2 yaşındaki oğlum ...

Kücük oglum 3 yasinda. Daha yeni yeni iki kelimeyi bir araya getiriyor. Önceden hep tek tük. 3.5 yasina kadar gözlemliyoruz. O zamana kadar daha da ilerletmese o zaman ancak birsey yapilir. Bizim doktorumuz öyle söyledi

Bilemedim,acaba o ne isterse hemen anlayıp yapıyor olabilirmisiniz? Tembellik oluyor o zaman çocuklarda.
Ben kızımla çok konuşurdum,anlatırdım ne yapıyorsam,oda oda gezdirir eşyaları gösterir isimlerini söylerdim,1 yaşında cümle kuruyordu ama yürümesi 15 ay civarı .
Oğlum 32 aylık,4-5 aydır adam akıllı cümle kuruyor. 11 aylıkken yürüyordu.
Kızım kadar üzerine düşmedim,ama kitap okuyorum çok fazla,sevdiği kitapların sayfalarından cümleler ezberledi,resmi görünce kendince söylüyor. Bazı harfler eksik,r söyleyemiyor mesela ama çabalıyor.
23 aylıkken anne,baba,mama diyen çocuk bu. Zamanla düzelebilir,tabi ki doktorunuza sorun ama bol bol konuşun muhakkak,atıyorum su istediğini anladınız ama anlamamazlıktan gelin,sorun "su mu istiyorsun" diye. Söylemesini teşvik etmeye çalışın.

Benim oğlum 29 aylık ve hala konuşmuyor. 2 ay önce psikoloğa gittik. Psikolog ile de 2 seans birebir kaldılar. Oyun terapisi adı altında. Psikolog 5 yıldızlı bir otelde gibi büyütmüşsünüz sanırım dedi ki doğru. Hiçbir şeye ihtiyaç duymamış dedi. Evet her şeyi saati saatine yapıldı yemeğin ardından o istemeden suyu da verildi. Ekrana da maruz kaldı maalesef. Otizm değiliz çok şükür ama konuşmada geç kaldık maalesef. Kreş önermedi gittiğim psikolog ama aslında kreş in çok faydası olacağını düşünüyorum. Özel eğitimci bir tanıdığım da görecekti ama pandemi yüzünden nasip olmadı .
Ebeveynli bir oyun grubuna başlamıştık. Haftada 2 gün. Süre olarak az olsa da faydalı olur diye düşünüyorum. Hoş araya korona girdi karantinadayız şu an.
Psikolog çocuğunuz oyun oynarken ona bir şeyler anlatın demişti. Bir de o istemeden suyu vermeyin falan dedi. Ama bizimkinin gram aklına gelmiyor bazen gelse de ıhıhhh diyor. Bilinçli söylediği tek kelime meme. Dedesi 3 yaşına kadar konuşmamış genetik dese de eşim ben inanmıyorum. Biraz da inat etmiş gibiyiz. Alıcı dilde sorun yok mesela. Kitapta şunu göster bu nerde diyorum işine gelirse gösteriyor, istemezse asla göstermiyor maalesef.
Umarım bir an önce konuşurlar

Bilemedim,acaba o ne isterse hemen anlayıp yapıyor olabilirmisiniz? Tembellik oluyor o zaman çocuklarda.
Ben kızımla çok konuşurdum,anlatırdım ne yapıyorsam,oda oda gezdirir eşyaları gösterir isimlerini söylerdim,1 yaşında cümle kuruyordu ama yürümesi 15 ay civarı .
Oğlum 32 aylık,4-5 aydır adam akıllı cümle kuruyor. 11 aylıkken yürüyordu.
Kızım kadar üzerine düşmedim,ama kitap okuyorum çok fazla,sevdiği kitapların sayfalarından cümleler ezberledi,resmi görünce kendince söylüyor. Bazı harfler eksik,r söyleyemiyor mesela ama çabalıyor.
23 aylıkken anne,baba,mama diyen çocuk bu. Zamanla düzelebilir,tabi ki doktorunuza sorun ama bol bol konuşun muhakkak,atıyorum su istediğini anladınız ama anlamamazlıktan gelin,sorun "su mu istiyorsun" diye. Söylemesini teşvik etmeye çalışın.
Konus sahibinin konusuna aalca olmus gibi hiisediyorum ama ayri konu acmayayim. Bana kizmazsa konu sahibi kizana kadar katilcam. 🙈

