2014 Mayıs Anneleri

BEBEKLERİNİZİN CİNSİYETLERİ NE OLACAK?

• Ankete Katılan
    513
Öyle bi durumda kullanmamak mi gerekiyo ki canım? Ice kafam karıştı benim:/

cnm,bıngıldk çok küçük bizim bebişimizin,o da engel oluor büyümesine,bu ay 0,7 büyümüş 20 günde,çok az normalde 1,5 cm olmalyıdı büyümesi,mlesef zeka gerliğine neden oluyormuş,çok moralim bozuk

Bildigim hep denk geldigim kadariyla kullanilmiyor D3 diye biliyorum ama cok cok bilgim yok yanlis birseye sebep olmak istemem..
Poeticcry biliyordur belki..
Ya da doktora danisilmali..

Puff..
Sezen'im huysuz..Cok degil ama ara ara canini cok acitan bir sanci giriyor ikii buklum oluyor ciglik cigliga..Cani yanmasa bu kadar bagirmaz biliyorum..Gaz ilacini verdim bugun gaz da cikariyor altinada yapti ama rotavirus asisi bagirsaklarla ilgili birsey ya ondan sanirim..Ya da ben ona bagladim sadece agrisi var..
Atesi cikmadi cok sukur kontrol ediyorum..

Goz damlasi ve merheminide degistirdi saglikocagindaki doktorumuz,2 damla verdi ve 1 hafta icinde gecmezse goz doktoruna gidin dedi..

Insanin nasil ici aciyor..

Omuzumda tutuyorum sarki soyluyorum konusuyoruz :) dertlesiyoruz :) oyle uyuyakaliyor azcik..Baska kimsede de durmuyor..

Son düzenleme:
Kizlar, sizin bebekler uyumadigi zamanlarda ne yapiyor, nasil oyaliyorsunuz? Benimki surekli muhabbet istiyor baska hicbisey yapamiyorum, az uyudugunu da dusunursek butun gunum konusmak ya da kucakla geciyor, sizde de oyle mi?

Puff..
Sezen'im huysuz..Cok degil ama ara ara canini cok acitan bir sanci giriyor ikii buklum oluyor ciglik cigliga..Cani yanmasa bu kadar bagirmaz biliyorum..Gaz ilacini verdim bugun gaz da cikariyor altinada yapti ama rotavirus asisi bagirsaklarla ilgili birsey ya ondan sanirim..Ya da ben ona bagladim sadece agrisi var..

Goz damlasi ve merheminide degistirdi saglikocagindaki doktorumuz,2 damla verdi ve 1 hafta icinde gecmezse goz doktoruna gidin dedi..

Omuzumda tutuyorum sarki soyluyorum konusuyoruz :) dertlesiyoruz :) oyle uyuyakaliyor azcik..Baska kimsede de durmuyor..
Ah yavrum yaa Kıyamam dün biz de öyleydik gerçi bugün de pek farklı sayılmaz öğlen uyurken bi çığlık atarak uyandı öyle korktum ki içim ciz etti gözlerim doldu hemen..yavrularımı za hiçbişey olmasın hep gülsünler etrafa ne olur ki:KK43: Allahım korusun minik meleklerimizi...

Canm ayni hemsirenin bize dedikleri gibi yazmissin kizimda cok kusuyor malesef oda senin dediklerini dedi...
Dun acildeydik hatta saatlerce bekledik tam sira bize gelicek derken bizden daha acil sorunu olanlar geliyordu ve onlari aliyorlardi bizde dayanamayip kactik birsuru insan bakteri bulasir minicik bebege deyip...
Ben cogu zaman gazini cikarayim derken kusuyor birde bazen emmeden saatler sonra aniden cikariyor cesme gibi akiyor. Bende yataginin kafa tarafini hafiften kaldiricam inssallah iyi bir sonuc verir.
:KK16:[/QUOTE]

Yatarak emmesinin tehlikesi işte sanırım; reflü durumu. Benim de en büyük korkumdur. Normalde yatağının şiltesinin altında havlu ile yükseklik yapmıştım ama artık yatağında yatmıyor ki:)) Hep benim yanımda ve emerek uyumayı seviyor. Oysa yatarak emmek hem orta kulak iltihabını, hem de reflüyü tetikliyor. Reflü denen illet te bir kere başladı mı, kolayca geçmiyor diye biliyorum, o yüzden baştan önlem almak lazım. Ben de en ufak ağzından süt çıkarma durumunda hemen huylanıp başını yükseltiyorum, dik tutma sürelerini uzatıyorum.

