifligindan sikayet ediyor arkadas. ben cocuklarima boyle. yaptim. insan anliyor. sene. 1 kwre bile doktara gitmezler hastalanmiyorlar. kilo. biraz olmasi lazim bunu hastalinca anlarsiniz
Kalori sayesinde mi hastalanmıyorlar?
Benim kızım da zayıf bir bebekti. Kilo alsın diye uğraşmadım. Tosun gibi olmasına gerek yok. Zayıf bebek hastalanır diye bir genelleme de yanlış. Bağışıklığı güçlüdür kızımın da.
Arkadaş zayıflığından değil iştahsızlığından daha çok şikayet ediyor gibi.
Yine diyorum, kof kilo yerine sağlıklı beslenme önemli kadermibu kadermibu

1 yasindaki bebege ara ogun vermelisiniz bana gore ama bu ara ogun meyve veya kuruyemis olmali. Sizin menu biraz fazla karisik. Ortalikta yiyecek pek cok sey gorunce istahsizlik olur mutlaka. Sabah kahvaltisinda yumurta yanina az zeytin ve az peynir yeterli. İcecek olarak meyve suyu hazirlarsiniz. Boyle her seyi bir arada gosterince saatlerce ugrasirsiniz yedirmek icin.

Oglende corba yanina karbonhidrat,aksama da etli bir yemek yanina yogurt verirsiniz.

Gun icerisinde hem protein,hem yag,hem karbonhidrat almasi gerekiyor. Etsiz gunu olmamali,proteinsiz gunu de olmamali. Zaten bu yasta vereceginiz ogunler ceviz buyuklugunde olmali. Yetiskin bir insanmis gibi cok cok hazirlamayin. Pankek,kek ve kizartma urunlere hic ihtiyac yok,tam tersine zararli. Kekle veya kizartmayla alacagi urunleri zaten baska urunlerle aliyor.
Et yemeginin yaninda yogurt verilmez zira demir alimini azaltir

20aylik bebeğim var ve sizin bebeğinizin yediği şeylerin yarısını yemiyor bak sana şunu soylıyım ben bebeği beslerken öğün aralarını en az 4 saat tutuyorum o arada da zaten kendi bişey yemiyor çünkü açılmıyor sende 3 ara 3 ana var neredeyse buncokk fazla öncelikle acikmasina fırsat vermelisin bi de damak tadının alışması diye bişey var yani bebekler alıştıkları yiyeceklere daha guzel yer sen herşeyi veriyorsun ama acaba damak tadı alışamadığı için mi yemiyor bu da geldi aklima

Bu çocukların yemek yeme problemi merak etme bir çoğumuz aynı dertteniz benim küçük oğlum acıkır ağlar ama yemeğe gelince zor bela yemek yer valla Allah bizim gibi annelere sabır versin inşallah hareketli oldugu için kilo alamiyordur

9 yaşındaki kızım 20 kilo.
Doğduğundan bu yana persentili hep dipten takip eder.
Ama Allahıma bin şükür çok sağlıklı.
İstediği yiyecekten istediği kadar yer.
Kiloyu bu kadar takmayın.
Kilo değil sağlık önemli.

Gelisimi cok guzel aslinda maasallah. Bence 12 aylik cocuk icin yedikleei guzel. Büyüme hormonu vs kanda bakıyorlar. Bunlara baktırabilirsin. Çocuk doktoru kilosu düşük deyip çekilmesin kenara. Yedirmen güzel. Bu çocuk formül mama ile beslendiği zamanlarda bile kilo alamadıysa vardır bir sebebi. Bunu araştıracak kişi de çocuk endokrin doktoru.

Kalori sayesinde mi hastalanmıyorlar?
Benim kızım da zayıf bir bebekti. Kilo alsın diye uğraşmadım. Tosun gibi olmasına gerek yok. Zayıf bebek hastalanır diye bir genelleme de yanlış. Bağışıklığı güçlüdür kızımın da.
Arkadaş zayıflığından değil iştahsızlığından daha çok şikayet ediyor gibi.
Yine diyorum, kof kilo yerine sağlıklı beslenme önemli kadermibu kadermibu
kesinlikle çok kilo sağlık demek değil çıkarın onu aklınızdan.bomboş kilo yüklemesi daha kötü
sağlık sorunlarına yol açar.hastaneden çıkamazsınız.önemli olan besleyici beslenmesi.

