16 Aylık Kızım Hala Yürümüyor Çok Üzülüyorum

Bu sorunu yaşayan kimse yok mu acaba : ((( Ya da etrafında gördüğü benzer örnekler
Canim arkadaşımın oglu da 15 aylıktan sonra yürüdü sanirim 17 aylik falandi bir anda kalktı yürüdü . Oda yaşıtlarına göre biraz kiloydu hic dert etme kendine

Canim sorun var mi yok mu bilemeyiz. InsaAllahki hicbir şeyi yoktur ve testler de temiz çikar. Benim ablam 2 yaşinda emekliyordu hala. Vidyosu da var. Annem ellerinden tutmuş dengede zor duruyordu o zamanin şartlari ve yoksullukla fazla da ustunr dusmemişlerdi zaten bişeyciyide yok. Çok sukur hem zihin hem saglik bakimindan hepimizden ilerde) cocuklari da var. Yani belkide boyle birseydir zamanla duzelir

Ya gerçekten mi, hiç böyle geçmişten örnekle karşılaşmamıştım. Nasıl mutlu oldum, bir de ablanızın çocukları falan da var yani, gerçi biz üzerine düştük fizyoterapist falan gördü bir kaç seans, uğraşıyoruz açıkçası ama bazen çok üstüne düşüp bunaltıyor muyuz diye de düşünmeden edemiyorum

Selamlar arkadaşlar, son aylarda beni çook çok üzen konuyu sizlerle paylaşmak görüşlerinizi almak isterim.

Kızımın doğumda fark edilen ufak bir kitle nedeniyle 20 günlükken ameliyatı oldu, tedavi süreci yaklaşık 1 ay sürdü bu dönemde yeni doğan yoğun bakım ünitesinde kaldı. Sonrasında o uzun ayrılığında etkisi, yaşadığımız streslerle hep üzerine titredik, çok kucakta olan bir bebekti. Korkumuzdan yere falan koymazdık üşütür hastalanır diye. Sonra yaşıtları emeklemesine rağmen kızım sadece oturuyor ya da dönerek istediği yere ulaşıyordu. Yaşında ancak normal emekledi, bir ay kadar sonra da tutunup kalkmaya hemen ardından da sıralamaya başladı. Yani 3-4 aydır sıralıyor bazen ellerini bırakıp ayakta dengede durmaya çalışıyor, ama bağımsız adım atmıyor. Çok ama çok üzülüyorum, doktor alternatiflerini elbette denedik testler tahliller her şey yapıldı en son genetiklerine bakıldı sonuç bekliyoruz. Kilolu da bir bebek onun da etkisi olduğu söyleniyor. Ama bakıyorum etrafımda kilolu olup daha erken yürüyen bir sürü çocuk var. Bu durum ve etrafımda herkesin yürüyor mu artık şeklinde sorularından çok bunaldım kızıma hissettiriyor muyuz ya da onunla yeterince ilgilenmedim de mi böyle oldu gibi düşüncelerde
boğuluyorum : ((((((
Var mı benzer durumu yaşayan acaba, olur mu bana önerileriniz.
Şimdiden teşekkürler
Merhaba, öncelikle kilosuna takılmayın kilolu bebekler genelde yürümeye başlayınca kiloyu atıyorlar. yürümesi için bir yürüteç alabilirsiniz .2 kişi 2 kolundan tutarak yürüterek pratik de yaptırabilirsiniz. ama yürütec işini bir düşünün derim.

Selamlar arkadaşlar, son aylarda beni çook çok üzen konuyu sizlerle paylaşmak görüşlerinizi almak isterim.

