2. lise tercihlerinde hiç bir yeri kazanamayan öğrenciler ne yapacak

Önce 1. tercihe göre yerleşemeyenler için bitmeyeni yazalım.

27 Temmuz -05 Ağustos tarihleri arasında 1. tercih sonucuna göre kayıtlar yapılmaya devam ediyor. Kazananların bazıları kayıt yaptırmayacak… Yaptıranların bir kısmı da 2. yerleştirmeye katılmak istiyorsa yaptırdığı kaydı sildirecek… Birçok aday özel okullara kayacak… Önemli miktarda kontenjan açığı oluşacak… Boş kontenjanlar 6 Ağustos’ta ilan edilecek.

Buradan; l. Yerleştirme sonucuna göre kazanan adaylardan 2. yerleştirmeye katılmak isteyenlere önerim; kazandığınız okula boşuna kayıt yaptırmayın…

2. Yerleştirmeye katılım dilekçesini verdiğiniz anda yaptırdığınız kayıt zaten silinecektir. O nedenle zahmet buyurmayınız.

Uzun lafın kısası; yerleşemeyenler, yerleştiği halde daha üst tercih diyenler 7-11 Ağustos tarihleri arasında okullarınıza gidin… 2. Yerleştirme için talepte bulunun…

Sonra…

Sonra; 15 Ağustos’u bekleyin…

O gün 2. yerleştirme sonuçları ilan edilecek.

Sonra…

17-22 Ağustos tarihleri arasında kazandığınız okula mutlaka, ama mutlaka kaydınızı yaptırınız.

Sonra…

Yerleşmiş olun veya olmayın, ister 1. ıster 2. yerleştirme sonucuna göre yerleşin, kaydınızı yaptırmış olun, mutlaka 24-26 Ağustos tarihleri arasında okulunuza gidip Tercihinde Yükselme işlemi için dilekçe verin…

Tercihte Yükselme işlemine dahil olmanız kaydınızı sildirmeyecektir.

Size verilmiş olan bu hakkın mutlaka kullanın…

Hiçbir şey kaybetmeyeceksiniz.

Sadece kendinize yeni bir fırsat tanımış olacaksınız.Sonra 1 Eylül’de yükselme sonuçlarının ilanıyla son kayıt maratonu başlayacak, bu maraton 7 Eylül’de son bulacak…

Tüm bunları yaptığı halde yerleşemeyenler için her şey bitmiş mi olacak.?

Hayır.

Bir şansınız daha var?

Özel yetenek, mülakat ve beden yeterliliği ile öğrenci alan Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri, Anadolu ıletişim Meslek Liseleri, Anadolu Kız Teknik/ Anadolu Teknik Liseleri (Kız Teknik Öğretim), Anadolu Kız Meslek/ Anadolu Meslek Liseleri (Kız Teknik Öğretim) Büro Yönetimi ve Sekreterlik Alanı, Eğlence Hizmetleri Alanı, Gıda Teknolojisi Alanı, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanı, Gazetecilik Alanı, Halkla ılişkiler ve Organizasyon Hizmetleri Alanı, Hasta ve Yaşlı Hizmetleri Alanı Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Alanı, Radyo Televizyon Alanı ile Yiyecek ıçecek Hizmetleri Alanı ile Anadolu Ticaret Meslek Liselerinin Yiyecek ıçecek Hizmetleri bölümleri var. Yeteneğinize güveniyorsanız bu şansınızı da kullanın…e-kılavuzda ayrıntılı bilgi vardır

Sonra…

Fen, Anadolu veya Genel Lise ne fark eder. Azimle çalışan öğrenci her okulda başarıyı yakalar. Genel Lisede çalışan bir öğretmen olarak bunu çak sayıda örneğine tanık oluyorum.

Hangisi olursa olsun hayatınızın en unutulmaz anılarını yaşayacağınız dört veya beş yılını geçireceğiniz liseniz, yeni arkadaşlarınız, yeni öğretmenleriniz…

Kendinizi buna hazırlayın…

Bu arada tebessümü unutmayın.:-))

alıntıdır......

böyle bir yazı buldum bizim durumumuzdaki kişilere yardımı olmuştur inşaallah

merwush canım ellerine sağlık yardımcı oldun bizlere fakat şimdi tercih yükseltmelerde iki yerleştirmede de kazanamayan tercihlerinde değişiklik yapabiliyomu.kardeşim 357 aldı rehber öğretmeni anadolu liselerini yazalım demiş ilerisi için meslek lisesini istiyor kardeşim de puanlar yetmediği için yerleşemedi.şimdi tercihlerini değiştirebilirmi acaba...

bildiğim kadar tercihler değimiyor
ilk tercihlere çok dikkat etmek gerekiyor ama acemi oluyoruz bu işlerde

:çok üzgünüm:evet canım yaa maalesef sürekli sistem değişiyor biz birini öğrenmeden diğerine geçiliyor bizde böyle hatalar yapıyoruz işte...

ewt arkadaşlar sisitem değiştikçe bizde deyişiyoruzz biz istediğimiz okula kayıt yaptırmak için gittik bu seferde e kayıt yaptırcaksınız dediler şimdide onun sonucunu bekliyoruz okulda boş kontenjan var die gittik şmdide bu çıktı ne yapcaz şaşırdık vallaaCADIARZU

Meslek lisesi en ideali, en azından bir meslek sahibi olur. Ülkede bu alanda zaten ciddi açık var

Bence bir yaşam koçuna danışılmalı, o durumdaki öğrencilerin birçoğu hayatını planlamaz, bir yaşam koçuna sahip olan genç kolayca fark yaratabilir diye düşünüyorum

Yaşam koçu mu; çok lüks kaçmaz mı, hadi izmir istanbuldaki bulurda anadoludaki çoçuk nerde bulsun yaşam koçunu

ben izmirdeyim ama yaşam koçum ankaradan

Son düzenleyen: Moderatör:
X