Bu dediginizi yapiyorum ben mesela. Bisey istiyor efendim anlamadim ne istiyorsun kalem mi kalem mi israr edincw ciglik atip agliyor😳

Konus sahibinin konusuna aalca olmus gibi hiisediyorum ama ayri konu acmayayim. Bana kizmazsa konu sahibi kizana kadar katilcam. 🙈

Bu dediginizi yapiyorum ben mesela. Bisey istiyor efendim anlamadim ne istiyorsun kalem mi kalem mi israr edincw ciglik atip agliyor😳
Benim oğlum da sinirleniyor ve ağlıyor yani anlamamazlık bizde işe yaramıyor da aksine onu strese sokuyorum ve üzüyorum gibi geliyor ☹️

Naçizane tavsiyem beden diliyle anlattıklarını hemen yapmamaya çalışın konuşması giderek azalır onun dışında taklitler yapabilirsiniz hayvan sesleri olabilir tek tük kelime ile anlayabileceği şeyleri söyleyebilirsiniz birlikte oyunla beraber söylemeye teşvik edebilirsiniz birde yalnız oyun oynuyor mu oynuyorsa orada da gözlemleyin adda dede baba mama hen dut gibi kelimelerle oyun oynuyor mu ve özellikle bu yaş grubu için kitaplar var hergun aynı saatte okumaya özen gösterin resimleri yorumlamaya çalışın birlikte AA bak bu ne napıyor mama mi yiyor gibi konuşturmaya çalışabilirsiniz

Evet maruz kaliyor.hepsini okumustum ve biliyorum ama malesef Taa aylikkenden beri de boyle geldi gidiyor. Ama secerek kzlettm. Mesela ben kuklalar oynatirdim ona. Onun gibi twerlywors diye bi cizgifilm var onu izledi. Kukuli sarkilarinda oynadik. Cozgi film bende izlememesini istiyorum ama ben musteri ile konusurken , evrak islerimi hazirlarken cocuk kendini bir kenara atilmis hissedecek. 3-4 sylikken falan pusetini yanima alip konusurdum falan ama bi yerden sonra ilgi yoksa bisiler lazim. Suanda ben bisiler yaparken o da bana yardim ediyor yaziyor ciziyor. Ama cizgi filme de bakiyor acikcasi. Bir de sey var. Orda gorduklerini bana anlatiyor. Mesela anne kuzu eve geldi , kuetulmus bir yavrusunu bulup sarilip agladilar. Kizim bana seslendi annnee annee diyip bisiler soyledi ama anlamadim . Sonra ben cevap verdim uzulme kizim kurtaricak digerlrini annesi diyip sarildim oovvv anneee diye sarildi bana. Aynisi baska ciGi film de dusen cocukta da oldu. Anne dustu anne. Dustuu uffff dedi.
Son olarak ordaki sarki soylenirken danstakk hreketleri yapmaya calisiyor. Vok sasirtiyor beni ama iste ...
Yani mesele hangi çizgi filmleri izlettiginiz değil komple ekran bı çözüm bulmak lazım ama nee

Anne, baba, dede konuşmadan sayılmıyor.
Bunlar kendiliğinden çıkan harf tekrarları olarak kabul ediliyor.
Anne mama ver, baba gel, dede top at deyip de sonradan susmuş olsa tamam.
Çünkü korktugunuz durumda bir iki kelimelik cümle kurarken birden konuşmama durumları oluyor cevremden duyduğum böyleydi.
Bir de erkek çocukları nispeten geç konuşur.
Siz de eğer her el işaretiyle anlattığını hemen yapıyorsanız konuşma ihtiyacı bile hissetmeyebilir.
Yine de içiniz rahat olsun isterseniz götürün tabi.

