30 aylık kızımla uyku eğitimi

_AYNURA_

Nirvana
Kayıtlı Üye
13 Haziran 2012
21.116
28.158
35
Evvveeet kızım 30aylık...şimdiye kadar hiç uyku problemimiz olmadı.daha 10günlüyünden gece 12den sabah 9a kadar deliksiz uyuyan bi bebek.2aylığından itibaren de 9da uyudu hep...gündüz uykuları hep yarım saat yarım saat oldu.1.5yaşından sonra 1saat uyumaya başladı.fakat 1.5ay kadar öncesinden öylenleri 2saat uyumaya başladı.çok mutlu oldum...sonra birden uykuyu bıraktı...çok uğraşıyordum,yanına yatıyordum,bağırlyordum ağlayarak uyutuyordum bazen...bununla akşam uykuları deyilde uykuya dalma düzeni tamamen bozuldu...artık benimle uyuyor,benim yatağımda ve de car car konuşarak ve 2saatte uyuyor...kaç zamandır bu düzeni yeniden oturtmayı planlıyordum...ve bugün başladım..burada yazmak istiyorum...hem belki birine fikir oldu,hem de belki benim yalnışlarımı düzelten olur....her akşam günlük düzeni anlatıcam...

22EKİM...
Öylen: ilk ona yeni nevresim aldım,yatağında uyuması için teşvik ettim...banyosunu yaptı,sonra yatırdım yatağına.sohbet ettim durumu anlattım.bi kaç kere ben yanına geliyorum diye mızmızlanıp yataktan inse de ben sabrla geri yatağına yatırdım ve saat 15.30da 30dakikalık uğraşdan sonra uyudu..1.5saat....

Gece:saat 21.00 da yatağına yatırdım,masal okudum,yine sohbet ederek durumu anlattım ve çıktım odadan...kapıyı aralı bıraktım belki 30 40defa yere indi ben gelip yatağına yatırıp öpüp çıktım odadan.ve 2saat sonra 23.05de uyudu...

İnşallah yarın daha kısa sürede uyur...

Uyku eyitiminde 2.günümüz...saat 9.00da uyanan kızımı 14.35 itibariyle yatağna yatırdım...bakalım uykuya dalması kaç saat sürecek...ben de kendo yatağıma yattım.öylen uykuları böyle olacak.çünki ben seviyorum öylen uyumayı...bugün hiç yanına geleyim demiyor,mızmızlanmıyor daha...bakalım daha 6dakika oldu...

Son düzenleme:
Eveeet kızım öylen uykusuna daldı bile.sadece bi kere yatağında kalktı.ben de geri yatırdım ve 10dakikada uyudu bile...darısı akşama inşallah...

An itibariyle kızımı akşam uykusuna yatırdım.zaten çok huysuzdu.ağladı gitme diye.sonra da ben oturucam dedi...4dakikadır oturuyor yatağında...gazam mübarek ola...umarım bugün erken uyur...oyyy dün kabustu...

Dün yataktan inerek 2saati geçiren kızım bugünde ağlıyor 30dakikadır...ağlamak dediyim de bağırıyor mızmızlanıyor...ama alışacak...bikaç güne mışıl mışıl uyuyacak inşallah...

40dakika olduğu halde bağırmalar çağırmalar devam ediyor...çok zor gerçekten...kendimi tutuyorum ama..

50dakika sonra bağırmalara ağlamalara dayanamayıp geldim kendi yatağıma yattım...daha uyumadı ama.bugün zaten kötü bi gün geçirmiş gibiydi.sürekli ağlıyor mızmızlanıyordu...bi de yeni hastalıktan çıktı öksürüyor daha...neyse bakalım ne zaman uyuyacak...

Kızım 22.50de uyudu...105dakika sonra...ben yatağıma yattıktan sonra sakineşdi...acaba bi müddet böyle mi uyusak sonramı çıksam odadan?bi fikri olan varsa yazarsa sevinirim...tecrübeli anneler yardımınıza ihtiyacım var...

Kızım 30 aylık öğlen uykusunu bıraktı.
Hiç zorlamadim. İyiki de bıraktı.
Gece 21de uyuyor sabah 9da kalkiyor öğlen uykusunu bıraktığından beri.
Gece uyku saatini geciktiriyorsa öğlen uyumanin manası yok.
Önceden öğlen uyuduğu için 12 de yatiyordu uykusu gelmiyordu çünkü..

