Konuşma Problemleri 23 aylik bebegim konusmuyor

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

Cinarinannesi06

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
17 Ağustos 2015
20
0
37
Merhaba anneler benim 23 aylik bebegim bir kac kelime disinda konusmuyor. Eliyle isaret etmiyor. Beni götürüyor su istediğinde biberonu getiriyor. Top oynamak istediginde topunu getiriyor. Agzi lafla dolu ama anlasilmiyor. Mimikleri kuvvetli ben bu yuzden doktora goturdum once uyaran eksikligi olmus denildi ve tv yi kapattik kesinlikle arada hastane de beklerken niliyoya yarim saat baktirma disinda. Ama reklam klip vs kesinlikle izlemiyor. Sonra duzeldi biraz hala isaret yok varsa da cok az ve bir seyi yap agzini goster dedigimizde biliyo ama cok sinirleniyo. Piskiyatri suan icin bir sey var diyemem dedi ama cocuk gelisimci atipik otizim olabilir dedi kafam cok karisik lutfen benim gibi olan anneler bana yardim etsin piskiyatriye mi inanayim yoksa cocuk gelisimine mi bir de al ver kalk otur gibi komutlari uyguluyo cani isterse istedigim seyleri de getiriyo istemezse kiziyo istiriyo lutfen benim gibi anneler bana yardim etsin cok ihtiyacim var cocugu benim gibi olupta konusmaya baslayan var mi teskkur ederim

merhaba canım benim. benim oğluma 3,5 yaşında ve 3 yaşına kadar bikaç kelime dışında konuşmadı. iki kelimelik çümleler bile kurmadı. şimdi çok anlaşışmasada cümleler kuruyo kelime haznesi çok genişledi. çok endişelenme ama yinede doktor takiplerini yapın. geç konuşma geç öğrenmeye sebep oluyor malesef. yaşıtlarından biraz geri kalıyor.karşı taraf istediğini anlamazsa çok sinirleniyor.. bende götürdüm doktora., banada iletişimsizlik dedi. tv tablet yasakladı ama çok eminim ki tabletine zeka eşleştirme harf sayı oyunları kurdum. o oyunları sevdi oynadı. meyve sebzeleri tanıdı tekrarladı. yirmiye kadar saymayı öğrendi. ingilizce sayıları renkleri falan hep öğrendi. benimkine tekrar ettiremezdim konuştuğumu, tekrar etmeye başladı mı konuşmayı da söktü. çok kafaya takmıştım ama ben rahatlayınca oda rahatladı.
mesela benim doktor zekanın en açık olduğu saatlerin 10-12 arası olduğu ve ozaatlerde mutlaka oyun klubune yazdırmamı çocuklarla düzenli zaman geçirip oynaması gerektiğini söylemişti. ve anne baba oyunları beraber geçirilen zamanlar falan.
sosyalleşme çok önemli. benimki o konuda iyi maşallah çok sever çoluk çocuk oynamayı eğlenmeyi. çocuk klubune yazdıramadım tabi ama mahalle çocuklarıyla oynaya oynaya toparladı.
eylülde belediyelerin çocuk klupleri var haftada üç gün falan, ona yazdırıp getirip götürücem. çünkü tuvalet eğitimini de tam tamamlamış sayılmayız. herşey bi adım geç olabilir ama yaşıtlarıyla aradaki farkı kapatır.

Sizce benim anlattigima gore benim cocugumda bir sey var mi yani sikinti su sizin cocugunuz da isaret parmagini kullanmazdi bir de burda oyun grubu olan bir kres yok siz nere de oturuyorsunuz ne yapcagimi bilmiyorum

