Konuşma Problemleri 2 yaşında oğlum konuşmuyor

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

miniciki

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Haziran 2011
627
317
Merhaba,
2 yaşında ki oğlum bir türlü konuşmuyor alıştırmalar yapıyorum oyuncaklar aldım bununla ilgili ama nafile.
elimde araba varsa tekrarlıyorum "araba bu araba" diye suratıma bakıyor sadece gülüyor.
Adını seslendiğimde dönüp bakmıyor onunla konuştuğum zaman bana bakıp gülümsüyor.
komutları yapabiliyor verme alma ama konuşmayta gelince sadece geveliyor yani bıbıbıbıbrırır diye konuşuyor
ne önerirsiniz?

Merhaba,
2 yaşında ki oğlum bir türlü konuşmuyor alıştırmalar yapıyorum oyuncaklar aldım bununla ilgili ama nafile.
elimde araba varsa tekrarlıyorum "araba bu araba" diye suratıma bakıyor sadece gülüyor.
Adını seslendiğimde dönüp bakmıyor onunla konuştuğum zaman bana bakıp gülümsüyor.
komutları yapabiliyor verme alma ama konuşmayta gelince sadece geveliyor yani bıbıbıbıbrırır diye konuşuyor
ne önerirsiniz?
Bence pedagoga goturun. Eger doktor kontrolerınde bır saglık sorunu cıkmıyorsa . Pedagog sıze nasıl bır yol izleyeceğinizı soyler en mantıklısı bu

Merhaba,
ne önerirsiniz?
Duymasında sorun olabilir az duyuyor olabilir doktora götürün mutlaka kulakta sorun yoksa zaten bazı çocuklar daha geç konuşur bu da genelde genetik oluyor

Komut alan çocuk geç de olsa konuşur endişelenmeyin hemen. Kitap okuyun bolca ve uyaran çok öenmli . Elini yıkarken yemek yerken bile sürekli konuşun .
Mesela beyaz sabunla elimizi yıkıyoruz pembe havluyla kuruluyoruz gibi . Yaptığınız şeyler de sürekli kulağında olsun

2 yas oyle hemen endiselenecek bir yas degil. Benim de oglum 23 aylik ama henuz konusmuyor. Sadece bir kac kelime konusuyor. O da cok isterse. Tabiki bir doktora gorunmekte fayda var, ama hemen telas etmeyin. Televizyon ve telefondan olabildigince uzak tutun ve hep goz temasi ile konusmaya cabalayin. En buyuk hatamiz, kendi cocuklarimizi baskalariyla kiyaslamak. O yapti benimki yapamiuor o konustu benimki konusamiyor...
goz temasi var, komutlari anliyor, siz konusurken gozunuze bakiyor ve ismine tepki veriyorsa, biraz daha sabir... konusacaklar elbet

Dil bağı var mı?
o nedir acaba 🙄

2 yas oyle hemen endiselenecek bir yas degil. Benim de oglum 23 aylik ama henuz konusmuyor. Sadece bir kac kelime konusuyor. O da cok isterse. Tabiki bir doktora gorunmekte fayda var, ama hemen telas etmeyin. Televizyon ve telefondan olabildigince uzak tutun ve hep goz temasi ile konusmaya cabalayin. En buyuk hatamiz, kendi cocuklarimizi baskalariyla kiyaslamak. O yapti benimki yapamiuor o konustu benimki konusamiyor...
goz temasi var, komutlari anliyor, siz konusurken gozunuze bakiyor ve ismine tepki veriyorsa, biraz daha sabir... konusacaklar elbet
ismine tepki vermiyor sesleniyorum oyuncakla ilgileniyo durup dururken hapşu diyor kahkaha atıyor. Kimseyle kıyaslamıyorum elbette ama bir şeyler var gibi endişeleniyorum.