Son düzenleme:
Kızlar sizlere bir kaç sorum olacak
Birincisi bizim oglan gunduzleri pek uyumuyor, şu an 2 bucuk aylık oldu...normal midir acaba? Sıcaklardan da olabilir diyorum...ama hani sütümüz artsın diye sagıyorus ya...ben gun icinde sürekli onu oyalacagım diye sagmaya fırsat bulamıyorum. :KK43: Zaten 20 cc gelen süt daha da azalacak...gerçi emziriyorum her ogunden once ama emme konusunda biraz tembellesti...bir de sıcaktan yapıs yapıs oluyoruz aglıyo o da..

Bir de gece sagabiliyorum ben kendimi...Amedanın hastane pompasını kiralamıstım...Pompa hepsini cekmiyor, elimle kontrol ettigimde hala süt geliyo...Makinede bir sıkıntı yok gelip baktılar...Ben de kalanı elimle sagıyorum...Biri dedi ki elle sagınca süt kaçar, bu dogru mu? Yanlıs bir şey mi yapıyorum?

Son olarak oglan gece 9 gibi uyuyor ve uyanmıyor...misal dün gece 3 te acıkmıstır diye ben uyandırdım artık, mama verdim...gözü kapalı içti, gazını bile cıkarmadan devam etti uykuya...ama sabah 6-7 gibi uyanıyor....Acaba uyandırmasam mı diye dusunuyorum...doktor uyandırma dedi, bugun aradıgımda...

Cevaplayabilirseniz çok seviniriim...

Gunduzleri algilari acildikca etraftan fazla uyariliyorlar. 4 ay civari belli saatler belirleyip ornegin karnini doyurduktan sonra 2 defa los ve sessiz ortamda uyuttum ben 1. Yi. Gunduz 10-12, 15-17 arasi uyuyor gece 10-7 arasi uyuyordu. Bu hesapla yaklasik 14-15 saat 3 yasina kadar uyudu. Ama saatleri sabitlemek gerekiyor ciddi bazi ritueller belirlemek te sart. Ornegin herzaman karanlik odasinda, hep giydigi mevsime uygun uyku tulumu ile. Uyku oncesi kisa bir banyo da yardimci oluyor. 4 aydan once uyku egitimine gecmwk dogru degilmis.
Gece uykusunun bolunmemesi ise kilo alimina bagli. Ornegin atlas ta ilk ay 2 saatte bir emzirirken( zaten uyaniyordu) zamanlar ara acildi4-5 saate kadar. Kilo alimi ayni devam ettigi icin ben gonul rahatligi ile uyandirmiyorum. Tavsiyem kilo alisina dikkat etmekte.
Sicakta bebekler de emmek istemiyor fena bunaliyoruz, karsilikli olarak. 4-5 dakkika emip agliyor. Birakiyorum ana kucagina ben de. Meme de cok seytrk uyudugu oluyor ne yazikki ana kucaginda surekli sallayarak gunduzu tilki uykulariyla atlatiyoruz. Hava kararinca uykusu derinlesiyor. Hava aydinlaninca tekrar uykular tilki uykusu.
Sagma konusunu bilemiyorum. Bu konudaki tek tecrubem bebeklerin emmesi sut artmasi icin cok onemli, ve makinalardan cok daha fazlasini cekiyolar.

Arkadasim sanki bizi anlatmissin ayni bizim duzen sabah alti bucukta uyaniyor gun icinde en fazla uyudugu yarim saat ama karanlik olunca uykuya daliyor.:-):-):-)

Kizlar, sizin bebekler uyumadigi zamanlarda ne yapiyor, nasil oyaliyorsunuz? Benimki surekli muhabbet istiyor baska hicbisey yapamiyorum, az uyudugunu da dusunursek butun gunum konusmak ya da kucakla geciyor, sizde de oyle mi?

