3.çocuk haberi ve ondan sonrası

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hamilelik, doğum anı, emzirmek, bebek büyütmek falan çok özel duygular lakin konu öyle minnoş kalmıyor :)
Ayrıca bu duygunun nasıl bir şey olduğunu bilmediğinde eksikliğini de hissetmezsin 😂
Annemin bekar bir iş arkadaşı var çocuğu da yok. Kadın maaşını full kendine harcıyor yiyor içiyor geziyor. Mutlu. Çok aktif. Turlara katılıyor.
Benim annem bu yaşına geldi bi benim evliliğimi kafaya takıyor, kardeşimin mallığını kafaya takıyor, babamın peşini topluyor. Bizi düşünmekten hayatını yaşayamadı hiç bildiğiniz fedakar anne işte.
Ben evlendim baktı çocuk filan hiç demiyorum yoklamaya başladı.
Sonra o arkadaşından örnek vermeye başladı. Onun gibi mi olacaksın hdhdhshshs ulan keşke onun gibi olsam.
Kendinin bizim peşimizde hayatı kaydı kadına acıyor. Otur sen kendine acı.
Ama o kadının kocası ve çocuğu olmadığı için annemin gözünde dünyanın en mahrum ve eksik kalmış kadını

Yabancilarin cevabini verirsiniz onlara ne diye ama, ne derlerse desinler annenizin babanizin kalbini kirmayin bence. Yaslari yakin 3 cocugun bakimi gercekten zor, maddi olarak da cok iyi gorunmuyorsunuz. Ilerde birseye ihtiyaciniz olursa yine ailenizden fayda var .

Annemin bekar bir iş arkadaşı var çocuğu da yok. Kadın maaşını full kendine harcıyor yiyor içiyor geziyor. Mutlu. Çok aktif. Turlara katılıyor.
Benim annem bu yaşına geldi bi benim evliliğimi kafaya takıyor, kardeşimin mallığını kafaya takıyor, babamın peşini topluyor. Bizi düşünmekten hayatını yaşayamadı hiç bildiğiniz fedakar anne işte.
Sonra o arkadaşından örnek vermeye başladı. Onun gibi mi olacaksın hdhdhshshs ulan keşke onun gibi olsam.
Ama o kadının kocası ve çocuğu olmadığı için annemin gözünde dünyanın en mahrum ve eksik kalmış kadını
enteresan bu gerçekten

benim annem, teyzelerim vs. ilkokul mezunu köylü kadınlar
"amaaaaan evlenip ne yapacaksın, boşver hayatını yaşa" diyen insanlar genel olarak, anne tarafında ailemde evlenmeyen de çok kadın var zaten (neden çünkü evlilik, "erkek kahrı çekmek" demek ve çok meşakkatli, bizimkiler de gerçekten çok çekmiş, çok taviz vererek evlilik sürdürmüş insanlar, kimseye de madalya takan olmadı)

hatta 5 vakit namazındaki bu insanlar, "yok mu kız biri, yap bi çocuk, illa evlenmek zorunda mısın, büyütürsün, hep birlikte büyütürüz" filan da diyor (çocuk yapmak istiyorum ben ama baba modeli yok elimde, o yüzden bekar anneliği ideal de görmediğim için yapmıyorum)

ama etrafımda ne akademisyen, yüksek bürokrat kadınlar var evlenmedem ilişki ya da evlenmeme tercihi filan duyunca bi şuracığa bayılmadığı kalıyor

babam/baba tarafım sizin anneniz model, handiyse zavallıyım ben evlenmediğim/çocuk yapmadığım için....