Benim kizim 31 aylik konusuyor ama turkce deil koreceye benzetiyorum ben 😊😊

Cok kaygiliydim 6 ay once ama simdi tekrar yaparak birazda olsun soylemeye calisiyor

Bu arada oglum 1 yasinda dil bagi var
Olmasina ragmen konusmaya daha hevesli kizimdan

Merhaba,
ne önerirsiniz?
Hicmi konuşmuyor mesela al ver gel mama anne baba dede abla kısa kelimeler genelde 2 yasından sonra başlıyor cocuklar konuşmaya öncesinde kısa kelimeler oluyor özellikle erkek çocuklarında ama adını seslenip bakmamasi cok normal bir durum değil bildiğim kadarıyla

Bir arkadas yazmis dogru olabilir kulaginda sorun varsa muhtemelen bu yuzden cevap tepki vermiyodur. Benim kuzenimin kizi az duyuyormus ve yaşı 6 felandi bunu anladiklarinda cocuk bagirarak konusuyodu hic kimse anlamadi oyle oldugunu ve suanda coz zor zamanlardan gectiler. Bu sadece ornek benzetme degil yanlis anlamayin. Ama kulak rahatsizligi olabilir

Hicmi konuşmuyor mesela al ver gel mama anne baba dede abla kısa kelimeler genelde 2 yasından sonra başlıyor cocuklar konuşmaya öncesinde kısa kelimeler oluyor özellikle erkek çocuklarında ama adını seslenip bakmaması çok normal bir durum değil bildiğim kadarıyla
anne baba yok şöyle özetleyeyim
baaaa - baaaağ diye bağırıyor ama zamansız yani karşısında babası olduğu zaman değil
geldi yerine dedim diyor ama belli olmuyor belki de ben öyle uyduruyorum "geldim" dedi diye
Ben en iyisi kulağına bir baktırayım :/

anne baba yok şöyle özetleyeyim
baaaa - baaaağ diye bağırıyor ama zamansız yani karşısında babası olduğu zaman değil
geldi yerine dedim diyor ama belli olmuyor belki de ben öyle uyduruyorum "geldim" dedi diye
Ben en iyisi kulağına bir baktırayım :/
Olabılır aslında işitme problemi vardır belkide siz bence bir doktora gösterin varsa da bir sorun en azından tedavisini olur yoksada içiniz rahat olur benim oğlum da 2 yasından sonra başladi cümle kurup konuşmaya öncesinde dediğim gibi küçük kısa kelimeler sadece her cocukta farklı tabıkı kıyaslamakta yalnıs bir gösterin içiniz rahat etsin

Biz de aynı durumdaydık. Göz teması var, komut alıyor ama ismiyle seslendiğimizde bakmıyordu ve konuşmuyordu. Endişelenip çocuk psikiyatrına götürdüm. Gelişim testi ve işitme testi yapıldı. Yalnız duyuyor mu duymuyor mu diye bi işitme testi değil yaptıkları. BERA idi yanlış hatırlamıyorsam adı, çocuk uyurken proplar bağlayıp beyninin duyduğu seslere verdiği tepkileri ölçüyorlarmış. Dün sonuçlarımızı tekrar psikiyatra gösterdik, otizm olmadığını öğrendik çok şükür. Öncesinde forumda bakarken sizin konunuzu görmüştüm o yüzden sonuç alınca yazmak istedim buraya da.
Öncelikle tablet, telefon, TV maruziyeti varsa çoğunlukla bundan kaynaklanıyormuş ki bizimki de öyleydi. 20 gündür hiç birini kullanmıyoruz ve büyük gelişme var. Önceden sesi bile çıkmayan çocuğun şimdi ağzı dolu dolu hiç susmuyor, 10-15 kelimemiz oldu şimdiden. Doktor bir de kreşe başlamamızı tavsiye etti. Pazartesi kreşe başlayacak inşallah daha büyük gelişmeler bekliyorum, umarım iyi olur.
Çevremde herkes 2 yaş erken, erkek çocuğu geç konuşur vs. derken, doktor çok önemli bir zamanda geldiğimi söyledi. Ayına göre sosyal açıdan olan geriliği giderip yaşıtlarına yetişmesi için en uygun zaman olduğunu söyledi. Çocuğunuzda otizm olmasından şüphe etmiyor olsanız bile siz de götürün bence. Hem aklında soru işaretleriyle yaşamak zor hem de çocuğun gelişimi için en uygun zamanları kaçırmamış olursunuz.

Merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun. Benim oğlum 30 aylık ve konuşma olarak yaşıtlarından geri kaldığı için önce çocuk doktoruna götürüp gerekli kontrolleri yaptırdık, doktorumuz fiziksel engeli yok ,isterseniz çocuk psikiyatride görsün dedi. İlk gittigimiz psikiyatr hafif orta spektrumda otizm dedi, 2. Doktorda arada bir çocuk, hafif otizmli ya da reaktif bağlanma bozukluğu olabilir dedi. Denver gelişim testi yaptırdık, yaşıtlarından 7 ay kadar geride çıktı. Sali günü BERA testimiz yapılacak. Bugünde çocuk nöroloji ye götürdüm, otizmli olamaz dedi. Komut alıyor, 2 li cümleleri var, çevresi ile ilgili, göz teması kuruyor vs.. bize konulan teşhis uyaran eksikliği oldu. Yani çok fazla TV telefon tablet gibi uyaranlara maruz kalmis, otizm gibi belirtiler göstermeye başlamış.
Çok fazla zaman kaybetmeden ve kimseyi dinlemeden çocuk nöroloji uzmanı veya çocuk psikiyatri uzmanına götürün. Onlar sizi yönlendiriyorlar. Bu aylar gelişim için altın dönemler, Allah korusun sıkıntılı bir durum varsa eğitimle çok güzel sonuçlar alınıyor.

Biz özel eğitime başlayacağız, şimdilik haftada 4 saat . Ayrıca kreş önerildi, özel egitimdeki hocaların yorumlarına göre zamanı ayarlayacağız.

Nörolojiye götürmenizi psikiyatr mı önerdi, kendiliğinizden mi götürdünüz? Bir de nörolojideki muayene nasıl bir muayene bilgi verebilir misiniz biraz? Bize nörolojiye gerek yok dedi ve kreş önerdi. Nöroloji muayenesinde neye baktıklarını merak ettim.

Merhaba,
ne önerirsiniz?
2 yas cok normal bir yas ama siz yine de tedbiri elden birakmayip bir doktora gosterin evladinizi. Sonucta burda ne yazarsak yazalim cocugunuza gercek teşhis koyamayiz.

Nörolojiye götürmenizi psikiyatr mı önerdi, kendiliğinizden mi götürdünüz? Bir de nörolojideki muayene nasıl bir muayene bilgi verebilir misiniz biraz? Bize nörolojiye gerek yok dedi ve kreş önerdi. Nöroloji muayenesinde neye baktıklarını merak ettim.
Merhaba, riskli çocuklarda epilepsi vs olabileceği için nörolojik muayene de öneriliyor. Ona göre ilaç tedavisi uygulaniyormus. Biz cuma günü eeg çektireceğiz, sonra gerekli olursa ilaç tedavisi başlayacak.

Nöroloji doktorunun odasında çocuklarin ilgisini çekecek oyuncaklar oluyor. Önce kendi haline bıraktık, onlara ve odadaki kişilere olan ilgisine vs baktı. Oğluma sorular sordu, teyze nerede gibi.( Oğlum sekreter ablaya baktı.)
Sonra fiziksel muayene ile gözlerini, vücudunu ve reflekslerini kontrol etti. Daha sonra psikiyatristimiz ile konuştu. Sonuç olarak otizmli olmadığını söyledi. Uyaran eksikliği veya reaktif bağlanma bozukluğu olduğunu düşündü.
Bize özel eğitim ve kreş önerildi.

Merhaba, riskli çocuklarda epilepsi vs olabileceği için nörolojik muayene de öneriliyor. Ona göre ilaç tedavisi uygulaniyormus. Biz cuma günü eeg çektireceğiz, sonra gerekli olursa ilaç tedavisi başlayacak.

Nöroloji doktorunun odasında çocuklarin ilgisini çekecek oyuncaklar oluyor. Önce kendi haline bıraktık, onlara ve odadaki kişilere olan ilgisine vs baktı. Oğluma sorular sordu, teyze nerede gibi.( Oğlum sekreter ablaya baktı.)
Sonra fiziksel muayene ile gözlerini, vücudunu ve reflekslerini kontrol etti. Daha sonra psikiyatristimiz ile konuştu. Sonuç olarak otizmli olmadığını söyledi. Uyaran eksikliği veya reaktif bağlanma bozukluğu olduğunu düşündü.
Bize özel eğitim ve kreş önerildi.
Ben okudum sizin yazdiklarinizi sadece konuşma gecikmesi var anladığım kadarıyla ilk psikiyatri neye dayanarak otizm dedi acaba birde 3 yaşından önce çocuklar çok başına buyruk davrana biliyor iletişim kurmuyolar o yüzden fazla. 3-4 yaştan somra daha hakim oluyolar herşeye acele etmeyin evham da yapmayın derim ben.

X