Canim benim oglusum da son birkaç gundur nefes almama bile izin vermiyor ilgi manyagi oldu napicam bilemiyorum

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Gunduzleri algilari acildikca etraftan fazla uyariliyorlar. 4 ay civari belli saatler belirleyip ornegin karnini doyurduktan sonra 2 defa los ve sessiz ortamda uyuttum ben 1. Yi. Gunduz 10-12, 15-17 arasi uyuyor gece 10-7 arasi uyuyordu. Bu hesapla yaklasik 14-15 saat 3 yasina kadar uyudu. Ama saatleri sabitlemek gerekiyor ciddi bazi ritueller belirlemek te sart. Ornegin herzaman karanlik odasinda, hep giydigi mevsime uygun uyku tulumu ile. Uyku oncesi kisa bir banyo da yardimci oluyor. 4 aydan once uyku egitimine gecmwk dogru degilmis.
Gece uykusunun bolunmemesi ise kilo alimina bagli. Ornegin atlas ta ilk ay 2 saatte bir emzirirken( zaten uyaniyordu) zamanlar ara acildi4-5 saate kadar. Kilo alimi ayni devam ettigi icin ben gonul rahatligi ile uyandirmiyorum. Tavsiyem kilo alisina dikkat etmekte.
Sicakta bebekler de emmek istemiyor fena bunaliyoruz, karsilikli olarak. 4-5 dakkika emip agliyor. Birakiyorum ana kucagina ben de. Meme de cok seytrk uyudugu oluyor ne yazikki ana kucaginda surekli sallayarak gunduzu tilki uykulariyla atlatiyoruz. Hava kararinca uykusu derinlesiyor. Hava aydinlaninca tekrar uykular tilki uykusu.
Sagma konusunu bilemiyorum. Bu konudaki tek tecrubem bebeklerin emmesi sut artmasi icin cok onemli, ve makinalardan cok daha fazlasini cekiyolar.

Ne zamandır yoktun canım hoşgeldin. Sana sormak istediğim birşey var.

Deren son zamanlarda gece emme olayını iyice azalttı. 4-5 saatte bir emiyordu, kilo alımı iyi diye birşey yapmadım ama şuan İstanbul dışındayım ve birkaç gecedir nerdeyse zorla emziriyorum, gece boyu uyuyor(maaşallah) emdiğinde de çok az bir miktar emip sızdığına eminim. Denemek için birkaç kez biberonla sütümü verdim 60 civarını zorla içti. Bir saat sonra bolca meme emdi.
Gündüz 3 saatten önce emmiyor. Aralarda mutlu, sakin görünüyor ve uyuyor da... Aç olsa böyle olmaz herhalde?!!
Çok canım sıkılıyor, tekrar saatli ve biberonla beslemeye geçmek istemiyorum, ne yapmalıyım yorumun nedir, ne dersin?

Herkes miniklerin kafa olculerini yazinca yine dogumum geldi yine aklima...:KK70: bizim oglanin kafa dogdugunda 37.3 tu.kirkindaki kontrolde 41.normal dogum oldu dusunun halimi:p

Son düzenleme:
Arkadaşlar söylediğiniz ölçüler ayına göre normal gördüğüm fakat büyüme oranları önemliymiş sanırım ... Çok aşırı büyümesi de iyi değiş kuzenim bebekken çok büyümesinden ameliyat oldu ...

bıngıldak küçük olduğu için kafa büyümede zorlanıyormuş cnm,inşallah byümeye devam eder,şu anda 38,5,bayağı küçük yani
Hiç duymamıştım inş önemli bişi olmaz. Bizimkininki de büyük geliyo bana. Kendi eli kadar içim gidiyo
cnm,bıngıldk çok küçük bizim bebişimizin,o da engel oluor büyümesine,bu ay 0,7 büyümüş 20 günde,çok az normalde 1,5 cm olmalyıdı büyümesi,mlesef zeka gerliğine neden oluyormuş,çok moralim bozuk

Herkes miniklerin kafa olculerini yazinca yine dogumum geldi yine aklima...:KK70: bizim oglanin kafa dogdugunda 37.3 tu.kirkindaki kontrolde 41.normal dogum oldu dusunun halimi:p

Way kocq kafa :KK66: Allah kurtarmış

Benim ki uyaninca bi sohbet muhabbet bi gerinmek icin oksamalar alt acma ile basliyor :)
Sonra yatagina yine birakiyorum donencesini cok seviyor gulerek izliyor yarim saat kadar sonra mikirdanmaya basliyor aliyorum biraz geziyoruz oturma odasinda anakucagina koyuyorum ordada az oyalaniyor akvaryumu fln izliyor karsidan ..baayaa oyalanmis oluyor ama yine de en cok sohbet ediyoruz karsilikli :) degisiyor..
Isim varsa mama sandalyesi yatiyor ona koyuyorum konusuyorum bana bakiyor oyle..

