3 kuruş param vardı o da eridi gitti.

İyi de kasa görevlisine hesap sormak saçma değil mi?

Market sahiplerini bulup onlara sormak lazım her zaman onlar kârda. Çalışanlar da sonuçta o fiyatla alıyorlar evlerine ihtiyaçlarını...
aşırı saçma bir yorum olmuş o ya. ben bu kafayı anlamıyorum. annem esnaf, marketi var. o kadar az kar var ki küçük market esnafıysan. etiket değiştirmekten yoruldular annem fiyatlara yetişemiyor artık. toptancı sürekli zam yaptığı için bizimkiler de etikete yansıtmak zorunda tabii. eğer yansıtmayacaksan kapat kepengi git. şey gibi bir durum da yok, toptancıdan 10 liraya alıp millete 20 liraya da satamıyor hiçbir bakkal, market. 10 liraya gelen ürünü 12-13'e falan satıyorlar kar marjı çok düşük. geçen gece kola toptancısı whatsapptan yazmış kolalara zam geldi diye yeni fiyat listesi attı. 2.5 litre kola 15 lira olmuş. gerçekten zam konusunda hiç zaman kaybetmiyorlar.

Ben de altın ve dövizde kardan yüzde yüz kaybettim. Yapacak bir şey yok bu kadar planı hesaplayacak halimiz yok sonuçta. Yoksa hepimiz satip alttan geri alırdık. Zaten piyasalar kapalıyken yapılan açıklama ile buna imkan verilmedi.

Suan o para bana lazım degil mevduat tercihim değil beklemeye devam edeceğim. 6 yıl önce ev yerine parayı altında biraksaymisim şu fiyattan bile iki ev alabiliyordum. Özetle paramı altında tutmaya devam edip kullanacağım zaman bakacağım kar zarar kısmına.
Şu an altın satıp, fırsat bir daireyi almak ne kadar mantıklı sizce o_O ev fiyatları da yükseliyor altın yükselince. Nasıl yakalayacağız bu döngüyü bir yerinden :KK43:

aşırı saçma bir yorum olmuş o ya. ben bu kafayı anlamıyorum. annem esnaf, marketi var. o kadar az kar var ki küçük market esnafıysan. etiket değiştirmekten yoruldular annem fiyatlara yetişemiyor artık. toptancı sürekli zam yaptığı için bizimkiler de etikete yansıtmak zorunda tabii. eğer yansıtmayacaksan kapat kepengi git. şey gibi bir durum da yok, toptancıdan 10 liraya alıp millete 20 liraya da satamıyor hiçbir bakkal, market. 10 liraya gelen ürünü 12-13'e falan satıyorlar kar marjı çok düşük. geçen gece kola toptancısı whatsapptan yazmış kolalara zam geldi diye yeni fiyat listesi attı. 2.5 litre kola 15 lira olmuş. gerçekten zam konusunda hiç zaman kaybetmiyorlar.

Ben isim gereği bir fabrika ile çalışıyorum
Ambalaj tedariginde sorun olduğunu söylemişti ve bu fiyatları söylemişti. Kolada stoklayamayizz diye gulmustuk
Su an ciddi bir tedarik sorunu yaşanıyor ama bizim dayanma gücümüz ztn yok.
Akaryakıt krizi kahve ilk aklıma gelenler

Yatırım için ev almayı düşünmüyorum ben kendi adıma.zaten çok yüksek fiyatları suan.E evler artık çok kolay eskiyor.kiracisi vergisi derken uğraşıp duruyorsun. Ben çocuğum için parayı altında tutuyorum.15 yıl sonra en güzel evi almaya yeter zaten.Begendigi yeni evi alıp oturturum çocuğumu.

Şu an altın satıp, fırsat bir daireyi almak ne kadar mantıklı sizce o_O ev fiyatları da yükseliyor altın yükselince. Nasıl yakalayacağız bu döngüyü bir yerinden :KK43:
Gecen altın yükseldiğinde ev sahipleri evleri satmayip üstüne fiyat yukselttiler alamadı millet. Suan milletin çoğu emtiada kaldi krediler de yüksek.cok hızlı satamazlar.Birakin biraz satamayip fiyat düşürmek zorunda kalsınlar.

Markete gittim kasa görevlisine sordum dolar yükseldikçe etiketler değişti devamli her gün yeni etiket her gün yeni etiket
Peki şimdi etiket değiştireni henüz göremedim düşüşler ne zaman başlayacak dedim.

Düşüşler sabit kalırsa fiyatlara yansiyacakmis🤔 demiyorlar ki işimize gelmedi 😏
Siz hala daha marketleri suçlayanlardan mısınız?Akaryakıt düşmedikçe hiçbirşeyin fiyatı düşmez.Herşey nakliyeye ve ihracata dayalı bu ülkede.Kaldı ki piyasalardaki bu hızlı yükseliş ve yapılan hamlelerde gerçekleşen sert düşüş ilerleyen günlerde hiper enflasyon olarak çıkacak karşımıza.

Altın uzun vadeli yatırım benim gözümde. İki çıkmayla bozulacak bir yatırım değil. Ben hep bu şekilde kar ettim. Mesela şuan zarardayım önemi yok zaten dokunmuyorum, elbet yerini bulacak.
Şu dönem tam altın alma zamanı aslında.

