Davranış Bozuklukları 14 yaşındaki oğlumun garip hareketleri?

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

uysalkadin7284

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
28 Ağustos 2018
12
3
44
Çocuğun psikopat olduğundan şüpheleniyor ve bir anne olarak çok üzülüyorum. Anlatıyorum kendisini... Çok zeki bir çocuk, övme olarak demiyorum psikiyatrist diyordu. Matematikte zayıf. İleride MİT’e girmek istiyor. Psikoloji kitapları okuyor, istihbarat, askeri, silah, uçak, ya çoğu şeyi okuyor. Gününün 1 saatini mutlaka otopsi izlemekle geçiriyor. Çok duygusuz birisi. İnsiyatifi, merhameti, hiç yok. Okulunda okul Başkanı. Herkesi dosyalıyor tek tek. Kim, adı ne, annesi kim, babası kim... Çok şiir yazıyor. Kitap yazıyor, makaleler yazıyor. Kendisine dokunulunca çok sinirleniyor, ben annesiyim, öpmeme izin vermiyor! Çok sinirli birisi. Çok sabırlı ama bir o kadar da sinirli. Silahlara karşı çok düşkün. Evde 200 küsur maket silahı var. Çok beyefendi, olgun, efendi hareketleri var. Piyade tüfeği tasarlamıştı ve hava savunma sistemi tasarlamıştı okulundaki öğretmenler terörist mi ne demiş çocuğa, okuldan daha çok soğudu. Bana, “anlamıyorsunuz, okulda eğitim yok, öğretim dedikleri şey var, o da ezberden başka şey değil!” Diyor. Çok otoriter, idealist ve disiplinli birisi. Kendini dövüş alanında çok geliştirdiği için sinirlenince kavga edemiyor kimse onla. Çok özgüvenli birisi. Ben çocuğumun bu hallerinden şikayetçiyim açıkçası ve onun bir psikopt olduğundan şüpheleniyorum. Çok güzel de empati kuruyor, çok ileri görüşlü ve kendi kendine konuşuyor bazenleri. Tam olarak ne yapmalıyız? Çocuğumu böyle görmek beni kahrediyor... istiyorum derslerine falan çalışsın... lütfen yardım...

Somut olarak zararlı bi davranışı var mı? Şiddete meyillilik vs. Kendisine dokunulduğunda nasıl bi tepki veriyor? Odasına rahatça girebiliyor musunuz? Eşyalarına dokunmanıza tepki veriyor mu?

Çocuğun psikopat olduğundan şüpheleniyor ve bir anne olarak çok üzülüyorum. Anlatıyorum kendisini... Çok zeki bir çocuk, övme olarak demiyorum psikiyatrist diyordu. Matematikte zayıf. İleride MİT’e girmek istiyor. Psikoloji kitapları okuyor, istihbarat, askeri, silah, uçak, ya çoğu şeyi okuyor. Gününün 1 saatini mutlaka otopsi izlemekle geçiriyor. Çok duygusuz birisi. İnsiyatifi, merhameti, hiç yok. Okulunda okul Başkanı. Herkesi dosyalıyor tek tek. Kim, adı ne, annesi kim, babası kim... Çok şiir yazıyor. Kitap yazıyor, makaleler yazıyor. Kendisine dokunulunca çok sinirleniyor, ben annesiyim, öpmeme izin vermiyor! Çok sinirli birisi. Çok sabırlı ama bir o kadar da sinirli. Silahlara karşı çok düşkün. Evde 200 küsur maket silahı var. Çok beyefendi, olgun, efendi hareketleri var. Piyade tüfeği tasarlamıştı ve hava savunma sistemi tasarlamıştı okulundaki öğretmenler terörist mi ne demiş çocuğa, okuldan daha çok soğudu. Bana, “anlamıyorsunuz, okulda eğitim yok, öğretim dedikleri şey var, o da ezberden başka şey değil!” Diyor. Çok otoriter, idealist ve disiplinli birisi. Kendini dövüş alanında çok geliştirdiği için sinirlenince kavga edemiyor kimse onla. Çok özgüvenli birisi. Ben çocuğumun bu hallerinden şikayetçiyim açıkçası ve onun bir psikopt olduğundan şüpheleniyorum. Çok güzel de empati kuruyor, çok ileri görüşlü ve kendi kendine konuşuyor bazenleri. Tam olarak ne yapmalıyız? Çocuğumu böyle görmek beni kahrediyor... istiyorum derslerine falan çalışsın... lütfen yardım...
Ankara'da çocuk psikiyatristi prof dr Elvan İşeri yi oneririm

