30 yıllık evlilik sudan sebeplerle gözden çıkarılır mı?

pltb1234

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
27 Şubat 2022
27
-62
21
Merhabalar. Ailemle ilgili bir sorundan bahsedip tecrübeli yaşı büyük birilerinden akıl almak için buraya yazıyorum.
Annem ve babam 30 yıllık evliler. 2 kardeşiz ben 19 abim 28 yaşında.
Kısaca anlatayım babam evlatlık alınmış bir çocuk, öz babası öldükten sonra annesi de bir aileye babamı verip başkasıyla evlenmiş. Babam şu an 59 yaşında ve babaannemi geçen sene Kasım'da bulduk daha birkaç aydır görüşüyoruz. Annem 47 yaşında, çok zor şeyler yaşamış özellikle üvey babaannem ve üvey dedemden çok çekmiş. 18 yaşından 37 yaşına kadar çişini tuvaletini tutamayan 2 yaşlıya bakmış mide kaldırmayacak işler yapmış. Son 10 yılı da babaannem alzheimer olmuştu o hali daha da kötüydü ve annem bunu da çekti çok küçük olmama rağmen hatırlıyorum o pislik dolu hayatı.
Şimdi bulduğumuz öz babaannemle haklı olarak annem çok içli dışlı olmak istemiyor.
Tam köşesine çekilip kafa dinleme rahatlama yaşı. Yaşadıklarını unutmaya çalışıyor sürekli terapiler yapıyor psikiyatristle görüşüyor.
Babam ise yeni babanneme de aynı şekilde baktırmaya niyetli, kadının bizden ayrı 3 çocuğu var ve bu zamana kadar bu şekilde yaşamış. Hasta olduğunda bize gelmeli ve kendisini iyileştirene kadar bakmalıymışız, başka ilçede yaşıyor buraya merkeze geldiğinde istediği kadar evimizde yatıp kalabilmeliymiş ve evimiz misafir ağırlayacak durumda değil, tatile birlikte gitmeliymişiz, annesiyle yaşayamadıklarını yaşamak istiyormuş.
Annem ilk bulduğumuzda gitti geldi görüştü, babamın ölçüyü kaçıracağını anlayınca ben görüşmek istemiyorum kaynanadan payıma düşeni aldım dedi. Bunun üzerine 2 koca insan evlensek torun sahibi olacak insanlar çocuk gibi haftalarca küs kaldılar herkeste surat 5 karış. En son annem biz evde yokken konuşmaya başlamış derdini meramını anlatmış. Anneme verdiği cevap aynen şu: "Annem evime gelir de kalır da hizmet etmek istemiyorsan annenin bacının evine gider oturursun ben anneme hizmet ederim."
Annem 30 yıllık emeği karşılığında bu lafı duyunca kayışları kopardı. Boşanma konusu açıldı ve çok ciddiler. Annem boşuyorsa boşasın beni diyor ve babam da gözünü kırpmadan boşanır hiç düşünmez bile. Yanlış duymadınız bunlar yeni evli toy çift falan değil 47 59 yaşında insanlar.
Kendimi gerçekten çok büyük bir yük altında hissediyorum ama bu yükü çekemeyecek kadar da küçüğüm. Abim zaten çok yoğun çalışıyor geceden geceye görüyoruz. Kendi hayatıma kariyerime eğitimime odaklanacağım zamanda sabah akşam aklımda bu var ne zaman aklıma gelse gözyaşlarımı tutamıyorum. İçinde bulunduğumuz duruma annemin çektiklerine ağlıyorum sonra babama kıyamayıp ona ağlıyorum sonra aşık sandığım anne babanın meğer birbirine katlanmak zorunda olduğu için ayrılmadığını hatırlayıp ona ağlıyorum ve ağlamaktan başka hiçbir şey gelmiyor elimden. Annemle konuşuyoruz derdi içine sığmıyor taşıyor ama babamla tek kelime edemiyoruz ne yapacağımı gerçekten şaşırdım. Nasıl bir yol izlenmeli, dışarıya duyurmadan bu kavga kaos ortamı nasıl halledilmeli babama yaptığının yanlış olduğu nasıl gösterilmeli... Şimdiden teşekkür ederim fikirleriniz için...