enteresan bu gerçekten

benim annem, teyzelerim vs. ilkokul mezunu köylü kadınlar
"amaaaaan evlenip ne yapacaksın, boşver hayatını yaşa" diyen insanlar genel olarak, anne tarafında ailemde evlenmeyen de çok kadın var zaten (neden çünkü evlilik, "erkek kahrı çekmek" demek ve çok meşakkatli, bizimkiler de gerçekten çok çekmiş, çok taviz vererek evlilik sürdürmüş insanlar, kimseye de madalya takan olmadı)

hatta 5 vakit namazındaki bu insanlar, "yok mu kız biri, yap bi çocuk, illa evlenmek zorunda mısın, büyütürsün, hep birlikte büyütürüz" filan da diyor (çocuk yapmak istiyorum ben ama baba modeli yok elimde, o yüzden bekar anneliği ideal de görmediğim için yapmıyorum)

ama etrafımda ne akademisyen, yüksek bürokrat kadınlar var evlenmedem ilişki ya da evlenmeme tercihi filan duyunca bi şuracığa bayılmadığı kalıyor

babam/baba tarafım sizin anneniz model, handiyse zavallıyım ben evlenmediğim/çocuk yapmadığım için....
Valla benim de mesela ayrılık kararı almam aşırı zor oldu kendi içimde. Nedeni ne hiç bilmiyorum. Başarısızlık sanıyoruz da onu mu kendimize yakıştırmıyoruz acaba

Kapitalizm konusunda da bir yönden haklısınız fakat kapitalist düzen çocuğa gerekli gereksiz bin tane olay çıkarıyor ve tek çocuğa bile insan yetemiyor bazen. Önceden çocuklara alınan eşyalar şimdikilerin belki onda biridir mesela. Her şey arttıkça maddi yönden tatminsizlikler falan oluşuyor.
Bacım hickimse burda kapitalist düzenin çocuklar için çikardigi gereksiz bin şey illa olmali demiyor zaten, henüz olaya çok yabancisin , içine girince anlayacaksın, Aklı başında anneler burda aşiri lüks gereksiz ihtiyaçlardan filan değil, maddi manevi asgari ihtiyaçlardan bahsediyor . Sana şu kadar söyleyeyim, 16 yaşındaki çocugumun aylik beslenmesi 15000 civarı tutuyor. Hergun havyar mi yiyor diyenin kalbini kırarım, spor yapan 16 yaşındaki bir gencin ne yemesi gerekiyorsa onu yiyor sadece, göz rahatsızlığı var, 3 ayda bir gözlük yenileniyor, devlet kuş kadar katkı yapıyor gerisini sen ödüyorsun, bu ay çerçevesiyle 10000 tuttu, diş tedavisi de dusunuyorduk Dr. 35000 deyince beklemeye aldık, okula servisle gidiyor aylık 4500 ödüyoruz, cep telefonu dandik ama seçmeyi düşündüğü alan gerektirdiği için orta yollu bir PC aldık, 50000, tek bir sporda lisansı var, onun için belediye destekli dandik bir tesise 3000 aylık aidat veriyoruz, devlet okulunda okuyor ama kaynak kitaplar almadan olmuyor.....daha üstü başı, ayda bir de olsa sineması tiyatrosu konseri yılda bir tatili saymadım ....sayarsam onlara da lüks diyecekler var burda çunku ama bir öğretmen olarak sen söyle bunlardan hangisi olmazsa olur? çocugun oldugunda hangisini kisarsan için rahat eder?Burda dogurmayi annelik, az veya hiç dogurmamayi tembellik zanneden kadınlardan bahsetmiyoruz. Kendi keyfini değil çocugunu gerçek anlamda dusunen , dünyayı bilen anlayan kadınların kaygılarıni anlatmaya çalisiyoruz sana.

