2022 Haziran İlk Tüp Bebek Deneyimim

Ayrıca ultrason dan yapışıklık var demek çok zor rahim içi yapışıklık görülebilir belki ama tüpleri göremez tanısal histereskopi yada laparoskopi gerekir benim de dikişlerim aynı dikey ve göbek deliğimin etrafında s çizilmiş

Karın ameliyatları tüplerde yapışıklık yapabilir ama yinede yüzde yüz bağırsak ameliyatından oldu diyemeyiz demişti doktorum. İlk dış gebelik sonrası tekrar yaşamamak adına bende çok fazla doktor doktor gezdim…Aslında doğruyu söyleyen oldu fakat ben tekrar dene olur diyen doktorlara inanmayı tercih ettim…veee kaçınılmaz son ikinci kez başıma gelince operasyon oldum ve belirsizlik korku laparoskopi mi açık mı olsun vs tehlikeli denildi bağırsaklar delinebilir denildi ki Allahtan operasyonum başarılı geçti tüpüm alınmasına rağmen hiç üzülmedim çünkü ilk sorduğum bağırsaklarımla ilgili bi komplikasyon geliştimi . yumurtalığımında alınma riski vardı çünkü tüplerim yumurtalıklarada yapışık olabilirdi. Üzülmeyin dermanı var derdimizin. Önce sizin sağlığınız.
Şu an tereddüt içindeyim açıkçası aşılama sürecine girdik eğer tutarsa ve dış gebelik olursa Ben de aynı risklerle karsilasabilirim sanırım ilk bebeğim kürtajla alınmıştı daha sonra histeroskopi ile polip alındı laparoskopi gereken bir durumla karşılaşmadım İnşallah hayırlısıyla sağlıkla atlatırız bu süreçleri

Ayrıca ultrason dan yapışıklık var demek çok zor rahim içi yapışıklık görülebilir belki ama tüpleri göremez tanısal histereskopi yada laparoskopi gerekir benim de dikişlerim aynı dikey ve göbek deliğimin etrafında s çizilmiş
Rahim içi yapışıklık gördü ve tüpleri rahme yapışık gördü bana da ilginç geldi ama en azından yapışıklık nedir bunları öğrenmiş oldum. Sizi de görmek iyi oldu benim için ben daha önce benim gibi çocukken derin bağırsak ameliyatı olan birine de denk gelmemiştim. Siz de de dikişler varmis ben çok kafaya takıyordum hamileliğim dikişlerle nasıl olur doğumda sıkıntı çıkar mı diye Bana birçok doktor üniversite Hastanesi'nde doğum yapabileceğimi söyledi, ameliyathanesi ve cerrahları olan bir hastanede çünkü sezeryan bizim için riskliymiş size de söyleyen oldu mu? Hatta hamileyken kontroller için gittiğim doktor beni donanımli bir hastaneye yönlendirdi doğumu bu hastanede ben gerçekleştiremem dedi

Talihsizlik işte gelip bizi buldu çok karşılaşabileceğimiz bi durum değilki maalesef. Bu durumdada bizi gören bazı yeni doktorlar korkuyor ben öyle tabir ediyorum. Bende üniversite de hoca biriyle takibi gerçekleştireceğim ameliyatlarımıda yapan oydu özelde klınığı var ben sordum bağırsak dikişlerim sorun olurmu dedim hiç sorun olmaz hatta normal doğurabilirmiyim gibi bişey sormuştum hiç bi sorun olmaz demişti. Sezeryan neden sıkıntı olsun ki ? siz gönlünüzü ferah tuttun insanlar ne ameliyatlar oluyor yinede doğuruyorlar korkmayın dış gebelik olucak diye birşey yok bolca dua olumlama meditasyon içinizi ferah tutun hangi şehirdesiniz

