35 yaşından sonra olabilir mi?

32 yaşından sonra üniversite okuyup öğretmen olan arkadaşım var, bende 30 yaşındayım ve tekrar bir üniversiteye sınavına girmeyi düşünüyorum
Çok sevindim okumanın yaşı yok

Bir avukat olarak söylüyorum.Egolu insanların yanında çalışıyorum diyorsunuz ama maaşesef henüz adliye çalışanlarıyla karşılaşmamışsınız.Kaldı ki mezun olsanız bile birde 1 yıl staj yapacaksınız.Kaldı ki küçük bir yerde yaşıyorsanız çevreniz varsa belki kendi büronuzda idare edebilirsiniz.Ama eğer çevreniz yoksa bu iş zor.Yani avukatlarında çok kibar insanlar olduğunu sanmayın:)
Adliye çalışanları katipler sanırım bizim müdürden kötü olamazlar. Siz meslektesiniz bu iş 35ten sonra olabilir mi? Olmaz mi

Adliye çalışanları katipler sanırım bizim müdürden kötü olamazlar. Siz meslektesiniz bu iş 35ten sonra olabilir mi? Olmaz mi
Yani neden olması istedikten sonra.Yıllarca hakimlik yapıp 45-50 yaşında hakimlikten istifa edip avukatlık yapan insanlar var.Onlrda çoğu değişikliği bilmeden mesleğe yeniden başlıyor gibi oluyorlar.Ancak önemli olan 4 yıl okuyup birde üzerine staj yapacak sabrınız var mı ? Çünkü stajda sgk lı çalışmak yasak.Bu sebeple çalıştığınız yer ne verirse onunla yetinmek durumunda kalıyorsunuz.Çoğu işyeri bundan dolayı stajyern üzerine çöktükçe çöküyor.
Ayrıca müdürünüzden şikayet ediyorsunuz ama henüz bir icra müdürüyle tanışmamışsınız:).
Ama yapı meselesi bir yerde dışadönük müsünüz ? Hakkınızı yedirmemek için sonuna kadar gider misiniz ? Karakterniz kırılgan mı sağlam mı ? Bunlarda çok önemli.
Güzel örneklerde var benim çalıştığım ofiste önceden mübaşir olarak çalışıp daha sonradan kıbrısta hukuk okuyup avukat olan biri vardı.Sizin yaşlarınızda.Veya ben okurken sınıfımda 35-40 arası insanlar vardı.Önemli olan kararlı olmak.
Ama bana sorarsanız ben avukat olmak istemezdim.Çok sonradan farkına vardım.

• Beğen
Reactions: 000
Çevre 40 yaşından sonra yapılamaz mı?
Matematik bilgim iyidir. Zaten Endustri Mühendisliği mezunuyum. Girsem iyi net yaparım tmden. Sadece 40 yaş geç mi?

Hiçbişey için hayatta geç değil ama ilerlemek, yer edinmek için geç bir yaş...Ayrıca sen ofisim olsun falan diyorsun ama ofiste durabildiğin zaman bile az olacak sürekli koşturacaksın adliyelerde...İstersen git avukatlarla konuş mesleğin iyi ve kötü yönlerini...Ünv ye hazırlanmaya gücüm yok benim mesela şu an, 2.ünv okumaya ise hiç gücüm yok...Hukuk okumak sözel zeka istiyor, cok fazla okuma gerektiyor...yaparım diyorsan giriş tabiki...Fakat neden avukatlık? Ben olsam okuyacaksam eczacılık okurdum, daha temiz iş ve yine kendi yerin

• Beğen
Biraz birikmişim var ikinci alternatifim o ama hiç tecrübem yok. Sizce o daha mi iyi olur?
Yapanlardan destek alırsın bi ziraat mühendisiyle anlaşabilirsin yaşadığın yet uygun mu sera ya ?yanlış anlama evli değilsin ya çocuk falan da yok hani sorumluluk sadece kendinde denemeden bilemezsin düşünmen bile cesaretinin göstergesi

