2021 Nisan Anneleri

Merhabalar, biz Ankara'da dr gormeye gittik. Olcumleri yapti. Kafasina boyuna kilosuna bakti. Kafasi boyu iyi de kilo 7100,13 aylik iste. Kilosu daha iyi olabilirdi dedi. O kadar cok sey yapiyorum ki yemesi icin, birden gozlerim doldu aglamaya basladim. Dr moral vermek icin normal olur dedi 😳 O kadar yorucu ki o dengeyi tutturmak. Israrci olmayip cocugu biktirmadan guzel ve cesitli seyler hazirlamak, sonucunda da bogazindan ne gecerse gecsin kardir kafasina girmek. Tek mesaim yemek hazirlamak. O uyudugunda da uzun vadede hazirlanacak seyleri hazir hale getirmek...
Doktorun tavsiyesi meme verme oldu. Gece asla meme verme, yemek az yerse veya yemezse yine verme!! Cabaliyorum...

Doktordan sonra esimin memleketinde bir koye gittik. Balkanlarda cok guzel bir koy. Orada yemeye basladi. Sanki mucize oldu. Cocuk birden toparlanmaya basladi. Her sey dogal, biraz kalabalik da gordu tabi. Yolda arabasinda gezinirken manavda kirazi isaret ediyor veriyorum arka arkasina yiyordu. Simdi evimize geldik oradan ayrildk tekrar ayni duzen yemekler hep yerde 🤦🏻‍♀️ Iklimin yemeklerin etkisi mi oldu anlamadim ama islerden vakit ayirip gun sayiyorum tekrar gitmeye. Orada da yemeklerini ben hazirladim ben yedirdim, nasil oldu anlamadim. Geceleri de uyandi emzirdim ustelik baska turlu sakinlestiremiyorum zaten.
Orada ilk defa muzige eliyle ritim tutar gibi tepki vermeye basladi. Yemek yiyip de guclenince ozguveni de yerine geldi. 1 haftada gozle gorulur bicimde nasil da degisti minigim.

Istah, yemek, beslenme konularini tekrar tekrar acip caninizi sikmak istemem ama kafayi takmis haldeyim, benim gundemim de bu.
Yani benim kizimda iyi yemiyor hani az da diyemem ama istahli bi cocuk deil daha cok tirtikci bi ondan 3 bundan gibi.
Kana daha baktiramadim gidince baktircam.
Ogluma baktiedik biraz dusuk galiba yarin ona bakicak doktor.
Yani yemegen cocuga ne yapsan yemiyor zaten biz elimizden geleni zaten yapiyoruz.Acik temiz hava istahini acmistir.Bende gece emzirdikce sabah yeme olayi azaliyor onun net farkindayim.Ama suan zaten gun icinde isteyim aksamda mi emmesin ben devam ediyorum.İns hemen duzene girsinler.

Herkese merhaba.
Kilo konusu açılmış sevgili Gnselim benim minnoşum geçen hafta Cumartesi gece çok ateşlendi bir türlü düşüremedik ateşini covid oldu sandım hatta Ablam gelmişti bize oğlu hastaydı cuma Ablam Cumartesi Ela hasta olunca Ablamlar test yaptırdı negatif çıktılar.
Ela’nında kan değerlerinde bir sorun çıkmadı ama ateşi fazla inatçıydı ateşini 3 günün somunda düşürdük ama bu defa da feci bir ishal başladı derken benim minnoş temelli küçücük bir kız haline dönüştü.
Hastalığın ilk günleri yürüyemiyordu baya korktuk çok şükür şimdi kendine geldi ama hala ishal günde 10 defa bez değiştiriyoruz.
Ama en azından koşturmaya başladı diye seviniyoruz.
Tabii asla yemiyor önüne çorba koyuyorum artık ne kadarını yerse kendisi yemek istiyor çünkü benden asla yemiyor.

