Konuşma Problemleri 2 yas 3 aylik oglum konusmuyor

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

Arz4

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
7 Nisan 2018
42
11
Merhaba arkadaslar bu konuyu birkac saat önce acmistim ama sanirim yanlis yere actim basliklari okuyunca burasi daha uygundur diye tekrar yazyorum oglum 27 aylik 10 a yakin kelimesi var gel,gol,cak gibi ama onlari bile hergün kullanmiyor konusmuyor yabanci dil gibi sürekli bidi bidi birseyler söylüyor psikiyatriden randavu aldim 2 hafta sonra gidecez komutlarimi cani isterse yapiyor yani beni anladigini biliyorum yapiyor ama ondan sonra yapmak istemiyor özellikle getir götür islerini yapmiyor cani isterse yapiyor ama dün cok tuhaf birsey oldu oglum babasiyla oynarken oglum nerdeee dedim melodili bir sekilde burdaaaa dedi ve biz esimle donduk kaldik öyle cünkü bebeklik sesi degildi sanki 5 yaslarinda bir cocuk cevap verdi ondan sonra hep soruyorum ihh diyor tek cocuk cok nazli elini yere vuruyor bana bakiyor ufff ufff deyip bana uzatiyor öp diye cok basina buyruk birsey ögretemiyorum kendi ögrenmek istiyor yap boz aldim kendisine hem parcali olandan hemde tek parca sekillere göre araba meyve sayi yerlestirme araba ,meyve,sayi, ismarladim hepsini toplasan 42 parca yani 42 sekil dedim bir kac hafta oyalanir ögretirim eve geldigi ilk gün actim döktüm bak oglum itfaye buraya ambulans buraya demeye kalmdi elimi itti ben kendim yapacam diye ilk denemeden sonra hepsini ezberledi aman allahim nasil sasirdim ben birkac hafta oyalanir ögretirim dedim 2. Günü gözü kapali koyuyor hepsini... uyuduktan sonra evi topluyorum inanin ben yerlestirirken bile hala sasiriyorum bide elinde sabah bardagi vardi oynuyordu aksam oldu dedim hadi bardagini getir sana meyve suyu koyacam dedim söyle 3 saniye kadar düsündü bende mutfaga gidiyor cekmeceden alacak sandim pesinden gittim kilere gidip bardagini aldi sabah oraya koymus unutmamis parcali yapbozu actim ilk etapta inek ve kuzuyu actim 3er parca toplam 6 parca ilk basta ben yaptim gösterdim sonra ikisini bozdum karistirdim hadi sen yap dedim yapmak istemedi bende elime bir tane aldim inegin gövdesiydi hadi ver o zaman anne yapsin dedim tek tek bakti inegin parcasini verdi bana.. geometrik sekilleride hatasiz koyup kovaya atti ilk etapta acaba normalmi bu kadar hafiza ilk cocuk oldugu ve tecrübesiz oldugum icin banami tuhaf geliyor...ayrica 3 aylikken ablamlara gittim baska sehre 2 hafta kalmak icin iceriye girdik oglum kucagimda söyle bir etrafa bakti büyük bir insan gibi detayli bir sekilde ablam dedi kiz bu niye böyle etrafa bakiyor demeye kalmadi bir anda aglamaya basladi ve 3 saat hic susmadi neredeyse hastaneye götürecektik ve agliya agliya yatti evden farkli bir yer oldugunu anlamisti ... ve 2 aylikken bere taktigimda kafasini saga sola cevirip agliyordu cikarinca susuyordu ve o günden beri bere takmaz disarida yagmur yagsa bile montun sapkasini örtüyorum eliyle kizarak aciyor ...bunlar bana daha önce normal geldi hafizasi ve bebekligi taakii dün 5 yasinda cocuk gibi bana burdaaa diyene kadar hala onun sokundayim bütün harfleri bir büyük gibi net söyledi bilmiyorum kizlar kafam cok karisik sanki bilerek konusmuyor gibi geliyor bana sizin düsünceniz ne ne zaman konusur yaa cok merak ediyorum

