2022 Temmuz Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ...

• Ankete Katılan
    269
Kızlar ayrıntılı ultrason için devletten nasıl randevu aldınız 182den sadece normal kadın doğum randevusu verebilirim dedi ayrıntılı usg randevusu veremiyoruz dedi
Randevu alıp gideceksin dr radyoloji ye yönlendirecek canim oradan da gün verecekler ama çok yoğun oluyor zaman kaybetmeden git ben taaa 23. Haftaya bulabildim ancak hem de 3 hafta falan önce gitmeme rağmen

Kızlar ayrıntılı ultrason için devletten nasıl randevu aldınız 182den sadece normal kadın doğum randevusu verebilirim dedi ayrıntılı usg randevusu veremiyoruz dedi
Ben ikiliye bulamamıştım.
Şehir hastanesine yönlendirdi ordan kadın doğuma ordan tekrar yönlendirme vs.
Dün gittiğim hastaneden fiyat aldım, şehir hastanesine iki kez gidip gelmemle aynı benzin parasına denk geliyor şaka gibi 🤣 randevu alabilenler çok şanslı

Ben şimdi bakdim merakimdan ismi yabancı gelen bı kac kişiye 36+ falanim yazmış biri salı günü 😲bizde niye oy kullanmış anlamadım 🤔
Aynen aynen çok var öyleee yaaaa tedavi gören öylesin atan hepsini özel olarak girdim baktım😂😂 gerçekden olup konuşmayanda var onlarada baktım😀😀
Aslında deger var ya 1 mesajı olup oy kullanan gördüm bende😅
Şaka gibi yaaa cidden keşke grupda olanlar oylayabilse😀😀
Resim çekimi yapılır bir
Sonra da saklarız.
O yüzden az parçalı istiyorum
Hastanedemi istiyosun çekimi yoksa sonramı😍

Bu arada geçen ben doktors sezeryan istediğimi söyledim normalde 12 temmuza geliyo ama sezeryan olunca nezman olur dedim 5temmuz gibi olur dedi .som ay konuşuruz planlarız onu dedi.
Ben onu 2 ye çekebilirmiyimm ozman sizce 😂😂

Hastanede o kadar iyi olacağımı sanmıyorum.
Ben sonrasında evde yaparım.
Önceden düğün çekimi yapmıştım.
Eğer hastane ile anlaşırsak hastanede de olabilir.
Daha o aşamaya çok var sanırım 😂😂
Kalmış surda 5 ay 😎
Bizim hastanede kabul etmiyordu en son malum korona. O zamanda kabul etmeyebilirler. 😑

Hastanede o kadar iyi olacağımı sanmıyorum.
Ben sonrasında evde yaparım.
Önceden düğün çekimi yapmıştım.
Eğer hastane ile anlaşırsak hastanede de olabilir.
Daha o aşamaya çok var sanırım 😂😂
Kalmış surda 5 ay 😎

Bizim hastanede kabul etmiyordu en son malum korona. O zamanda kabul etmeyebilirler. 😑
bizim hastanede extra ücretle çekip oluyo ama ben yaptırmıcam, kendimiz kamera getirip çekilcez yani, nişanımdada öyle yaptım prof fotoğraflar oldu, kardeşimle onu hallderiz😀

Bende şeyleri seviyorum bebeklere kıyafet giydiriyolar küçük çekiyolar çok tatlı oluyo😀😀

O zaman sonrasında özel de yaptırabilirim halim olursa kendim de yaparım kombin ler hazır. Pinterestten örnek çekimler kaydettim.
Bizim hastanenin fotoğrafçısı vardi ama.

bizim hastanede extra ücretle çekip oluyo ama ben yaptırmıcam, kendimiz kamera getirip çekilcez yani, nişanımdada öyle yaptım prof fotoğraflar oldu, kardeşimle onu hallderiz😀

Bende şeyleri seviyorum bebeklere kıyafet giydiriyolar küçük çekiyolar çok tatlı oluyo😀😀
Evet onlar çok şeker.
O kıyafetler zaten o para.
O yüzden çektiririz öyle 😂

