2 yaşındaki oğlum ...

Benim kız 26-27 aydan sonra bi anda konuştu. Yaşıtları şakıyorken benimki konuşmuyordu. Şimdi yaşıtlarını solladı. Atmış hafızaya hep. Sizinki de öyledir inşallah.

Konuşmanın dışında göz teması, komut alma gibi problemleriniz yoksa hemen telaşlanmayın. İçinizin rahatlaması için yine de bir doktora götürmeniz iyi olur. Ama tüm çocukların gelişimleri birbirinden farklı. Benim kızım da 1 yaşında cümle kurmaya başladı ve 2 yaşında benim kadar akıcı konuşuyordu. Fakat oğlumunsa 2 yaşında ancak 5-6 kelimesi vardı.Oğlum 3,5 yaşında yeni yeni 2-3 kelimeden oluşan cümleler kuruyordu. Şu anda 5 yaşına girecek olmasına rağmen bazı kelimelerin telaffuzunda problemi var.Örneğin domates yerine dotames diyor. Ama çok tatlı söylüyor. Kardeşlerin bile bireysel gelişimi birbirinden farklı. Ben annelerin bazı şeyleri biraz da akışına bırakmaları gerektiğini düşünüyorum.Her çocuk birbirinden farklı olduğu için diğer annelerin tavsiyeleri de sizin çocuğunuzda işe yaramayabilir. Aynı anne baba yetiştirmesine rağmen kızıma kıyasla oğlum her şeyi çok daha geç yaptı. Üstelik oğlumda daha tecrübeli bir anneydim.Ben de oğlum için çok kaygılanmıştım. Siz elinizden geleni yapın ama anladım ki ne yatsak yapalım bir zamanı var ve o zaman gelince konuşacaklar.

Eklemeyi unutmuşum. Oğlum 19 aylıkken tam gün kreşe gitmesine rağmen geç konuştu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim de 20 aylık bir çocuğum var baba adde aba mama al gel diyor sadece..
Allah'ın izniyle konuşacaklar
Ben su an takmıyorum siz de takmayın lütfen
Verdiğiniz komutları anlıyor ve uyguluyorsa kendi de bir sekilde derdini anlatıyorsa sorun yok bence

Benim oğlum şu anda 29 aylık hala konuşmuyor, tek kelimelik şeyler söylüyor ama o da sınırlı. En sevdiği şey beraber kitap okumak, tüm kitapları kucaklar döke saça yanıma getirir en sevdiği kitaptan başlatır, tüm kitapları okutur yetmez bir daha başa döner yine okuruz. Mutfakta benimle beraber yemek yapmaya bayılır, her aşamasını tek tek anlatarak yaparım yemeği, bulaşık makinasını boşaltırken kaşıkları bana uzatır mısın derim verir filan, alıcı dili iyi ama ifade edici dil maalesef yok. Odasını 18 aylık iken ayırdım günün çoğunu odasında oyun oynayarak kitap okuyarak geçiririz, babası parka götürür getirir, komşumun yaşı oğluma çok yakın kızı var bahçeye indirir beraber oynamalarına imkan tanırız. Diyeceğim o ki bazen ne yaparsanız yapın olmaz, vakti zamanı gelmemiştir, ne kadar stres yaparsak yapalım yine her şey vakti geldiğinde oluyor. Ben de çok sıkıntı yapıyordum kendime artık akışına bıraktım, elbet konuşacak bakalım ne zaman :))