Merhabalar. Ailemle ilgili bir sorundan bahsedip tecrübeli yaşı büyük birilerinden akıl almak için buraya yazıyorum.
Kısaca anlatayım babam evlatlık alınmış bir çocuk, öz babası öldükten sonra annesi de bir aileye babamı verip başkasıyla evlenmiş. Babam şu an 59 yaşında ve babaannemi geçen sene Kasım'da bulduk daha birkaç aydır görüşüyoruz. Annem 47 yaşında, çok zor şeyler yaşamış özellikle üvey babaannem ve üvey dedemden çok çekmiş. 18 yaşından 37 yaşına kadar çişini tuvaletini tutamayan 2 yaşlıya bakmış mide kaldırmayacak işler yapmış. Son 10 yılı da babaannem alzheimer olmuştu o hali daha da kötüydü ve annem bunu da çekti çok küçük olmama rağmen hatırlıyorum o pislik dolu hayatı.
Şimdi bulduğumuz öz babaannemle haklı olarak annem çok içli dışlı olmak istemiyor.
Tam köşesine çekilip kafa dinleme rahatlama yaşı. Yaşadıklarını unutmaya çalışıyor sürekli terapiler yapıyor psikiyatristle görüşüyor.
Babam ise yeni babanneme de aynı şekilde baktırmaya niyetli, kadının bizden ayrı 3 çocuğu var ve bu zamana kadar bu şekilde yaşamış. Hasta olduğunda bize gelmeli ve kendisini iyileştirene kadar bakmalıymışız, başka ilçede yaşıyor buraya merkeze geldiğinde istediği kadar evimizde yatıp kalabilmeliymiş ve evimiz misafir ağırlayacak durumda değil, tatile birlikte gitmeliymişiz, annesiyle yaşayamadıklarını yaşamak istiyormuş.
Annem ilk bulduğumuzda gitti geldi görüştü, babamın ölçüyü kaçıracağını anlayınca ben görüşmek istemiyorum kaynanadan payıma düşeni aldım dedi. Bunun üzerine 2 koca insan evlensek torun sahibi olacak insanlar çocuk gibi haftalarca küs kaldılar herkeste surat 5 karış. En son annem biz evde yokken konuşmaya başlamış derdini meramını anlatmış. Anneme verdiği cevap aynen şu: "Annem evime gelir de kalır da hizmet etmek istemiyorsan annenin bacının evine gider oturursun ben anneme hizmet ederim."
Annem 30 yıllık emeği karşılığında bu lafı duyunca kayışları kopardı. Boşanma konusu açıldı ve çok ciddiler. Annem boşuyorsa boşasın beni diyor ve babam da gözünü kırpmadan boşanır hiç düşünmez bile. Yanlış duymadınız bunlar yeni evli toy çift falan değil 47 59 yaşında insanlar.
Kendimi gerçekten çok büyük bir yük altında hissediyorum ama bu yükü çekemeyecek kadar da küçüğüm. Abim zaten çok yoğun çalışıyor geceden geceye görüyoruz. Kendi hayatıma kariyerime eğitimime odaklanacağım zamanda sabah akşam aklımda bu var ne zaman aklıma gelse gözyaşlarımı tutamıyorum. İçinde bulunduğumuz duruma annemin çektiklerine ağlıyorum sonra babama kıyamayıp ona ağlıyorum sonra aşık sandığım anne babanın meğer birbirine katlanmak zorunda olduğu için ayrılmadığını hatırlayıp ona ağlıyorum ve ağlamaktan başka hiçbir şey gelmiyor elimden. Annemle konuşuyoruz derdi içine sığmıyor taşıyor ama babamla tek kelime edemiyoruz ne yapacağımı gerçekten şaşırdım. Nasıl bir yol izlenmeli, dışarıya duyurmadan bu kavga kaos ortamı nasıl halledilmeli babama yaptığının yanlış olduğu nasıl gösterilmeli... Şimdiden teşekkür ederim fikirleriniz için...
Sudan sebep değil ki bu çok büyük bir sebep. Bırakın boşansın anneniz, ama bir yere gitmesin. Babayı yollasın annesinin yanına, orda hizmet etsin annesine.

Sudan nedenler dediginiz şeyler hiç sudan değil kadinin hayati gitmiş ve anneniz herşeyi yapiyor diye kolay saniyorsunuz herhalde annenize hiç acimaniz yok ya da.

19 yaşinda cok kucugum vayy agliyorum cekemiyorum diyorsunuz ailenizin arasinda olan bir meseleyi bile ama kadin 18 yaşinda yaşlı bakmaya başlamiş yillarca da devam etmiş. Çoğu şeye şahit olmuşsunuz çok merakliysaniz ve bunu sudan neden olarak goruyorsaniz babaannenize oturup siz bakin tum sorumlulugunu alin boşanmasinlar.