Yalnız nifty testi kesin bir test değil. Kesin tanı vermez .nifty rağmen down sendromlu olan bebekler var .nifty testi bildiğinizin aksine tanı testi değildir tıpkı ikili üçlü dörtlü gibi tarama testidir .Ben de kesin olduğunu düşünürdüm hem de kolay kan verip kurtuluyorsun diye düşünüyordum ama öyle değilmiş.ben de diyordum kan veriyorsun hepsine bakıyorlar. Daha ne olsun Ha bir nebze icin rahat eder mi? Eder .ama kesin degil .size kesin diyen kim bilmiyorum .Bana da doktorum direkt nifty yaptır deseydi ben de onu değiştirirdim. Para tuzağı gibi gelirdi. Benim doktorumun bana dediği hep şu oldu .Risk varsa amniyonsentezden başka kesin yol yok .hatta o bile kesin degil .mesela sma icin kordondan kan alinmasi gerekiyor .
Nifty sadece 3 genetik hastalığa bakıyor.mesela balık pulu hastalığı diye bir genetik hastalık var .bunun amniyosentezden başka teshis yolu yok.
Ben de düşündüm veriyim parasını yaptiriyim içim rahat etsin ama etmeyeceğini anladım .herkesin kendi tercihi saygı duyuyorum .doktor önermese bile kişinin kendi tercihi yaptırabilir. Ama ben etrafımda hiç görmedim git direkt nifty yaptır diyeni .ümit korucuoglu na giden de oldu çeşitli ünlü doktorlara gidenler de oldu adlarını hatırlamıyorum hiç biri demedi .Bana tuhaf geldi o yüzden. Sanki çok kolaya kaçmışlar

NIPT Testi ( Fetal DNA Testi ) Nedir?​

Non – İnvaziv Prenatal Tanı (NIPT Test)​

NIPT ( Non-İnvaziv Fetal Trizomi Testi ) gebeliğin 10.haftasından başlayarak belirli genetik durumları tarama imkanı sunan güvenli ve hızlı bir non-invaziv prenatal testtir.

En gelişmiş genetik sekans teknolojisini kullanan NIFTY, doğumda en sık görülen üç trizomi durumu olan Down sendromu, Edwards sendromu ve Patau sendromunun tespitinde %99 başarıya sahiptir.

NIFTY Test ( Fetal DNA Testi ), gebeliğin 10.haftasından başlayarak anneden alınan 10 ml’lik kan ile test yapma imkanı ile müdahalesiz ve düşük riski olmaksızın, 146.958 hamile kadında uygulanmış çalışma olup Türkiye’de 15.000’den ve dünya çapında 2.600.000’den fazla test ile klinik validasyonu en yüksek testtir.

NIFTY testi ( Fetal DNA Testi ), bebek DNA’sında fazla ya da eksik genetik bilgiden kaynaklanan Down sendromu ve diğer belirli genetik durumları tarayan bir non-invaziv prenatal testtir ( genellikle NIPT olarak adlandırılır ). NIFTY anneden az miktarda kan almayı içerir ve 10. haftadan itibaren yapılabilir. Sonuçlar 10 iş günü içerisinde alınabilir. Fetal DNA ( NIFTY ) geleneksel tarama metodlarından daha yüksek başarı oranına sahiptir ve amniyosentez gibi invaziv ( girişimsel ) prosedürlerin aksine anne veya bebek için düşük riski oluşturmaz.

• Trizomiler Cinsiyet Kromozomu Anöploidileri Delesyon Sendromları
  • Down Sendromu Turner Sendromu Cri-du-chat
  • Edwards Sendromu Klinefelter Sendromu 1p36
  • Patau Sendromu Üçlü -X 2q33.1
  • Trizomi 22 XYY Karyotip Prader-Willi / Angelman Sendromu (15q11.2)
  • Trizomi 16 Jacobsen Sendromu (11q23)
  • Trizomi 9 DiGeorge Sendromu II (10p14-p13)
  • 16p12
  • Van der Woude Sendromu (1q32.2)
Trizomi durumları için test hizmetleri ikiz gebelik, taşıyıcı anne ve tüp bebek durumları için uygundur.