benimki işaret parmağıyla gösterirdi ama daha çok komutlara dikkat ediyor doktorlar. sizin anlattığınıza göre çocuğunuz benim çocuğuma benziyo, doktorlara göre bişey var.bilmem ne otizmi olabilir iletişimsizlik olabilir, bana göre çok önemli değil ve çocuklarla arayı kapatacak mutlaka. çünkü benimki böylece yol aldı.
diyorum ya anlaması öğrenmesi yaşıtlarına göre biraz geri bunu diğer çocuklarla kıyaslayıp gözlemleyebiliyorum. ve beni hiç ama hiç tekrar etmezdi bikaç aydır tekrar ediyor. fakat komutları lagılıyordu yapıyordu. ama birkaç kelimeden oluşan komutları anlamıyodu.
tek çare az tv çokça cocuk ortamı park vs. ve sizinle beraber eğlenceli oyunlar. bu sofra toplama olsun iş yapma olsun hepsi olabilir. ona iş ver, bez ver eline mesela. şunu sil bunu sil diye. beraber sofra kurup toplayın.
öğretici her aktivite onun beynin çalıştıracağı için öğrenmesi hızlanabilir.
birde hemen ilk işin bağlı bulunduğun belediyeyi ara ve çocuk klubu olaur yada akp belediyesi ise açem kursları var anne ve çocuğa aynı bina da farklı odalarda, çocuk oyun klubunde anne istediği bi kursta eğitim alıyor. haftada iki yada üç gün ikişer saat, ben buna yazdırcam, eylülde kayıtlar. belediyelerin mutlaka etkinlikleri olur. hemen araştır

ve sizin ğlanda anlaşılamsada ağzı laf dolu ya benimki hiç konuşmazdı , bildiğini söyler bilmediğini susardı. anlaşılmasada çıkarmaya çalıştığı kelimeler çabasının belirtisi. istediği şeyei bilme götürme getirme bunlar da başarı akıllı bir çocuk için.

Benim oğlumda şu an 3,5 yaşında bazı dedijleri anlaşılır bazıları anlaşılmaz.Doktora götürmedim okular açılınca anaokuluna başlayacak merak ediyorum düzelecekmi .inanın yaklaşık 2 yaşından beri konuştu konuşacak diye beklemekten iyice psikolojim bozuldu.Agzı bizimkininde dolu ama çogunu benden başkası anlamıyor.
Konuşma terapistine gitmeden önce hangi aşamalardan geçiliyor bilen var mı ?
Son çare oraya gidicem

ben de çocuk gelişimcisiyim. 3 aylık takiplerle takip etmek lazım bu durumlarda. hangi hastaneye götürdünüz

merhaba canım benim. benim oğluma 3,5 yaşında ve 3 yaşına kadar bikaç kelime dışında konuşmadı. iki kelimelik çümleler bile kurmadı. şimdi çok anlaşışmasada cümleler kuruyo kelime haznesi çok genişledi. çok endişelenme ama yinede doktor takiplerini yapın. geç konuşma geç öğrenmeye sebep oluyor malesef. yaşıtlarından biraz geri kalıyor.karşı taraf istediğini anlamazsa çok sinirleniyor.. bende götürdüm doktora., banada iletişimsizlik dedi. tv tablet yasakladı ama çok eminim ki tabletine zeka eşleştirme harf sayı oyunları kurdum. o oyunları sevdi oynadı. meyve sebzeleri tanıdı tekrarladı. yirmiye kadar saymayı öğrendi. ingilizce sayıları renkleri falan hep öğrendi. benimkine tekrar ettiremezdim konuştuğumu, tekrar etmeye başladı mı konuşmayı da söktü. çok kafaya takmıştım ama ben rahatlayınca oda rahatladı.
mesela benim doktor zekanın en açık olduğu saatlerin 10-12 arası olduğu ve ozaatlerde mutlaka oyun klubune yazdırmamı çocuklarla düzenli zaman geçirip oynaması gerektiğini söylemişti. ve anne baba oyunları beraber geçirilen zamanlar falan.
sosyalleşme çok önemli. benimki o konuda iyi maşallah çok sever çoluk çocuk oynamayı eğlenmeyi. çocuk klubune yazdıramadım tabi ama mahalle çocuklarıyla oynaya oynaya toparladı.
eylülde belediyelerin çocuk klupleri var haftada üç gün falan, ona yazdırıp getirip götürücem. çünkü tuvalet eğitimini de tam tamamlamış sayılmayız. herşey bi adım geç olabilir ama yaşıtlarıyla aradaki farkı kapatır.
Merhabalar çocuğunuz işaret parmağını kullanmaya başladı mı acaba merak ediyorum neler yaptığınızı

X