2013 SBS sonuçları iptal edildi

bulca

Gönül almayı bilmeyene ömür emanet edilmez.Mevlana
Pro Üye
28 Ocak 2009
33.111
52.407

2013 yılında yapılan Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçları Ankara İdare Mahkemesi'nce iptal edildi.
CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Aydın Ayaydın ile öğrenci defne Sena Uzunertarafından, Ankara İdare Mahkemesi'ne açılan iptal davası sonuçlandı. Mahkeme, 8 Haziran 2013 tarihinde yapılan ve 12 Temmuz 2013 tarihinde açıklanan SBSsonuçlarını yanlış puan hesaplanmasını gerekçe göstererek iptaline karar verdi.

http://www.sabah.com.tr/Egitim/2014/04/18/2013-seviye-belirleme-sinavi-sbs-sonuclari-iptal-edildi

​Ne olacak şimdi peki yerleşen öğrenciler ne olacak ?

Hakikaten ne olacak şimdi? 1 sene olmuş, yerleşen yerleşmiş , iptal kararı çok saçma olmuş. Bu durumlarda genelde mağdur öğrenciye ekstra kontenjan verılır puanına göre yerleştirılır. Buyuk ihtımalle karar bozulur.

Hem velilerin hem de öğrencilerin kafasını karıştıran en önemli soru yerleştirmeleri yapılan öğrencilerin durumu ne olacak?

Burada iki farkı durum sözkonusu.

Birinci durumda, eğer çocuğunuzun bir okula yerleştirmesi yapılmışsa yeniden sıralama yapıldığında çocuğunuz daha yüksek puanlı bir okulu kazanmış duruma gelirse çocuğunuzun okulunu değiştirmesi için bakanlığın çalışma yapması gerekiyor.

Peki çocuğunuzun yerleştirmesi yapılmış ve yeni sıralamada puanı daha düşük bir okulu kazanmış görünürse ne olacak?

İkinci durumda, durum birinciye oranla daha karışık. Uzmanlara göre, hukuken kazanılmış hakların iadesi sözkonusu olamaz. Bu kural işletilirse çocuğunuz eğitim almaya başladığı okulda eğitimine devam etmesinin sağlanması gerekiyor.

18. İdare Mahkemesi’nin 2013 Haziran ayında 8’inci sınıflar için yapılan Seviye Belirleme Sınavları (SBS) sonuçlarının yanlış hesaplandığı gerekçesiyle verdiği yürütmeyi durdurma kararına yapılan itirazı reddetti.

1.2 milyon öğrenciyi ilgilendiren bu kararla neler değişecek?

SBS sonucuna göre okullara yerleştirilen öğrencilerin durumu ne olacak?

İşte yanıtlar....

Hem velilerin hem de öğrencilerin kafasını karıştıran en önemli soru yerleştirmeleri yapılan öğrencilerin durumu ne olacak?

Burada iki farkı durum sözkonusu.

Birinci durumda, eğer çocuğunuzun bir okula yerleştirmesi yapılmışsa yeniden sıralama yapıldığında çocuğunuz daha yüksek puanlı bir okulu kazanmış duruma gelirse çocuğunuzun okulunu değiştirmesi için bakanlığın çalışma yapması gerekiyor.

Peki çocuğunuzun yerleştirmesi yapılmış ve yeni sıralamada puanı daha düşük bir okulu kazanmış görünürse ne olacak?

İkinci durumda, durum birinciye oranla daha karışık. Uzmanlara göre, hukuken kazanılmış hakların iadesi sözkonusu olamaz. Bu kural işletilirse çocuğunuz eğitim almaya başladığı okulda eğitimine devam etmesinin sağlanması gerekiyor.

Peki bu iki olasılığa göre düzenlemelerin yapılması bu kadar kolay mı?

Hayır...

Bakanlığın bu karışılığı ortadan kaldırması için ciddi bir çalışma yapması gerekiyor. Ancak en büyük sıkıntı okulların kapasitesi. Kontenjanların yeterli gelmediği durumlarda öğrencilerin haklarının nasıl iade edileceği bilinmiyor.

Mahkeme kararına karşın Milli Eğitim Bakanlığı'nın nasıl bir yol izleyeceği merak konusu.

1.2 milyon öğrenciyi ilgilendiren bu değişiklik en çok puanları yüksek okulları kılpayı kaçıran öğrencileri etkileyecek.