NIPT Testi

CFF testi

Cell Free

Cell Free Dna

Bu arada bizim Bismilhayrun Bismilhayrun la birlikte yaptırdığımız nifty test sadece down sendromuna bakmıyor kişisel olarak yaptırılan anne ve babadan alınan kanla da başka rahatsızlıklara dna dan bakmak mümkün

Neden sezeryan istiyorsunuz? Tıbbi değil sanırım. İlk doğum muydu? :)
Evet ilk doğum, yaaa benim vajinismus hastalığım vardı bilirsin belki. Birlikte olamamak ilişkiden korkmak.
İşte onu yendim , yendiğim ayda hamile kaldım.
Şimdi birde onun üstüne normal doğumu gözüm yemiyor😀 doktor alttan bile muayeneye izin vermiyorum.
Hele bide dün kuzenimi gördüm sancı çekerken daha çok korktum😀😀

NIPT Testi ( Fetal DNA Testi ) Nedir?​

Non – İnvaziv Prenatal Tanı (NIPT Test)​

NIPT ( Non-İnvaziv Fetal Trizomi Testi ) gebeliğin 10.haftasından başlayarak belirli genetik durumları tarama imkanı sunan güvenli ve hızlı bir non-invaziv prenatal testtir.

En gelişmiş genetik sekans teknolojisini kullanan NIFTY, doğumda en sık görülen üç trizomi durumu olan Down sendromu, Edwards sendromu ve Patau sendromunun tespitinde %99 başarıya sahiptir.

NIFTY Test ( Fetal DNA Testi ), gebeliğin 10.haftasından başlayarak anneden alınan 10 ml’lik kan ile test yapma imkanı ile müdahalesiz ve düşük riski olmaksızın, 146.958 hamile kadında uygulanmış çalışma olup Türkiye’de 15.000’den ve dünya çapında 2.600.000’den fazla test ile klinik validasyonu en yüksek testtir.

NIFTY testi ( Fetal DNA Testi ), bebek DNA’sında fazla ya da eksik genetik bilgiden kaynaklanan Down sendromu ve diğer belirli genetik durumları tarayan bir non-invaziv prenatal testtir ( genellikle NIPT olarak adlandırılır ). NIFTY anneden az miktarda kan almayı içerir ve 10. haftadan itibaren yapılabilir. Sonuçlar 10 iş günü içerisinde alınabilir. Fetal DNA ( NIFTY ) geleneksel tarama metodlarından daha yüksek başarı oranına sahiptir ve amniyosentez gibi invaziv ( girişimsel ) prosedürlerin aksine anne veya bebek için düşük riski oluşturmaz.

• Trizomiler Cinsiyet Kromozomu Anöploidileri Delesyon Sendromları
  • Down Sendromu Turner Sendromu Cri-du-chat
  • Edwards Sendromu Klinefelter Sendromu 1p36
  • Patau Sendromu Üçlü -X 2q33.1
  • Trizomi 22 XYY Karyotip Prader-Willi / Angelman Sendromu (15q11.2)
  • Trizomi 16 Jacobsen Sendromu (11q23)
  • Trizomi 9 DiGeorge Sendromu II (10p14-p13)
  • 16p12
  • Van der Woude Sendromu (1q32.2)
Trizomi durumları için test hizmetleri ikiz gebelik, taşıyıcı anne ve tüp bebek durumları için uygundur.

NIPT Testi

CFF testi

Cell Free

Cell Free Dna

Bu arada bizim Bismilhayrun Bismilhayrun la birlikte yaptırdığımız nifty test sadece down sendromuna bakmıyor kişisel olarak yaptırılan anne ve babadan alınan kanla da başka rahatsızlıklara dna dan bakmak mümkün
Canım konuyu güzel özetlemişsin evet nifty tanı testi değildir fakat amniyosentezden önce son çıkıştır. Yani yaptırıp yaptırmamak kendi kararı kişinin.
Tanı değil evet orada haklısın ama ikili testlerle de karıştırmışsın orada yanlışın var.
İkili testler bir oran üzerinden risk hesaplar ve kandan iki değer bakılır usg görüntüsü değerlendirilir değilmi?
Farz et ki 2li de bir sorun çıktı direkt amniyosentezden yapılmaz önce nifty yani fetal dna bakılır. Demekki bu fetal dna o diğer taramalara göre daha güvenilir. Buradan anlıyoruz?
Ayrıca direkt dna inceleniyor kanda, ben Belçikalıyım fakat burada yaşıyorum sakaryada, orada ki arkadaşlarımdan ve sistemin işleyişinden biliyorum orada ücretsiz herkes yaptırıyor 100de90 üzeri doğruluk payı olduğu için.
Şimdi sorarsan bende yaptırdığıma pişmanım evet bu iş de maalesef bir ticarette döndü. İyiki de çıkmadı paramı geri alıyorum dedim çünkü çok sinirlendim süreci beklerken.
Ama bu nifty testin güvenilirliğini değiştirmez.
Bence şahsi fikrim benim gibi birşey yokken yaptırmak anlamsız, bizi doktor zorladı durumun varsa illa yaptır dedi bir şüphe sıkıntı yokken dertsiz başıma dert aldım açıkçası.
Ama bu herkesin kendi sürecinde doktoru ile karar vereceği bir süreç

