3,5 yaş tuvalet eğitimi

ilkbahargzl

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
12 Mart 2022
12
3
34
Merhabalar kızım bugün tam 3,5 yaşına girdi. Şöyle ki bir kardeşi var 1,5 yaşında ve o doğmadan önce hazır olmadığı için tuvalete öğretemedim kardeşi 6aylık olduğunda geceleri çişini tutuyor kuru kalkıyordu. O zaman başladık anneminde yanındayken ilj gün fena değildi ama sonra yapmamak istedi derken hastalandı ve kaldı bende erteledim kendisi söylerse belki diye bekledm ama söylemed daha doğrusu bekle dediler bekledim. Konuşup anlatıyorum tamam diyor ama yapmıyor tuvalete. Şubat ayında eşim görevlendirmeyle hataya gidince anneme grtim ve tekrar başladık ama sonuç yine hüsrandı. Bende bilişsel hazır olmadığını düşünerek bıraktım. 4 hafta öncesine kadar. Başladm üç gün altına yaptı kakasını. 4.gün lazımlığa da yaptı altınada 5.gün lazımlığa derken 6.gün yere düşüp kolunu kırdı. Sonra huyu suyu değişti. Devam edemedik. Sürekli bir bırakma başlama sürecine girdik. Bugün tekrar başladım ama küçüğü lazımlık veya tuvalete yapıyor ama büyüğü tutup altjna yapıyor bezi çıkardım artık takmayacağım bitmiş kardeşinin bezleri var onlarda küçük dedim. Tamam dedi ama süreç konusunda desteğe ihtyacım var.
Şöyle bir durum var bide rca ediyorum yanlış yapmışsın etmişsin şu bu şeklinde yargılayıcı yorum yapacak olan gelmesin ben zaten yeterince yorgunum bu konuda. Kime sorsam ben hç zorlamadım kendiai öğredni diyor bende hiç zorlamıyorum zaten kimisi diyoe zorla kimisi diype zorlma. Ben zorlama taraftro değilim yaşından ötürü de çevre zaten ayrı bi kafada. O yüzden hassasım sadece yapıcı olacak kişiler lütfen yazsın buraya. Zorlanıyorum bu konuda.. ben kendimi sorgulayıp yargılıylrum yeterince kreşe versem çift taraflı gidebilir miyiz bilmiyorum. En azından öğrenene kadar.
Ama artık bezi çıkardım takmayacağım kirletsin altını görsün tuvalete yapması gerektiğini biliyor çünkü bana anne karnım ağrıyor diye kaç kere eğitim dışında geldi gittik yaptı. Ama başlayınca bi haller oluyor. Belki kardeşi bezli o yüzden kıskanıyor kardeşini senin annen değik benim annem diyor ona. İlgi alaka gösteriyoeum oyunlar oynuyor dışarı çıkıp geziyoruz mutfakta beraber yemek yapıyoruz hami ilgisizde değil her daim onu sevdiğimide söylüyorum ama çok yoruldum mart 2024 işe döneceğim nir an önce öğrenmesi lazım arkadan kardeşi geliyor çünkü. Bana farklı bir önersi olan var mıdır? Aşıro inadız bu aralar

Size diyebileceğim tek şey etrafa kulak tıkayın😏 çevreyi dinlemeyin! bezi alan siz değiştiren siz hazır olunca o söyler zaten bırakın kreşte öğrensin dünyanın sonu mu bu onlar için çok önemli bir duygu geçişi ne onu ne kendinizi yıpratın bu yaşlarının tadını çıkarın🤗benim oğlumda 3,5 yaş da söyledi hiçbir girişimde bulunmadım zaten bezli iken biliyordu köşede yapıp geliyordu bezimi değiştir diye sizinkinde de böyle bir durum varsa hazır olur kendi söyler ama yoksa daha hazır değil olmasında Rabbim canına sağlık versin söyler elbet

