"4-5-6 aylık Bebeğim emmiyor!" diyenlere..??

kumral_quzeli

ᔕeᑎi ᔕeViyoᖇᑌᗰ ᗷeᗷegiᗰ...
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
12 Haziran 2016
2.109
829
27
Bu sebebten dolayı bir çok konu okudum, fakat insanın kendi başına gelmeyince anlamıyor.
Benim de bebeğim 4 aylık olunca, birden bire emmemeye başladı. Kendini kasıp, geriye atmalar, göğsüme yaklaştırınca ağlamaya başlamalar..!
Sordum, soruşturdum ama hiç kimseden de istediğim bi cevap alamadım.
"Büyüme atağı" dediler.
"Dişleri çıkıyordur" dediler.
"Duyuları geliştiğinden" dediler.
"Bazı bebek memede durmak ister, fakat süt geldiğinden sinirlenir!" dediler
"Orta kulak iltihaplanması" dediler.
"Sütünü istemiyordur!" dediler.
"Sütün karnını ağrıtıyordur!" dediler.
Ve bunun gibi daha neler neler...

Canıma tak etti artık ve biberona alışma pahasına da olsa sütümü sağıp sağıp verecektim. Ama öyle de almadı.
"Sütüm kesilirse kesilsin, bebeğimin aç kalmasını seyredemem" dedim, mama vermeye başlayacaktım, onu da istemedi.
Ek gıdaya başlamıştık, "biraz bi vermeyeyim bakim, belki o zaman emer" dedim, öyle de emmedi.
2 hafta sonra iki göğsümü sağlama rağmen 250 ml çıkarken, bu kez sağdığımda 60 ml çıktı. "Herhalde sütten kesiliyorum" dedim. Ve artık umudumu kaybetmiştim. Taaa ki, o kadar araştırıp taraştırıp, sonucunu bulana kadar!!!

Kadınlar Doğumdan sonra genellikle 4. ayda adet olurlar. Ve bundan dolayı vücut ödem toplar. (Vücudun su toplamasıdır, ve bu yüzden sütte azalmaya ve tat bozukluğuna yol açar). Eğer ki bebeğiniz emmiyorsa, korkmayın bu geçici bi durumdur.
Ama ne yazık ki bu süreç 3, 7 veya 9 gün gibi bi müddet değil, bazen 1, 1.5 veya 2 ay bile sürebilir. Adet olduktan sonra vücudun suyu atması, hormonların düzene girmesi uzun sürüyor, işte bu sebebten bebekler 4 aylık olduğu zaman ek gıdaya geçilir, sütü emmeyip, aç kalacaklarından. "Artık bebeğim beni emmiyor" deyip, vazgeçmeyin sakın. Bebeğiniz için en güzel hediyedir: ANNE SÜTÜ. Sabırlı olun ve sakın pes etmeyin. Sık sık emzirmeye bakın. Eğer emmiyorsa, sütünüzü sağın ki kesilmesin. Hem Anne, hem Bebek için yıpratıcı bir süreç bunu da biliyorum, ama eğer Bebeğiniz bu süreci bir atlatırsa, artık bi sonra ki konumuz "Bebeğimi nasıl sütten kesebilirim?" olacaktır muhtemelen :KK70: !!!

Bende ilk okuduğumda anlam verememiştim, ama sonradan sonradan aklıma yattı benim de :)

Yani özetle;
Adet olduğunuz zaman hem sütünüz azalır, hemde tadı bozulur. Ve bebekler bu tadı sevmediklerinden emmezler. Emmedikleri için de zaten ek gıdaya geçilir. Fakat dediğim gibi 1 ya da 2 haftalık bir süreç değil bu. Ne zaman ki sütünüz yenilenir ve bu tat bozukluğu giderse, ancak bebek o zaman emer. Ve bu yüzden bol bol su içmenizi tavsiye ederim, bu süreci en hızlı atlatmaya yardımcı olacaktır.

