2020 Şubat Anneleri

Palamut yedi, mevsimi bittiğinden beri de hamsi yiyor.
Ama sürekli iyi balığa ulaşmak,hele ki iki üç gün ulaşmak çok zor. Donmuş ürün de deneyeceğim.
Ben de bunu dert ediyordum. Sizler nasıl yapıyorsunuz?
Ya valla biz balık konusunda bi düzen oturtamadık bizde öyle her hafta yemediğimiz için Yamana da biz ne zaman yersek o zaman balık yediriyorum kılçık konusunda çok takıntılıyım o yüzden soman veriyorum dip balığı vermemek lazım biliyorum ama zaten yediği de avuç içi kadar bişey o yüzden çok takmıyorum doktorumuz 1 yaşından sonra balık yağı kullan dedi ocean tavsiye etti onu aldık onu kullanmaya başlaycağım 19 undan sonra
Bu dönemde temas edilen kişilere dikkat etmek lazım bence. Dediğin gibi iş yükün artacak. Ama annenlerden biraz uzaklaşıp hem onları hem kendini dinlendirmek istiyorsun ama iyi düşünmelisin senin için daha yorucu da geçebilir bu süreç.
Vallahi çok kararsızım bi yanım gelsinler herkese değişiklik olur diyor diğer yanım saçmalama çok yorulursun diyor bakalım pazartesi netleşecek 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

Kızlarr bu arada bebişlerin dişlerini fırçalamayı unutmayın.. Yaman geçen hafta hastalandığında 5 gün antibiyotik ve influenza için ilaç kullandık o süreçte hiç dikkat etmedim sonra bi baktım üst dişleri siyah siyah olmuş çürük diye çok üzüldüm tabi hemen düzenli fırçalamaya geçtim ama evde silikon diş fırçası vardı hiç değişiklik olmadı sonra elimle dişine dokununca baktım çıkıyor lekeler hemen normal fırça aldım onunla fırçalayınca lekelerin çoğu gitti Allahtan çürük değilmiş kara kara düşünüyorum dişçiye nasıl götürüp ağzını açtırcam diye neyse aklınızda olsun ilaç fln kullandıktan sonra mutlaka kontrol edin dişlerini

Günaydın arkadaşlar, 1 yaş aşısının suçiçeğini yaptıramadık olmadığı için, doktor nimenrix 2. Dozu için 1 ay geçsin dedi tabi bu sürede suçiçeği gelirse önceliğim o olucak nimenrixten sonra bexero önerdi 3 doz dedi 1. Yaşından sonra tek doz değilmiydi bi yanlışlık var gibi geldi Size bu konuda ne söylediler

Hayır bexero tek doz olmuyor canım
Günaydın arkadaşlar, 1 yaş aşısının suçiçeğini yaptıramadık olmadığı için, doktor nimenrix 2. Dozu için 1 ay geçsin dedi tabi bu sürede suçiçeği gelirse önceliğim o olucak nimenrixten sonra bexero önerdi 3 doz dedi 1. Yaşından sonra tek doz değilmiydi bi yanlışlık var gibi geldi Size bu konuda ne söylediler

Kızlarr bu arada bebişlerin dişlerini fırçalamayı unutmayın.. Yaman geçen hafta hastalandığında 5 gün antibiyotik ve influenza için ilaç kullandık o süreçte hiç dikkat etmedim sonra bi baktım üst dişleri siyah siyah olmuş çürük diye çok üzüldüm tabi hemen düzenli fırçalamaya geçtim ama evde silikon diş fırçası vardı hiç değişiklik olmadı sonra elimle dişine dokununca baktım çıkıyor lekeler hemen normal fırça aldım onunla fırçalayınca lekelerin çoğu gitti Allahtan çürük değilmiş kara kara düşünüyorum dişçiye nasıl götürüp ağzını açtırcam diye neyse aklınızda olsun ilaç fln kullandıktan sonra mutlaka kontrol edin dişlerini
Dis curuklerini onlemek icin her gun duzenli olarak temizlememiz gerek zaten dişleri. Bebeklerde curuk cok sık gozuken bir durum ihmale birakilinca. Dis fircasi degilde bebeklere ozel uretilen parmak fircalar var onlarla ya da temiz kaynatilmis bir bezle her aksam uyumadan once dislerin temizligi yapilmasi gerek.