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba herkese. Baştan anlatmam gerekirse 7 yıllık evliyim 2 çocuğum var biri 5 biri 2 buçuk yaşında ve şuan 3.ye 3 aylık hamileyim. Eşimde bende daha sevgililik zamanlarımızdan beri 3 çocuk istiyorduk Allahta nasip etti çok şükür. Ben tarih öğretmeniyim bir süre özelde çalıştım şuan çalışmıyorum. İnstagram üzerinden kapı süsü yaparak kendi paramı kazanıyorum emek vererek büyüttüğüm güzel bir sayfam var yani tabi bu rakam bir öğretmen maaşına görece daha düşük kalabilir ama hiç bişey yapmıyor olmaktan daha iyi benim için hem zevk alıyorum hem para kazanıyorum. Çocuklarım için hobi olarak yaptığım bişey mesleğe döndü bir nevi ve çok mutlu oluyorum bunun için. Gel gelelim 3.çocuk haberini ailelerimize verdiğimizden beri inanır mısın kimse beni insan yerine koymamaya başladı. Dalga konusu oldum resmen. Babam geçen toplum içinde tavşan gibi 6 ayda bir doğuruyor dedi. Annem desen her gördüğü yerde laf sokuyor. Onlara göre kendimi yakmışım yazık etmişim ne güzel kızmışım evde oturup çocuk mu büyütecekmişim? Yani korunma yöntemlerini biliyorum cahil değilim istemesem yapmam ama kimse mutlu musun diye sormuyor onlara göre yorgun bitkin kendini gençliğini mahfetmiş bir insanım ben. Eşim bana destek olmaya çalışıyor yani en çokta ona güveniyorum inanıyorum. Eşim bundan 4 yıl önce biraz yatırım yaparak bir dükkan açtı ama ortak açmışlardı ve istedikleri gibi gitmedi dükkan ve biraz maddi olarak sıkıntıya düştük. Ama birilerinden bişey istedik olarak değil hep kendi kendimize yettik ama sonuçta maddi bir düşüş oldu ama insanlar bunda bile yani inişli çıkışlı hayat bu demedilerde yine bizi küçümsemeye çalışarak yani hep bir şakayla karışık istediğimi söylerim tavrı oldu herkeste. O kadar ciddiye alınmadığımızı düşünüyorum ki şuan hem kendi ailem hem eşimin ailesi tarafından. Kimse dört dörtlük değil ve bende insanlar gibi şakayla karışık seninde zamanında şöyle şöyle bir durumun olmamış mıydı ya ah ne günlerdi dediğimde bozulup direk kavgaya dönüyorlar ama benim bozulmaya hakkım yok. Eşim çalışan çalışmayı seven parasını eve getiren yani güvenilir düzgün bir insan kimseye bir saygısızlığı yok ama artık o da kızıyor yani karnımdaki çocuğa bile aldır gitsin dediler bir şey söylicem yüzyüze bakacak şey kalmayacak diyor eşim. Aslında benim ailemde eşiminkilerde iyiler ama yani biz onlara göre çok kolayız kırılmayız üzülmeyiz sanki çocuğuz yani ben 32 yaşındayım çocukta değilimki. Kayınvalidem tam bir eltimkolik onu ciddiye alır birşey yapacak olsa danışır haberleşir ben hep en son duyan etliye sütlüye karışmayan çağırılmadıkça gitmeyen görece mesafeli ama yinede lafları hep işiten o gelinim. Kimseye karşı bunu kıramadım malesef eşimde aynı şekilde. Eski maddi olarak çok rahat olduğumuz günlere dönsek biri bizden para istediğinde hemen çıkarıp verebilsek bizden kralı yok o ayrı. Ama şuan gelenin gidenin laf ettiği kaale alınmayan insanlar olduk ve bir hata yapmadam yada kötü bir durum kimseye yaşatmadan. Ne yapabilirim biliyorum ki herşey benim başta duruşumu değiştirerek olucak ama ben o kadar duygularıyla hareket eden kıyamayan biriyim ki o duruş o tavır nasıl değiştirilir bilmiyorum.

Ailenizin tavırlarından miğdem bulandı. Benim ailem olsa o an tersler ve mesafe koyarım.