Kızımın doğumda fark edilen ufak bir kitle nedeniyle 20 günlükken ameliyatı oldu, tedavi süreci yaklaşık 1 ay sürdü bu dönemde yeni doğan yoğun bakım ünitesinde kaldı. Sonrasında o uzun ayrılığında etkisi, yaşadığımız streslerle hep üzerine titredik, çok kucakta olan bir bebekti. Korkumuzdan yere falan koymazdık üşütür hastalanır diye. Sonra yaşıtları emeklemesine rağmen kızım sadece oturuyor ya da dönerek istediği yere ulaşıyordu. Yaşında ancak normal emekledi, bir ay kadar sonra da tutunup kalkmaya hemen ardından da sıralamaya başladı. Yani 3-4 aydır sıralıyor bazen ellerini bırakıp ayakta dengede durmaya çalışıyor, ama bağımsız adım atmıyor. Çok ama çok üzülüyorum, doktor alternatiflerini elbette denedik testler tahliller her şey yapıldı en son genetiklerine bakıldı sonuç bekliyoruz. Kilolu da bir bebek onun da etkisi olduğu söyleniyor. Ama bakıyorum etrafımda kilolu olup daha erken yürüyen bir sürü çocuk var. Bu durum ve etrafımda herkesin yürüyor mu artık şeklinde sorularından çok bunaldım kızıma hissettiriyor muyuz ya da onunla yeterince ilgilenmedim de mi böyle oldu gibi düşüncelerde
Şimdiden teşekkürler
Benim oglum 17 aylik yurudu, israr etmesek daha da yurumezdi 😅

Merhaba, öncelikle kilosuna takılmayın kilolu bebekler genelde yürümeye başlayınca kiloyu atıyorlar. yürümesi için bir yürüteç alabilirsiniz .2 kişi 2 kolundan tutarak yürüterek pratik de yaptırabilirsiniz. ama yürütec işini bir düşünün derim.

Yürüteç doktor asla önermedi annem eskiler hep böyle yürürdü doktorlar da herşeyi çok iyi biliyor deyip durdu ( klasik anneanne, babaanne kafası ) hadi dedik yeğenden kalma yürüteç var bir kaç hafta deneyelim gerçekten onu deneyince sıralama ellerine bırakıp durmaya çalışma vs hareketler varrdı onları da bıraktı, geriledi. Yani bize yaramadı.
Şimdi çeşitlli aktiviteler yaratıp deniyoruz birşeyler bakalım, dün itibariyle de 17 ay içine girdi artık zaman öyle hızlı geçiyor ki korkularım da artmaya başladı : (((((

Yaa çok teşekkürler inşallah öyle olur. Peki sizin ki sıralıyor mu , ya da hevesli mi yürümeye yoksa daha ziyade emeklemeyi mi tercih ediyor merak ettim ?
Benim oğlum hayatımda hiç eşine rastlamadığım bi tarza sahip sırt üstü emekleyerek geri geri dünya turu atar🤣 elinden tutunca yürüyo ama nasıl isteksiz anlatamam ama sokakta kedi görsğn bebek görsün elimden tutar kalkar büyük adam gibi yürür, koltuğun ucunda kumanda tlf ya da suluk varsa sıralar yoksa öyle bekler, yüz üstü komando gibi emekliyo ama diğer türlü daha hızlı emeklediği için maks 2 dk yüzüstü emekliyo

Benim oğlum hayatımda hiç eşine rastlamadığım bi tarza sahip sırt üstü emekleyerek geri geri dünya turu atar🤣 elinden tutunca yürüyo ama nasıl isteksiz anlatamam ama sokakta kedi görsğn bebek görsün elimden tutar kalkar büyük adam gibi yürür, koltuğun ucunda kumanda tlf ya da suluk varsa sıralar yoksa öyle bekler, yüz üstü komando gibi emekliyo ama diğer türlü daha hızlı emeklediği için maks 2 dk yüzüstü emekliyo

Yaa ne tatlı oluyordur kimbilir o hallerde : ) Peki sizin oğlunuz kaç aylık ?