Ah yavrum yaa Kıyamam dün biz de öyleydik gerçi bugün de pek farklı sayılmaz öğlen uyurken bi çığlık atarak uyandı öyle korktum ki içim ciz etti gözlerim doldu hemen..yavrularımı za hiçbişey olmasın hep gülsünler etrafa ne olur ki:KK43: Allahım korusun minik meleklerimizi...

Amiinn..Allah'a emanetler..
Yeni uyudu o yazdigimdan beri 37.5 tan fazla olmadi ates fln..Bitkin sadece biraz melul melul gulumsemeye calisiyordu :)

oww baya buyukmus Allah kurtarmis desene :KK1: birde benimki buyuk gelirdi garibiminki 33 cm cikti ama 3912 kg olunca zorlanmadim degil :KK17:

Canm ayni hemsirenin bize dedikleri gibi yazmissin kizimda cok kusuyor malesef oda senin dediklerini dedi...
Dun acildeydik hatta saatlerce bekledik tam sira bize gelicek derken bizden daha acil sorunu olanlar geliyordu ve onlari aliyorlardi bizde dayanamayip kactik birsuru insan bakteri bulasir minicik bebege deyip...
Ben cogu zaman gazini cikarayim derken kusuyor birde bazen emmeden saatler sonra aniden cikariyor cesme gibi akiyor. Bende yataginin kafa tarafini hafiften kaldiricam inssallah iyi bir sonuc verir.
:KK16:

Yatarak emmesinin tehlikesi işte sanırım; reflü durumu. Benim de en büyük korkumdur. Normalde yatağının şiltesinin altında havlu ile yükseklik yapmıştım ama artık yatağında yatmıyor ki:)) Hep benim yanımda ve emerek uyumayı seviyor. Oysa yatarak emmek hem orta kulak iltihabını, hem de reflüyü tetikliyor. Reflü denen illet te bir kere başladı mı, kolayca geçmiyor diye biliyorum, o yüzden baştan önlem almak lazım. Ben de en ufak ağzından süt çıkarma durumunda hemen huylanıp başını yükseltiyorum, dik tutma sürelerini uzatıyorum.[/QUOTE]

1 aydir ben ve kizim ayni yatakta yatiyoruz kocaman yatak bize kaldi :)))
Uyandiginda yatirarak emziriyorum aynen Deren gibi cok hosuna gidiyor uzanarak emmeyi seviyor doyuncada kendiliginden uyuyor ama ben bi havlu katayim simdi onun uyudugu tarafa yukselttim belki ise yarar ama uyandikca bir saga yatiriyorum bir soluma kafa sekli hep ayni yerde kalmasin diye...
Kusmadigi 1 gun bile yok... Bazen cesme gibi bazen de cok az ama asiri sekilde kusmasindansa azar azar kusup evi ustumu kirletmesinede raziyim.

Oo bu alkış eşine felsin ozamann:KK9::KK9::KK9: güzel fikirmiş, siz ömrünüz boyunca birbirinizi ihya edersiniz artık :)) dikiş miii ne güzell o konudada önünüzde saygıyla eğiliyorum efenimm :KK42::KK42: denemedim ama sanırım hiç beceremem :))

Teşekkür ederim canım aslında uzun zamandır eklemeyi istiyordum ama tabletten nedense yapamadım pc ye geçmekte baya zaman aldı :) ama insan merak ediyor gerçekten kuzuları, annelerini.. Neyse herkeslerden bekliyoruz o zaman :))

Bu arada tulayokay o mesajı yazınca istek yollamıştı zaten, arkadaş olarak ekledim manasında yazmıştım :KK1: :KK1:

Eminim çok hoşuna gidecektir düşünsene bizim öyle bi defterimiz olsaydı ne kadar sevinirdik.. Ben hala yazmaya başlayamafım o ayrı :KK70:

Evet eşim koşa koşa makinayı getirdi zaten üstüm, mobilyası hatta halısı bile kaka olmuştu çekilmeden olmazdı o manzara :))) bi keresinde de babası üzerini banyo yapması için çıkardığında banyoya getirene kadar tam avucunun içine koyvermişti kakayı ne gülmüştük, bizimkinin hobisi bu anlayacağın :KK1:

Bende çok istedim hamileliğimde yazayım ama yazamadım tembellik ettim çok üzülüyorum o yüzden, umarım bu sefer düzenli yazabilirim..