Bu ne ya insana kendi dogurdugu bile acimiyor

Boşanmayı kendi içinde bukadar büyütme bence mesela ben annemle babamin cok ciddi kavgasi olduğunda bosanmalarini istemistm evin en küçük çocuğu benim suan 33 yasindayim bashsettigim olay 18 19 yaslarindayken oldu yine olsa yine bosanin derim çünkü herkes bu hayatı bir kez yasiycak benim annem evlatlarim icin cektim lafini etsin istemem annemin de mutlu olmak hakkı babaminda iki birey birbirilerine sevgiyle bagli degilse sadece evlilik yükümlülüğünü hizmet etmek olarak görüyorsa o evliliğin bitmesi en mantıklısı bence.Dusunun annen sizin icin devam etse ve yine hayatını baskalarina bakmak icin adasa anneniz adına uzulmeyecekmisiniz ? Ya da babaniz kendi annesini görmezden gelse onun icinde kopan fırtınaya uzulmeyecekmisiniz ? O yuzden herkes kendi yolunu cizsin kim nasıl mutluysa öyle yasasin siz taraf olmayin iki koca insan neler görüp gecirmislerdir bırakın kararlarini kendileri versin bence karar ne olursa olsun saygiyla karşılayın

Bakıma ihtiyacı olan büyükleriniz) üvey babaanne ve dede) hakkında böyle konuşmanız hoş değil. Hepimiz o duruma düşebiliriz. Ayrıca babanız kendisini başka bir aileye evlatlık verip evlenen bir anneye bu kadar düşkün olması da şaşırtıcı. Bu arada annenize haksızlık yapmış.

Anneniz haklı. Niye üzülüyorsunuz anlamadım. Bence annenize destek verin. Nafakasını da alır, gül gibi yaşar gider. Hatta evi size bıraksın baban ev kira değilse kendi annesiyle yaşasın. Yok kiraysa ve annemiz nafakayla tek yaşayamazsa anne evine dönmeyi düşünsün, konuşsun. Maddi olarak bağlı, anne evine de dönemezse evet o zaman haklısınız üzülmekte ama onun da çözümü var :) anneye zorla baktırmaya çalıştığı için iyi tazminat alır anneniz. Tazminatıyla yeni hayat kurar. Nafakayla kıt kanaat geçinir. Olmadı belediyeye yardıma falan başvurur.

Babanız da korkunç bir insan. Annesine bakmak zorunda hissediyorsa eşşşekler gibi kendi bakacak elbette anneniz değil.

Bu sudan sebep degil onu bi anlayin bence abinle ikiniz. Annenizin bu konuda üstüne gitmeyin. Babaniz vicdansiz canavarin teki. Annenizi yillarca kullanmis resmen. Kendisine kotu davranan uvey kayinvalideyr bayilarak mi bakti ki? Resmen babaniz kullanmış iste. Hala neyine kiyamiyorsunuz? Babaniz bu yastan sonra ana kuzusu hayatı yasamaz istiyosa bosansin kendi kendilerine yasasinlar anasiyla bi zahmet. Hem anasinin dizinin dibinde yasamak hem de yepyeni annesine bakacak yaninda hizmetciyi de promosyon olarak goturmek istiyor. Baya iyiymis. Bu sekilde diretirse kesinlikle bu kadin bosanip kendisini kurtarmali. Ama oyle babanizin dedigi gibi "git sen annenle yaşa o zaman" seklinde degil, tum haklarini da alarak. Siz de eger birazcik annenizi seviyorsaniz annenizin catir catir tum haklarini alarak bosanmasi icin destek olmalisiniz

Bundan büyük boşanma sebebi mi olur? Adam kendini bırakan bir anneyi seçip,30 yıllık karısını yok sayıyor. Hepinizin düzeni bozulmasın diye kadın bütün ömrünü harcasın mı? Otursun kendi baksın annesine, görsün konuşmak kadar kolaymıymış. Belki o zaman biraz kıymet bilir.

Anneniz haklı babanız kıymet bilmez bir insan. Annenizin onca fedakarlığın karşı kapıyı göstermiş kadına. Fakat sizde bunları bile bile hala boşanmasınlar derdine düşmüşsünüz. Babanız annenize bunca yıl değer vermemiş şimdiden sonra da vereceğini sanmıyorum. Zaten kadına kapıyı göstermesinden belli ne kadar değer verdiği ve vereceği. Siz annenizi bu kaostan kurtarmak yerine millet duymadan nasıl bu işi çözerim derdine düşmüşsünüz. Bence ailede kimse anneyi ne yaşadığını önemsemiyor konunun özeti bu. Annenizin Allah yardımcısı olsun.