Kızlar oğlumun alerjisi vardı biliyorsunuz. Çok şükür geçti. Fakat yeşilliğe çıkardığımızda asla gece uyumuyor. Ve geçende burun akıntısı başladı birden ve hırıltı. Sonra geçti. Acaba polen bahar alerjisi gibi bişe mi var diye düşünmeye başladım. Geçen gece de hiç uyumadı 5 dkda birnuyandı. Dün gece zaditen verdim çok rahat uyudu

Kızlar oğlumun alerjisi vardı biliyorsunuz. Çok şükür geçti. Fakat yeşilliğe çıkardığımızda asla gece uyumuyor. Ve geçende burun akıntısı başladı birden ve hırıltı. Sonra geçti. Acaba polen bahar alerjisi gibi bişe mi var diye düşünmeye başladım. Geçen gece de hiç uyumadı 5 dkda birnuyandı. Dün gece zaditen verdim çok rahat uyudu
Canım merhaba geçmiş olsun.
Alerji testi yapılmış mıydı?
Biz geçen gün oğluma yaptırdık çıkmadı hatta kendi doktorumuz zaten alerjisi olsaydı zaditen tarzı alerji ilaçları kullandığında hastalıkları geçerdi demişti.

Dun bende kizimi parka goturdum kostu oynadi ama asla uyumadi dondu durdu ispanak alerjisi var dokuntu yapti annm dun semizotu vermis karnida agridi galiba sabak kakasi cok kotuydu zaten ishal gbi durumu ara ara nuksedio o zmn pisikte oluo .aama bu sene polnde bi anormllik var sokaga cikiorm bn bile kasiniorm

Dun bende kizimi parka goturdum kostu oynadi ama asla uyumadi dondu durdu ispanak alerjisi var dokuntu yapti annm dun semizotu vermis karnida agridi galiba sabak kakasi cok kotuydu zaten ishal gbi durumu ara ara nuksedio o zmn pisikte oluo .aama bu sene polnde bi anormllik var sokaga cikiorm bn bile kasiniorm
Bebeklerden alakasiz olacak ama bu yil Ankara'da yollarda gordugum agaclarin dallarinda beyaz mantar vardi ve yapraklar hep sirinli hastalikliydi. Hatta cevrede agaclarda gordugum sirin gibi boceklerden annemin balkonundaki uzun yillik bitkisinde de gordum karbonatla yikadim bitkiyi. Herhalde havadan bulasiyor bir sekilde. Cok uzuldum umarim gecicidir ve onemli degildir.

Sonradan gelisiyor mu alerji bilmiyorum ama 7 ayken biz de test yaptirmistik tum alerjen ihtimaller yuzde olarak sonucta cikiyordu.

Canım merhaba geçmiş olsun.
Alerji testi yapılmış mıydı?
Biz geçen gün oğluma yaptırdık çıkmadı hatta kendi doktorumuz zaten alerjisi olsaydı zaditen tarzı alerji ilaçları kullandığında hastalıkları geçerdi demişti.
Sağol canım. Besinlere yapıldı. Ama diğer türlü bakılmadı. Bi sonuç kağıdını kontrol edicem tekrar. Geçrn rahatsızlığında doktor yazmıştı zaditen. Onu içince çok rahat uyudu

Zaten annem kayınvalidem de aynı bahçeye tarlaya gidince alerji oluyolar . Valla noluyoruz bilmiyorum böylr. Öncesinde alerjinin a’sını bilmezdim

Sonradan gelisiyor mu alerji bilmiyorum ama 7 ayken biz de test yaptirmistik tum alerjen ihtimaller yuzde olarak sonucta cikiyordu.
Oğlum zaten alerjik bi bünyeye sahip. Ve bazı alerjiler geçse de vücutta yürürmüş ilerde alerjik aatım gibi ortaya çıkabilirmiş öyle okumuştum.