Psikiyatr ne dedi oğlunuz hakkında ?
Çocukken götürmüştük. Çok ama çok zeki biri olduğunu söylemişti. Matematikte zayıf oldugunu, güçlendirilmesini söylemişti. Geç konuşmaya başlamıştı (4 yaşında), aptal sandık ama bir götürdük çocuk çok zekiymiş, omdan konuşmuyormuş. Nasıl yani dediğimde doktor dedi ki çocuk sizi bu yaşta çözmğş ve kurnazlığından sizi oynatıyor. Ih diyor yemeğini veriyorsunuz, ah diyor altını değiştiriyorsunuz gibisinden falan dedi. Şimdi götürmedik tabii...

Somut olarak zararlı bi davranışı var mı? Şiddete meyillilik vs. Kendisine dokunulduğunda nasıl bi tepki veriyor? Odasına rahatça girebiliyor musunuz? Eşyalarına dokunmanıza tepki veriyor mu?
Evet var. Dokunulduğunda çok sinirleniyor sinirinden konuşamıyor, odasına rahatça girebiliyoruz bir şey demiyor zaten odası silahtan geçilmiyor (maket silah). Eşyalarına dokunmamıza da bir şey demiyor. Dokunulduğunda dediğim gibi çok sinirleniyor. Okulda kavga etmiş bir keresinde gittik, arkadaşı poposuna mı ne vurmuş, çocuğu tutup duvara fırlatmış. Kafasını tekmelemiş, ayıranları da dövmüş. Şiddete meyilli olmaktan tam kastınız ne?

İleride sıkıntılı olur bu çocuk merhameti hiç yok duygusuz dediniz ya! Merhameti olmayan büyüyünce insanlara zarar verebilir. Bir de sinirliymiş

İki lafınızdan biri çok zeki çok zeki. Biz buradan bilemeyiz onun zeki olup olmadığını. İlgi alanları olabilir kendince, bir heves işte gelip geçiyor. Ben de o yaşlarda seri katillere takmıştım, birkaçına ilgi duymuşluğum da var hatta. Ama zamanla geçiyor işte dediğim gibi. Yani şu an yapabileceğiniz en iyi şey, destek alıp gözetim altında tutarak yanlış bişiler yapmasını engellemek. O yaşlarda nereye çeksen oraya geliyor çünkü. Kaç çocuk bu tarz şeylere ilgisi olduğundan kandırılıp terör örgütüne katıldı... Dikkat etmek lazım.

İleride bence çok sıkıntı olacağını düşünüyorum. Evet merhametsiz ama empati kurmasını biliyor.
bende öyleyim mesela. Fiziksel temastan asla hoslanmam. Merhametsizim ama empati kurduğum için kendimi karşındakinin yerine koyarak hareket ederim genelde.
birde burcunu çok merak ettim. Nedense oğlak Burcu gibi hissettim.

ben psikolojik danışmanım. Birincisi oğlunuz psikopat değil. psikopatlar eyleme geçer. Oğlunuz da olabilecek en kötü senaryo sosyopatlık olabilir ama oda milyonda bir ihtimal. İkincisi oğlunuz 'ergen' bu dönemde değişik ilgi alanları edinmesi çok doğal. Ben de ergenken otopsi izlerdim. deli gibi polisiye okurdum kanlı vahşetli. hala biri bana dokunun istemem bazen.Arşivci olması bence mite olan düşkünlüğü ile alakalı... özeniyor... geçici bir süreç olduğu belli..

ben psikolojik danışmanım. Birincisi oğlunuz psikopat değil. psikopatlar eyleme geçer. Oğlunuz da olabilecek en kötü senaryo sosyopatlık olabilir ama oda milyonda bir ihtimal. İkincisi oğlunuz 'ergen' bu dönemde değişik ilgi alanları edinmesi çok doğal. Ben de ergenken otopsi izlerdim. deli gibi polisiye okurdum kanlı vahşetli. hala biri bana dokunun istemem bazen.Arşivci olması bence mite olan düşkünlüğü ile alakalı... özeniyor... geçici bir süreç olduğu belli..
Hocam bir arkadaşının kafasını taşla ezmişti, ifadesi alındığında “tutanların da kafasına vurdum, daha fazla tutmasalar daha fazla vururdum” gibi şeyler söylemişti. Bu otopsi işini falan da 7 yaşından beri yapıyor ama ne anlar diye geçiştirdik. Gerçekten ergenlikten farklı durumlar daha anlatmadığım neler neler, ama bilmiyorum yani işin ehli sizsiniz.

X