Merhaba. Beslenme konusunda çok çeşitli kaynaklardan uzun okumalar, arastirmalar yapmış bir alerjik bebek annesi olarak uzun uzun yazacağım. Bebeklerin ilk 2 yıl bağırsak florası ve sindirim enzimleri yetişkinlerinki gibi değil. Bu sebeple bebeğiniz verdiğiniz hiçbir gidayi 2 yaşına kadar tamamen sindiremez ve hazımsızlığa bağlı problem yasar. Her bebeğin ek gıdadan etkilenme düzeyi, anne sütü aldığı süre, genetik gibi faktorlere göre farklılık gösterir.

Ek gıda listeniz bana çok karışık geldi. Kahvaltıda karıştırarak yemek yetişkinlerin bile midesini bozabiliyor. Bebeginizin sindirim sisteminin yükünü hafifletmek için bir öğünde en fazla iki çeşit vermenizi tavsiye ederim. Siz farketmeseniz de yedikten sonra bebeğiniz fiziksel rahatsizlik yaşadığı için yemek istemiyor olabilir. Bir sabah sadece yumurta ve bir çeşit mevsim sebzesi. Diğer sabah peynir ve zeytin örneğin. Her gün farklı bir besin grubundan beslerseniz hicbirinden eksik kalmaz vücudu merak etmeyin.

Gluten kaynagimiz cogunlukla cüce buğday artık, yetişkinler bile bu kalitesiz glutene bağlı sindirim sorunları yaşıyor. Bebeğinize arpa, yulaf dışında tahıl vermeyin. Unlu yiyecekleri kendi talep edene kadar hiç vermeyin. Basit karbonhidrat ve şeker bir bebegin tüketeceği en son şey olmalı.

Corbalarin yüzde sekseni su. Bebeginizin çorbayla midesini şişirirsiniz, yediginin sadece yüzde yirmisinden faydalanabilir. Çorba yerine suyunu cektirerek pisirdiginiz salcasiz yemeklerden verin. Sebzeli etli karışık bir yemek yanına yoğurt vermeyin. Her öğünde bir çeşit hayvansal protein yesin.

Yemeklerinin hepsini taze taze pişirip yerdirin, kalmış, yeniden ısınmıs yemek vermeyin. Pekmez vermeyin. Pekmez yüksek ısıda kaynaya kaynaya karamelize olan bir meyve suyu. Onun yerine soğuk sıkım keçiboynuzu özü, hurma özü verebilirsiniz.

Ara öğünlerinizi de çok ağır buldum. Bebeginizin yiyebildigi meyvelerin püresini ya da suyunu verebilirsiniz tek başına. Kuruyemiş 2 yaşından önce tehlikeli. Dokunmadigindan eminseniz çiğ kuruyemişi tek başına ara ogun yapın, meyvelerin içine koymayin. Smoothie blender ile kuruyemisi de püre haline getirebilirsiniz.

Güne saat 11de başlayan 18 aylık bebeğimin bir günlük menusunu yazıyorum size.

Uyanıyor emiyor.

Kahvaltıda haslanmis yumurta, maydanoz ve tuzdan oluşan yumurta salatası. Çok iştahlıdır, çok isterse keciboynuzu özüyle tahin karışımı. Ekmek isterse oyalarım, tutturursa en sert yerinden veririm, biraz uğraşır yiyemez bırakır.

Ara öğün bir greyfurt suyu. Diğer ara ogun elma. Bazen ortaboy elmayı bitirir bazen yarısını yer. Başka meyve yiyemez alerjisi sebebiyle. Greyfurtu da bir aydir haftada bir iki kere veriyorum. Dün akşam hurma yedi. 22.30da uyudu, 24.00da uyandı. Tüm gece ayaktaydık. Sabah 6da yeniden uyuyabildi, öğlen 12de uyandı. Tüm gece uykusu toplam 7 buçuk saat. Yani mecburiyetten çok çok az çeşitle besleniyor.