bizim de aynısı canım 2 yaş 2 aylık her şeyi biliyor ama her şeyi ama 6 kelime var. anne baba mama vs. ama misal şunu getir oğlum otur oğlum kalk oğlum hepsini yapıyor sayıları ve alfabeti biliyor. oyun kartlarının arkasında şu olan hangisi de gidiyor buluyor. örnek veriyorum yürümek kartı nerede diye hop buluyor başka odada saçma bi yerde olsa da buluyor. kısaca konuşmuyor :) dil terapistine gittik sosyal olmasını oyuncaklarla verimli bir şekilde oynamasını beğendi ama aman aman bişi demedi. panikletmedi evet geç ama dedi. :) Uygun bir konuşma terapistine gidebilirsiniz bnce hem gelişime de bakıyorlar. yardımcı olurlar

Söyleyebildikleri kelimeleri her gün de söylemiyor cani ne zaman isterse düsünmekten cok yoruldum cevrede beni stresse sokuyor daha konusmuyormu diye sürekli soruyorlar zaten psikiyatriden randevu aldim bakalim gidince ne diyecek yürümeside 15 aylikken oldu ilk disi 1 yasinda cikti acaba konusmanin gecikmesiyle ilgisi varmi bilmiyorum

Benim oğlum da 27 aylık ve bilerek konuşmuyor.
En sevdiği oyuncakları meyve sebzeler.
Hepsini ezbere biliyor, kendince mırıldanarak söylüyor ama sorunca cevap vermiyor.
Brokoli nerede deyince bulup bana getirtiyor ama.
Klasik anne baba gel git bebek mama düştü dede vs gibi kolay kelimeleri tekrar ediyor, ah uh yaparak göstererek anlatıyor her şeyi.
Ama geçen gün hapşırdım çok yaşa dedi, ağzımız açık kaldı.
Teşvik ediyorum olayları anlatması için, her şeyin adını söyleyerek yaşıyoruz ama nafile, istemiyor çocuk.
Kardeşi de var, ona kızıyor ya da yaptıklarını bana ‘ anne bebe ıhıhhh ooğğ düştü’ gibi anlatıyor, kardeşine kızıyor no no diye.

Çevremde akranları ‘ anne su ver, çubuk istiyorum, gezmeye gidelim’ gibi cümleler kurarken, benimki hala ıhh oo huu gibi seslerde.

Konuşmada önemli olan ses çıkaramamak.
Birkaç kelime kullanıyorsa bu duruma konuşmama olarak bakılmıyor uzmanlar tarafından ve ailelere önerileri söylemeden önüne hiçbir şey sunmayın oluyor.

Insallah konusur yaa gün icinde sürekli konusuyorum dilimde tüy bitiyor ama tekrar bile etmiyor sasirdim nasil konustursam diye valla rüyalarima giriyor her gece konustugunu görüyorum rüyamda

Insallah konusur yaa gün icinde sürekli konusuyorum dilimde tüy bitiyor ama tekrar bile etmiyor sasirdim nasil konustursam diye valla rüyalarima giriyor her gece konustugunu görüyorum rüyamda

Benimki de 2 yaşında ben De konuştuğunu görüyorum rüyamda.
Çok kafaya takıyoruz sanırım .
Bununla ilgili videolara uzman görüşlerine kadar baktım.
Uzmanlar şunu öneriyor

Çocuğunuz sizden işaretle ve iiih diyerek bir şey istediğinde anlatmak istediği şeyi anlasanizda anlamıyor gibi davranın. O zaman başka şekilde anlatmaya yani konuşmaya başlayacak .
Biz ne deseler anladığımız ve cvp verdigimiz icin onlar da şunu düşünüyor
Annem zaten beni anlıyor konusmama gerek yok :KK66:
Elbette konuşacak ama biz böyle yaptıkça çok geç konuşacak . Biraz da bize görev düşüyor.
Ben bu yolu denedim bizim çocuk sinir krizi geçiriyor anlamıyoruz diye . Ama hep diyorum az kaldı.