Merhabalar. Benim de erkek kardeşim şuan 3.5 4 geliyor nerdeyese (gec gelen bi cocuk aramizda kardeş yok ve 23 yaş fark var 🤭). Bizde dedik neden böyle . Ilgileniriz ,oynarız ,kitap ,okuruz ,aktivite yapariz ama anne baba abla vs yani toplasan 20 kelime ederdi işine gelenler oda . Ya vucut diliyle ister yada kendi kendine bi dil uydurmuştu herseye kendi dunyasında anlamsız seyler .ama biz biliyoruz mesela govili govili deyince yada hüpde diyince süt fln diye. Col akıllı anlıyor, komut yerine getiriyor , hatta sohbet edip cevap veriyor ama biz anlamıyoruz . Arkadası kuzeni kardeşi komşusu yada oyun arkadşı da yok zaten pandemi . Boyle olmaz dedik ve doktora goturduk bildigin heyete cıktı tüm doktorlar ilgilendi . Kulak burun bogaz , göz , beyin cerrahi , piskolog vs. Bisey yok dendi . En son başka doktora götürdük neye ihtiyacı varsa ona yönlendirsin diye cocuk uzmanıydı. Ceşitli hareketler yaptırdı. Atlama zıplama tek ayak uzerinde durma kitaplardan sorular sordu, tahta oyuncaklarla biseyler yaptirdi . Ve bize genel olarak cok zeki hic bir sıkıntısı yok zihinsel olarak dedi . Ama bu dönemdeki ve cocuklarda ve erkek cocuklarında geç konuşma cok sık rastladıgımız bir durum dedi . Telefon tv vs elektronik seylerden uzak olsun dikkat dagınıklıgı olmasın dedi . Ve suan pandemi oldugu icin de arkadası yok .cocuk dili de eksik ondan da kaynaklanır dedi ve aslında bisey yok dedi . ama biz biraz pimpiriklendik çunki kendini bize tam anlatamayınca sinirleniyordu az da olsa sinir kalsın istemedik bu yaşta ve biz dil terapistine başladık şuan 4 ay oldu dil terapisi alalı.gayet memnunuz hafta 1 gün ve cok iyi geldi birebir ogretmenle ses egitimi gibi . Gayet acildi ve guzel konusyor . Konustukça da hosuna gidiyor . Ama bazen de eski kendi diline donuyor bisey isteyince biz de zorluyoruz anlamamış gibi yapıp dogrusunu bildigi halde söyletmeye calışiyoruz . Belki faydası dokunur diye paylaşmak istedim .

Pelin akilin kizlarini bilmiyorum ama kendi cocugunuzu kiyaslamayin klasik olacak ama her cocugun gelisimi farkli sonucta, benim kizm da masallahi var guzel konusur ama ben cok konusurum gevezelik diyebilirsinz belki sizin kadar cok oyun bile oynamadim kizmla ama kuzenleriyle buyudu akranlariyka bazen daha guzel gelisiyor cocuklar, kuzenleri buyuk bundan onlar ne konusursa bakiyorum ertesi gun aynisini soyluyor, benm de su surecte ekran actigim oldu abartmadan tabii cunku cpcuklar evden cikamaz oldular...
Evet doktor da bize aynisini soyledi. Akranlariyla bulusturursaniz daha guzel yemek yer ve konusur ama zaten kreste konusacak dedi.

Hemen adapte olmasını beklemeyin ama böyle böyle alışacak konuşmaya. Oğlum 3 kelime söylüyordu 5-6 ay önce,yeni yeni konuşuyor, cümle kuruyor ama tüm renkleri,sayıları hemde ingilizce ve Türkçe(1den 10a kadar)öğrenmiş. Özellikle öğretmeye cabalamadım ama merdiven çıkarken,inerken sayıyordum sesli şekilde,ordan kapmış sayıyor,şekil olarakta tanıyor yine kitaptan göstermiştim. Hepsini kaydetmiş anlayacağınız,şimdi kullanıyor. Zamanla olacak şeyler,bir anda olmasını beklemeyin.
Kaç aylık bebeğiniz bilmiyorum ama zaman tanıyın,söylediklerinizi anlıyorsa ,dediklerinizi anlayıp uyguluyorsa zamanı gelince konuşacaktır.
Evet bende sizin gibi merdivenlerde sayiyorum. Dun kendi kendine bi iki uc dedigini duydum. Bir de benm kizim cok konusuyor. Ama anlamsiz. Gudumudu daka duga gibi. Bisiler anlatiyor. Bugun burdan birinin tavsiyesi ile odalari gezdirip herseyi soyledim. Tv ye tele dedi. Kapi ya kap dedi. Kizim yarin 2 olacak. Sizin ki kac yasinda acaba ?