Vaktinizi ayırıp, okuduğunuz için teşekkür ederim, ve uzun olduğu için ayrıca özür dilerim.
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana!
İyi günler :KK70:

Bol bol su da tuketsm ustune takla da atsam :) bebisim beni uyanikken emmek istemiyot uykulu emiyor. 2 .ayda basladi 4.aya girdik cok sukur saglikli lakin bu surec de yipratici gecmiyo bir turlu. Meme istemiyor biberon istemiyor mama istemiyor kaşik istemiyor şırınga istemiyor .ayrica benim kanamam dogumdan sonra 58 gun surdu druma gittim ilac verdi durdurdu bi hafta kadar kontrollere gittim onun ustune 2 kez adet gordum

Bende 40. çıktı o günden beri hep adet oluyorum. Fakat vucüt kendimi asıl 4-6 ay içinde toparladığından, asıl adet o zaman oluyor. Beni bebeğim de emmiyordu, ama şu 2 haftadır gayet güzel emiyor. Merak etme sen. Emzirmenin devamlılığı gece emzirmekle gelir. Uykuluyken de emmese o zaman sütten kesilebilir ihtimalini de söyleyebilirdim, ama gece emiyormuş. Sabır et. Benim bebeğim de ağzına bi kaşık bari mama alsa ya? Hayatta sürmezdi ağzına? Kaşık mamasına bile zor başladık. Bu kadar mı zorlu olur ya? Dedirtiyor resmennnn

Bende 40. çıktı o günden beri hep adet oluyorum. Fakat vucüt kendimi asıl 4-6 ay içinde toparladığından, asıl adet o zaman oluyor. Beni bebeğim de emmiyordu, ama şu 2 haftadır gayet güzel emiyor. Merak etme sen. Emzirmenin devamlılığı gece emzirmekle gelir. Uykuluyken de emmese o zaman sütten kesilebilir ihtimalini de söyleyebilirdim, ama gece emiyormuş. Sabır et. Benim bebeğim de ağzına bi kaşık bari mama alsa ya? Hayatta sürmezdi ağzına? Kaşık mamasına bile zor başladık. Bu kadar mı zorlu olur ya? Dedirtiyor resmennnn
Insallah Rabbim bana da o gunleri gosterir ilk zamanlar sadece emmedigi icin uzuluyodum sonra mamayi da almayinca anladim ki hicbir sey istemiyor.Allahim bana guc kuvvet versin cunku psikolojik olarak dipteyim her gun bi umut uyaniyorum yine bir degisiklik yok uykuda aliyor olmasi beni birazcik da olsa mutlu ediyor

Bence bu size özgü bir durum olmuş.Ben ilk bebeğimde 1 sene sonra adet oldum bunda da henüz daha olmadım.Adet olduğumda da istememe reddetme gibi bir sorun vs yaşamadık.Meme reddi genelde 3-4. Aylarda oluyor bebeklerin çevreye ilgisi artıyor o süreci atlatınca da normal emmelerine devam ediyorlar.

Insallah Rabbim bana da o gunleri gosterir ilk zamanlar sadece emmedigi icin uzuluyodum sonra mamayi da almayinca anladim ki hicbir sey istemiyor.Allahim bana guc kuvvet versin cunku psikolojik olarak dipteyim her gun bi umut uyaniyorum yine bir degisiklik yok uykuda aliyor olmasi beni birazcik da olsa mutlu ediyor
Doktora götürdün mü?
Süt Alerjisi olabilir mi belki?
Ya da 2. Gebelik
Ya da sütün tadı acı veya ekşidir.

??? Olabilir, bunlara baktır bi

Bence bu size özgü bir durum olmuş.Ben ilk bebeğimde 1 sene sonra adet oldum bunda da henüz daha olmadım.Adet olduğumda da istememe reddetme gibi bir sorun vs yaşamadık.Meme reddi genelde 3-4. Aylarda oluyor bebeklerin çevreye ilgisi artıyor o süreci atlatınca da normal emmelerine devam ediyorlar.
Şahsen, bu benim değil, Öocuk Doktoru görüşüdür. Bazılarında bu dönem sorunsuz atlatılabiliyorken. Bazılarında ise bebek bir türlü emmez. Çevremde kimi gördüysem 3-5 arası aylık bebekleri emmiyor, ve anneye sorduğumda ise "Adet oluyorum" cevabını alıyordum. Muhtemelen sizin bebeğiniz "Kolik" de değildi o zaman???