Canım konuyu güzel özetlemişsin evet nifty tanı testi değildir fakat amniyosentezden önce son çıkıştır. Yani yaptırıp yaptırmamak kendi kararı kişinin.
Tanı değil evet orada haklısın ama ikili testlerle de karıştırmışsın orada yanlışın var.
İkili testler bir oran üzerinden risk hesaplar ve kandan iki değer bakılır usg görüntüsü değerlendirilir değilmi?
Farz et ki 2li de bir sorun çıktı direkt amniyosentezden yapılmaz önce nifty yani fetal dna bakılır. Demekki bu fetal dna o diğer taramalara göre daha güvenilir. Buradan anlıyoruz?
Ayrıca direkt dna inceleniyor kanda, ben Belçikalıyım fakat burada yaşıyorum sakaryada, orada ki arkadaşlarımdan ve sistemin işleyişinden biliyorum orada ücretsiz herkes yaptırıyor 100de90 üzeri doğruluk payı olduğu için.
Şimdi sorarsan bende yaptırdığıma pişmanım evet bu iş de maalesef bir ticarette döndü. İyiki de çıkmadı paramı geri alıyorum dedim çünkü çok sinirlendim süreci beklerken.
Ama bu nifty testin güvenilirliğini değiştirmez.
Bence şahsi fikrim benim gibi birşey yokken yaptırmak anlamsız, bizi doktor zorladı durumun varsa illa yaptır dedi bir şüphe sıkıntı yokken dertsiz başıma dert aldım açıkçası.
Ama bu herkesin kendi sürecinde doktoru ile karar vereceği bir süreç
Ben sana sonuna kadar katılıyorum bir arkadaş bana birşey yazmış ona cevaben yazdım

Ben sana sonuna kadar katılıyorum bir arkadaş bana birşey yazmış ona cevaben yazdım
Bende o konuya devam yazmak istedim hani gerçekten herkesin tercihi hatta keyfi oldu biraz garanti olsun kafamız rahatlasın mantığıyla, ama zorda kalınınca şüphe olunca çok mühim ehemmiyetli bir test

Evet ilk doğum, yaaa benim vajinismus hastalığım vardı bilirsin belki. Birlikte olamamak ilişkiden korkmak.
İşte onu yendim , yendiğim ayda hamile kaldım.
Şimdi birde onun üstüne normal doğumu gözüm yemiyor😀 doktor alttan bile muayeneye izin vermiyorum.
Hele bide dün kuzenimi gördüm sancı çekerken daha çok korktum😀😀
Sahi kuzenin doğurdu mu, nasıl kendisi 🤗 Yazdın belki ama görmedim. Bebişin ismi ne 🥲🤗

Bende o konuya devam yazmak istedim hani gerçekten herkesin tercihi hatta keyfi oldu biraz garanti olsun kafamız rahatlasın mantığıyla, ama zorda kalınınca şüphe olunca çok mühim ehemmiyetli bir test
Olması gereken bir yol bu.Devlet veya özel farketmez; bilinçli olan her doktor hemen amniyosenteze yönlendirmez. Amniyosentez şu şekilde yapılır: İkili veya üçlü test sonucu ultrasonla beraber olması gerekenden kötü çıkarsa nifty test yaptırılır.Nifty test(%99) sonuç neticesinde o da kötü gelirse amniyosenteze karar verilir.Bazı doktorlar da ikili veyA üçlü test yaptırmaz ( çünkü ikili veya üçlü test sadece risk yüzdesini verir kesin tanıyı vermez) Nifty testi önerirler( kesin tanıyı verir)
çok haklısın arkadasım bende seni desteklediğimden böyle bir cevap vermiştim

X