Kızım 30 aylık öğlen uykusunu bıraktı.
Hiç zorlamadim. İyiki de bıraktı.
Gece 21de uyuyor sabah 9da kalkiyor öğlen uykusunu bıraktığından beri.
Gece uyku saatini geciktiriyorsa öğlen uyumanin manası yok.
Önceden öğlen uyuduğu için 12 de yatiyordu uykusu gelmiyordu çünkü..
Benimki de öylen uyumadığında 9da hemen uykuya dalıyor.ama öylen uyuduğunda da 9dan bırakıyordum yatağına ne zaman uyuduğunu bilmiyordum ama geç uyuyordu.sabah da 8 9 arası kalkar hep...keşke yazın öylen uyumadığında zorlamayıp kabul etseydim...öylen uykusunu uyumamasını kabul edemiyorum...acaba 2.5yaşında bi çocuk kaç saat uyumalı?benimkisi öylen uykusu olmazsa 11-12saat uyuyor...aslında size yazarken aklıma geldi de ya öylen uykusundan vaz geçmeliyiz ya da akşam uyku saatini çekmeliyim.ama onu da çekmek istemiyorum ki.normalde çocuklar 9da yatar yaaa...offf kafamda deli sorular...

Benimki de öylen uyumadığında 9da hemen uykuya dalıyor.ama öylen uyuduğunda da 9dan bırakıyordum yatağına ne zaman uyuduğunu bilmiyordum ama geç uyuyordu.sabah da 8 9 arası kalkar hep...keşke yazın öylen uyumadığında zorlamayıp kabul etseydim...öylen uykusunu uyumamasını kabul edemiyorum...acaba 2.5yaşında bi çocuk kaç saat uyumalı?benimkisi öylen uykusu olmazsa 11-12saat uyuyor...aslında size yazarken aklıma geldi de ya öylen uykusundan vaz geçmeliyiz ya da akşam uyku saatini çekmeliyim.ama onu da çekmek istemiyorum ki.normalde çocuklar 9da yatar yaaa...offf kafamda deli sorular...

Her çocuk farklı yapıda en iyi siz bilirsiniz ihtiyacini çünkü gozlemliyorsunuz

Kızım öğlen uykusunu bıraktıginda ben de ay çok erken değil mi vs telaslanmistim..

Kızım o saatlerde yorgun olsa gözleri kapansa huysuz olsa aksami zor etse demekki ihtiyacı var derdim ama öyle değildi doktorumuz da 12 saat gündüz enerjisi var gece de 12 saat uyuyorsa telaslanma gayet güzel demişti..

Gece 12de yatmalari zararlı büyüme hormonu açısından. Öğlen uykusu elzem değil enerjisi farklı her çocuğun. Ben de erken bırakmışım hala sevmem gündüz uyuyamam :)

Öğlen uyumadiginda gece deliksiz uzun uyuyor ve erken yatıyorsa bence zorlamayın. . Takip edin gün içinde nasıl. .
Çok agliyormus bence uykudan soğutmamak lazım uyku problemi ilerde çok zor olur..

Kolay gelsin

sedalein sedalein Tamam canım.ben de gözlemliyorum ve saatlerin de önemi var bence.bugün 08.15de uyandı ve az önce ben uzanmak istiyorum dedi...ben de yatağına bıraktım...bakalım ne zaman uykuya dalacak ve de ne kadar uyuyacak...

Son düzenleme:
Bu gün eğitimde 3.günümüz...sabah 08.15de uyanan kızımı 13.50de öylen uykusuna yatırdım...ve kendimde yatağıma uzandım...ayna öyle bir yerdeki benim yatağımdan kızımı göre biliyorum...dün büyük bi yalnış yaptım uykunun ortasında kıza hadi kendin uyumak için oyuncak seç dedim...seçti birini yatdı yatağa sonra tekrar yine seçicem diye ağladı...buyüzden çok uzadı belki de..şimdi de bi kere oyuncak seçicem diye ağladı yerine yatırdım ve büyük bomba bunları yazarlen uyudu bileee...yani 6dakikada uyudu...darısı akşam uykusunun başına inşallah...bi de önemli bi nokta saat 11-1 arası komşunun çocuğuyla oynadı...

Uyku eğitimini ben de çok düşündüm ama psikolojik açıdan yıpranma oluyor gibi geliyor bebeklerde. Bir türlü cesaret edemedim. Umarım sorunsuz atlatırsınız.

21.15den itibaren gece uykusuna yatma kabusum başladı...ilk önce yatağımda oturdum ama baktım aklı fikri oynamakta çıktım odadan.çok şükür ağlamadı daha...bakalım nasıl olacak bugün...çok güzel bi gün geçirdi...neredeyse 1.5saat de benimle oynadık...sonra uslu uslu yatağına uzandı,masal okudum...çok merak ediyorum şimdi ne yapıyor diye:-)

X