Bebek Beslenmesi 12 aylık bebeğim

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
@Mune rica ediyorum konum bir süre burada kalsın . O kadar üzgünüm ki fikirlere çok ihtiyacım var.

Merhaba hanımlar

Bebeğim 12. ayının içinde şuan 8,4 kg 71 cm .
3 ay emzirebildim sütüm ne yaptıysam çoğalmadı bitti.
3360 gr doğdu . ilk ay sütüm çok iyiydi 1100 gr aldı . ikinci ay 750 gr aldı üçüncü ay ise 500 gr aldı. sonra mamaya geçtik . neredeyse hiç kilo almaz oldu. Mama olarak Aptamil kullanıyorum.
4,5 aylıkken emeklemeye başladı. Mamada gerekli kiloyu aldırmayınca dr tavsiyesi ile ek gıdaya başladık.
yoğurt meyve çorba derken 6. ay itibari ile tamamen ek gıda ile beslenmeye başladı. Mamayı sadece yatmadan önce veriyorum. Bu arada doğduğundan beri gece bile acıktım diye ağlamayan bir bebek. 6 aylıkken bir ara sabaha karşı acıkıp uyanıyordu mama içip uyuyordu . o zaman belirgin kilo alımı olmuştu. daha sonra tekrar gece mama içmeyi bıraktı.
9.5 aylıkken yürüdü.

ek gıdaya geçtikten beri kahvaltı - ara öğün - öğlen yemeği- ara öğün - akşam yemeği - gece uyumadan evvel mama şeklinde besliyorum. kahvaltısında terayağında yada rafadan yumurta , peynir, pekmez , tereyağı ,haftada 1-2 pankek - patates kızartması ekliyorum kahvaltısına.
ara öğün her zaman meyve (muz-avakado -armut - elma - kivi- muhakkak içine ceviz dövüyorum. )

öğlen yemeği çoğunlukla çorba (balkabağı-tarhana - balık- ezogelin- kereviz -sebze çorbalarını hergün birini ) veriyorum tam tahıllı ekmekle birlikte yanına ya köfte ya yoğurt .

İlkindi ara öğününü (irmikli muhallebi , kek, falafel , yoğurt , meyveli yoğurt , ) veriyorum.

akşam yemeğinde ise etli sebze , kuru bakliyat , sebze yemeği ne varsa bizim yemeğimizde onu yiyor yiyemeyeceği bişeyse ona ayrı çorba yapıyorum. yoğurt yada cacıkla veriyorum.

bakınca bana çok iyi bir liste gibi geliyor am kızım ayda 100-150 gr almıyor bile. Bide ben çalışıyorum ben evdeysem oynata oynata mama sandalyesinde eline oyuncak filan verip sabırla yemeğini bitirene kadar yedirmeye çalışıyorum pazar günleri iştahı zorlada olsa daha iyi oluyor . Hiç değilse bitirene kadar yediriyorum bazen yemek yemesi 45 dk-1 saati buluyor .

Bebekken tatile gitmiştik 1 hafta kendim besledim iştahı açılmıştı . Ağzını açarak yemeye başlamıştı. Geldik yine bakıcı yemiyor diye şikayetlenmeye başladı 1 haftada.

Şimdi çok zayıf ve kısa boylu . persentil eğrisind %10-25 arası çıkıyor dr da zayıf diyor.

kan değerlerine 6 aylıkken baktırmıştım herşeyi normaldi .
Haftaya tekrar bakılacak .

ama ben bi yerde hatamı yapıyorum. Mesela ara öğünleri kaldırsam mı ? uyumadan önce verdiğim mamayı saat 22 :30 da veriyorum acaba vermesem mi? Bide etrafımdaki hemen herkes neredeyse hemen hergün aynı şeyleri yediriyorlar ben çok çeşitli mi veriyorum da damağı alışmıyor acaba.

özellikle bu aylarda siz nasıl beslediniz / besliyorsunuz lütfen yardımcı olun.

@Mune rica ediyorum konum bir süre burada kalsın . O kadar üzgünüm ki fikirlere çok ihtiyacım var.