Günaydın. Nimenrix tek doz bexero 3 doz değil miydi. Bunun standart bir uygulaması yok mu. İyice kafalar karıştı.

Sonuclari aldim cok sukur hepsi iyi cikti ama anlamadigim bir sey var kasim ayinda yaptirdigimiz b12 vitamini rizedeki hastanede 400 kusur cikmisti burada 200 kusur cikmis aradaki bu kadar fark niye ? Bu vitamin birden mi dusmus yoksa her hastanenin kendine ozel degerleri oluyo o yuzden mi bu kadar fark cikti ? Bir de d vitaminine bakilsin demistim bakmamis dr parayla tahlil yaptiriyoruz onda bile istedigimize bakilmiyo 🥴 eczacida kovitten dolayi bakmamislardir dedi.

Coledan d3 verdi gunde 1 damla dedi ama eczaci bunun degeri cok fazla gun asiri bile icirsen olur 3 ay kullan sonra tahlil yaptir ona gore devam et dedi.
Doktor ben demeden kendisi verdi balik yagini Efa liquid verdi bunun icindeki degerler cok fazla o yuzden cay kasigiyla icir dedi.

Allerji surubunu 2 sise kullandik bir fayda gormedim dedim bu sefer zespira adli toz verdi bakalim ondan fayda gorecek miyiz

Evet öyle.
İki dozu yeterli gören doktorlar da var ama tek doz değil.
Ayce sanırım nimenrix ile karıştırdı.
Nimentix 2 doz önerdi canım bana 9. Ay ve 13. Ay daha vurulmadık 13. Ayı. bexserodanda bahsetti 3 doz diye onada sordum tek doz değilmiydi diye bexsero 3 doz nimentix 2 doz dedi ama bende 1. Yaşından sonra tek doza dönüyo diye biliyodum o yüzden kafam karıştı sizlere soruyum dedim
Yazık çocuklara ama bi menenjit için 5 aşı çok fazla neden bi seferde veya 2 seferde yeterli hhgelmez ki 9. Ayda bexseroyu tercih etmedim ateş yüzünden meğer yaptırmam gerekiyomuş 🤦🏻‍♀️

Dis curuklerini onlemek icin her gun duzenli olarak temizlememiz gerek zaten dişleri. Bebeklerde curuk cok sık gozuken bir durum ihmale birakilinca. Dis fircasi degilde bebeklere ozel uretilen parmak fircalar var onlarla ya da temiz kaynatilmis bir bezle her aksam uyumadan once dislerin temizligi yapilmasi gerek.
O parmak fırçalardan var canım diş lekelerini çıkarmadı o o yüzden normal fırça aldım bizimkinin çürük değilmiş ama çok dikkatli olmakta fayda var lekeler resmen bikaç gün içinde oldu sanırım antibiyotik etkiledi inşallah olmasın çürük fln🙏🙏🙏🙏

Nimentix 2 doz önerdi canım bana 9. Ay ve 13. Ay daha vurulmadık 13. Ayı. bexserodanda bahsetti 3 doz diye onada sordum tek doz değilmiydi diye bexsero 3 doz nimentix 2 doz dedi ama bende 1. Yaşından sonra tek doza dönüyo diye biliyodum o yüzden kafam karıştı sizlere soruyum dedim
Yazık çocuklara ama bi menenjit için 5 aşı çok fazla neden bi seferde veya 2 seferde yeterli hhgelmez ki 9. Ayda bexseroyu tercih etmedim ateş yüzünden meğer yaptırmam gerekiyomuş 🤦🏻‍♀️
Nimenrix 1 yaştan sonra tek doz
Siz 1 yaştan önce yaptırdığınız için iki doz olacak.

