3 lümü 4 lümü yardım

mercan76

kızımın kızkardeşi geliyo
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2008
680
1
44
Kızlar selam benim ikilimde risk cıkardılar ama ben yanlışlık olduguna eminim o ayrı zaten bilenler bilir yaşadıklarımı şimdi bir ricam olacak bilgiisi olan arkadaşlar varsa bu ayın sonunda 3 lü veye 4 lü test yaptırıcam sizce hangisini yaptırayım hangisi daha güvenilirdir yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

3'lü testte kandaki 3 değere bakılıyor (b-Hcg, UE3 ve AFP), adı da bu yüzden üçlü test.
4'lü testte bu üç değere ek olarak bir değere daha bakılıyor (b-Hcg, UE3, AFP ve inhibin A), onun dadı bu nedenle dörtlü test.

Yani 4'lü test, zaten üçlü testi kapsıyor, güvenilirliği daha da yükseltmek için bir önemli değer daha ekliyor. Bunu üç halatlı bir teleferik yerine dört halatlı bir teleferiğe binmeye benzetebilirsin.

4lüde ekstra bir değere bakılmasının avantajı şu: Bütün testlerin yanlış pozitifilik denilen bir dezavantajı var. Yanlış pozitif demek, bebeğinde bir şey olmamasına rağmen testin sonucunun kötü çıkması ihtimali. Yani aslında hiç bir şey yok ama test var diyor. Bu oran üçlü testte %15 civarında ve bu kabul edilemez düzeyde yüksek. Bu nedenle üçlü test artık Avrupada kullanılmıyor. Dörtlü testte ise %5 civarında. O yüzden dörtlü yaptırırsan, sonucun yanlış çıkması ve senin endişelere boğulma ihtimalin daha düşük.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

canım teşekkür ederim olmaz olurmusun hiç 4 lü yaptırıcam tamam karar verdim birde sen bilgilisin okuyorum senin yazılarını benim freebetahcg düşük cıkmış olması gerekenden bunun sakıncaları nelerdir acaba bilgin varsa bu konudada yardımcı olabilirmisin şimdiden cok teşekkür ederim

Bu değerlere tek tek takılma bence, benim de ikili testimde PAPP-A düşük çıkmıştı, doktora sorduğumda "tek başına düşük ya da yüksek çıkmasını çok önemsemiyoruz, kombine sonuçlara bakıyoruz" demişti.

Çok gerildin bu süreçte farkındayım, tabii işin aslını Allah'tan başka da kimse bilemez ama, benim hissiyatım ilk başta ölçümlerde bir hata yaptıkları şeklinde. Ondan sonra bir çok doktora gittin, onlar da hep iyi konuştular bildiğim. Zaten ense kalınlığı sonucun da çok iyi, ki bu bazı doktorlara göre kan testinden çok çok daha önemli bir bulgu. O yüzden bence artık canını sıkma, inşallah 4lü sonuçların da gayet güzel gelecek. Allah hepimizin hakkında hayırlısını versin.

kesinlikle 4 lü test yaptır bakılan değerler aynı sadece fark olarak +1 değişik değere bakılıyor o da yanına kar nasıl olsakanını alıyorlar zararı olmaz:KK66:

canım sana cevap yazan arkadaşlar kadar tıbbi bilgim yok. sadece kendi doktorumun bana söylediğini aktarıyorum. ben neden 4'lü yaptırmıyorum diye sorduğumda; ülkemizde 4'lü tercih eden doktor sayısı , 3Lü tercih edenlere göre daha düşük, dolayısıyla elimizde 3'lü test yaptıran çok çok daha fazla hasta var. böylece kıyaslama şansımız daha yüksek, yani 3'lü test istatistikleri daha gelişmiş dedi. o yüzfen ben 3'lüyü tercih ediyorum dedi. bende 3 lü yaptırdım. hakkında hayırlısı olsun. inşallah 3Lüde olsa, 4Lüde olsa sonuçların çok iyi çıkar canım

Bu değerlere tek tek takılma bence, benim de ikili testimde PAPP-A düşük çıkmıştı, doktora sorduğumda "tek başına düşük ya da yüksek çıkmasını çok önemsemiyoruz, kombine sonuçlara bakıyoruz" demişti.