Dr dr gezdik hepsi gecer olabilir dedi biseyi yok dedi.yeni bi dr a gittik gecen idrar ve kulak enfeksiyonu cikti.ki biz idrar tahlili yaptrmustk bisy cikmamisti kulagina dokunuyo aglayip dedigimde de doktorlar kulakta bisey yok demisti.antibiyotige basladik ins gecr bu gunler de sebebi bu enfeksiyonlardir. Sunu da anladim ki ulkemizde cocuk doktorlari ciddi anlamda yetersiz kiloya bak boya bak kalp dinle sirt dinle al parayi otur.bi sorun oldugunda yardimci olmak yerine eve gonderme pesindeler ve bu cocuk da bisey yok abartmayin diyerek.peki benim bebegim niye emmiyo yaa niyeeeee.niye mama da almiyooo.sutumu kadikla bile veriyoruk almiyo biberon zaten tutmuyoo.bu bebktir olur boyle seyler denilecek bisey mi.

Ilk 6 ay anne sutu yaziyor tum afislerde tum bebek magazalarinda cocuk dr larinin odalarinda orda burda.ama bizim gibi olan anneler icin zerre arastirma zerre bir yardim edilecek bir sey yapilmiyor. Gitmedigim yer kalmadi ama cozumsuz eee haliyle biz cozumleri uretecegiz cocuklarimizin en iyi doktorlari biziz :KK43: 4 ay 13 gunluguz bugun sabirszlikla bu surecin gecmesini bekliyorum

Şahsen, bu benim değil, Öocuk Doktoru görüşüdür. Bazılarında bu dönem sorunsuz atlatılabiliyorken. Bazılarında ise bebek bir türlü emmez. Çevremde kimi gördüysem 3-5 arası aylık bebekleri emmiyor, ve anneye sorduğumda ise "Adet oluyorum" cevabını alıyordum. Muhtemelen sizin bebeğiniz "Kolik" de değildi o zaman???
Değildi evet bebeğim gazlı bir bebek ama sancı sorunu yaşamadık kendi çıkardı hep.Ben ilk kızımda yaşadım meme reddini ama adet çok geç oldum.Bu kızımda da başlayacak gibi çünkü etrafa bakınmaya ve gezmeden tutmamaya başladı yine henüz adet belirtim yok.Genellemek pek doğru değil yani bence.

Değildi evet bebeğim gazlı bir bebek ama sancı sorunu yaşamadık kendi çıkardı hep.Ben ilk kızımda yaşadım meme reddini ama adet çok geç oldum.Bu kızımda da başlayacak gibi çünkü etrafa bakınmaya ve gezmeden tutmamaya başladı yine henüz adet belirtim yok.Genellemek pek doğru değil yani bence.

Nasıl akıllıyım yemin ediyorum. Demek ki siz de bu dönemi sorunsuz atlatanlardansınız. Bakın benim bebeğim 6 aylık diş çıkarıyor, şu anda da uyuya kalmadan emziremiyorum. Çok çileli bi bebek oldu bu ya? Hala mızmız durmuyor. Bazı Anneler "Ben 1 sene çektim" derdi de, "O kadar da değil" diyordum. Başıma geldi galiba. Bu da hiç durmaz oldu. Nasıl başa çıkacağımı şaşırdım

Ya bendede aynı problem var . İkiz kızlarım var 8 bucuk aylik ken hasta oldular ve emmemeye başladılar. Hasta ve çok huysuz oldukları için sağmaya vakit bulamadım gündüz bebekler akşam eşim derken sütüm ekşimiş tadı bozuk gelmeye basladi . Sağdım bi kaç defa düzeldi kızlar şimdi 10aylik fakat hala emmiyolar resmen unuttular diş kaşıntıcı zannediyorlar..

X