Peki bu iki olasılığa göre düzenlemelerin yapılması bu kadar kolay mı?

Hayır...

Bakanlığın bu karışılığı ortadan kaldırması için ciddi bir çalışma yapması gerekiyor. Ancak en büyük sıkıntı okulların kapasitesi. Kontenjanların yeterli gelmediği durumlarda öğrencilerin haklarının nasıl iade edileceği bilinmiyor.

Mahkeme kararına karşın Milli Eğitim Bakanlığı'nın nasıl bir yol izleyeceği merak konusu.
eğitim ajansı

Yazık ki ne yazık daha ülkede adam gibi sınav yapamıyoruz, doğru sonuç bildiremiyoruz neye nasıl güvenicez ki yani. Nereden biliyoruz kimlerin puanları düşük gösterildi de yerlerine kimler koyuldu emin olabilir miyiz böyle bir şey yapılmadığından olamayız. Artık öğrenciler sınavdan sonra verdikleri cevaplara bakamıyorlar, puanlarını hesaplayamıyorlar yasak soru ve cevapların yayınlanması yani ne puan geldiyse tartışmasız kabul etmek zorundayız kontrol edemediğimiz için. Zaten bu da bu gibi sınavlarda çıkan sorunlar şikayet edilmesin herkes gemisini istediği gibi yürütsün diye değil miydi? kaçıncı hata kaçıncı sorun bu yaa kul hakkına girmektir bu düpedüz ama bunlar görülmez tabii :KK19:

Son düzenleme:
Mağduriyeti olan öğrencilerin tekrar yerleşmesi çözümü diye söyleniyordu böyle olur muhtemelen.Kpss de de aynısı olmuştu çünkü.Valla hangi skandala yetişeceğimizi şaşırdık.

Biraz önce okudum haberi. Böyle rezilik hiç bir ülkede yok.:KK20:

Dersanelerle uğraşıncaya kadar bir tane sınavı adam akıllı yapın. Her sınav şaibeli. Milli eğitim bakanı istifa etmeli bu kaçıncı rezalet.

[h=2]MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, mahkemenin Seviye Belirleme Sınavı kararı ile ilgili canlı yayında konuştu. Tekin, velileri rahatlatacak şu açıklamaları yaptı:[/h]24 TV canlı yayınında "Yargı kaos oluşturacak bir zamanda karar verdi" diyen Yusuf Tekin, "Sadece 103 öğrenci için düzeltme yapıldı. Herhangi bir öğrencinin sınavının iptal olması söz konusu değildir. Hiç kimse mağdur olmayacak" dedi.
Tekin şunları söyledi;
"Bu haber kasıtlı olarak ve abartılı bir şekilde TV'lerde ve internet sitelerinde yer alıyor. Yeni olan hiçbirşey yok.. Geçtiğimiz Temmuz ayında SBS sınavını yapmıştık. O sınavda İngilizce dışındaki dillerden sınava giren 118 adayın puanı yanlış hesaplanmıştı. Bunu o sabah ilan ettik ve akşam saat 17.00 itibarı ile doğru sıralamayı kamuoyu ile yeniden paylaştık. Bu yanlışlıktan dolayı bir CHP'li bir de öğrenci velisi dava açmıştı. Çok ilginç bir şekilde davanın açıldığı yargı organı, yürütmenin iptali istenen bu davada, mahkeme bu talebi davanın açılmasını izleyen günlerde değil çok kritik bir zamanda, dönem bitimi itibarı ile kabul etti.
Karar kaos oluşturmaya en elverişli zamanda verildi
Bu çok net bir şekilde şudur, yargı bu konuda kaos üretebilecek en uygun zaman hangisiyse onu bekleyip o tarihte karar vermiştir. 15 Ocak 2014'te yürütmeyi durdurma istemini haklı buldu ve durdurdu. O gün buna itiraz ettik ve itirazımız reddedildi. Bunun üzerine biz karar doğrultusunda bir değerlendirme yaptık ve sadece 103 adayın yerleştirilmesiyle ilgili olarak bir değişiklik oldu. Mahkeme kararı doğrultusunda yeniden hesaplama yapıldı. Bu arkadaşlar hak mahrumiyeti yaşamadı."

http://www.haber7.com/egitim/haber/1149007-meb-sinavin-iptali-soz-konusu-degil

Acele etmeseydiniz ya cocuklar bi universiteye baslasaydi oyle iptal ederdiniz SBS yi...

X