Size diyebileceğim tek şey etrafa kulak tıkayın😏 çevreyi dinlemeyin! bezi alan siz değiştiren siz hazır olunca o söyler zaten bırakın kreşte öğrensin dünyanın sonu mu bu onlar için çok önemli bir duygu geçişi ne onu ne kendinizi yıpratın bu yaşlarının tadını çıkarın🤗benim oğlumda 3,5 yaş da söyledi hiçbir girişimde bulunmadım zaten bezli iken biliyordu köşede yapıp geliyordu bezimi değiştir diye sizinkinde de böyle bir durum varsa hazır olur kendi söyler ama yoksa daha hazır değil olmasında Rabbim canına sağlık versin söyler elbet
Allah razı olsun ya gerçekten şu dedikleriniz içimi rahatlattı. Yapacağı zaman oturuyorsa ayağa kalkar bi yere gitmezde rahatsız oluncada çiş yapmış der☺️bende dedim fiziksel olarak kaslar hazır olabilir ama bilişsek olarak belkide hazr değil. Yani bu kadar zor olmaması lazım diye düşünüyorum. İnşallah en kısa sürede kendi rızasıyla söyler

Ben de geçen yaz tuvalet eğitimine başladım oğlumun, olmadı biz de memlekete falan gittik, şehir değiştirdik. En son çocuk doktoruna gittiğimde sordum, doktor her çocuk 2 yaşından sonra bezi bırakacak diye bir şey yok, bazı çocuklar 3 yaşından sonra bırakır, özgüvenini zedelemeyin gelecek yaz bıraktırın dedi. O kadar gözüm korkuyordu ki, tuvalet eğitimi ile ilgili bir kitap vardı evde onu okudum ve 1 günde hallettik. Gündüzleri asla altına yapmıyor, gece de sabaha kadar yapmıyor ama sabah geç kalkarsa bazen kaçırıyor. Kitabın özetini anlatayım size.
  • zaten yapmıyorsunuzdur ama asla kızma, neden kaçırdın diye sitem etmeyin,
  • 5 dk da bir çişin var mı diye tuvalete götürmeyin, sormayın
  • o tuvalete oturduğunda yanında kalın, bırakıp gitmeyin, tuvaletteyken eğlenceli şarkı söyleyin, çişimizi tuvalete yapıyoruz gibi sözlerl
  • her tuvalete gittiğinde ödül olarak gülen yüz stikerı verin, yapsa da yapmasa da, ben yaptığında veriyordum yapmayınca vermiyordum yanlışmış.
  • tuvaletini yapınca aferin, yaptın gibi sözlerle takdir edin
  • yaptıktan sonra kapağı kapatıp sifona birlikte basın, tek başına basabiliyorsa bassın bizimki biraz sert biz birlikte basıyoruz.
  • bye bye yapabilirsiniz

Bu şekilde 1-2 günde öğreniyor, hatta siz ikisine birlikte bile öğretebilirsiniz

Ben de geçen yaz tuvalet eğitimine başladım oğlumun, olmadı biz de memlekete falan gittik, şehir değiştirdik. En son çocuk doktoruna gittiğimde sordum, doktor her çocuk 2 yaşından sonra bezi bırakacak diye bir şey yok, bazı çocuklar 3 yaşından sonra bırakır, özgüvenini zedelemeyin gelecek yaz bıraktırın dedi. O kadar gözüm korkuyordu ki, tuvalet eğitimi ile ilgili bir kitap vardı evde onu okudum ve 1 günde hallettik. Gündüzleri asla altına yapmıyor, gece de sabaha kadar yapmıyor ama sabah geç kalkarsa bazen kaçırıyor. Kitabın özetini anlatayım size.
  • o tuvalete oturduğunda yanında kalın, bırakıp gitmeyin, tuvaletteyken eğlenceli şarkı söyleyin, çişimizi tuvalete yapıyoruz gibi sözlerl
  • her tuvalete gittiğinde ödül olarak gülen yüz stikerı verin, yapsa da yapmasa da, ben yaptığında veriyordum yapmayınca vermiyordum yanlışmış.
  • yaptıktan sonra kapağı kapatıp sifona birlikte basın, tek başına basabiliyorsa bassın bizimki biraz sert biz birlikte basıyoruz.
  • bye bye yapabilirsiniz