Arkadaşlar merhaba herkese. Baştan anlatmam gerekirse 7 yıllık evliyim 2 çocuğum var biri 5 biri 2 buçuk yaşında ve şuan 3.ye 3 aylık hamileyim. Eşimde bende daha sevgililik zamanlarımızdan beri 3 çocuk istiyorduk Allahta nasip etti çok şükür. Ben tarih öğretmeniyim bir süre özelde çalıştım şuan çalışmıyorum. İnstagram üzerinden kapı süsü yaparak kendi paramı kazanıyorum emek vererek büyüttüğüm güzel bir sayfam var yani tabi bu rakam bir öğretmen maaşına görece daha düşük kalabilir ama hiç bişey yapmıyor olmaktan daha iyi benim için hem zevk alıyorum hem para kazanıyorum. Çocuklarım için hobi olarak yaptığım bişey mesleğe döndü bir nevi ve çok mutlu oluyorum bunun için. Gel gelelim 3.çocuk haberini ailelerimize verdiğimizden beri inanır mısın kimse beni insan yerine koymamaya başladı. Dalga konusu oldum resmen. Babam geçen toplum içinde tavşan gibi 6 ayda bir doğuruyor dedi. Annem desen her gördüğü yerde laf sokuyor. Onlara göre kendimi yakmışım yazık etmişim ne güzel kızmışım evde oturup çocuk mu büyütecekmişim? Yani korunma yöntemlerini biliyorum cahil değilim istemesem yapmam ama kimse mutlu musun diye sormuyor onlara göre yorgun bitkin kendini gençliğini mahfetmiş bir insanım ben. Eşim bana destek olmaya çalışıyor yani en çokta ona güveniyorum inanıyorum. Eşim bundan 4 yıl önce biraz yatırım yaparak bir dükkan açtı ama ortak açmışlardı ve istedikleri gibi gitmedi dükkan ve biraz maddi olarak sıkıntıya düştük. Ama birilerinden bişey istedik olarak değil hep kendi kendimize yettik ama sonuçta maddi bir düşüş oldu ama insanlar bunda bile yani inişli çıkışlı hayat bu demedilerde yine bizi küçümsemeye çalışarak yani hep bir şakayla karışık istediğimi söylerim tavrı oldu herkeste. O kadar ciddiye alınmadığımızı düşünüyorum ki şuan hem kendi ailem hem eşimin ailesi tarafından. Kimse dört dörtlük değil ve bende insanlar gibi şakayla karışık seninde zamanında şöyle şöyle bir durumun olmamış mıydı ya ah ne günlerdi dediğimde bozulup direk kavgaya dönüyorlar ama benim bozulmaya hakkım yok. Eşim çalışan çalışmayı seven parasını eve getiren yani güvenilir düzgün bir insan kimseye bir saygısızlığı yok ama artık o da kızıyor yani karnımdaki çocuğa bile aldır gitsin dediler bir şey söylicem yüzyüze bakacak şey kalmayacak diyor eşim. Aslında benim ailemde eşiminkilerde iyiler ama yani biz onlara göre çok kolayız kırılmayız üzülmeyiz sanki çocuğuz yani ben 32 yaşındayım çocukta değilimki. Kayınvalidem tam bir eltimkolik onu ciddiye alır birşey yapacak olsa danışır haberleşir ben hep en son duyan etliye sütlüye karışmayan çağırılmadıkça gitmeyen görece mesafeli ama yinede lafları hep işiten o gelinim. Kimseye karşı bunu kıramadım malesef eşimde aynı şekilde. Eski maddi olarak çok rahat olduğumuz günlere dönsek biri bizden para istediğinde hemen çıkarıp verebilsek bizden kralı yok o ayrı. Ama şuan gelenin gidenin laf ettiği kaale alınmayan insanlar olduk ve bir hata yapmadam yada kötü bir durum kimseye yaşatmadan. Ne yapabilirim biliyorum ki herşey benim başta duruşumu değiştirerek olucak ama ben o kadar duygularıyla hareket eden kıyamayan biriyim ki o duruş o tavır nasıl değiştirilir bilmiyorum.
İsteyerek yaptınız maddi manevi yeteniliyorsunuz annelere çocuk baktırıp bunaltmiyorsunuz çocukları seviyorsunuz esinizde destekciniz eee anneniz bile olsa kime ne ki? Siz mutkuysaniz yetiyorsaniz istediginiz kadar ürersiniz çocuklarınıza maddianevi annenler bakmiyorsa lafta etmesinler ve babanızın söylediği şey hiç hoş değil bence mesafe sınır koyun tavrınizi görünce ciddiye alırlar belki