Merhaba benim oğlumda 30 aylık nerdeyse 30-40 kelime biliyordur belki de daha fazla ama hepsi de kendi dili döndüğünce maviye Yahyi , yıldıza gagı, su ya bu ,motorsiklete oobaba gibi aslında ben herseyini anlıyorum sürekli doğrusunu söylüyorum , sürekli kelime söylemece oyunu oynuyorum ama henüz bir düzelme Yok kelimelerinde bir kaç cümle de kuruyor dede araba , araba sesi ,baba gitti şeklinde ama hala diyalog şeklinde değil konuşmalarımız tam yaşıtları hatta daha küçükleri bile yetişkin gibi konuşurken böyle olmasına üzülüyorum da açıkcası umarım konuşurlar kısa sürede doktor 4 yasına kadar konuşmazsa geç kalabiliriz demişti bir sonraki kontrolümüzde gerekli görürse başka birimlere yönlendirecek herhalde işitme testi vs gibi ...

Harika bir bebek. Merak etme kendini ne zaman hazır hissederse o zaman konuşur. Etrafındakilere de kafayı takma, sen aynı şekilde devam et, ve gerekirse bir tık arttır pazıl parçalarını. Ya da harfleri öğretmeye başla, öğrenime aç, fazlasını istiyor.

Ona bakarsan Albert Einstein da 9 yaşında konuştu, herkes onu gerizekalı sanırdı, ama adam dahi çıktı, bilmem anlatabildim mi:)

merhabalar, benim oğlum da 31 ayını bitirecek. 10 kelime dışında başka bir kelimesi yok. rakamları 5 e kadar sayabiliyor. (10 kelimeye dahil etmedi doktor) çiş ve kaka geldiğinde çi ya da kaka diyor. ingilizce one ve two bana da bir aydır mama demeye başladı. Saat kavramını öğrendi tabi saatin kaç olduğunu bilmiyor. Kitapta A, E, O, S harflerini gösteriyor.

nöroloji ve pedegog görüşmelerine gidildi. nörolojik hiç birsıkıntısı yok. tembellikle alakalı diyebilirim , fakat şu anda çok erken 4 yaşını beklemenizi tavsiye ederim dedi dil terapisti için. bu kontrol sonrası bizi il sağlık müdürlüğünden arayıp psikoloji bölümüne çağırdılar. motor gelişim testleri yapıldı. (testte; renkler, hayvanlar, daire, kare, üçgen, ellerini yıkama, zıplama, koşma, 10lu küp dizme, 9 parçalı puzzle, rakamlar, camdan dışarı bakma, kapı kapama, masadan bir cismi anneye verme, diş fırçalama oyuncak diş fırçası, tek ayak üzerinde durma, çantası yanındaysa çantasındaki ürünleri bize sorup oğlumdan çantandan kilodunu ver komutu, anne nerde baba nerde, petek sıcak mı soğuk mu, sandayenin altına yat, sandalyenin üstüne çık, topa ayağınla vur, topu anneye at, eller, ayaklar, çene, yanak, göz, kulak, göbek, kirpik, kaş, bacak ve kollarını göster yapılan testin bir parçasıydı.) hiç birini yanlış yapmadı. hepsinden geçti. doktor şöyle konuştu. 31 aylık bir erkek çocuğu için 10 kelime yeterli şu anlamda yeterli zaten söylenen hiç bir şeyi aksatmadan yapıyor algısı çok açık fark ettiyseniz bir komutu iki kere tekrar etmedim, yabancı biri olarak komutumu ikiletmedi ve yaptı bu da okula gitmesinden kaynaklıdır normalde çocuklar yabancı biri ile hemen iletişim kurmazlar, test sonucu çok başarılı dedi. ha 2,5 yaşındaki bir çocuk en az iki kelimeyi bir araya getirip cümle de kurması lazım dedi. çene kasları ile ilgili bir sıkıntısı var gibi 100 çocuktan 2 sinin çene kasları tam anlamıyla işlevini gerçekleştiremiyor size önereceğim şeyi zaten yapmış ve okula vermişsiniz, bol bol sakız çiğneyebilir evde dil hareketleri yapabilirsiniz, dil terapisti için biz 4 yaşı beklemeyi öneriyoruz dedi. üzerine gidip çok fazla zorlama da yaparsanız ters tepip daha çok içine kapanmasına neden olursunuz. okulda emin olun ki yeterince zorluyorlardır zaten dedi.
26 aylık başladı okula, okula başladığında sadece 3 kelimesi vardı. anne baba ve dede başka hiç birşey söyleyemiyordu. eğer ki konuşamayan çocuğunuz var ve siz de kafaya takıyorsanız bu motor gelişim testini yaptırıp en azından bilimsel olarak çocuğunuzun bir sıkıntısı olmadığını kanıtlamış olursunuz kendinize. :) Allah izin vermedikten sonra istediğin kadar zorla olmuyor maalesef işte.

