3 kuruş param vardı o da eridi gitti.

Hee bu arada sürekli para basıyor Merkez Bankası,ilerleyen günlerde market çalışanlarına mı saldırısının,artık ne yaparsınız bilemiyorum.
Benim hiç bir yazımda market çalışanlarına kötü bir yazım olmadı tam tersi onların suçu ne ki hesabı onlara soruyorsunuz dedim. Yazdıklarımı oku öyle gel sırf tartışma çıksın diye atlama...

Ay yok ya senin kafan güzel heralde. Yazılanları iyi oku. Üstte biri kasadaki çalışana ne zaman düşecek bu fiyatlar diye hesap sormuş bende oradaki çalışanlara ne soruyorsun onlarda o fiyatlarla alıyorlar dedim. Sen kalkmış gelmiş benim dediğimi bana diyorsun...👎🏻 Git bu cümlelerini markette asgari ücretle çalışanlara hesap soranlara söyle bana değil...
Diğer üye yerine seni alıntı yapmışım kusura bakma. Lafım o şahsa.

Ben küçük olan marketlerden bahsetmedim... Şu 3 harfliler ve migros falan varya onlarda bahsettim onlar çok fazla zam yaptılar. Ama bizim burda bir tane büyük market var benim olduğum ilçede başka şehirlerde yok yani 3 tane marketi var onlar azonceki saydığım Türkiye genelindeki zincir marketlerden daha uygun ben herkes ordan alıyor. Ama büyük zincir marketler iyice azıttı onlara bence yüklü miktarda ceza verilmesi lazım çünkü dolara bağlayıp fena zam yaptılar ve yağ şeker gibi ürünleri yok deyip sakladılar. Bunların savunulacak bir tarafi yok...

Doğru ceza ile herşey çözülür dimi. O 3 harflilerin sahibi kim, hiç düşündünmü? Fabrikalar satildiğinda, süte kadar herşey ithal olmasina çit yok tabi. Ha yook sorun sadece kötü galpli market zincirleri.

Boşa kürek gerçekten

Benim hiç bir yazımda market çalışanlarına kötü bir yazım olmadı tam tersi onların suçu ne ki hesabı onlara soruyorsunuz dedim. Yazdıklarımı oku öyle gel sırf tartışma çıksın diye atlama...
Enflasyonun sorumlusu marketlerden değil hanımefendi,siz de bunu savunmuşsunuz.Ayrıca uslubunuzu hiç beğenmedim,amacım niye kavga çıkarmak olsun ki?

Yaneeeeeeeee hükümet bence kalp-damar hastalıklarını azaltmaya çalışıyor, herkes az yerse az yağ kullanırsa ekmek yemezse sırım gibi bir halk oluruz:deli:
:deli:
Kesinlikle. Aslında çok kızmamak lazım. Mesela doğalgaz faturasını düşürmenin yolu da yakmamak ya da çok az yakmak. Kahve de çok zamlandı sanki yararlı bişey mi? Genel anlamda yemeyip içmeyelim ve kilo sorunumuz olmasın mesela amerikada obezite çok, onlar gibi olmayalım bence yani.

benim gelirim euro-dolar cinsinden
ama ben o kadar meşguldüm ki hiç bir işlem yapmadım geçen hafta

euro olan para euro dolar olan para dolar olarak hala durmaya devam ediyor.
bazen 5 dakika da olsa vakit ayırsan 18-20lerdeyken biraz satsan şimdi bi sürü karın vardı diye kendime kızıyorum...

yani, insan her türlü kızacak bir yer buluyor.
ama bence (benimki gibi finansal tembel olmak da iyi değil belki ama) acele işlem de yapmamak lazım. çok yüksekten almış olsam ben bozdurmam kenarda tutat unuturum mesela o parayı. zaten birikim parası zatne kenarda duruyorsa, zararına bozdurmam.

Ben bozdurmadigim sürece zarar etmedim gözüyle bakiyorum ki sadece altın hesabımdan 100 binden fazla zararım oldu. Bilezik ve fiziki altinimizi hesaplamadım bile herhalde bir 200 bine yakin zararımız vardır. Yine de moralim bozuk değil. Nereden bilebilirdik ki düşeceğini? Ve tekrar çıkmayacağı da malum değil. Bozup tlye geçilmezdi tl de her geçen gün eriyor. Biz mesela araba almayı istiyorduk astra 240 bindi pazar günü. Altının bin tl olduğu pazartesi günü 260 bine cikardi hemen satıcı. Ne anladım yükselişten o zaman? Su an aynı aracı 233 bine satmaya çalışıyor. Biz almadık vazgeçtik bekliyoruz. Demem o ki bir mal almayacaksam altınımı bozmam ve zarar olarak da görmem. 500 olması bile hayaldi bi zaman şimdi o fiyatları bi daha görmez diye düşünüyorum.

Yatırım için ev almayı düşünmüyorum ben kendi adıma.zaten çok yüksek fiyatları suan.E evler artık çok kolay eskiyor.kiracisi vergisi derken uğraşıp duruyorsun. Ben çocuğum için parayı altında tutuyorum.15 yıl sonra en güzel evi almaya yeter zaten.Begendigi yeni evi alıp oturturum çocuğumu.
Keşke fiyatlar artmasa da dediginiz çok mantıklı. Yatırım için değil de daha bir oturalik evimiz yok. O yuzden almak istiyorum ama yaşadığım bölgede 800 binden aşağı eli yüzü düzgün ev yok. Altın ne kadar artsa da o derece kazandırmaz herhalde. Eskiden altın birkaç ev parası kadar kar edermiş şimdi evler çok yüksek. Umarim bekleyenler olarak talihli oluruz.