Madalya taksınlar diye çalışmıyoruz ki kimi maddi açıdan çalışır kimi maneviyattan çalışır şahsen ben evde çocuk bakmanın insanı körerttiğini düşünüyorum bir tane çocuk çok zor ken 3-4tane yapmak hayatının en güzel zamanlarını harcamak gibi geliyor bana.
AdChoices
ADVERTISING​
Şuanki ekonomimiz belli herkesin durumu ortada bizim evimize 60-70bin civarı para geliyor tek çocukla öyle mükemmel geçinemiyoruz ki 3tane çocuk için en az 100bin gerekli bence kiiiiii 100bin ile herşeylerini dört dörtlük yapamazsınız.
En kötü kreş bile 10bin liradan başlıyor oda en kötüsü hayat şartları eskisi gibi değil.

Tabi herkesin kendi kararı kim kaç çocuk yaparsa yapsın çocuk yapmak en kolayı önemli olan hakkını vererek bakabilmek.
Tamamen kendini çalışmaya vermeninde bir noktada işe yaramadığını söylemeye çalışıyorum.
Bende bakılamayacak kadar çocuk yapılmasına karşıyım.
Ama konuda kadın ve adam çocuklarını kimseye el açtırmamış, kendi yağında kavrulup çocuklarına bakan insanlar, babanın yada annenin çocuğu istememe gibi bir durumları da yok anladığım kadarıyla, babaanne yada anaanne çocuğu istemiyor diye gidip aldırsınlar mı çocuğu?
Kadın Tarih öğretmeni ataması en az olan bölümlerden, çalışsa özel okulda canına okuyacaklar asgari ücretin bir tık üstünü verseler yine iyi
Kadın kendi biz yetemiyoruz, ben ilgilenemem gücüm yetmiyor dese haklılar ama öyle durduk yere kimse kimseyi üç çocuk doğurdu diye yeremez.
Bence karı koca pasif olduklarından bu kadar kolay laf söyleniyor bir iki patlayınca kimse bir şey söyleyemiyor.

Bacım hickimse burda kapitalist düzenin çocuklar için çikardigi gereksiz bin şeyden bahsetmiyor zaten, henüz olaya çok yabancisin , içine girince anlayacaksın, hiçkimse burda aşiri lüks gereksiz ihtiyaçlardan filan değil, maddi manevi asgari ihtiyaçlardan bahsediyor . Sana şu kadar söyleyeyim, 16 yaşındaki çocugumun aylik beslenmesi 15000 civarı tutuyor. Hergun havyar mi yiyor diyenin kalbini kırarım, spor yapan 16 yaşındaki bir gencin ne yemesi gerekiyorsa onu yiyor sadece, göz rahatsızlığı var, 3 ayda bir gözlük yenileniyor, devlet kuş kadar katkı yapıyor gerisini sen ödüyorsun, bu ay çerçevesiyle 10000 tuttu, okula servisle gidiyor aylık 4500 ödüyoruz, cep telefonu dandik ama seçmeyi düşündüğü alan gerektirdiği için orta yollu bir PC aldık, 50000, tek bir sporda lisansı var, onun için belediye destekli dandik bir tesise 3000 aylık aidat veriyoruz, devlet okulunda okuyor ama kaynak kitaplar almadan olmuyor.....daha üstü başı, ayda bir de olsa sineması tiyatrosu konseri yılda bir tatili saymadım ....sayarsam onlara da lüks diyecekler var burda çunku ama bir öğretmen olarak sen söyle bunlardan hangisi olmazsa olur? çocugun oldugunda hangisini kisarsan için rahat eder?
Her gün havyar mı yiyor demem, fakat herkes evladının aylık yemeğine 15k vermek zorunda değil. Yani böyle bir zorunluluk yok. Siz vermeyi tercih etmişsiniz, kendi paranız kendi evladınız elbette sizin tercihiniz fakat başka insanlar daha mütevazı büyütüyorlar diye de yargılamamamız gerek diye düşünüyorum.