Benim kizim 22 aylık anne baba vermem (memem)gel sadece bunlari anliyoruz diger kelimeleri cince japoca gibi anlatiyor ama anlamiyoruz bide telefondan ingilizce renkleri ogrenmis onlari tek tek soyluyor ve gösteriyor onuda tesadüf eseri söylediğini fark ettim ben napiyim nasıl davranayim bilemiyorum

Abim 3 yaşında konuşmaya başlamış oda tek cümle baba,su,mama,anne,dede gibi şuan 32 yaşında bülbül gibi :) üzülmeyin yine içinizi rahatlatmak amaçlı doktora götürün

Arkadaslar kizim 27 aylik.. ben de cok endiseleniyordum diye. Ama inanin 2 ay içinde acildi. Onlar biriktiriyor merak etmeyin ve her cocugun bir zamani var. Cok inat bir kiz. Herseyi biliyor bazen yapmiyor. 10 kelimesi varken 24 aylikken 2li cümle. Bu ay da uclu cumle kurmaya basladi. Hatta bugun babasi uyuturken ane yardim et diye bagiriyordu.
Dün bir dugune gittik. Orada kizimla yasit bir bebek vardi. Öyle sosyal gulec bir kızdı ki. Ama mesela 5 kelimesi var. Belli ki biriktiriyor. Hoc takmayin.

Merhaba arkadaşların ben aranızda yeniyim ikizlerim var benimde her çocuğu bi zamanı var takılmamak gerekiyor sonra susmuyorlar :) arkadaşlar Doğum sonrası eşi ile ilişkide sıkıntı yaşayanlar var mı ? Hiç ilişkiye girmeyen eşi istemeyen :KK43:

benim kızımda 31 aylık ... maalesef cumle kuramıyor kendını zorluyor ama nafile.
bizim ki de söyletmeye başladığın kelimenin ilk harfi ile başlayıp devamı lıgır lıgır diye devam ediyor :) japonca konuşuyor.

Merhaba arkadaşların ben aranızda yeniyim ikizlerim var benimde her çocuğu bi zamanı var takılmamak gerekiyor sonra susmuyorlar :) arkadaşlar Doğum sonrası eşi ile ilişkide sıkıntı yaşayanlar var mı ? Hiç ilişkiye girmeyen eşi istemeyen :KK43:
cnm merhaba, ben doğum yapalı artık 3 yıl olacak. ilişkiye giriyoruz ama çok da istekli sayılmam. doğumdan sonra bi isteksizlik geldi üstüme. eşim 2 3 günde bir istiyor ve beni boğuyor bu istek. anlaştık en azından 4 günde bir olsun diye. kabul etti. bana kalsa ayda bir yeter.

X