Sağol canım. Besinlere yapıldı. Ama diğer türlü bakılmadı. Bi sonuç kağıdını kontrol edicem tekrar. Geçrn rahatsızlığında doktor yazmıştı zaditen. Onu içince çok rahat uyudu
Hastalıklarını nasıl geçiriyo peki?
Öksürük oluyor mu genelde?

Merhaba kızlar bebişlerin iştahsızlığından konuşulmuş benimde başım dertte ek gıdaya başladığım ilk günden beri hep ama hep iştahsız hiç bişeyi beğenmez o kadar hazırlarsın tadına dahi bakmaz bi iki kaşık boğazından geçse uçuyorum sevinçten yediği gün hemen hareketlerinden belli oluyor daha mutlu ve kıpır kıpır normalde hep mızmız hala kucak isteyen bi bebek yaşıtları koşturuyor bizimki kucağına al gezdir beni diye ağlar .canları sağolsun bu kadar büyüttük buna şükür ama yememesi çok can sıkıcı .balık yağı yada iştah için bişey kullanıyor musunuz.kan değerlerimiz normal çıktı neden yemek istemez anlamıyorum

Evet hep öksürük burun akıntısı hırıltı iki kez orta kulak iltihabı bi kez bronşit oşdu. Her seferinde antibiyotik kıllandı.
Benim kizimda domuz gribiyle birlikte bogaz ve kulak enf oldu brondit baslangici oldu.
Covidlede gene bronsit baslangici oldu ilac kullandik zaten salgin manasinda kotu bir doneme denk geldiler.

Benim kizimda domuz gribiyle birlikte bogaz ve kulak enf oldu brondit baslangici oldu.
Covidlede gene bronsit baslangici oldu ilac kullandik zaten salgin manasinda kotu bir doneme denk geldiler.
Çok üzülüyorum napcam bilmiyorum bağışıklığı mı çok zayıf acaba diyprum ondan mı çok sık hastalanıyor. Bitkisel bişeyler araştırcam ne verebilirim