Yani mesele hangi çizgi filmleri izlettiginiz değil komple ekran bı çözüm bulmak lazım ama nee
İnanin o kadar cok dusundum. Daha minnacik bebekken nasil agladim. Tam ilgileneyim diyorum telefon geliyirm tam ilgileneyim diyorum acil evrak lazim oluyor. Onu oyle birakmak zorunda kaldim. Kayinvalideme cok soyledim nolur gel oyna. İlgilen yada yanina al. Ust katta kendisi. Ama ben hastayim 5 dk sevebilirim sadece dedi. Mecbur kaldim. Kazandiklarimiz ancak bizi karsiliyor. Mutfak cocuk mamasi ihtiyaclari ve kredimiz. Bakiciya para ayiramiyorum.

Yani velhasil ben cok dusundum bulamadim.

Bdv....23 aylık bir oğlum var Allah a emanet. 1 yaş gibi anne baba dede diyordu aşı oldu artık denk mi geldi bilmiyorum konuşmayı kesti. Komutlarımi dinliyor anlatmaya çalışıyor derdini ama kelime ile değil beden diliyle. Tablet televizyon az izler kend de sıkılır kalkar gider. Parka götürürüm mümkün oldukça evde ablası da var o da yaşıtlarına nazaran geç cümle kurmuştu bu arada. Kimi bekle diyor evham yapma kimi uzmana götür. Tecrübeli kişiler var mı acaba bu konuda
Al karşına konuş oyun oyna kitap oku soru Sor ona cevabını alanakadar bekle birde yaşıtlarıyla oynasın

İnanin o kadar cok dusundum. Daha minnacik bebekken nasil agladim. Tam ilgileneyim diyorum telefon geliyirm tam ilgileneyim diyorum acil evrak lazim oluyor. Onu oyle birakmak zorunda kaldim. Kayinvalideme cok soyledim nolur gel oyna. İlgilen yada yanina al. Ust katta kendisi. Ama ben hastayim 5 dk sevebilirim sadece dedi. Mecbur kaldim. Kazandiklarimiz ancak bizi karsiliyor. Mutfak cocuk mamasi ihtiyaclari ve kredimiz. Bakiciya para ayiramiyorum.

Yani velhasil ben cok dusundum bulamadim.
İşi bırakma olayını sormuyorum imkan olsa bırakırsınız heralde. Aslında en başta hiç acmasaydiniz bir zaman sonra kendi kendine oyalanmaya alışırdi ama artık alışmış ve büyümüş aslında aktivite kitapları boyama kitapları parmak boyalae alıp siz işle ilgilenirken onlarla oyalanmasini sağlayın bir yandan klasik müzik açık olsun. Kayinvalidene bari yemek yap pislik karı deyin😂 işle ilgilenirken telefonla konusmuyorsaniz yaptığınız işi falan hep bir şeyler konuşun ben soğan dograrken bile şimdi soğan doğruyorum annecim diyorum durmuyo ben yemek yaparken ağlıyor şarkılar söylüyorum konusuyorum

İşi bırakma olayını sormuyorum imkan olsa bırakırsınız heralde. Aslında en başta hiç acmasaydiniz bir zaman sonra kendi kendine oyalanmaya alışırdi ama artık alışmış ve büyümüş aslında aktivite kitapları boyama kitapları parmak boyalae alıp siz işle ilgilenirken onlarla oyalanmasini sağlayın bir yandan klasik müzik açık olsun. Kayinvalidene bari yemek yap pislik karı deyin😂 işle ilgilenirken telefonla konusmuyorsaniz yaptığınız işi falan hep bir şeyler konuşun ben soğan dograrken bile şimdi soğan doğruyorum annecim diyorum durmuyo ben yemek yaparken ağlıyor şarkılar söylüyorum konusuyorum
Ben telefona tablete alistirmadim ve tv acmazsam anne ac demiyor. Yani anne diyip isaret de etmiyor. Klasik degil de cocuk sarkilari ile denemistim ama bi de klasik muzikle deneyeyim. Benm calisma odami gorseniz zaten duvarlar kalem. Bir cok a4 kagidi mum boya kalem boya ile boyanmis. Yapio gosteriyor birde. Bboyama kitabi aldim onu noyadi bazen beraber boyadi.
Kaynanam kendj evinde yapmiyir bana mi yapcak 🤣🤣 ahh ahhh neyse..
Dediginizi denicem. Olumlu sonuc alirsam bu konuyu bulursam insallah hber de vercem😊😄