Bu şekilde 1-2 günde öğreniyor, hatta siz ikisine birlikte bile öğretebilirsiniz
Teşekkür ederim bilgiler için. Bencede ikincisi hazır olsa Süreç daha hızlı ilerleyecek o yapmasın diye yapabilir ☺️yemek yerken birbirleriyle yarışıyorlar mesela bende yiyecem banada ver olayı oluyor sürekli☺️bundads öyle olur ama oğlan hazır değil henüz
Bir süre daha deneyeceğim eğer olmazsa gündemden çıkarıcam. Bana hep birgğn kendisi bir anda bırakacak gibi geliyoe öyle hissediyorum ama işte malum şeyler çevre baskısı vs 5 yaşında öı öğrencek okula bezle mi gidecek vs vs insanın en güvendiği sevdiği destek beklediği kişilerde böyle deyp suçlayınca insan geriliyor

Başkalarını takmayın herkes konuşur, çocuğunuza müdahale etmelerine hele hiç izin vermeyin.
1-2 gün idare edin öğrenir, ben de çok umutsuzdum geçen yaz o kadar kaka temizledim ki bu yaz ne yapacağım diye kara kara düşünüyordum. Bunları 1-2 gün yapın öğreniyor zaten sürekli diye düşünmeyin. Ben arada soruyorum süre çok geçince ama kendisi söylüyor artık, dışarıda bile kafenin tuvaletine götürüyorum. Yine de yanımda yedek kıyafet taşıyorum. Benim oğlum martta 3 yaşını doldurdu. Asla utandırmayın bol bol aferin, bravo, yaptın, başardın diyin. Altına yapsa ve söylese bile aferin söylediğin için diyin.

Başkalarını takmayın herkes konuşur, çocuğunuza müdahale etmelerine hele hiç izin vermeyin.
1-2 gün idare edin öğrenir, ben de çok umutsuzdum geçen yaz o kadar kaka temizledim ki bu yaz ne yapacağım diye kara kara düşünüyordum. Bunları 1-2 gün yapın öğreniyor zaten sürekli diye düşünmeyin. Ben arada soruyorum süre çok geçince ama kendisi söylüyor artık, dışarıda bile kafenin tuvaletine götürüyorum. Yine de yanımda yedek kıyafet taşıyorum. Benim oğlum martta 3 yaşını doldurdu. Asla utandırmayın bol bol aferin, bravo, yaptın, başardın diyin. Altına yapsa ve söylese bile aferin söylediğin için diyin.
Aslında hep böyle yPtım hiç tedirgin etmedim kızmadım. Belkixe gerçekten bilişsel olarak hzır değil hayırlısı diyprum şu an.. çok teşekkürler uzun zaman sonrs ilk defa birleri beni anladı☺️

Önce bi başkalarını geçelim. O sizin kızınız en güzelini siz bilirsiniz. Onun için en doğru zamanıda siz ayarlarsınıZ. Oyunlarınıza katarak başlasanız mutlaka çok sevdiği bebekler vardır onlara yedirp içirip aaa tuvaletin mi geldi diyptuvalete götürüp oturtsanız. Tuvalet konusunda güzel kitaplar var öyle hikaye kitapları okusanız. Kimi okul bezsiz istiyor kimi de okulda hallediyor. Sadece okulda çok stres olmasın hem yeni başlayacak hem de tuvalet eğitimi

Kizim 21 aylik biz bugun itibariyle denemelere basladik, Eylul gibi kardes dogacak.

Cok mu erken baslamisiz?

2 yasina kardesiyle birlikte girecegi icin psikolojik olarak geriler diye dusunerek erkene almistim. Su an kafam karisti.

