Konuşma Problemleri 2 yaşında oğlum konuşmuyor

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
Evet şu anda normal konuşabiliyoruz şükürler olsun. 5N1K sorulara cevap verebiliyor, soru soruyor, isteklerini açıkca dile getiriyor herşey gayet normal yani.
Ekolaliyi atlatma sürecine gelince o gerçekten zorlu br süreç oldu ama biz çok doğru yönlendirilmediğimiz için bu kadar zorlandığımızı düşünüyorum. Ekolali bulaşıcı birşey bi kere bunun bilincinde olun. Çocuk o şekilde konuştuğu ve kelimeler kısıtlı olduğu için çocukla iletişim kurabilmek adına bi süre sonra sizin de konuşma tarzınız değişiyor, çocuğun konuşma tarzı size sirayet ediyor resmen. Biz bunu farkettiğimizde önce kendi konuşma tarzımızı düzelttik. Anlamayacağını düşünerek kısa kısa cümlelerle konuşmayın, büyük insanla konuşur gibi konuşun çocukla. Özel eğitime gidiyorsa biraz da oradaki tutum körüklüyor ekolaliyi. Kelime çalışması yaparken çocuk mesela "araba" dediğinde arkasından "Eveeeet araba" diye tekrarlaya tekrarlaya çocuk her söylediği kelimenin arkasından doğruluğunu teyit için sizin yüzünüze bakıyor. Siz de tekrarlama ihtiyacı duyuyorsunuz haliyle. Siz tekrarlamazsanız da çocuk o onayı alana kadar "araba, araba, araba ...." tekrarlamaya devam ediyor. Bu tekrarları bitirmek için biz çok uğraştık, kelime çalışmalarını sonlandırdım, günlük hayatta da o onay beklediğinde kelime tekrarlamadım "doğru" "evet" gibi kelimlerle onayladım başta, sonra onay beklemesini azaltmak için sessiz kalarak yada onaylamadan dikkatini daha uzun cümlelerle başka şeylere yönlendirerek nihayet kurtulmayı başardık. Ondan sonra gerisi geliyor zaten, soruları tekrarlamayı bıraktık cevap vermeye başladık filan herşey yavaş yavaş yoluna girdi.
Ekolaliniz ne seviyede, çocuğunuzun durumu nedir bilmiyorum ama umarım yazdıklarım işinize yarar. Çok geçmiş olsun diyorum şimdiden, umarım kolayca atlatırsınız.
Merhaba benim oğlumda da çok tekrar var ne dersek tekrar yapıyor biraz yardımcı olur musunuz yazdıklarınızı uygulucam eklemek istediğiniz farklı seyler varmı

Merhaba benim oğlumda da çok tekrar var ne dersek tekrar yapıyor biraz yardımcı olur musunuz yazdıklarınızı uygulucam eklemek istediğiniz farklı seyler varmı
Merhaba, kelime tekrarı mı ekolali mi bilemiyorum sizinki ama her halukarda kendi konuşmanıza dikkat etmeniz şart. Yaptığımız herşeyi detaylı anlattım, sizin sormak istediğiniz birşey varsa da seve seve yardımcı olurum. Mesaj yazmışken güncel durumumuz hakkında da bilgi vereyim belki sonradan okuyacaklara faydası olur. Su anda tam 5 yasında oğlum. Kreşe gidiyoruz hala, artık konuşma açısından hiç bir sorunumuz kalmadı. Hatta trip atıyor, espri yapıyor :KK70: Herşey çok yolunda Allah'a binlerce şükürler olsun. Bilişsel bir problemimiz zaten yoktu bizim, sosyal açıdan da çok gelişme oldu. Hala arkadaş edinmekte ve arkadaşlarıyla oynamakta çok hevesli olduğu söylenemez ama iletişim kurmakta zorlanmıyor, oyunlara isteksiz olsa da katılıyor bu da bizim için bir gelişme. Yaşıtlarıyla arayı kapattığımızı söyleyebilirim rahatlıkla.

X