• Beğen
Eğer kendi işyerin olursa 55 60 yaşında emekli olmana gerek kalmaz. Öyle duydum bu iş 70lere kadar yapılamaz mı kendi işin olduğu için?
29 yasinda bir avukat olarak cevap veriyorum. Tabii ki yapabilirsiniz. Cevrenizi oturtursunuz, yaniniza 2 avukat, 2 stajyer alırsınız. Siz duruşmalara kosturmak yerine kurumsal veya ozel toplantilarinizi yaparsınız, çalışanlarınızı denetlersiniz.
Ama biyolojik saat diye birşey var. 18 yasında bir gencin sinava hazirlanmasiyla, 35 yaşın zihin berraklığı bir olmayabilir. Ama 18 yas biraz kavak yelleri, 35 yasinda idealleri icin calismanin daha idrakinde olursunuz muhtemelen.
Ama 70 yasında insan yavaşlıyor, pratik zekasini kaybedebilir, hukuk devamli uzerine yeni seyler koyan bir sektor. Bunlar hep kişisel şeyler.
En iyi ihtimalle 40 yasında staj da bitmis olsa, kendi buronuzu asla 3 4 yillik tecrübeden once açamazsınız. Acmamalisiniz. Bir ofiste maasli calisan olabilmek icin bilr en az 3 4 yil tecrübe istiyorlar. Ilk 3 4 yila direk stajyer muamelesi yapılıyor, çünkü malesef cok vasıflı mezun olamıyor herkes. Birkac yil is ogrenmekle geçecek.
Bugun actiginiz dava 2 3 yila bitecek de, paranizin tamamını ancak o zaman alabileceginiz isleriniz olacak. Yani kendi ofisinizi acip, yeterli cevreye ulaşsanız bile, kendinizi döndürecek parayi kazanmaniz icin yine 2 3 yil lazim en az.
Etti mi size yaş 50? 50 yasında bu sektorun kahrını cekmek isterseniz o da tercih tabii ki.
Bana cok mantikli gelmedi. Cunku muthis derecede stresli bir is, kavga gürültü hep. Bir bosanma davasi alsaniz, saatlerce müvekkilinizin karsi tarafa kufurlerini, sevisemedigini vs dinlemek zorunda kaliyorsunuz. Geciken davalardan sorumlu tutulmak, durusmada konusmamakla suclanmaniz vs.. disaridan göründüğü kadar forslu bir id degil malesef. Insanlarin hic saygisi yok

Avukat bir hanım çok güzel yazmış yukarıda. Benim de kız kardeşim avukat 32 yaşında.
Başka bir konu ise avukat olduğunuzda belki şuandaki müdürünüzden daha beter insanlarla karşılaşacaksınız. Kardeşim ankarada avukat iş hukuku üzerinde daha deneyimli ama CMK ile (barodan atama ile) otoparkçılarla, kadın satıcılarıyla, çocuk tacizcileri, katilller ile karşılaşıyor.
Bazı ağır vakalar sonrası desteğe ihtiyacı olabiliyor.

Demek istediğim yağmurdan kaçarken doluya tutulmayın. Freelancer olarak web, yazılım üzerine de çalışabilirsiniz.
Ben fırsatını bulamadım açıkçası ama yazılımcı veya web tasarımcısı olarak bireysel çalışıp kafanız rahat olabilir.
Eğer tasarım yeteneğiniz varsa grafikerliği de önerebilirim. Yaptığınız çalışmaları satar veya firmalara tasarım satabilirsiniz.

• Beğen
Bende 43 yasina 2 cocukla ingilizce psikoloji bitirdim, ingilizceyi de 26 yasindan sonra ogrenmeye baslamistim. Cok istiyorsananiz tabiiki yapabilirsiniz. Ama bunun size mutluluk getireceginden emin olmalisiz.

• Beğen
X