Evet bende sizin gibi merdivenlerde sayiyorum. Dun kendi kendine bi iki uc dedigini duydum. Bir de benm kizim cok konusuyor. Ama anlamsiz. Gudumudu daka duga gibi. Bisiler anlatiyor. Bugun burdan birinin tavsiyesi ile odalari gezdirip herseyi soyledim. Tv ye tele dedi. Kapi ya kap dedi. Kizim yarin 2 olacak. Sizin ki kac yasinda acaba ?
Inanın biriktiriyor şu an. Anlamsız sesler kelimelere dönüşecek. Oğlum 32 aylik 5-6 aydır soylüyor bunlari,öncesinde 3 kelime kullanıyordu ,eksik yarım söylüyordu herşeyi. Ne zaman kitap okumaya devam ettim,o da dinlemeye başladı o zaman kelimeler anlamlı ve düzgün çıkmaya başladı. 2-3 tane çok sevdiği kitap var,alıp eline geliyor oku diye,asla geri çevirmiyorum şu an,ne işim varsa bırakıp oturup okuyorum. Sayfaları ezberledi mesela resimlerden tanıyor,icinden cümle söyleyebiliyor. Zamanla oluyor yani. Öğrenip öğrenip birden başlıyorlar konuşmaya,sonra susturamıyorsunuz.

Ben de konu sahibiyle ayni skntidayim hem o hem siz gorun diye alintiladim. Ben cizgi filme cok maruz biraktim . Cunku yrdimcim yoktu anane yok babane yok bi tek benle ve calistigim icin mecbur kaldim. Ama o kadsr cok oynadik ki hem ben hem babasi 1 yasindan sonra dedesi oyun arkadasi gibiydi. Birirni tutsam o kadar ilgilenirdi. Kitap okudum sarki soyledim. konusuyoruz karsilikli. Msal anlattm Ama gelin gorun konusmuyor. Anne baba dede , dustu eh eh gidelim , ayaga kalk. Bu kadar. Eminim istese hepsini soyler cunku buyuk insanla konusur gibi soru soruyorum gayet anlayip cevap veriyor . Kafasini salliyor. Evet yerine artik ehehehe diye guluyor alkis yapiyor. O kadar cok ilgileniyoruz ki bi gun eksik kalsak ikinci gun tamamlaniyor. Ama pelin akil in kizlarina bakiyorum konusmayi gectim bide ingilizce sarki dinlerken one two three dedi. Sok oldum. 3 gun buyukler kizimdan. Neden konusmuyor hakketten bu cocuklar.
Çocuktan çocuğa değişir. Benım yeğenim 22 aylık şu an 1 den 12 ye kadar sayıları karışık da görse söyler. 4-5 kelimeli cümleleri var mesela. Ama o da geç yürüdü. Fakat şunu belirteyim annesi 1 dakika tv telefon açmadı. Annem bakıyor her gün saatlerce kitap okudular, gezdiler, oynadılar. Artık şu bir gerçek. Tv telefon beynini öldürüyor çocukların. Ne kadar uzaklaşırlarsa o kadar iyi onlar için.