Akşam havuç, patates ve brokoliden olusan salcasiz yemek yiyor. Çok isterse yoğurt veriyorum yanına.

Ara öğünde elma yiyor.

Uyurken emiyor, gece defalarca emiyor. Sütüm az.

Bu listeye ek ne zaman aciktigini söylerse o zaman yoğurt, elma ya da tahin veriyorum. Nadiren emziriyorum.

Kilosu ve boyu ilk 6 ay %90 persentildeydi. 6 aydan yaşına kadar %75 persentildeydi. Şu an %50 persentilde. Alerjik olmasına rağmen şimdiye kadar bir kez hafif rota, 3 kez grip atlatti sadece. Bu kış hiç hasta olmadı şükürler olsun. Demir damlası, d vitamini de alerjisi sebebiyle almadı. Tüm kan değerleri de normal buna rağmen.

Kaliteli ama az çeşit besinle, besin gruplarini günlere yayarak ve öğün sayısını abartmadan besleyin. Kilo alsın diye hamur işi, patates kızartması lütfen vermeyin. Sağlıksız besinlerden alinan kilo ilerde obeziteye yatkınlığı artırıyor ve kalp damar sistemini yoruyor. Bu kadar bollukta benim bebeğim kadar az besin almak zorunda olan bebek çok azdir. Ben çok çeşitle beslemeyi bizim toplumumuzun bir takıntısı olarak algiliyorum, biz anneler de toplum baskısıyla çok yedirerek, her şeyi yedirerek rahatlayabiliyoruz bu yuzden.

Benim kızım da 10 aylık . Gecen ay 7150 gr 67 cm çıktı . Bıyunu 6. Ay yanlış ölçtüler sanırım çünkü o ay da 67 cm gözükmüştü . Açıkcası bende kısa boyluyum o yüzden pek takmıyorum boyunu . Sadece anne sütü aldı bu zamana kadar . Kilo alımı bizde de düşmesine rağmen doktor mamaya başlatmadı . Hatta ek gıdaya da 6. Ayda başlattı . Bizimkinşn ek gıdayla arası müthiş ama alerjik bi bebek herşeyi rahat rahat gönlümce veremiyorum . Doktor metabolizması hızlı demekki dedi . Zaten günde 5-6 kere kaka yapıyor . Bana da herkes zayıf dediği için bi ara kafaya takmıştım ama şimdi saldım . Ne yerse yesin kilo almıyor . Önemli olan sağlıklı olsun . Yürümüyor ama yürüteçte tam bi canavar . Yere bıraktığımda da hiç yerinde durmaz . Doğduğundan beri çok hareketli

listenize rafadan yumurta yazmışsınız ama bildiğim kadarıyla rafadan yumurta demir eksikliğine neden oluyor.

Kan tahlillerini neden yaptırıyorsunuz
İki tane çocuk büyüttüm doktorumuz ortada çok büyük bir sorun olmadığı müddetçe kan değerlerine bakmadı bence yaptırmayın boş yere
Bazı çocuk iştahsız oluyor bazısı da uykusuz
Çocuğunuzun kendisinin yemesine olanak tanıyormusunuz? Bakıcı da uğraşmıyor olabilir
Aklıma başka bişey gelmedi ama bebeğiniz daha küçük siz ek gıdaya geçiçeksiniz yani asıl olan mama olmalı diye biliyorum