Öykü evde sürekli elimizden tutup bizi bir yerlere götürüyor. Salonda hiç durmuyor. Ya kapıya gidiyor yada abisinin odasına. Denizin yatağına çıkmaya bayılıyor oraya yatıp gülüyor. Özellikle deniz babası ile uyumaya gidince kapılarına dayanıyor. Babasına sesleniyor. Şu pandemi bitse de özgürce dışarı çıksak. Öykü dışarda bir kaç kez yürüdü her seferinde daha güvenli adımlar atıyor. Oda dışarı çıkmanın keyfine vardı. Araba eve dönünce Deniz hayır hayır diye bağırıyor. Oğlum saatiniz bitti diye anlatıyoruz ama nafile. Gerçekten artık hepimiz çok sıkıldık.

Kızlar şu menenjit aşıları kafamızı karıştırıyor. Arkadaşımızın 4 yaşındaki oğlu havale geçirmişti. Beyninde iltihap oluşmuş yoğun bakımda beyin kanaması ihtimali var maalesef kendinde değilmiş kendileri kondurmuyor ama galiba çocuk menenjit. Sağlıkçı yakınlarımıza da sorduk onayladılar. İki çocuğa da nimenrix yaptırdık. Yeterli mi bexero yaptırmalı mıyız kararsız kaldık şimdi önümüzde de böyle bir örnek var ve çocuk İstanbul’da kreşe gidiyormuş. Mültecilerle birlikte maalesef menenjit riski artmış görünüyor ama bexero da ciddi yan etki olduğu tam etkilerinin belirlenmediği anlaşılıyor araştırmalarımız sonucunda. Bexero yaptıranlar ne gibi yan etkiler gördü acaba. Denize de dahil bu aşıyı yaptırmayı tekrar düşünmeye başladık.

Kızlar şu menenjit aşıları kafamızı karıştırıyor. Arkadaşımızın 4 yaşındaki oğlu havale geçirmişti. Beyninde iltihap oluşmuş yoğun bakımda beyin kanaması ihtimali var maalesef kendinde değilmiş kendileri kondurmuyor ama galiba çocuk menenjit. Sağlıkçı yakınlarımıza da sorduk onayladılar. İki çocuğa da nimenrix yaptırdık. Yeterli mi bexero yaptırmalı mıyız kararsız kaldık şimdi önümüzde de böyle bir örnek var ve çocuk İstanbul’da kreşe gidiyormuş. Mültecilerle birlikte maalesef menenjit riski artmış görünüyor ama bexero da ciddi yan etki olduğu tam etkilerinin belirlenmediği anlaşılıyor araştırmalarımız sonucunda. Bexero yaptıranlar ne gibi yan etkiler gördü acaba. Denize de dahil bu aşıyı yaptırmayı tekrar düşünmeye başladık.
Valla tam olarak bende bilmiyorum ama ciddi yan etkisi olsa her cocuk dr u yaptirin der miydi bilmiyorum 🤷🏻‍♀️ bizde 16sinda yaptiracagiz insaAllah sonucu kotu olmaz kaş yapalim derken goz cikartmayalim Allah korusun

SOn görüştüğüm doktor bexero için olumlu konuşmadı,söylemiştim.
Amerikan aşısı ve Amerikada 10 yaşından küçüklere yapılmıyor dedi.
Yeni bir aşı dedi ve kendi de çocuklarına yaptırmadığını söyledi.
Sana yaptırma diyemem çünkü çocuğunun menenjit kapıp ciddi sorun yaşamayacağının garantisi tabiki yok, değerlendirip kararı sen vereceksin dedi.