Talihsizlik işte gelip bizi buldu çok karşılaşabileceğimiz bi durum değilki maalesef. Bu durumdada bizi gören bazı yeni doktorlar korkuyor ben öyle tabir ediyorum. Bende üniversite de hoca biriyle takibi gerçekleştireceğim ameliyatlarımıda yapan oydu özelde klınığı var ben sordum bağırsak dikişlerim sorun olurmu dedim hiç sorun olmaz hatta normal doğurabilirmiyim gibi bişey sormuştum hiç bi sorun olmaz demişti. Sezeryan neden sıkıntı olsun ki ? siz gönlünüzü ferah tuttun insanlar ne ameliyatlar oluyor yinede doğuruyorlar korkmayın dış gebelik olucak diye birşey yok bolca dua olumlama meditasyon içinizi ferah tutun hangi şehirdesiniz
Söylediğiniz o kadar doğru ki dikişlerime hayretle bakan ürperen birçok doktor oldu bazıları nasıl böyle dikişler atmışlar diye şaşırdı ben İstanbul'dayım çocukken ameliyatımı yapan cerrah şu anda Bht Hastanesi'nde başhekim yardımcısı Ben de Medipol mega hastanesinde şu anda süreci yürütüyorum eğer hamile kalırsam yine bu hastanede devam etme düşüncem var çünkü orada bir doktor beni çok rahatlattı normal doğumu çok rahat yapabileceğimi söyledi sadece sezeryanda deriyi kat kat açtıkları için bizim derimiz birbirine yapışık olduğundan dolayı biraz doktoru zorlayacagindan bahsetti ama kendisi böyle doğumlar gerçekleştirmiş çok profesyonel bir yaklaşımda bulundu yani iyi bir doktor için çok basit bir doğum olur dedi ama dediğiniz gibi bazı doktorlar çekiniyorlar

Eklemeyi unutmuşum ben bağırsak ameliyatlarımı yapan doktorumla da hala görüşürüm onun da fikirlerini aldım biz sen bebekken her detayı düşündük dedi hamile kalmana ya da doğum yapmana engel değil asla dedi beni rahatlamıştı baya. Ben dikişler için karbondioksit lazer uygulaması da yaptırdım evlenmeden önce fakat çok hafif bir değişiklik dahi olmadı çektiğim acı yanıma kaldı. Şimdiki aklım olsa hiç bu kadar dert etmezdim kendime, hayatta ne düşünürsek kendimize çekiyoruz ben ameliyatlarımı dert ederek olumsuzlukları çektim üstüme şimdi olumlamalarla bakıyorum hayata daha barışığım kendimle

Eklemeyi unutmuşum ben bağırsak ameliyatlarımı yapan doktorumla da hala görüşürüm onun da fikirlerini aldım biz sen bebekken her detayı düşündük dedi hamile kalmana ya da doğum yapmana engel değil asla dedi beni rahatlamıştı baya. Ben dikişler için karbondioksit lazer uygulaması da yaptırdım evlenmeden önce fakat çok hafif bir değişiklik dahi olmadı çektiğim acı yanıma kaldı. Şimdiki aklım olsa hiç bu kadar dert etmezdim kendime, hayatta ne düşünürsek kendimize çekiyoruz ben ameliyatlarımı dert ederek olumsuzlukları çektim üstüme şimdi olumlamalarla bakıyorum hayata daha barışığım kendimle
Bence hiçbir sıkıntı olmayacak aşılama ile bu ay gebe kalacaksınız 9 ay sonrada sağlıkla bebeğinizi kucağınıza alacaksınız. Bende çocukken bir karın ameliyatı geçirdim karnımda sezeryan dikişi kadar dikiş vardı. Bana bile normal doğum yapabilirsin dediler, hatta geçen yıl kist için ameliyat oldum aynı yerden tekrar açtılar ikinci karın ameliyatımı olmuş oldum yani. Doktorum buna rağmen yine normal doğum yapabilirsin sezeryanda yapabilirsin bir sıkıntı olmaz dedi sizde neden sorun olsun ki. Benim çikolata kisti nedeniyle karında tüm organlarım birbirine yapışmıştı son ameliyatımda rahim yumurtalık tüp ve bağırsağın bir kısmı. Ameliyatta bunları birbirinden ayırdılar. Herşeyin tedavisi var bu kadar canınızı sıkmayın akışa bırakın. Üniversite hastanesinde doğum yaparsanız Allah'ın izniyle hiçbir sorun olmaz