Ben telefona tablete alistirmadim ve tv acmazsam anne ac demiyor. Yani anne diyip isaret de etmiyor. Klasik degil de cocuk sarkilari ile denemistim ama bi de klasik muzikle deneyeyim. Benm calisma odami gorseniz zaten duvarlar kalem. Bir cok a4 kagidi mum boya kalem boya ile boyanmis. Yapio gosteriyor birde. Bboyama kitabi aldim onu noyadi bazen beraber boyadi.
Dediginizi denicem. Olumlu sonuc alirsam bu konuyu bulursam insallah hber de vercem😊😄
Ben de abalı yayınlarının 2 yaşını aldım ama başlamadık biraz seviye yüksek geldi. Kizmla 5 ve 6 yaşını bitirdik eğlenceli . Sonuç alırsam ben de yazarim inşallah

İstemiyorsa neden açıyorsunuz ki bence güzel bir şekilde telefonla konuşurken ses çıkarmaması gerektiğini anlatinn

Benim iki oğlum var , ikisi de zaman zaman garip garip davrandılar . Hatta büyük oğlumun tekrarlı hareketleri vardı . Kaç kere dr’a götürdüm . Evham yaptım , sadaka dağıttım 😂 dualar okuttum . Ağladım vs vs ama geçiyor hepsi bunu öğrendim . Zamana bırak . Bol bol konuş , oyna , şarkılar söyleyin , gerekirse seneye oyun grubuyla kreşe başlayın . Endişe etmeyin geçer .

Hemen adapte olmasını beklemeyin ama böyle böyle alışacak konuşmaya. Oğlum 3 kelime söylüyordu 5-6 ay önce,yeni yeni konuşuyor, cümle kuruyor ama tüm renkleri,sayıları hemde ingilizce ve Türkçe(1den 10a kadar)öğrenmiş. Özellikle öğretmeye cabalamadım ama merdiven çıkarken,inerken sayıyordum sesli şekilde,ordan kapmış sayıyor,şekil olarakta tanıyor yine kitaptan göstermiştim. Hepsini kaydetmiş anlayacağınız,şimdi kullanıyor. Zamanla olacak şeyler,bir anda olmasını beklemeyin.
Kaç aylık bebeğiniz bilmiyorum ama zaman tanıyın,söylediklerinizi anlıyorsa ,dediklerinizi anlayıp uyguluyorsa zamanı gelince konuşacaktır.