Ben küçük olan marketlerden bahsetmedim... Şu 3 harfliler ve migros falan varya onlarda bahsettim onlar çok fazla zam yaptılar. Ama bizim burda bir tane büyük market var benim olduğum ilçede başka şehirlerde yok yani 3 tane marketi var onlar azonceki saydığım Türkiye genelindeki zincir marketlerden daha uygun ben herkes ordan alıyor. Ama büyük zincir marketler iyice azıttı onlara bence yüklü miktarda ceza verilmesi lazım çünkü dolara bağlayıp fena zam yaptılar ve yağ şeker gibi ürünleri yok deyip sakladılar. Bunların savunulacak bir tarafi yok...

Markete gittim kasa görevlisine sordum dolar yükseldikçe etiketler değişti devamli her gün yeni etiket her gün yeni etiket
Peki şimdi etiket değiştireni henüz göremedim düşüşler ne zaman başlayacak dedim.

Düşüşler sabit kalırsa fiyatlara yansiyacakmis🤔 demiyorlar ki işimize gelmedi 😏
Benzin de düşmedi?

Ben küçük olan marketlerden bahsetmedim... Şu 3 harfliler ve migros falan varya onlarda bahsettim onlar çok fazla zam yaptılar. Ama bizim burda bir tane büyük market var benim olduğum ilçede başka şehirlerde yok yani 3 tane marketi var onlar azonceki saydığım Türkiye genelindeki zincir marketlerden daha uygun ben herkes ordan alıyor. Ama büyük zincir marketler iyice azıttı onlara bence yüklü miktarda ceza verilmesi lazım çünkü dolara bağlayıp fena zam yaptılar ve yağ şeker gibi ürünleri yok deyip sakladılar. Bunların savunulacak bir tarafi yok...
Önce Tarım Krediden başlayabilirler mesela,geçenlerde gezmek için gittim üç harflilerden birinden 2,25 liraya aldığım çikolata 2.95 kuruş.Fiyatlar üç harflilerden baya yüksek.Tarım Kredi Devletin değil miydi?

tamam ister büyük ister küçük hangi market olursa olsun siz yanlış kişiye hesap sormuşsunuz. o kasadakiler, reyon düzeltenler emir kulu. hatta mağaza müdürlerine de soramazsınız bunun hesabını onlar da emir kulu ve onların suçu değil. burada kimse bir şeyi savunmuyor zaten yanlış kişilere fırça atıp egonuzu tatmin etmeyin üç kuruş maaşa bütün gün ayakta duran insanlara laf edip burada övünülecek bişey gibi anlatmanız çok talihsiz bir hareket. işimize gelmedi demiyorlar demişsiniz, zaten bunu diyecek olanlar onlar değil rahat bırakın her gün bin çeşit insanla uğraşan emekçi gençleri.

tamam ister büyük ister küçük hangi market olursa olsun siz yanlış kişiye hesap sormuşsunuz. o kasadakiler, reyon düzeltenler emir kulu. hatta mağaza müdürlerine de soramazsınız bunun hesabını onlar da emir kulu ve onların suçu değil. burada kimse bir şeyi savunmuyor zaten yanlış kişilere fırça atıp egonuzu tatmin etmeyin üç kuruş maaşa bütün gün ayakta duran insanlara laf edip burada övünülecek bişey gibi anlatmanız çok talihsiz bir hareket. işimize gelmedi demiyorlar demişsiniz, zaten bunu diyecek olanlar onlar değil rahat bırakın her gün bin çeşit insanla uğraşan emekçi gençleri.
Kaldı ki geçtiğimiz günlerde sözde rekor cezalar kesildi bu marketlere,değişen birşey oldu mu?Dostlar alışverişte görsün🙂.

Şuan kuş öldü beybi, beklemedeyim ben şahsen. Hiçç dokunmayı düşünmüyorum bir şey alıp satmayı da. Zaten ortalık karışık.. bi öyle bi böyle dalgalanıyor oyuncak yerine koydular iyice kafalar karıştı. Bakalım stabil mi kalıcak artıcak mı?

Hee bu arada sürekli para basıyor Merkez Bankası,ilerleyen günlerde market çalışanlarına mı saldırısının,artık ne yaparsınız bilemiyorum.

Ay yok ya senin kafan güzel heralde. Yazılanları iyi oku. Üstte biri kasadaki çalışana ne zaman düşecek bu fiyatlar diye hesap sormuş bende oradaki çalışanlara ne soruyorsun onlarda o fiyatlarla alıyorlar dedim. Sen kalkmış gelmiş benim dediğimi bana diyorsun...👎🏻 Git bu cümlelerini markette asgari ücretle çalışanlara hesap soranlara söyle bana değil...

Ay yok ya senin kafan güzel heralde. Yazılanları iyi oku. Üstte biri kasadaki çalışana ne zaman düşecek bu fiyatlar diye hesap sormuş bende oradaki çalışanlara ne soruyorsun onlarda o fiyatlarla alıyorlar dedim. Sen kalkmış gelmiş benim dediğimi bana diyorsun...👎🏻 Git bu cümlelerini markette asgari ücretle çalışanlara hesap soranlara söyle bana değil...

Bekleyin. Hiç elleşmeyin dövize. Ne üretim var, ne kendine yeterlilik. Her şey ithal. Siz bekleyin.

ben katılıyorum. Öncelikle yatırım tavsiyesi değildir amma bu iş operasyonla baskılamayla şunlu bunla olmaz. Dövizi max 6 ay baskılayabilirler, bence döviz Mart ayından sonra gerçek değerine dönmeye başlar. Ocak ve Şubatta fiyatlar bu şekilde seyreder ama sonra kopar gider. Kimse satmadı zaten elindeki dövizi altını, herkes operasyonun bitmesini bekliyor. Milletimiz kazık yiye yiye cin gibi oldu maşallah
:KK51:

X