Bence hiçbir sıkıntı olmayacak aşılama ile bu ay gebe kalacaksınız 9 ay sonrada sağlıkla bebeğinizi kucağınıza alacaksınız. Bende çocukken bir karın ameliyatı geçirdim karnımda sezeryan dikişi kadar dikiş vardı. Bana bile normal doğum yapabilirsin dediler, hatta geçen yıl kist için ameliyat oldum aynı yerden tekrar açtılar ikinci karın ameliyatımı olmuş oldum yani. Doktorum buna rağmen yine normal doğum yapabilirsin sezeryanda yapabilirsin bir sıkıntı olmaz dedi sizde neden sorun olsun ki. Benim çikolata kisti nedeniyle karında tüm organlarım birbirine yapışmıştı son ameliyatımda rahim yumurtalık tüp ve bağırsağın bir kısmı. Ameliyatta bunları birbirinden ayırdılar. Herşeyin tedavisi var bu kadar canınızı sıkmayın akışa bırakın. Üniversite hastanesinde doğum yaparsanız Allah'ın izniyle hiçbir sorun olmaz
İnşallah çok teşekkür ederim yorumunuz da Umut oldu bana bugün aşılama sürecinde kontrolüm vardı iki tane yumurtam gelişmiş biri 15 diğeri 16. Ve nasip işte yapışıklık sol tarafta daha azdı iki yumurta da solda doktorum bu çok iyi durum dedi çok heyecanlandım eğer ikisi de gelisir ve çatlarsa ikiz de olabilir dedi ihtimali bile yetti gözlerimin dolmasına Allah isteyen hiç kimsenin kucağını boş bırakmasın çok zor bir sınav bu

İnşallah çok teşekkür ederim yorumunuz da Umut oldu bana bugün aşılama sürecinde kontrolüm vardı iki tane yumurtam gelişmiş biri 15 diğeri 16. Ve nasip işte yapışıklık sol tarafta daha azdı iki yumurta da solda doktorum bu çok iyi durum dedi çok heyecanlandım eğer ikisi de gelisir ve çatlarsa ikiz de olabilir dedi ihtimali bile yetti gözlerimin dolmasına Allah isteyen hiç kimsenin kucağını boş bırakmasın çok zor bir sınav bu
Amin inşallah güzel sonuçlar alırsınız. Adetten sonraki kaçıncı günde bu boyuta gelmiş yumurtalarınız

6. gündü. Bugün 7. Gün 17 ve 18 olmuşlar akşam çatlatma iğnesi yapacağım ama iki tane yazdı doktor ikisini aynı anda yapicam daha önce duydunuz mu iki çatlatma iğnesi?
Belki dozları farklıdır o yüzden o şekilde vermiştir siz doktorunuzun dediği gibi yapın bence🙏

Teşekkür ederim cevabınız için doktorum tüplerin açık olduğunu fakat tüplerin rahme yapışık olduğunu söyledi ayrıca rahmin içinde bazı yerlerde yapışıklık gördü ultrasonda bu kadar detaylı görebilmesi beni şaşırttı daha önce gittiğim Doktorlar da çok donanımlıydı profesörler vardı aralarında hiçbir zaman yapışıklıktan bahsedilmedi meğer böyle ameliyatlar geçirenlerde yapışıklık olurmuş. Bağırsak düğümlenmesi ameliyatlariydi Zaten benim göbeğimin sağ tarafı komple dikişli iki parmak kalınlığında zikzaklar yanık gibi düşünün. Göbek deligim de yok gibi bunu da gördüler hep keşke daha önce bir doktor bana söyleseydi bunun üstüne yoğunlaşırdım belki de bunca zaman hamile kalamamamın sebebi bu yakışıklılıktır biz her zaman sebepsiz infertilite olduğumuzu düşündük öyle söylediler şimdi de doğal yolla hamile kalamazsın ilk hamileliğin mucize olmuş denildi 😔
Merhabalar kızlar gecmıs olsun doktorunuz kimdi acaba

Merhaba hanımlar; bende başımdan geçenleri anlatayım bu süreçte ben çok araştırdım belki bir kişiye yardımım dokunur.

İki yıl içersinde iki dış gebelik geçirdim. ikinci dış gebelikte iki metotreksat sonrası beta HCG düşmeyince v notes tekniği ile sol tüpüm alındı sağ tüp ise tamamen tıkalı denildi.

Metotreksat vucuttan altı ay sonra tamamen temizlenir denildiği için altı ay sonra tüp bebeğe başladım. Keşke ozaman sağ tüpüde alsaydılar:/

📌izmirde tüp bebek kliniğinde Ön muayene sonrası sprem testi sperm dna analizi de istendi ve bizde bi kaç testi devlete yaptırmıştık amh testi ve geri kalanları klınıkte yaptırdık. Muayene dahil testler yaklaşık 1400 TL civarıydı.

📌Eşimin değerleri normal çıktı. Benim ise AMH değerim düşük maalesef (0,9 civarı ) Dış gebelikte olsa çok hızlı gebe kaldım bukadar düşükse nasıl doğal yolla hamile kaldım anlamadım.