Diğer konularda katılıyorum size. Ben eskiden çocuk düşünmezken sonra da çok çocuğum olsun diye düşünür oldum. Sebebi de kendi ailemin kalabalık olmayışı, eşimin ailesindeki o sıcaklığı görmemdi. Kalabalık olsun birlikte mutlu olalım diye düşünmüştüm.
Hamileliğim, doğumum ve sonrası kolay geçerse çok beklemeden ikinci olsun istiyordum. Ta ki evde bir bebek varken tüm ilgi onun üstünde olmalı diye düşünmeye başlayana kadar. İlgim bölünmesin çocuklarım bebekliklerini en güzel şekilde yaşasınlar diye vazgeçtim düşüncemden.
Diğer dedikleriniz de elbette insanı düşündürüyor kimse evladından bile isteye kısmak istemez üzmek istemez muhakkak.
Fakat orta halli şekilde büyütülebilen mutlu çocuklar mutlu aileler de var diye düşünüyorum.
Bir velim var evine gittik durum içler acısı. Üç çocuğu vardı dördüncü de geldi. Henüz gençler de belki beşinci de gelir. Bu çocuklara ben çok üzülüyorum mesela. Bu şekilde sırf yapmak için yapan doğru düzgün ilgilenmeyen anne babalara ben de kızıyorum. Fakat konu sahibini şahsen tanımıyorum, yazdıklarından anladığım kadarıyla da bilinçli bir kadın, maddi manevi beklentisi de yok. Bu yüzden üstüne gidilmesi hoşuma gitmedi. Sonuçta kendi hayatı, kendisi bakacak çocuğuna. İnsanlara tavsiyeler verebiliriz fakat durmamız gereken yeri de bilmeliyiz diye düşünüyorum.

Benim babam hem emekli hem birsürü kira geliri üstüne sermayesine ortak olduğu iş yeri var kılını kıpırdatmasa gayet rahat bir yaşam sürer ama o yapıyor? Yaşını başını almış olmasına hala kendisine çok sıkıntı veren işyerinin başında durmaya işçisi gelmeyince el mahkum kendisi işçi olmaya devam ediyor. Sanki gençliğindeki gibi parası yokmuşçasına varlık içinde çalışıyor. Söylene söylene şikayetlene şikayetlene yapıyor ama o iş yerini bir kere devretti hali tavrı daha kötü oldu.
Bazı insanlar yaşadıkları sıkıntılara o kadar bağımlılar ki başkalarının rahat yaşamları göze batıyor. Anneniz de muhtemelen sizin dışardan sorun olarak gördüğünüz şeyleri içten içe seviyordur ve başkasında o sorun olmayınca da üzülüyor :) babam mesela istiyor ki herkes büyük sıkıntılar çeksin canları çıksın çalışırken ahshsh normali bu görüyor

Her gün havyar mı yiyor demem, fakat herkes evladının aylık yemeğine 15k vermek zorunda değil.
Hayır, yanılıyorsun. 16 yaşında spor yapan bir gencin asgari beslenmesi bu ülkede bu kadar tutuyor. Kesinlikle kısılabilecek bir masraf degil. Sadece sen henüz bilmediğin için tuhaf geliyor.

Benim annem de hamileliğimi duyunca Firdevs yöreoğlu tepkisi vermiş bir insan. Ben çocuklara bayılmazdım ama eşim çok istiyordu ben de uyum sağladım. Hiç istemeyen bir eşim olsaydı da üzülmezdim ben biraz aradaydım.
Yaşadıktan sonra bu duyguyu iyi ki diyorum elbette hatta keşke daha çok çocuğum olsa diyorum.
Ama çocuksuz zamanları da aşırı özlüyorum 🥹🥹🥹
Şimdi oğlum 3 yaşında bağımsızlaşmaya başlıyor yavaştan.
Oğlum bebekken mutlaka ikinciyi yapıcam çok güzel bir şeymiş diyordum.
Şimdi yooo dostum kiloları verdim. Oğlan kreşe başladı. Anneanneyle dedeyle vakit geçirebiliyor biz eşimle eski günlere dönüyoruz. İkimiz aynı anda vazgeçme eşiğine geldik 😂😂
Yani aslında tam bir delilik.