ben nimenrixi de bexseroyuda yaptırdım canım öyle gözlemlediğim büyük bir yan etkisi olmadı ama tabi her çocukta farklı olur sizde nasıl etki gösterir bişey diyemem🤷🏻‍♀️
Ben aşı konusunda çok araştırma yapma taraftarı değilim ki aşılar piyasaya çıkana kadar birçok ar-ge den geçiyor illaki yan etkileri vardır en basit bi ağrı kesicinin bile birsürü yan etkisi oluyor ama kar-zarar (demek nekadar doğru bilmiyorum ama) hesabı yapmaktan yanayım aşıyı yaptırmayıp Allah korusun o hastalığa yakalanırsa ne yaparım diye düşünürüm hep o yüzden doktorumuzun söylediği şekilde aşıalrı yaptırdık. Nimenrix ve bexsero aynı hastalığı yapan farklı tiplere etki ediyor o yüzden nimenrixi yaptırıp menenjitten korunuyor demek çok doğru olmuyor maalesef eğer bexseronun etki ettiği meningokok b tipi ile karşılaşırsa menenjit olma ihtimali oluyor maalesef çocuğun. Mesela şöyle örnek vereyim ben veterinerim büyükbaşlara şap aşısı yapıyoruz ülkede en çok görülen tiplere karşı aşılanıyor hayvalar ama bazen kaçak hayvan girişi oluyor ülkeye ve aşı olmasına rağmen hayvalar şap hastalığına yakalanıyor çünkü yaptığımız aşının içinde olmayan farklı bir tipteki virüsle enfekte olmuş oluyorlar. Neyse çok uzattım siz eşinle kar-zarar hesabı yapacaksınız canım yaptırsak ve yan etkilerle karşılaşırsak ne düşünürüz yaptırmasak ve menenjit olursa ne düşünürüz diye. Bu arada ben yan etkileri neler bilmiyorum hiç araştırmadım☺️

Cevaplar için teşekkür ederim selozy selozy , Zeyf Zeyf , mermermermer mermermermer 🤗

Kızlar bexero aşısını her iki çocuğa da yaptırmaya karar verdik. Eşimle araştırdık kafamızda soru işareti kalmasını istemiyoruz. 1 yaşından sonra olduğu için 2 ay ara ile 2 aşı yaptırmaya karar verdik. 1 yaştan önce yapılırsa hem doz sayısı artıyor hemde 1 yaştan sonra hatırlatma dozu gerekiyormuş. Bakalım piyasada bulursak denize gelecek hafta yaptıracağız öykü de 1 ay sonra olacak artık.

Cevaplar için teşekkür ederim selozy selozy , Zeyf Zeyf , mermermermer mermermermer 🤗

Kızlar bexero aşısını her iki çocuğa da yaptırmaya karar verdik. Eşimle araştırdık kafamızda soru işareti kalmasını istemiyoruz. 1 yaşından sonra olduğu için 2 ay ara ile 2 aşı yaptırmaya karar verdik. 1 yaştan önce yapılırsa hem doz sayısı artıyor hemde 1 yaştan sonra hatırlatma dozu gerekiyormuş. Bakalım piyasada bulursak denize gelecek hafta yaptıracağız öykü de 1 ay sonra olacak artık.
Umarim butun minikler sorunsuz atlatirlar

Kaan efendi kendisi yemek yemiyo ama baskalarina nasil yicegini tarif ediyo. Sabah dayisina ekmek verdi yumurtayi gosteriyo parmagiyla ıhh diye ekmekle yumurta yicekmis o da yedi sonra cayini gosteriyo ıhh diye ustunede cay icsin diye 😅

Kaan efendi kendisi yemek yemiyo ama baskalarina nasil yicegini tarif ediyo. Sabah dayisina ekmek verdi yumurtayi gosteriyo parmagiyla ıhh diye ekmekle yumurta yicekmis o da yedi sonra cayini gosteriyo ıhh diye ustunede cay icsin diye 😅
Çok fena seninki. Ah o işaret parmakları yok mu dünyayı yönetiyorlar. Onun da yiyeceği bir zaman gelir öykü de direniyor valla iyice şirazeden kaydım sokuyorum ağzına oda pes etti artık. Ağlayana susun yeter diyorum 🤣 Ekşili ve acılı yiyeceklere ilgisi fazla. Çikolata yedim görmüş elimden almaya çalışıyor hadi tadına bak dedim bayıla bayıla yiyor. Çocuklardan gizli çikolata da yiyemez oldum hemen alıveriyorlar kendilerinin olsa bir lokma vermiyorlar. Eşim öyküye çikolata vermiş olsaydı demediğimi bırakmazdım kendime toleranslıyım 🤣

X