Merhaba canim . Sana sunu soylemeliyim ki hiiiccc kafana takma elbette senin bebegin yurucek ama zamani geldiginde. Buyuk kizim tam 17 aylikken yurumeye basladi ah o zamanlar ayni senin gibi nasil uzuluyordum. Bosuna yıpratmışım kendimi her çocuğun gelisimi farkli. Simdi kucuk kizim 14 aylikken yurumeye basladi. Siraliyormus seninki bak gor 1 aya kalmaz yuruyecek buraya da yazarsin:)

Şimdiden teşekkürler
Her bebeğin gelişimi farklılık gösterebilir. Bu bi hastalığa bağlanmamalı. Görümcemin kızı annesi tutunca ayakta bile durmak istemiyordu. 15 aylıkken birden yürümeye başladı. Sizinki de ellerini bırakıp dengede durmaya başlıyorsa yakındır. Hiç üzülmeyin. Çok fazla kafaya takmışsınız. Ek olarak; babamın kuzeni küçükken konuşamıyormuş. Sonra kekeleyerek konuşmaya başlamış falan. Adam şu an doktor mesela. Üzülmeyin yani. 1-2 aya mutlaka yürür inşallah

Merhaba canim . Sana sunu soylemeliyim ki hiiiccc kafana takma elbette senin bebegin yurucek ama zamani geldiginde. Buyuk kizim tam 17 aylikken yurumeye basladi ah o zamanlar ayni senin gibi nasil uzuluyordum. Bosuna yıpratmışım kendimi her çocuğun gelisimi farkli. Simdi kucuk kizim 14 aylikken yurumeye basladi. Siraliyormus seninki bak gor 1 aya kalmaz yuruyecek buraya da yazarsin:)

Yaa çok teşekkürler, kızım da 17 aylık oldu dün ilk defa 2-3 adım attı, evi bayram yerine döndü gerçekten. Ahhh evlat , ah annelik... aynı anda ne büyük duygular yaşatıyor, sevinçten ağlatıyor.
Güzel dönüşünüz için çok teşekkürler

Her bebeğin gelişimi farklılık gösterebilir. Bu bi hastalığa bağlanmamalı. Görümcemin kızı annesi tutunca ayakta bile durmak istemiyordu. 15 aylıkken birden yürümeye başladı. Sizinki de ellerini bırakıp dengede durmaya başlıyorsa yakındır. Hiç üzülmeyin. Çok fazla kafaya takmışsınız. Ek olarak; babamın kuzeni küçükken konuşamıyormuş. Sonra kekeleyerek konuşmaya başlamış falan. Adam şu an doktor mesela. Üzülmeyin yani. 1-2 aya mutlaka yürür inşallah

Çok çok saolun, gerçekten de çok kafama taktım, artık adım atmalara da başladı dünyalar bizim oldu:)

Merak etmeyin yürüyecektir Allahın izniyle ayakta da duramazdı bence bi problem olsaydı böyle böyle başlar bi gün bi bakmışsınız size doğru koşuyor

Çook saolun teşekkürler
Dediğiniz gibi de oluyor galiba adımlar başladı, koştuğu günleri de görürürz inşallah
Allah razı olsun, umut dolu mesajlarınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim

Şimdiden teşekkürler
Geçmiş olsun testler umarım sorunsuz çıkar. Benim bebeğim sağlıklı dünyaya geldi sorunsuz büyüdü sadece kolikti ve ilk 6 ay sürekli ağladığı için hep birimizin kucahindaydi gerçi kucakta da susmazdi ama . Sonrasında sağlıkla büyüdü ama çok geç yürüdü 15 aylıkken ilk defa bir yerden tutup ayağa kalktı sıralamaya başladı falan derken bağımsız yürümesi 17.5-18. aylarda oldu. Çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslamayın ve etraftaki insanları çok umursamayin. İnşallah sizin çocuğunuz da sağlıklıdır. Gerekli sağlık kontrollerini yaptırın sonrasında akışa bırakın. Benim yakın arkadaşım yürümüyor testler de normal ne yapayım ben demişti .
Doktor: hangimiz yurumedik ki demiş.
Çok kucakta olan, sırt üstü vakit gecirmesine izin verilmeyen ve her istediği eline verilen bebekler geç yuruyebiliyor bu söylediklerim sadece dış etkenler elbette

X