Hobbysini sevsinler orda burda kaka etmeyi seviyor belliki...
Tuvalete alistirmak kolay olucak ayiptir söylemesi :)) babasi elini tuvaletin ustunde tutar yap kizim diye tam pirtlaticakken hooppp kandirip elini ceksin babasi... Belki eline yapmayida unutur :))

Bizimki simdilik kusuyor sadece ustumuze halilara koltuga nereye olursa...

1 kere alt degistirme masasina kattim banyoda altinida acik birakmisim acemiyim ilk gunlerimiz cunku, ona kiyafet aramaya gittim odasina öylece birakip birden sesi geldi hemen banyoya kostum birde ne göreyimm
banyoyu halisini yerleri hep batirmis tövbe daha havalandirmak icin bile acmadim kukusunu garibimin sukur pisikte olmadik hic :))

kızlar biliyorsunuz benim kuzucuklara annem bakıyor.bebek çok usluda tabi ne yapsın abi deli olunca mecbur yavrucuk uslu duruyor Kuzey çok yaramaz.zaten çok hareketli bir çocuktu Ayazdan sonra hepten sapıttı.Neyse annemin yanına bir yardımcı arıyordum bir iki gündür sonunda buldum çok mutluyum.bir akrabamızın kızı vardı çocuk gelişimi mezunu bu sene üniversiteye gidecek.onu aradık yaz dönemi yardımcı olurmusun diye hemde bir iki kuruş harçlık biriktiriirsin diye tamam dedi.bugün gelecek anneme.Kuzeyle oyun oynar gerekirse bebeğe bakar böylece annemde çok yorulmaz Kuzeyinde gazı alınır.çok şükür herşey yoluna giriyor bende rahat rahat çalışacağım aklım evde kalmayacak.
benim ev ile iş arası yürüyerek bile çok yakın ama ben arabayla gelip gitmeye başladım günde iki üç kere süt vermeye gittiğim için koştur koştur yolllarda zor oluyordu heleki bu sıcakta.eğer gidemeyecek gibi olursam annem sağdığım sütlerden çözüp veriyor bende iş yerinde saati gelince süt sağıyorum.biraz zor bir tempo içindeyim ama olsun en azından bir düzen kurulmaya başladı.bunada şükür.....

akşam çocukları uyutup eşimle başbaşa kalma planı yaptık.Kuzeyi banyoya soktum küveti doldurdum yüzüyordu Ayazıda yanında hemen yıkayıverdim.Normalde bebek küvetinde yıkıyorduk hala ilk defa duşla yıkadım çok komikti iki çocuğumda banyoda yıkanıyor.sonra babası Kuzeyi uyutmaya odasına götürdü bende Ayazı emzirip uyuttum.Tabi sonuç herkes uyuyakalmış eşim Kuzeyle bense Ayazla uyumuşum bir güzel.Sabah 3 gibi uyandı Ayaz yerlerimize geçtik.Sabah halimize çok güldük sözde çocukları uyutup başbaşa kalacaktık.Yorgunluktan maalesef ki planlarımız suya düştü.
Çok sevindim canım senin adına inşallah bundan sonra hep mutlu olursunuz. Ben hala annemin evindeyim ve sanırım bosanacagim öyle görünüyor adam hiç bir türlü hatasını kabul etmiyor. 1 aydır çocuğunu bile görmeye gelmedi. Evi terk etmişim ben diye. Artık düzeleceğine hiç sanmıyorum inşallah kolay atlatirim bu süreci sadece onu istiyorum. Ve sürekli bana psikolojik baskı yapıyor babasından kızını ayırmışim çok kotuymusum. Acaba gerçekten kötülük mu yaptım diye kendimi sorgulamaya başladım resmen kendimi kötü hissetmem için herşeyi yapıyor.