Önce bi başkalarını geçelim. O sizin kızınız en güzelini siz bilirsiniz. Onun için en doğru zamanıda siz ayarlarsınıZ. Oyunlarınıza katarak başlasanız mutlaka çok sevdiği bebekler vardır onlara yedirp içirip aaa tuvaletin mi geldi diyptuvalete götürüp oturtsanız. Tuvalet konusunda güzel kitaplar var öyle hikaye kitapları okusanız. Kimi okul bezsiz istiyor kimi de okulda hallediyor. Sadece okulda çok stres olmasın hem yeni başlayacak hem de tuvalet eğitimi

Yok strese sokacak birşey yapmam pzt zaten başlayacsk inşallah. O zamana kadar deniyorum olmayacsk gibiyse zaten bırakıcam. Okulada alıştıktan sonra tekrar başlarsak başlarım ama bu seferde olmazsa uzun süre gündemden çıkacak. Bugün oyıncak ayısını yaptırdı mesela bebeklerle falan denedik aslında ilte ben denedim bir çok şeyi o yüzden böyle yorgunum sanırım. Teo nun lkaka kitabı var onu seviyor onj okuyoruz. Bir şekilde yapmaya çalışıyoruz

Kizim 21 aylik biz bugun itibariyle denemelere basladik, Eylul gibi kardes dogacak.

Cok mu erken baslamisiz?

2 yasina kardesiyle birlikte girecegi icin psikolojik olarak geriler diye dusunerek erkene almistim. Su an kafam karisti.
Hazırsa eğer bence inatçı dönemleri başlamadan yaptırmak iyi birley maalesef benm kızım hazır değildi sabah bezi dolu uyanıyordu mesela. Kuru uyanmaya başladıktan sonra düşündm ben eğitimi ama benm arkadaşmn oğlu 18-20sylıl civarı öğrendi tuvaletini: hemde tek gün de hallettiler. Bende çok istedim kardeşi doğmadan öğrenmesini ama olmayınca olmuyor işte. Sizinkisi öğrenmeye açıksa hazırsa inşallah olur büyük bir kolaylık çünkü bence.

Cok mu erken baslamisiz?

Gerileme yşayabiliyorlar zaman zaman herşwyde oluypr bu ama sonuç olarak öğreneceği için yine devam ettirecektie tamamen unutmaz eğitimini diye düşünüyorum hemde doğana kadar alışmış olur sürece 3 ay gibi bi zaman geçmiş olcak aradan

Hazırsa eğer bence inatçı dönemleri başlamadan yaptırmak iyi birley maalesef benm kızım hazır değildi sabah bezi dolu uyanıyordu mesela. Kuru uyanmaya başladıktan sonra düşündm ben eğitimi ama benm arkadaşmn oğlu 18-20sylıl civarı öğrendi tuvaletini: hemde tek gün de hallettiler. Bende çok istedim kardeşi doğmadan öğrenmesini ama olmayınca olmuyor işte. Sizinkisi öğrenmeye açıksa hazırsa inşallah olur büyük bir kolaylık çünkü bence.

Sabah bezimiz dolu, ben en azindan gunduz bezlerimizden kurtulalim istemistim. Alistirma kulodu kullanacak kadar kurtulsak bana yeterdi aslinda.

Hazir olmasi konusu ise soyle oldu yani ben hazir olduguna inandım.

Birkac haftadir, (daha onceleri tuvalet mahremiyetini ogrenemeden evvel beni gozlemliyordu) tuvalet gozlemleri sonucu comelmelere, cis yapmalara basladi, sonra gitti tuvalet kagidi aldi, ozel bolgesini silme hareketi yapar oldu.
Cis mi geldi sorusunu evet diye yanitladi. Birkac haftadir altinda bez varken comelip ciss diye sesleniyor. Bende artik ikna oldum ve lazimliga gecis yaptım. Lazimlik oncesi ve sonrasi tekrar bez takiyorum. Takmamali miyim?