19 yasina gelmis bir bireysiniz, bu duruma neden bu kadar uzulup agliyorsunuz? Karar onların karari. Anneniz evli kalmaya devam edip biraz daha cile cekse daha mi iyi? Babaniz ben hizmet ederim demis ama o is oyle lafta göründüğü kadar kolay degil. 2 gun sonra diger cocuklari aramaya baslar.

Allah zalim insandan korusun. Bir ömür anasının babasının altını temizlesen yine de yaramıyorsun. Anneniz keşke başta boşasaymis olan olan kendine olmuş ne kocası kıymetini bilmiş ne evlatları yazık günah vallahi. Bu konuda bir tek annenize üzüldüm. Allah babanıza vicdan versin.

Küçücük çocuk değilsiniz. Üniversiteye gidiyor musunuz ya da çalışıyor musunuz bilmiyorum ama yetişkinsiniz artık belki bir kaç yıl sonra kendi evinize çıkacaksınız. Anne babanızın boşanmasından kendinizi bu kadar yıpratmayın. Anneniz çok zor bir hayat yaşamış babanız bunun asıl sebeplerinden olmasına rağmen hiç anlayışlı yaklaşmıyor. Kadın haklı olarak bir on yıl daha yaşlı bakmak istemiyor. Babanız deseydi ki annem burada kalsın sen de kal ben yaparım annemin hizmetini neyse. Ama ne demek ananın bacının evine git. Kadın onun anne babasının tuvaletini temizlenmiş 20 yıl. Gerçekten çok sinirlendim babanıza. Bırakın anneniz babanızı boşasın rahat bir hayat yaşasın en azından.

Rahmetlinin arkasından konuşmak gibi olacak ama bizim bir tanıdık da para harcamaya bayılırdı. Tefeciden tut uçan kuşa borç yapmıştı. Karısı yıllarca borcunu ödedi. Boşanmak istedi. Sizin gibi 18 yaşındaki kız ağlamaktan helak oldu. Anne kızına kıyamadı. Kız kendini yırttı boşanmayın diye
Sonra adam yatalak oldu. E o saatten sonra da kadın bırakamadı adamı. Kız ise çoktaan evlenip mutlu yuvasında eşiyle yaşamaya başlamıştı bile. Olan annesine oldu. Adam vefat etti. Kadın 60 yaşına geldi, hayatını şimdi yaşamaya başladı.

Rica ederim silkelenin ve kendinize gelin.
Babanıza neden kıyamıyorsunuz?

Ya ben bu konuya akşama kadar yazarım.
Bakın bu dünyaya bir kez geliyoruz.
Sizin "hayatımı kariyerimi planlamam gereken dönemde hühühüü" dediğiniz yaş var ya
O yaşta anneniz yaşlı bakmış.
18inde nelere katlanmış.
Babasının prensesi, evin biricik kızı tribinden çıkın. Hala babam babam babama kıyamıyorum ühühüu
Anneniz elden gidiyor diyorum
Ben olsam boşanması için elimden geleni yapardım
Size göre annenizin 18inden beri hayatı boyunca yılllaaarrrcccaaaa yaşlı insanlara bakması "sudan sebep" mi?

Annenizi neden sevmiyorsunuz?
Annenize reva gördüğünüz hayat bu mu?
O öz babaanneye de bakar. İleride torun da bakar.
Oh, kadın bakıcı olarak yaşasın. Sonra ölsün. Hayatını bir kere yaşayamadan göçüp gitsin.

3.kez soruyorum. Babanızın nesine kıyamıyorsunuz?

Babanızın nesine kıyamıyorsunuz tam olarak? Annenizi senelerce bakıcı, hizmetçi olarak kullanmış. Hiçbir işin ucundan da tutmamıştır eminim.
Kimse de annenize bir teşekkür etmemiştir ama babanız karısının üzeriden bol bol hayırlı evlat aferini toplamıştır.
Sizin yapmanız gereken annenize destek olmak. Kadın bu dünyaya kocasının sülalesine bakmaya gelmedi.
Babanıza üzülmeyin boşuna. O şu an "47 yaşında kadın nereye boşanıyor, yakında boyun eğer eşşşek gibi bakar anama" diye düşünüyordur.

Konuyu açıp bayıldın heralde ağlamaktan...

X