Bu arada 33 yaşındayım.Doktor Folbiol ve Astalife adlı vitamine başlamamı istedi. Daha sonra rahim filmi için gün verdi.

📌Adet bitiminden iki gün sonrasına filmi çekildim. Sağ tüpte hidrosalpenks oluştuğunu söylediler onu ya bağlayıp yada alınması gerekli imiş. Sol tüpüm zaten yok. Yaklaşık 1800 TL civarı tuttu ve anestezi altında çekindim hiç ağrım kanamam olmadı sadece film sonrasında arasıra sol tüpüm alındığı için sol tarafta batma oluyo. Doktor bu duruma normal dedi.

📌Sağ tüpün alınması/bağlanması operasyonundan önce yumurtaları toplayalım denildi. Çünkü laparoskopi ile ameliyattan yaklaşık 45 gün sonra tedavi sürecine girebilecektim. Rezervim dahada düşmeden önce yumurtaları toplamak istediler.

📌15 Haziran gününden önceki akşam 24:00 den sonra birşey yiyip içmememi istediler kist varsa tedaviye başlayıp öncesinde aspire etmek içinmiş. Neyseki kistim yoktu kan değerleride normal çıkınca tedaviye başladım.

📌 İlaçlarım 3 kutu Gonal F 900 luk + 6 kutu Meriofert 75 mg + 5 kutu Cetrotide =7600 tl tuttu klınık ise üç bin peşin on bin yumurta toplamada olmak üzere 13.000 tl istedi.

📌15 haziran da Gonal f 350 , Meriofert 75 mg iğne ile başladım akşam 19:00 da hergün aynı saatte vurmam gerekli.:/

📌19 hazıranda akşam iğnelerinin yanına sabah iğnesi Cetrotide 0,25 mg iğne eklendi. Her sabah 10 da yine karından vuruluyorum bu iğne diğerlerine göre sızlatıyor biraz…

📌 İğneler benim bağırsak düzenimi bozdu ara ara ateş basması yaşıyorum hafif regl ağrısı gibide ağrım var bunlar normalmiş.

📌21 Hazıranda kontrolle gittim iki gün daha ilaçlara devam etmem istendi. İki adet Meriofert aldım (Gonal f evde vardı ) bide Astalife vitamin 630 TL tuttu.

Bu arada kalem şeklinde olan Gonal F lerin dibinde yaklaşık 100 ml yakın fazlalık bulunmakta kalemi size verilen değere göre ayarlayın ben 350 ye ayarlamıştım. ilk kalemde kalan sayıyı diğerinden tamamladım bunu klinikteki hemşire anlatmıştı. Böylece bi enjeksiyon kâr ettim.

📌23 Haziranda tekrar kontrole gittim tekrar ilaçlara devam ettim hiç ilacım olmadığında bir adet Gonal F 900 ,iki adet Meriofert , iki adet Cetrotide 2700 tuttu.

📌24 Haziran da tekrar kontrole gittim nihayet ilaçlara bir gün daha devam ettim toplamda on gün iğne vurulmuş oldum. 27 haziranda yumurta toplanacak iki adet Genopepthyl ve bir adet Ovitrelle birde Biokadın vag. fitil aldım 400 TL tuttu.

📌25 Haziranda bir saat arayla gece 21:30 da iki adet Genopthyl 22:30 da bir adet Ovitrelle iğnemi yaptım.

📌Ara ara iğne batması şeklinde kasık ağrım oldu. Bu normalmiş birde benim iştahimda azaldı yemek görmek istemiyorum.

📌26 haziranda akşam yemekten sonra Biokadın Vag. Fitil 2 adet kullanacağım.

📌27 Haziran sabah 8:30 da yumurta toplanacak.Eğer yeterince embriyo oluşmazsa havuz yapacaklar tekrar ilaça başlayacam umarım yeterli embriyo oluşur çünkü toplanan yumurtalar tamamı kaliteli olmuyormuş:/
📌OPU aşamasıda geçti ilk gün olarak hafif gaz ve regl ağrısı gibi ağrım var başkada bi sıkıntı yok. Daha sonrasında gün gün arayıp bilgi vereceklermiş.

📌Embriyolar donduruldu. Bir regl sonrası operasyon olucam.

📌Temmuz’da V- Notes tekniği ile sağ tüpü aldırdm. Ağrısız kolay bir operasyon oldu. İki ay sonra transferim olucak heyecanla Bekliyorum…
V-notes bu ameliyatı nerede oldunuz ?

X