Merhaba kızlar bebişlerin iştahsızlığından konuşulmuş benimde başım dertte ek gıdaya başladığım ilk günden beri hep ama hep iştahsız hiç bişeyi beğenmez o kadar hazırlarsın tadına dahi bakmaz bi iki kaşık boğazından geçse uçuyorum sevinçten yediği gün hemen hareketlerinden belli oluyor daha mutlu ve kıpır kıpır normalde hep mızmız hala kucak isteyen bi bebek yaşıtları koşturuyor bizimki kucağına al gezdir beni diye ağlar .canları sağolsun bu kadar büyüttük buna şükür ama yememesi çok can sıkıcı .balık yağı yada iştah için bişey kullanıyor musunuz.kan değerlerimiz normal çıktı neden yemek istemez anlamıyorum
Ah diyorum azicik bile olsa yediginde sakinlik huzur mutluluk geliyor yuzune, odaklanarak bir seylerle oynuyor oyalaniyor ama yemediginde boynumdan dizimden cekistiriyor ne istedigi belli degil gibi hareketler.
Bizim doktora gore meme vermezsem acikacak ve yemek yiyecek ama direnip meme vermedigim gunler, gece emzirmesi yapmadigim zamanlar oldu kucuk de olsa degisiklik gormedim. Bize ortam degisiklikleri iyi geldi diye dusunuyorum. Bol oksijenin de oldugu bir yere gitmistik aralarda meme de vermeme ragmen iyi yedi.
Her bebek farkli ya bizim durumumuzda da 7 ay neredeyse elinde bir sey tutmuyordu, ne versem saniyede yere atiyordu ve oturmasi saglam degildi. Bizimle yemek masasinda oturamazdi hep aglardi. Ilk defa 8 aylikken saglam oturup izlemeye basladi. Normalde 4 aylikken yavastan izleyip goruyor bebekler. Kuzenimin cocugu var 4-5 ayliklarda biz yerken agzindan su akar agzi acik bizim yemek yememizi izler otururdu. 1 yasinda da kendi kasigiyla kendi yemegini bitiriyordu. Yani o bebek coktan hazirdi.
Benim kizim daha ilk defa 2 hafta once koyde peynir yuttu. Daha once agzina alip koparip tukuruyordu. Elmayi da oyle. Kilo almiyor evet ama gelisimi yavas da olsa geliyor diye izliyorum. Sabri cok zorluyor ama bir sekilde kabullendim.
Hic pes etmiyorum. Yere atsa da yumurtayi hasliyorum her gun deniyorum. Krep omlet 1 kere agzina giremedi. Diliyle itiyor onlari. Peyniri tukurse de illa ki koyuyorum onune. Ekmege tereyagi suruyorum illa ki bazen yiyor bazen yemiyor. Bu sabah yagini yaladi kedi gibi.1 kasik olsa da yese corbasini mutlaka yarim gun kaynattigim iliklerin suyuna yapiyorum. Bir de pipetten daha fazla icebildigi icin kefir yogurt gibi yogun kivamli seyleri kalin silikon pipetle veriyorum. Kasikla yediginden cok fazla tuketmis oluyor.
Hele aksamlari yesin diye yedigi yemekleri 3 gunde bir tekrarlamaktan sikisip kaldim gibi hissediyorum. Bizim yedigimiz yemegi yesin az da olsa kabul edecek deme luksum yok ki, kilosu cok dusuk. Az once Coskun Aral'in Yemen'i anlattigi videosunu izledim. Acliktan bahsediyor, cocuklardan bahsediyor. Detay yazsam iciniz kiyilir. Kizim orada videodaki gozuken cocuklardan zayif gozukuyor 🤦🏻‍♀️
Annem cok israr etti soguk sikim karadut pekmezi veriyorum. Bilmiyorum anlamli bir etkisi var mi. Bir kere de bebe biskuvisine israr etti annem 🙂 Bebekler ona hayir demez azicik suyla karistirip denesene dedi. Onu da sevmedi, eline biskuvi veriyorum yemiyor. Kesinlikle arkasindan kosturmuyorum israr etmiyorum. Asagi yukari her gun saatleri ayni, uyku yemek acikma...Bir sikayetim yok az yemesi disinda ama o bastan gelen zayifligi arayi kapatamiyor bir turlu. Ilk 7 ay yasadigimiz ishal bitirdi bizi, her seyi etkiledi. Haziran ayina giriyoruz hala 7200. Sayilara takilmiyorum ama gozunuzde canlandirn diye yazdim. Boyle yaziyorum yazmasi kolay gibi ama bir kac hafta once doktorun odasinda hungur hungur agliyordum.