Merhaba hanımlar

Bebeğim 12. ayının içinde şuan 8,4 kg 71 cm .
3 ay emzirebildim sütüm ne yaptıysam çoğalmadı bitti.
3360 gr doğdu . ilk ay sütüm çok iyiydi 1100 gr aldı . ikinci ay 750 gr aldı üçüncü ay ise 500 gr aldı. sonra mamaya geçtik . neredeyse hiç kilo almaz oldu. Mama olarak Aptamil kullanıyorum.
4,5 aylıkken emeklemeye başladı. Mamada gerekli kiloyu aldırmayınca dr tavsiyesi ile ek gıdaya başladık.
yoğurt meyve çorba derken 6. ay itibari ile tamamen ek gıda ile beslenmeye başladı. Mamayı sadece yatmadan önce veriyorum. Bu arada doğduğundan beri gece bile acıktım diye ağlamayan bir bebek. 6 aylıkken bir ara sabaha karşı acıkıp uyanıyordu mama içip uyuyordu . o zaman belirgin kilo alımı olmuştu. daha sonra tekrar gece mama içmeyi bıraktı.
9.5 aylıkken yürüdü.

ek gıdaya geçtikten beri kahvaltı - ara öğün - öğlen yemeği- ara öğün - akşam yemeği - gece uyumadan evvel mama şeklinde besliyorum. kahvaltısında terayağında yada rafadan yumurta , peynir, pekmez , tereyağı ,haftada 1-2 pankek - patates kızartması ekliyorum kahvaltısına.
ara öğün her zaman meyve (muz-avakado -armut - elma - kivi- muhakkak içine ceviz dövüyorum. )

öğlen yemeği çoğunlukla çorba (balkabağı-tarhana - balık- ezogelin- kereviz -sebze çorbalarını hergün birini ) veriyorum tam tahıllı ekmekle birlikte yanına ya köfte ya yoğurt .

İlkindi ara öğününü (irmikli muhallebi , kek, falafel , yoğurt , meyveli yoğurt , ) veriyorum.

akşam yemeğinde ise etli sebze , kuru bakliyat , sebze yemeği ne varsa bizim yemeğimizde onu yiyor yiyemeyeceği bişeyse ona ayrı çorba yapıyorum. yoğurt yada cacıkla veriyorum.

bakınca bana çok iyi bir liste gibi geliyor am kızım ayda 100-150 gr almıyor bile. Bide ben çalışıyorum ben evdeysem oynata oynata mama sandalyesinde eline oyuncak filan verip sabırla yemeğini bitirene kadar yedirmeye çalışıyorum pazar günleri iştahı zorlada olsa daha iyi oluyor . Hiç değilse bitirene kadar yediriyorum bazen yemek yemesi 45 dk-1 saati buluyor .

Bebekken tatile gitmiştik 1 hafta kendim besledim iştahı açılmıştı . Ağzını açarak yemeye başlamıştı. Geldik yine bakıcı yemiyor diye şikayetlenmeye başladı 1 haftada.

Şimdi çok zayıf ve kısa boylu . persentil eğrisind %10-25 arası çıkıyor dr da zayıf diyor.

kan değerlerine 6 aylıkken baktırmıştım herşeyi normaldi .
Haftaya tekrar bakılacak .

ama ben bi yerde hatamı yapıyorum. Mesela ara öğünleri kaldırsam mı ? uyumadan önce verdiğim mamayı saat 22 :30 da veriyorum acaba vermesem mi? Bide etrafımdaki hemen herkes neredeyse hemen hergün aynı şeyleri yediriyorlar ben çok çeşitli mi veriyorum da damağı alışmıyor acaba.

özellikle bu aylarda siz nasıl beslediniz / besliyorsunuz lütfen yardımcı olun.