Çok sevindim canım senin adına inşallah bundan sonra hep mutlu olursunuz. Ben hala annemin evindeyim ve sanırım bosanacagim öyle görünüyor adam hiç bir türlü hatasını kabul etmiyor. 1 aydır çocuğunu bile görmeye gelmedi. Evi terk etmişim ben diye. Artık düzeleceğine hiç sanmıyorum inşallah kolay atlatirim bu süreci sadece onu istiyorum. Ve sürekli bana psikolojik baskı yapıyor babasından kızını ayırmışim çok kotuymusum. Acaba gerçekten kötülük mu yaptım diye kendimi sorgulamaya başladım resmen kendimi kötü hissetmem için herşeyi yapıyor.

Seni o kadar iyi anlıyorumki. Bir arayA gelip konuşsanız sorunları çözülmezmi acaba. Sonuçta maddi olarak sorunlar yaşadınız. Bizimde sorunlarımızın üstü örtüldü gibi geliyor zaten koşturmacadam kavga etmeye bile vakit yok diyebilirim ben birde işe başladım çom yoruluyorum. Sen niye kötü olasın canım. Hata yapan eşin sonuçta hiçmi tepki yapmıyacağız ayrıca niye kızını ayırmışsınki gelsin görsün. Özür dilesin alsın sizi eve götürsün. Sabret canım biliyorum çok zor ama eninde sonunda pes eden eşin olacak. Sen bu arada bebeğine yoğunlaş hiç bişey düşünme. Bu duruma annenler ne diyor peki.

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Babasinin alistiracaginida tahmin edersek burdan ohh iyisin :)))
Saglikli olsunlarda insallah..
Bir kaka bir pırtt pesinde kosmayida ogrendik zaten :)
:KK1::KK1: vala bunu düşünmemiştim satarım artık babaya tuvalet eğitiimi vakti gelince ohh bende ojemi sürer, dizimi seyrederim :21: bu arada sorma dediğin gibi bi pırt sesi duymak için ne taklalar atıyoruz, duyuncada ev bayram yerine dönüyor :))))

Puff..

Oyy canım benim kıyamam ben sana minik prenses.. Şu aşılar bi an önce bitsede kurtulsa minikler ya.

Hobbysini sevsinler orda burda kaka etmeyi seviyor belliki...
Tuvalete alistirmak kolay olucak ayiptir söylemesi :)) babasi elini tuvaletin ustunde tutar yap kizim diye tam pirtlaticakken hooppp kandirip elini ceksin babasi... Belki eline yapmayida unutur :))

Bizimki simdilik kusuyor sadece ustumuze halilara koltuga nereye olursa...

1 kere alt degistirme masasina kattim banyoda altinida acik birakmisim acemiyim ilk gunlerimiz cunku, ona kiyafet aramaya gittim odasina öylece birakip birden sesi geldi hemen banyoya kostum birde ne göreyimm
banyoyu halisini yerleri hep batirmis tövbe daha havalandirmak icin bile acmadim kukusunu garibimin sukur pisikte olmadik hic :))

Yaramaz bunların hepsi yaa :)) ben artık altı açıkken bırakıp hiçbişey yapmıyorum vala, çok vukuatı var senin kuzunun ki gibi :KK70: önceliğimiz artık hep badenin poposuuu:KK1: plojovic lede konuştuk o konuda karar verilmiştir tuvalet eğitimi babanındır, sattim gittiiiiii :KK70:

Canım allah sana sabır eşinede akıl fikir versin inşallah.. Üzüldüm yazdığını okuyunca :KK43: eğer bu kadar seviyorsa kızını bi adım atsın bakalım öyle sadece karşıdakini suçlayark olmaz ki bu işler.. Sanırım tek derdi sana vicdan azabı çektirmek.. Yoksa bir ay yavrusunu görmeden dayanabilir mi insan.. Umarım bi an önce yoluna girer bütün sıkıntılrın :KK43:

Kizlar sizin bebisler ne kadar kusuyor ?

Çok şükür bizde o çok az oluyor cnm ama genel olarak bebeklerde çok var kusma olay. kuzenimin çocuğu 6 ay kustu reflüden. Çok şükür sonra hiçbişey kalmadı ama..

X