Bakıcı ile sizin ortanızı bulmak lazım.
Bununla birlikte sizin ısrarcı tavrınız ve onu yemediğinde bu yiyeceği sunmanız bebeğinizde yemeye karşı tepki geliştiriyor bundan eminim.
Kırsalda yaşayan ve çok çocuklu ailelerde yemek problemi neredeyse hiç görülmez.
Atik ve becerikli olan çocuk,genelde karnını daha çabuk ve çok doyurur.
Yeme problemi, şehirli, sosyo-ekonomik düzeyi yüksek ailelerin, üzerine çok düşülen çocuklarının problemidir.
Bunun üzerine düşünmenizi tavsiye ederim.
Bana kalırsa çocuğunuzun yeme problemi değil, sizin yedirme ile ilgili bir sıkıntınız var.
İç dünyanızda dönüp bunun nerden kaynaklandığını anlamaya çalışın.
Çeşit çeşit çorbalar,yemekler hazırlayıp çocuğunuza sunmazsanız,çoçuğunuz aç veya eksik mi kalır?
Size göre iyi annelik çocuğunu besleyici ve çeşitli beslemek mi?
Çalışan bir anne olarak,vicdan azabınızı, çocuklarınızın iyi ve çok yedirerek mi bastırmaya çalışıyorsunuz?
Yetişme tarzınız, genetik ve kültürel kodlarınız mı sizi bu konuda güdülüyor?
Soru çok cevaplar sizde...

+1000
responsive feeding deniliyor bu duruma. aslinda yetiskinlerde bu sekilde beslense iyi olur

@Mune rica ediyorum konum bir süre burada kalsın . O kadar üzgünüm ki fikirlere çok ihtiyacım var.

Merhaba hanımlar

Bebeğim 12. ayının içinde şuan 8,4 kg 71 cm .
3 ay emzirebildim sütüm ne yaptıysam çoğalmadı bitti.
3360 gr doğdu . ilk ay sütüm çok iyiydi 1100 gr aldı . ikinci ay 750 gr aldı üçüncü ay ise 500 gr aldı. sonra mamaya geçtik . neredeyse hiç kilo almaz oldu. Mama olarak Aptamil kullanıyorum.
4,5 aylıkken emeklemeye başladı. Mamada gerekli kiloyu aldırmayınca dr tavsiyesi ile ek gıdaya başladık.
yoğurt meyve çorba derken 6. ay itibari ile tamamen ek gıda ile beslenmeye başladı. Mamayı sadece yatmadan önce veriyorum. Bu arada doğduğundan beri gece bile acıktım diye ağlamayan bir bebek. 6 aylıkken bir ara sabaha karşı acıkıp uyanıyordu mama içip uyuyordu . o zaman belirgin kilo alımı olmuştu. daha sonra tekrar gece mama içmeyi bıraktı.
9.5 aylıkken yürüdü.

ek gıdaya geçtikten beri kahvaltı - ara öğün - öğlen yemeği- ara öğün - akşam yemeği - gece uyumadan evvel mama şeklinde besliyorum. kahvaltısında terayağında yada rafadan yumurta , peynir, pekmez , tereyağı ,haftada 1-2 pankek - patates kızartması ekliyorum kahvaltısına.
ara öğün her zaman meyve (muz-avakado -armut - elma - kivi- muhakkak içine ceviz dövüyorum. )

öğlen yemeği çoğunlukla çorba (balkabağı-tarhana - balık- ezogelin- kereviz -sebze çorbalarını hergün birini ) veriyorum tam tahıllı ekmekle birlikte yanına ya köfte ya yoğurt .

İlkindi ara öğününü (irmikli muhallebi , kek, falafel , yoğurt , meyveli yoğurt , ) veriyorum.

akşam yemeğinde ise etli sebze , kuru bakliyat , sebze yemeği ne varsa bizim yemeğimizde onu yiyor yiyemeyeceği bişeyse ona ayrı çorba yapıyorum. yoğurt yada cacıkla veriyorum.

bakınca bana çok iyi bir liste gibi geliyor am kızım ayda 100-150 gr almıyor bile. Bide ben çalışıyorum ben evdeysem oynata oynata mama sandalyesinde eline oyuncak filan verip sabırla yemeğini bitirene kadar yedirmeye çalışıyorum pazar günleri iştahı zorlada olsa daha iyi oluyor . Hiç değilse bitirene kadar yediriyorum bazen yemek yemesi 45 dk-1 saati buluyor .

Bebekken tatile gitmiştik 1 hafta kendim besledim iştahı açılmıştı . Ağzını açarak yemeye başlamıştı. Geldik yine bakıcı yemiyor diye şikayetlenmeye başladı 1 haftada.