Merhaba..
1 hafta oldu tuvalet eğitimine başlayalı. O kaşar korkuyordum ki anlatamam.
Benim kızım prematüre bebek. Bu yüzden 3 yaşında olmasına rağmen tipi ancak 2-2 buçuk yaş gösteriyor.
Cok erken konuştu her şeyin farkında bir çocuk olduğu için ohoo 1 buçuk yaşında öğrenirdi bu kendi tembelliğin yüzünden bekletmissin dediler cok sevdiğim arkadaşlarım bile :)

Cok şükür benim yavrum olayı 3. Gün çözdü. Gündüz tamamız, geceleri bazen kaza oluyor. Neden yatağa yaptin kızım diyorum uykuda oldu diyor :)

Benim tavsiyem gece gündüz bezi aynı anda tamamen bırakın.
Tuvalete birlikte gidin ve bekleyin.
Ilk iki gün nasıl birakacaklarini bilmiyorlar, tuvalete boş boş gidip döndüğümüz cok oldu. Sonra üzerine birakiverdi tabi :)
Ama şans eseri tuvalete bırakınca hoşuna gitti ve dikkat etmeye başladı.
Size kolaylıklar diliyorum.
Öğrendiklerinde gerçekten çok rahatliyorsunuz. Ve merak etmeyin er gec öğrenecek.

• bye bye yapabilirsiniz

Ayy ne kadar güzel özetlemişsiniz ben bu kitabı okumadım ama okuduklarından yola çakarak bu yolu birebir izledim ve bizde 2 günde hallettik asla altına kaçırınca tepki göstermedim hep sevdim güldük eğlendik ve hep yanındaydım sonra zamanla kendisi gönderdi bu onlar için çok önemli geçiş dönemi

Allah razı olsun ya gerçekten şu dedikleriniz içimi rahatlattı. Yapacağı zaman oturuyorsa ayağa kalkar bi yere gitmezde rahatsız oluncada çiş yapmış der☺️bende dedim fiziksel olarak kaslar hazır olabilir ama bilişsek olarak belkide hazr değil. Yani bu kadar zor olmaması lazım diye düşünüyorum. İnşallah en kısa sürede kendi rızasıyla söyler
Kesinlikle zaten hazır olduğunda göreceksiniz gece kuru kalkacak yapacak ama sabah yine bezine yapacak 😂 böylece belli bir süre sonra tuvalete gidecek.Hiç zor değil sadece çevre baskısını dinlemeyin bezi bırakmanın belli bir yaşı yok😖

Cok mu erken baslamisiz?

Hazır değilse hiç zorlamayın, benim 2.doğduğunda abi 2.5 yaşdı ve hala bez kullanıyordum.3 yaş kreşe başladı hala bezliydi😊3.5 yaşında tam hazır olduğunu söylediler öğretmenleri ve 2 günde hallettik.

Sabah bezimiz dolu, ben en azindan gunduz bezlerimizden kurtulalim istemistim. Alistirma kulodu kullanacak kadar kurtulsak bana yeterdi aslinda.

Hazir olmasi konusu ise soyle oldu yani ben hazir olduguna inandım.

Birkac haftadir, (daha onceleri tuvalet mahremiyetini ogrenemeden evvel beni gozlemliyordu) tuvalet gozlemleri sonucu comelmelere, cis yapmalara basladi, sonra gitti tuvalet kagidi aldi, ozel bolgesini silme hareketi yapar oldu.
Cis mi geldi sorusunu evet diye yanitladi. Birkac haftadir altinda bez varken comelip ciss diye sesleniyor. Bende artik ikna oldum ve lazimliga gecis yaptım. Lazimlik oncesi ve sonrasi tekrar bez takiyorum. Takmamali miyim?
Her çocuğa özeldir diye düşünüyorum eğitim. Ben ilk başlarda takmıştım sonra baktım dedimki ıslaklığı hissetmesi lazım ki gitmek istesin o yüzden alıştırma külodu taktım. Bez takmak geriletir zorlaştırıyor diyenler var ama birwzda çocuğun uyumuna bakar olaylar. Ben öyle düşünüyorum o yüzden takın veya takmayın demem doğru olmaz sanırım

X