Çok gerildin bu süreçte farkındayım, tabii işin aslını Allah'tan başka da kimse bilemez ama, benim hissiyatım ilk başta ölçümlerde bir hata yaptıkları şeklinde. Ondan sonra bir çok doktora gittin, onlar da hep iyi konuştular bildiğim. Zaten ense kalınlığı sonucun da çok iyi, ki bu bazı doktorlara göre kan testinden çok çok daha önemli bir bulgu. O yüzden bence artık canını sıkma, inşallah 4lü sonuçların da gayet güzel gelecek. Allah hepimizin hakkında hayırlısını versin.

cok teşekkür ederim sui beni inanılmaz rahatlatıyosun yazdıklarınla testimin sonucu cıktıgı gün yazacagım sana Allah hepimizin bebişini saglıklı nasip etsin inşallah

canım sana cevap yazan arkadaşlar kadar tıbbi bilgim yok. sadece kendi doktorumun bana söylediğini aktarıyorum. ben neden 4'lü yaptırmıyorum diye sorduğumda; ülkemizde 4'lü tercih eden doktor sayısı , 3Lü tercih edenlere göre daha düşük, dolayısıyla elimizde 3'lü test yaptıran çok çok daha fazla hasta var. böylece kıyaslama şansımız daha yüksek, yani 3'lü test istatistikleri daha gelişmiş dedi. o yüzfen ben 3'lüyü tercih ediyorum dedi. bende 3 lü yaptırdım. hakkında hayırlısı olsun. inşallah 3Lüde olsa, 4Lüde olsa sonuçların çok iyi çıkar canım

inşallah canım teşekkür ederim

Selam kızlar,

Okuduğum kadarıyla 4'lü test ülkemizde henüz yeni uygulanmaya başlandığı için doktorlar çoğunlukla alışılmış ve biliben olan 3'lü testi öneriyor. Her testte olduğu gibi, 4'lü testi de tecrübeli bir doktorun yapması gerekmektedir. Herkesin dr'u farklı şeyler öneriyor. Mesela benim dr'um daha 2'li yapılırken 3'lüye de bakmalıyız demişti. Bir arkadaşımın dr'u 2'li normal çıkınca 3'lü istemedi. Kimisi hem 2 hem 3'lü hem ayrıntılı ugs yaptırıyor. Kimisi sadece 2'li ve ayrıntılı usg... ıyice araştırmak lazım ben genellikle Kağan Kocatepe ve Alper Mumcu'nun sitelerine bakıyorum ve tabii ki burada ki tecrübeli hamiş ve annelerden aldığımız bilgilere..

Bende 2'linin kan sonuçlarını bekliyorum - beklemek çok sinir bozucu ama inşallah test sonuçlarını bekleyen herkes temiz neticeler alır.

Allah hepimize sağlıklı bebişler nasip etsin.

Selam kızlar,

Okuduğum kadarıyla 4'lü test ülkemizde henüz yeni uygulanmaya başlandığı için doktorlar çoğunlukla alışılmış ve biliben olan 3'lü testi öneriyor. Her testte olduğu gibi, 4'lü testi de tecrübeli bir doktorun yapması gerekmektedir. Herkesin dr'u farklı şeyler öneriyor. Mesela benim dr'um daha 2'li yapılırken 3'lüye de bakmalıyız demişti. Bir arkadaşımın dr'u 2'li normal çıkınca 3'lü istemedi. Kimisi hem 2 hem 3'lü hem ayrıntılı ugs yaptırıyor. Kimisi sadece 2'li ve ayrıntılı usg... İyice araştırmak lazım ben genellikle Kağan Kocatepe ve Alper Mumcu'nun sitelerine bakıyorum ve tabii ki burada ki tecrübeli hamiş ve annelerden aldığımız bilgilere..

Bende 2'linin kan sonuçlarını bekliyorum - beklemek çok sinir bozucu ama inşallah test sonuçlarını bekleyen herkes temiz neticeler alır.

Allah hepimize sağlıklı bebişler nasip etsin.