Şimdi çok zayıf ve kısa boylu . persentil eğrisind %10-25 arası çıkıyor dr da zayıf diyor.

kan değerlerine 6 aylıkken baktırmıştım herşeyi normaldi .
Haftaya tekrar bakılacak .

ama ben bi yerde hatamı yapıyorum. Mesela ara öğünleri kaldırsam mı ? uyumadan önce verdiğim mamayı saat 22 :30 da veriyorum acaba vermesem mi? Bide etrafımdaki hemen herkes neredeyse hemen hergün aynı şeyleri yediriyorlar ben çok çeşitli mi veriyorum da damağı alışmıyor acaba.

özellikle bu aylarda siz nasıl beslediniz / besliyorsunuz lütfen yardımcı olun.
Merhaba benim kızımda 12 aylik 2400 gr dogdu yapisal olarak minyon su an sanirim 10 kg civarlarinda.pek istahli bir bebk degik zaman zaman hic yemiyor bazen az yiyor bazen iyi yiyor.oncelikle su an gunden en az 500 cc mama icmesi gerekiyor diye biliyorum ben.biz sabah yumurtasni yedikten 15-20 dk sonra 120 ya da 150 cc falan mama veriyoruz birde aksam yatmadan once 180e yakin saat 21.00 gibi son olarak gece 12 de 150 cc filan mama veriyoruz.ben 2 yasina kadae bu sekilde devam etmeyi dusunuyorum mama icmesi boy uzamasi icin onemli.birde gun icim zaten dogru duzgun yemiyor bari mama icsin diyorum.sabah kahvaltidan sonra oglen pure seklinde bir kase yemek yarim kase yogurt aksamuzeri de meyveli yogurt veriyoruz.bence mama miktarini biraz artirmalisiniz ama onu disinda gayet guzel besleniyormus bebeginiz masallah.bazi seyler yapisal arkadasim degistiremiyoruz.doktoru ne diyor bu duruma?

Gecenlerde bir yazi okudum erkenden cocuga pureler vermeyin patates puresinden her vitamini alamaz emzirin eger sutunuz yoksa formul mama kullanin bence cok erken tum ogunlari ek gida olarak yedirmissiniz

Bende sabah kahvaltıda bebe bisküvisini muzla eziyorum içine ceviz koyuyorum haşlanmış yumurta peynir ve pekmez veriyorum yiyebilirse. Tabi ben evde yokken bunlardan bazılarını atlıyorlar babası bugün yumurta vermemiş mesela unutmuş ama gün içinde vereceğim. Öğlen sebze çorbası yapıyorum haftada 2 kez buzlukta dondurduğum kemik suyunu koyuyorum Yine unutmazsam. 9,5 -10 kilo civarında şu an yürümüyor daha. Mama yerine ek gıdayı arttıralım demişti çocuk doktoru mama vermiyorum o yüzden. 1 yaşına kadar emzirdim şu an emmiyor . Ama sizin listenizde patates kızartması ve pankek olmasa da olur bence. Tam buğday ekmeği yiyebilir. Bu arada 6. Aydan beri bebe bisküvisini ben yapıyorum ilk defa Hunnap aldım geçende. Bazen oluyor ki bizimki de yumurta yemiyor o yüzden bebe bisküvisi şart. Hiç bi şey yemese o doyuruyor. Bu arada bi şey soracağım sebze çorbalarına sarımsak koyuyor musunuz? Baharat koyuyor musunuz?

Ve hep siz mi yediriyorsunuz? Eliyle ekmek yiyor mu? Meyve yiyor mu? Siz karşısında yiyince yanınıza gelip istiyor mu? Bizim kız artık elimden almaya başladı mesela önceden bu yoktu. El kabiliyetini daha çok kullanmak istiyor sanırım. Dün süt içiyordum neredeyse bardağı elimden alacaktı. Aynı şekilde muz yiyorum peşime geliyor o da istiyor. 1 yaşından sonra bir de artık kendileri yemek istiyorlar eline verip yalnız bırakmayı da deneyebilirsiniz

X