Yumurta vermeye başladıysanız 2 kaşık labne labne bir yumurta keçiboynuzlu irmikli bisküvi 2-3 adet bir kaşık dut veya üzüm pekmezi ve muz göz kararı veya bağırsak hareketine göre kullanın . Bunu sabah kahvaltısı zeytin dometes salatalık yanında verin. 12 ay demissiniz bala başladınız sanırım inek sutunede başladıysanız inek sütüne de bir kaşık veya yarım kaşık bal ekleyip yine cicbebe veya evde yapılan cibebeden ekleyerek verin . Kilosunu da der etmeyin sağlığı yerindeyse. Ancak iki şey var ki o daha kolay kilo ve boy yapıyor .Birincisi bırakın karışmayın kendi yesin altına örtü serin üstüne bulaşık önlüğü yakın verin eliyle yesin . Kaşıklı gıdalar hariç . Diğeri ise püre kıvamindan vazgeçin eğer püre kivaminda veriyorsanız . Besinlerini ufaltmayin dişleri tam ise. Bakicinizda belki sıkılıyor olabilir . Ya da sizin yedirme yönteminin tam tersini yapıyor olabilir. Bu sebeple sizde bile yemeği kesebilir . Orda bir skıntı var gibi.

Benim düşüncem bakiciniz sizin kadar uğraşmıyor yedirmeye. bende cok zor yediriyorum bebegime ama surekli ugrasarak eline degisik oyuncaklar vererek.bakicinizi degistirin ve nasil yedirmesi gerktiğini de ugrasmazlar ama siz bir deneyin.

Teşekkür ederim. Kendin gibi dusunen birini bulunca kafamın içindekilere kalemim yetmedi.. yumurta ile sorunu yok ama uzun sure piştiğinde toksik ürettiğini bilmiyordum. Kahvaltı da değişik şeyler sunmaya çalışıyorum ama sanırım gerek yok. Sizinki alerjiden dolayı sanırım hep aynı kahvaltı ama doğrusu da bu sanki.
İpler tamamen ufaklikta ben besini sunuyorum yemek istemezse ısrar yok
En dogrusu :)

Benim yazdigim örnek menuydu. Her gün aynı şeyleri yiyecek kadar kötü değil durumu artık şükürler olsun. Meyve ve kuruyemis konusu bizde büyük problem. Bir kaç baklagil ve sebze dışında sebze menüsü de cok dar değil bir süredir.

Kahvaltıda ne yiyorsak onu veriyorum bebeğime. Süslü tabak, ona özel çeşit çeşit menü cikarmak, kendi yemedigim yemeği yapmak bir çok açıdan doğru gelmiyor. Sebepleri zaten kısa yazamayan bana destan yazdırır, girmeyeyim o konuya. Fikir olması açısından yazıyorum, soğan ve mantarı kavurur bazen yumurtalı bazen yumurtasız veririm, bazen yumurta yerine kıyma eklerim, mantarı kekikle kavurur kaşar eklerim, yumurta salatası yaparim, yağda yumurta yaparim, pazı kavurur yumurta kırarım, domates mevsimi geldiğinde bir de menemen ekleyecegim yumurtalı listeye. Aynı sebzeleri farklı kombinasyonlar ve farklı pişirme sekliyle döndüre döndüre yediriyorum :) Saydıklarımın her birini tek başına yer genelde. Çok isterse tahin veririm. Akşam yemekleri baklagil olmadigi sürece genelde aynı yemekleri yeriz. Sık sık salata yaparım mevsim sebzeleriyle. Salataya bayılır. En çok buna seviniyorum.

Sağlıkla büyüsünler ☘️

Son düzenleme:
Ve hep siz mi yediriyorsunuz? Eliyle ekmek yiyor mu? Meyve yiyor mu? Siz karşısında yiyince yanınıza gelip istiyor mu? Bizim kız artık elimden almaya başladı mesela önceden bu yoktu. El kabiliyetini daha çok kullanmak istiyor sanırım. Dün süt içiyordum neredeyse bardağı elimden alacaktı. Aynı şekilde muz yiyorum peşime geliyor o da istiyor. 1 yaşından sonra bir de artık kendileri yemek istiyorlar eline verip yalnız bırakmayı da deneyebilirsiniz
Ben ve bakıcısı yediriyoruz. Sarımsak koyuyorum çorbaların çoğuna.biz bişey yerken hiç istediği olmadı.

X