Hayır, yanılıyorsun. 16 yaşında spor yapan bir gencin asgari beslenmesi bu ülkede bu kadar tutuyor. Kesinlikle kısılabilecek bir masraf degil. Sadece sen henüz bilmediğin için tuhaf geliyor.
Spor yapmam yapmayı asla sevmem o yüzden bilmiyorumdur umarım çocuğum da benim gibi olur 😂

Tamamen kendini çalışmaya vermeninde bir noktada işe yaramadığını söylemeye çalışıyorum.
Ama konuda kadın ve adam çocuklarını kimseye el açtırmamış, kendi yağında kavrulup çocuklarına bakan insanlar, babanın yada annenin çocuğu istememe gibi bir durumları da yok anladığım kadarıyla, babaanne yada anaanne çocuğu istemiyor diye gidip aldırsınlar mı çocuğu?
Kadın Tarih öğretmeni ataması en az olan bölümlerden, çalışsa özel okulda canına okuyacaklar asgari ücretin bir tık üstünü verseler yine iyi
Kadın kendi biz yetemiyoruz, ben ilgilenemem gücüm yetmiyor dese haklılar ama öyle durduk yere kimse kimseyi üç çocuk doğurdu diye yeremez.
Bence karı koca pasif olduklarından bu kadar kolay laf söyleniyor bir iki patlayınca kimse bir şey söyleyemiyor.

Bakın olay ne biliyormusunuz bir kadının neredeyse 10yılının evde oturup çocuk bakmakla geçmesi. Bunun düşüncesi bile beni o kadar ürkütüyor ki hiç bir kadın bunu kendine yapmamalı. Çocuk bakmak o kadar zor birşey ki 2,5 yıldır evde kızıma bakıyorum kaç kere sinir krizi geçirdim kaç kere depresyona girdim çıktım saymadım bile keze etrafımda benim gibi olan bir çok arkadaşım var. İnsanı psikolojik olarak bitiren birşey bu çocuğunuz varsa eminim bunu daha iyi anlarsınız.
Konu sahibi tam birini büyütmüşken 2.yi yapmış 2.yi büyütmüş 3.ye hamile kalmış. Kayıp giden zaman? Gençlik ? Ne olucak bunlar?
Çocuklara bir baksa kendine zaman ayırsa en kötü arkadaşlarıyla bir kahve içmeye çıksa ne kadar iyi gelir bu ona. Ama o çocuklara kendimiz bakarız kimseye minnet etmeyiz derken kendini çocuklarıma adamış yazık değilmi ?
Benimde kızım var bana ister çocuğa bak ister bakma desin onunda 3 tane çocuk yapmasını istemem hayatını yaşa derim. Bu hayata bir kere geliyoruz ve onuda oturup çocuk bakmak için kullanmamalıyız.