Ah diyorum azicik bile olsa yediginde sakinlik huzur mutluluk geliyor yuzune, odaklanarak bir seylerle oynuyor oyalaniyor ama yemediginde boynumdan dizimden cekistiriyor ne istedigi belli degil gibi hareketler.
Bizim doktora gore meme vermezsem acikacak ve yemek yiyecek ama direnip meme vermedigim gunler, gece emzirmesi yapmadigim zamanlar oldu kucuk de olsa degisiklik gormedim. Bize ortam degisiklikleri iyi geldi diye dusunuyorum. Bol oksijenin de oldugu bir yere gitmistik aralarda meme de vermeme ragmen iyi yedi.
Her bebek farkli ya bizim durumumuzda da 7 ay neredeyse elinde bir sey tutmuyordu, ne versem saniyede yere atiyordu ve oturmasi saglam degildi. Bizimle yemek masasinda oturamazdi hep aglardi. Ilk defa 8 aylikken saglam oturup izlemeye basladi. Normalde 4 aylikken yavastan izleyip goruyor bebekler. Kuzenimin cocugu var 4-5 ayliklarda biz yerken agzindan su akar agzi acik bizim yemek yememizi izler otururdu. 1 yasinda da kendi kasigiyla kendi yemegini bitiriyordu. Yani o bebek coktan hazirdi.
Benim kizim daha ilk defa 2 hafta once koyde peynir yuttu. Daha once agzina alip koparip tukuruyordu. Elmayi da oyle. Kilo almiyor evet ama gelisimi yavas da olsa geliyor diye izliyorum. Sabri cok zorluyor ama bir sekilde kabullendim.
Hic pes etmiyorum. Yere atsa da yumurtayi hasliyorum her gun deniyorum. Krep omlet 1 kere agzina giremedi. Diliyle itiyor onlari. Peyniri tukurse de illa ki koyuyorum onune. Ekmege tereyagi suruyorum illa ki bazen yiyor bazen yemiyor. Bu sabah yagini yaladi kedi gibi.1 kasik olsa da yese corbasini mutlaka yarim gun kaynattigim iliklerin suyuna yapiyorum. Bir de pipetten daha fazla icebildigi icin kefir yogurt gibi yogun kivamli seyleri kalin silikon pipetle veriyorum. Kasikla yediginden cok fazla tuketmis oluyor.
Hele aksamlari yesin diye yedigi yemekleri 3 gunde bir tekrarlamaktan sikisip kaldim gibi hissediyorum. Bizim yedigimiz yemegi yesin az da olsa kabul edecek deme luksum yok ki, kilosu cok dusuk. Az once Coskun Aral'in Yemen'i anlattigi videosunu izledim. Acliktan bahsediyor, cocuklardan bahsediyor. Detay yazsam iciniz kiyilir. Kizim orada videodaki gozuken cocuklardan zayif gozukuyor 🤦🏻‍♀️
Annem cok israr etti soguk sikim karadut pekmezi veriyorum. Bilmiyorum anlamli bir etkisi var mi. Bir kere de bebe biskuvisine israr etti annem 🙂 Bebekler ona hayir demez azicik suyla karistirip denesene dedi. Onu da sevmedi, eline biskuvi veriyorum yemiyor. Kesinlikle arkasindan kosturmuyorum israr etmiyorum. Asagi yukari her gun saatleri ayni, uyku yemek acikma...Bir sikayetim yok az yemesi disinda ama o bastan gelen zayifligi arayi kapatamiyor bir turlu. Ilk 7 ay yasadigimiz ishal bitirdi bizi, her seyi etkiledi. Haziran ayina giriyoruz hala 7200. Sayilara takilmiyorum ama gozunuzde canlandirn diye yazdim. Boyle yaziyorum yazmasi kolay gibi ama bir kac hafta once doktorun odasinda hungur hungur agliyordum.
Cennet anaların ayağı altında diye boşuna demiyorlar çok ilgili sevgi dolu bir annesin inşallah bu emeklerinin karşılığını alacaksın canım.her bebek bir değil biliyoruz ama yinede insan benimki de yesin uyusun oynasın huzurlu olsun istiyor çevreden gelen sesleri ne kadar duymak istemesemde karışan çok oluyor bu da etkiliyor kendim için öyle en azından.sağlıklı merhametli dürüst insan olsunlar inşallah.parkta arkadaş ortamında bi dene istersen arkasından gezip yedirmekde hiç istemiyorum ama bazen hayal ettiğimiz gibi gitmiyor hiç bişey ben bide öyle yapacağım

Benim kiziminda hastaliklar sonrasi bitmeyen ishal ve pisik sorunu devam ediyor ara ara ve ilk dogum kilosu az olmasina ragmen arayi kapasada suan onu eritiyor.Elime alinca baya kemiklrri gelmeye basladi boy attikca dahad belirginlesio hastaneden biktim ara verdim simdi kontrole goturcem ins.Belki bisiler der her cocuk cok farkli cidden ins saglikli olsunalrda napalim.

X