Ben de konu sahibiyle ayni skntidayim hem o hem siz gorun diye alintiladim. Ben cizgi filme cok maruz biraktim . Cunku yrdimcim yoktu anane yok babane yok bi tek benle ve calistigim icin mecbur kaldim. Ama o kadsr cok oynadik ki hem ben hem babasi 1 yasindan sonra dedesi oyun arkadasi gibiydi. Birirni tutsam o kadar ilgilenirdi. Kitap okudum sarki soyledim. konusuyoruz karsilikli. Msal anlattm Ama gelin gorun konusmuyor. Anne baba dede , dustu eh eh gidelim , ayaga kalk. Bu kadar. Eminim istese hepsini soyler cunku buyuk insanla konusur gibi soru soruyorum gayet anlayip cevap veriyor . Kafasini salliyor. Evet yerine artik ehehehe diye guluyor alkis yapiyor. O kadar cok ilgileniyoruz ki bi gun eksik kalsak ikinci gun tamamlaniyor. Ama pelin akil in kizlarina bakiyorum konusmayi gectim bide ingilizce sarki dinlerken one two three dedi. Sok oldum. 3 gun buyukler kizimdan. Neden konusmuyor hakketten bu cocuklar.
Pelin akilin kizlarini bilmiyorum ama kendi cocugunuzu kiyaslamayin klasik olacak ama her cocugun gelisimi farkli sonucta, benim kizm da masallahi var guzel konusur ama ben cok konusurum gevezelik diyebilirsinz belki sizin kadar cok oyun bile oynamadim kizmla ama kuzenleriyle buyudu akranlariyka bazen daha guzel gelisiyor cocuklar, kuzenleri buyuk bundan onlar ne konusursa bakiyorum ertesi gun aynisini soyluyor, benm de su surecte ekran actigim oldu abartmadan tabii cunku cpcuklar evden cikamaz oldular...
Benim oğlum 29 aylık ve hala konuşmuyor. 2 ay önce psikoloğa gittik. Psikolog ile de 2 seans birebir kaldılar. Oyun terapisi adı altında. Psikolog 5 yıldızlı bir otelde gibi büyütmüşsünüz sanırım dedi ki doğru. Hiçbir şeye ihtiyaç duymamış dedi. Evet her şeyi saati saatine yapıldı yemeğin ardından o istemeden suyu da verildi. Ekrana da maruz kaldı maalesef. Otizm değiliz çok şükür ama konuşmada geç kaldık maalesef. Kreş önermedi gittiğim psikolog ama aslında kreş in çok faydası olacağını düşünüyorum. Özel eğitimci bir tanıdığım da görecekti ama pandemi yüzünden nasip olmadı .
Ebeveynli bir oyun grubuna başlamıştık. Haftada 2 gün. Süre olarak az olsa da faydalı olur diye düşünüyorum. Hoş araya korona girdi karantinadayız şu an.
Psikolog çocuğunuz oyun oynarken ona bir şeyler anlatın demişti. Bir de o istemeden suyu vermeyin falan dedi. Ama bizimkinin gram aklına gelmiyor bazen gelse de ıhıhhh diyor. Bilinçli söylediği tek kelime meme. Dedesi 3 yaşına kadar konuşmamış genetik dese de eşim ben inanmıyorum. Biraz da inat etmiş gibiyiz. Alıcı dilde sorun yok mesela. Kitapta şunu göster bu nerde diyorum işine gelirse gösteriyor, istemezse asla göstermiyor maalesef.
Umarım bir an önce konuşurlar

Evet benim 6 ay önceki halim. Oglum 3 yas 4 aylik aynen 6 aydan sonra kelimeler baslamisti anne diyordu baya baya yasinda kapiyi ac kapa neyse 2 yasina dogru tam sosyal olacagi zaman pandemi -bitiverdi gerçi 1.5 yaştan kelime eklemedi.
Abisi var cok konuşur biz cok Konusuruz.
Gecen seneki pandemi de verdil telefonu verdik cizgi filme neden evden çalışıyorduk abisi canli derse giriyordu eve kapandık tam 65 gun evden disari cikmadik geldi 2.5 yasina belirli kelimeler haric konusmuyor bekleyeli⁶m 1 ay daha dedik baktik olmuyor CIHAN ÇELIK hocaya gittim psikoloj ben allah göstermesin artik farkli bisey var diye düşündüm oynadilar gelisme geriligi yok alici dil cok kuvetli konusmuyor buda oglumu uzuyor ve sinirli biri olma yolunda ilerliyor hemen dil terapsitine basladik 1 2 ay gidebildik yasaklar geldiği arada 2 li cumlelere basladi ama cok.cok basit 3 yasa yaklaşan cocuk gibi degil hocamiza sorsun evet artik kreş dedi cumleler basladi unutmasin oyun grubu ike basladik haftada 1 gun oyun ablasi aldik krese baslsdi 1 ay sonra konusmaya baslati net sekilde anlatiyor derdini uzun uzadiga degil ama anlatiyor hemen hoca tavsiyesi ile yarim gune gectik şuan uyumDan once sohbet ediyoruz. Çocuğuma cocuk lazımmış

X