Bakın olay ne biliyormusunuz bir kadının neredeyse 10yılının evde oturup çocuk bakmakla geçmesi. Bunun düşüncesi bile beni o kadar ürkütüyor ki hiç bir kadın bunu kendine yapmamalı. Çocuk bakmak o kadar zor birşey ki 2,5 yıldır evde kızıma bakıyorum kaç kere sinir krizi geçirdim kaç kere depresyona girdim çıktım saymadım bile keze etrafımda benim gibi olan bir çok arkadaşım var. İnsanı psikolojik olarak bitiren birşey bu çocuğunuz varsa eminim bunu daha iyi anlarsınız.
Konu sahibi tam birini büyütmüşken 2.yi yapmış 2.yi büyütmüş 3.ye hamile kalmış. Kayıp giden zaman? Gençlik ? Ne olucak bunlar?
Çocuklara bir baksa kendine zaman ayırsa en kötü arkadaşlarıyla bir kahve içmeye çıksa ne kadar iyi gelir bu ona. Ama o çocuklara kendimiz bakarız kimseye minnet etmeyiz derken kendini çocuklarıma adamış yazık değilmi ?
Benimde kızım var bana ister çocuğa bak ister bakma desin onunda 3 tane çocuk yapmasını istemem hayatını yaşa derim. Bu hayata bir kere geliyoruz ve onuda oturup çocuk bakmak için kullanmamalıyız.
Evet o konuda haklısınız.
Belki bende yıllarca çalıştığım için evde kalmak fikri cazip geliyor.
Bende evde kalsam keşke çalışsam diyecektim bilmiyorum.
Sadece bu konuda anne babaların tavrı kötü geldi bana
Konu sahibinin ve kocasının maddi durumu iyiyken, hatta sanırım(konu sahibinin yazdığına göre) onlardan maddi yardım alırken iyiydi, işler kötüye gidince üçüncü çocuğa laf söyleyenler en başta onlar oldu.
Bence konu sahibinin en çok üzüldüğü noktada bu

Evet o konuda haklısınız.
Belki bende yıllarca çalıştığım için evde kalmak fikri cazip geliyor.
Bende evde kalsam keşke çalışsam diyecektim bilmiyorum.
Sadece bu konuda anne babaların tavrı kötü geldi bana
Konu sahibinin ve kocasının maddi durumu iyiyken, hatta sanırım(konu sahibinin yazdığına göre) onlardan maddi yardım alırken iyiydi, işler kötüye gidince üçüncü çocuğa laf söyleyenler en başta onlar oldu.
Bence konu sahibinin en çok üzüldüğü noktada bu
Bende çalışırken bu şekilde diyordum doğurayım evde oturacağım mis gibi diye ama yok insan sürekli elinde olmayanı istiyor :)

ailelerde kendilerine göre haklılar kimse çocuğunun sürekli yorgun olmasını istemez zor 3çocuk büyütmek. Yıllarca emek verip kızlarını okutmuşlar öğretmen yapmışlar belki zorluk çektiler okutmak için bilemeyiz. Bu yüzden bu lafları söylüyorlar bence.

Bebelerin mutfak masrafı da pek farklı değil.
Ek gıdaya geçince eti, balığı, organik yumurtası derken bi bu kadar tutuyor zaten. Doktoru menü önermesi yapmıştı et ağırlıklı kuzu vs. Şimdi ben söylesem lüks onlar denir, yok artık kuzu mu çevirelim, biz et balıkla mı büyüdük denir. E evett yani bunlar gerekli, doktor söylüyor zaten, ayrıca neden lüksmüş. Sağlıklı beyin ve fiziksel gelişim için bunlar şart. Bugün marketten 10lu organik yumurta aldım 100 tl.
Organik tavuk normal paketli tavuktan 3 kat pahalı.
Bu kadar pahalı gıda almak ben de istemiyorum ama mecburum. Almasan yok erken ergenlik yok gdo lu ürün.
Havyar çok sağlıklı olsaydı onu da alırdım evet. Lüks anneyim çünkü.

Ya cok merak ediyorum bu kadar yorum yapan insan kendilerinde nasil bir had buluyorlar da surekli olarak insanlarin kac cocuk yaptiklarini elestiriyorlar? 2 veya 3 cocuk veya isterse 4 cocuk. Belki kadinin tum hayat amaci cocuk buyutmek, cocuk yetistirmek ve hayatini onlara adamak. Belki bu kadini bundan daha cok mutlu eden baska bir sey yok. Her neyse… etrafinizdaki insanlara da ayni cevabi verebilirsiniz. Belki benim bu hayattaki tek amacim cocuk dogurmak deyin. Utanmayin. Ay evli barkli yetiskin akli basinda insanlarsiniz kimseye yaptiginiz cocugun hesabini vermek zorunda degilsiniz bu anneniz babaniz da olsa. Sen bakmayacaksin ben bakicam diyin ve konuyu kapatin. Caninizi sikmaya degmez. Saglikla kucaginiza alin insallah🌸

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X