Altın uzun vadeli yatırım benim gözümde. İki çıkmayla bozulacak bir yatırım değil. Ben hep bu şekilde kar ettim. Mesela şuan zarardayım önemi yok zaten dokunmuyorum, elbet yerini bulacak.
Şu dönem tam altın alma zamanı aslında.
Katılıyorum size. Bu sözde yaptıkları iyileşme de 3 4 ayı kurtarır sonrası gene tepetaklak olacak bence bende elimde olsa altına yatırırdm

Ben de param olsa şu an altın alırdim.
Geçici bir süre düşer sonra geri çıkar piyasa böyledir.
Dolar yerine altın alın.
Dua edelim ki biraz düşüşte kalsın her şey el yakıyor daha bu düşüşler markete bile yansımadı hala her şey pahalı.
Dolar zaten gavur parası o kadar can yakmaz

ama şu an bizim bazı insanlarımız onlardan daha vicdansız olmalı ki hala fiyatlar yüksek.
Dolmuşum ben de kusura bakmayın.
Dolar 18 iken alınan bir malın kaça satılmasını istersiniz, herşeyin suçunun ticaret yapana atılması da moda oldu. Asalım hepsini bitsinler. Doların nasıl düştüğünü de az okuyan insan anlar, kalıcı olmadığını da bilir. Gümrük vergisi düştü mü, elektrik, su, hammadde düştü mü de hemen market fiyatlarına yansımasını bekliyoruz. Anlamak mümkün değil

Altın döviz alınır bir köşede unutulur. Bende başta çok üzüldüm ama sabredip bekleyeceğiz her şeyde bir hayır vardır diyeceğiz.
Elbet zamanla ana paramıza yakın bir miktara gelir. Ben karı beklemeden direkt bozacağım

Ben küçük olan marketlerden bahsetmedim... Şu 3 harfliler ve migros falan varya onlarda bahsettim onlar çok fazla zam yaptılar. Ama bizim burda bir tane büyük market var benim olduğum ilçede başka şehirlerde yok yani 3 tane marketi var onlar azonceki saydığım Türkiye genelindeki zincir marketlerden daha uygun ben herkes ordan alıyor. Ama büyük zincir marketler iyice azıttı onlara bence yüklü miktarda ceza verilmesi lazım çünkü dolara bağlayıp fena zam yaptılar ve yağ şeker gibi ürünleri yok deyip sakladılar. Bunların savunulacak bir tarafi yok...
Bu kadar rekabetçi bir ortamda hiçbir işletme kafasına göre zam yapamaz. Ticaretin de ilkeleri vardır.
Birileri günah keçisi aradı sadece.

Keşke fiyatlar artmasa da dediginiz çok mantıklı. Yatırım için değil de daha bir oturalik evimiz yok. O yuzden almak istiyorum ama yaşadığım bölgede 800 binden aşağı eli yüzü düzgün ev yok. Altın ne kadar artsa da o derece kazandırmaz herhalde. Eskiden altın birkaç ev parası kadar kar edermiş şimdi evler çok yüksek. Umarim bekleyenler olarak talihli oluruz.
Oturduğum evi 6 yıl önce aldım o zamanlar 2500 gr ediyordu.Ev suan taş çatlasa 750 bin eder oysa o miktar altın geçen hafta 2.5 milyon ediyordu. Altın hala değerli bence.

Oturduğum evi 6 yıl önce aldım o zamanlar 2500 gr ediyordu.Ev suan taş çatlasa 750 bin eder oysa o miktar altın geçen hafta 2.5 milyon ediyordu. Altın hala değerli bence.
Hadi 3 binden kira verdiğini farz edelim. 216bin kira hadi 250 olsun. Toplam 1 milyon.
1.5 milyon cepte olurdu ,altında olsaydı.

Bizde aynı hesapları yapıyoruz. Kesinlikle altın döviz daha çok kazandırdı eve nazaran.

Şimdi dışardan geldik 3-5 parca temel gıdaya 400 verdik. Hiçbirşeyde indirim filan da yoktu dolar düştü diye.
Niye düşsün ki. Kâğıt fabrikası mı açıldı,şeker fabrikası mı açıldı, yeni çiftlikler kurulup hayvancılık| mı geliştirildi. Yani ne oldu ki ne değişti bir gecede. Cahil bir vatandaşım ben belki de anlamıyorum.
Sıvıyağ 5 litre yine 130-150 lira arası. Tuvalet kagidı yine 80den başlıyor 32li.
Et zaten wuuuuu 🤣

Markete gittim kasa görevlisine sordum dolar yükseldikçe etiketler değişti devamli her gün yeni etiket her gün yeni etiket
Peki şimdi etiket değiştireni henüz göremedim düşüşler ne zaman başlayacak dedim.

Düşüşler sabit kalırsa fiyatlara yansiyacakmis🤔 demiyorlar ki işimize gelmedi 😏
Ee tamam da bu adamlar dolar 15 lirayken de ticarete devam etti, 18 lirayken de. Orda mal almış, şimdi neden 11 lira üstünden fiyatlayarak satsın? Sizin marketiniz olsa birkaç hafta önce 1 dolarlık malı 18 lira vererek aldıysanız şimdi 11 liraya satar mısınız? Ticaret böyledir herkes kar için çalışır ve kendini düşünür. Kaldı ki suçladığınız çoğu marketin istihdama büyük katkısı var. Bir şubesini bile kapatıp gitse kaç kişi işsiz kalır bunları da düşünmek lazım.

X