Amin canım benim test sonuçlarım muammalı biraz yani inanamıyorum trizomi 18 cıkardılar bana gecen zeynep kamil genetikteydim kiminle konuşsam ya yaş riski yada down riski var benimki 6000 dogumda bir görülüyormuş yaşama sansı bile yokmuş ama bebegim ultrasonda gayet saglıklı oradaki annelerin biri bende sskda yaptırdım merdivenköyde makinaları bozukmuş bana risk cıkardılar inanmadım başka yerde yaptırdım temiz cıktı ama genede amniyo yaptırdım diyor bir başkası bende ssk da yaptırdım kan tüpüm karışmış sarılıgım diye bebegimi alacaklardı diyor sonra özelde yaptırdım temizdi diyor ben inanamıyorum yani bunlara kzıızmda test falan yaptırmadım maşallah sapasaglam evledım bunda sigortadan faydalanalım dedim ama bir sürü şey geldi başıma yazık degilmi bu annelere eger bende hakikaten birşey varsa başımüstüne ama eger birşey olmazsa vay o sigortadaki doktorun haline bana yaşattıklarını gidip soracagım sabırla 3 lüyü bekliyorum

Aman Allah korusun canım ya. Canını sıkma, başka doktor'a git, gerekirse hem başka bir devlet hastanesine hemde özele git bakalım ne diyecekler..

Maalesef böyle olumsuzluklar hem devlet hem özellerde olabiliyor ama bu iş güzarlıklar anneleri çileden çıkartıyor. Bebişini düşün, olumsuz birşey düşünmemeye çalış tatlım, Allah'ın izniyle birşey olmayacak. Ama lütfen tek dr'a bağlı kalma ve mutlaka bizi haberdar et olur mu.

Dualarım hepinizle ve kötü birşey olacağına inanmıyorum canım. Zor biliyorum ama sakın olmaya çalış.
Dr'da seni boşuna üzdüyse o zaman ara hakkını tabii ki. %100 emin olmadan hiç bir dr'un hamiş birini böyle hassas ve ciddi bir tanı konusunda üzmeye hakkı yok.

Haberlerini bekliyorum canım, Allah yardımcın olsun.

Aman Allah korusun canım ya. Canını sıkma, başka doktor'a git, gerekirse hem başka bir devlet hastanesine hemde özele git bakalım ne diyecekler..

Maalesef böyle olumsuzluklar hem devlet hem özellerde olabiliyor ama bu iş güzarlıklar anneleri çileden çıkartıyor. Bebişini düşün, olumsuz birşey düşünmemeye çalış tatlım, Allah'ın izniyle birşey olmayacak. Ama lütfen tek dr'a bağlı kalma ve mutlaka bizi haberdar et olur mu.

Dualarım hepinizle ve kötü birşey olacağına inanmıyorum canım. Zor biliyorum ama sakın olmaya çalış.
Dr'da seni boşuna üzdüyse o zaman ara hakkını tabii ki. %100 emin olmadan hiç bir dr'un hamiş birini böyle hassas ve ciddi bir tanı konusunda üzmeye hakkı yok.

Haberlerini bekliyorum canım, Allah yardımcın olsun.

teşekkür ederim canım benim Allah sizlerden razı olsun zaten burası olmasaydı halim haraptı benim annem uzakta teyzem ananem hepsi marmaristeler yanımda eşimden başka dayanagım yok psikolojim berbattı ama şimdi buraları okudukca iyiki varsınız diyorum carşamba 3 lüye gidiyorum özele 1 haziranda numunede yaptırıcam bakalım sonuçlar ne olacak eger hala bir rsik olursa o zaman 17 haziranda zeynep kamilde amniyo Allahım yardımcım olsun bebegimi bana versin inşallah

Allah hepimizden razı olsun canım. Birbirimize ihtiyacımız var.. Ailen konusunda seni çok iyi anlıyorum, bende burada tek başımayım... ınşallah amniyo ya gerek kalmaz, sen içini feraj tutmaya çalış ve şimdiden germe kendini. Yaşadıkların tabii ki kolay değil ama dualarını eksik etme, bizler de dua ediyoruz ve Allah'în izniyle herşey çok güzel olacak tatlım. Temiz haberlerini bekliyoruz arkadaşım.

canım doktoruna danışmalısın onun önerdiğini yaptırmalısın
ayrıca kafana takma benimde iki akrabam bu testlerden yaptırdı ve sakat dediler ama şuanda ikiside dünyaya geldi ve hiçbir kusurları yok çok şükür

ben hiçbirini yaptırmadım doktorumda zaten tüm bu testlerin sonucunda sakata cıkarsa ve bebeğini aldırmak itemiyorum diceksen hiç yaptırma psikolojin bozulur dedi

sonuç herne olurla olsun asla aldırmmayacagım için eşimle ortak karar olarak yaptırmadık

X