Benim de 2.5 yaşında oğlum var, konuşmada ileri motor gelişimde geriydi,yürümesi 16 aylıkken oldu mesela.Soyle bir şey okumuştum:çocuklar bir konuda gelişirken bütün enerjisini ona yoğunlaştırdigi için başka bir konuda geri kalirmis.Bu arads 23 ay çok geç değil.Arkadasimin oğlu 2.5 yaşında anne baba mama diyormuş sadece.Doktor kreşe gönderin açılır demiş siz de öyle yapın.Basks bir arkadaşımın oğlu da 27 aylıkken tek bir kelime etmiyormus,tam konuşma terapistine başlayacak olduğunda bir konuşmaya başlamış susturabilene aşkolsun 😊
Sıkmayın canınızı

Anne, baba, dede konuşmadan sayılmıyor.
Bunlar kendiliğinden çıkan harf tekrarları olarak kabul ediliyor.
Anne mama ver, baba gel, dede top at deyip de sonradan susmuş olsa tamam.
Çünkü korktugunuz durumda bir iki kelimelik cümle kurarken birden konuşmama durumları oluyor cevremden duyduğum böyleydi.
Bir de erkek çocukları nispeten geç konuşur.
Siz de eğer her el işaretiyle anlattığını hemen yapıyorsanız konuşma ihtiyacı bile hissetmeyebilir.
Yine de içiniz rahat olsun isterseniz götürün tabi.
Aaa konuşuyor sayılıyor olduğunu bilmiyordum ...Zaman ayırdığınız için teşekkürler

Benim de 2.5 yaşında oğlum var, konuşmada ileri motor gelişimde geriydi,yürümesi 16 aylıkken oldu mesela.Soyle bir şey okumuştum:çocuklar bir konuda gelişirken bütün enerjisini ona yoğunlaştırdigi için başka bir konuda geri kalirmis.Bu arads 23 ay çok geç değil.Arkadasimin oğlu 2.5 yaşında anne baba mama diyormuş sadece.Doktor kreşe gönderin açılır demiş siz de öyle yapın.Basks bir arkadaşımın oğlu da 27 aylıkken tek bir kelime etmiyormus,tam konuşma terapistine başlayacak olduğunda bir konuşmaya başlamış susturabilene aşkolsun 😊
Sıkmayın canınızı
Allah razı olsun.. Sabırla bekliyoruz

Evet benim 6 ay önceki halim. Oglum 3 yas 4 aylik aynen 6 aydan sonra kelimeler baslamisti anne diyordu baya baya yasinda kapiyi ac kapa neyse 2 yasina dogru tam sosyal olacagi zaman pandemi -bitiverdi gerçi 1.5 yaştan kelime eklemedi.
Abisi var cok konuşur biz cok Konusuruz.
Gecen seneki pandemi de verdil telefonu verdik cizgi filme neden evden çalışıyorduk abisi canli derse giriyordu eve kapandık tam 65 gun evden disari cikmadik geldi 2.5 yasina belirli kelimeler haric konusmuyor bekleyeli⁶m 1 ay daha dedik baktik olmuyor CIHAN ÇELIK hocaya gittim psikoloj ben allah göstermesin artik farkli bisey var diye düşündüm oynadilar gelisme geriligi yok alici dil cok kuvetli konusmuyor buda oglumu uzuyor ve sinirli biri olma yolunda ilerliyor hemen dil terapsitine basladik 1 2 ay gidebildik yasaklar geldiği arada 2 li cumlelere basladi ama cok.cok basit 3 yasa yaklaşan cocuk gibi degil hocamiza sorsun evet artik kreş dedi cumleler basladi unutmasin oyun grubu ike basladik haftada 1 gun oyun ablasi aldik krese baslsdi 1 ay sonra konusmaya baslati net sekilde anlatiyor derdini uzun uzadiga degil ama anlatiyor hemen hoca tavsiyesi ile yarim gune gectik şuan uyumDan once sohbet ediyoruz. Çocuğuma cocuk lazımmış
Son cümlenize candan katılıyorum

Evet konuşuruz oyun oynuyoruz ablasına kitap okurken o da dinliyor birkaç saniye
Aşıdan önce ekranı tamamen kapatmalısınız. Daha zararlı emin olun. Ekran 3 yaş öncesi asla bir dakika bile olmamalı. Başkasına okunan kitap yaşına uygun değil, anlamlı gelmez. Bunun yerine kalın kartondan sesli, hareketli kitaplar almanızı öneririm.

X