Bebek Beslenmesi 40 çıkarma(umarım doğru yere açtım konuyu)

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

Derya_idil

illaki zayıflamam şart!!!
Kayıtlı Üye
5 Eylül 2008
3.036
7.122
arkadaslar bu 40 çıkarma nasıl yapılıyor biliyormusunuz kızım şuan 32 günlük 40. günmü yoksa 39. günmü kafam karıştı yapan varsa yazsın lütfennfisfisfisfisfisfisfisfisfis

Canım,benim oğluşum var.38.gün yaptık,bildiğim kadarıyla kız bebekte 39.gün..

Derya ben 40.gun Çıkardım bebegın kovasını su ıle doldurduk uzerıne suzgeÇ koyduk bı tas su doktuk fatıha suresını okuduk ve bebegı yıkadık kalan suya ben su kattık gusuk abdestı aldım herkes farklı yapıyo

Hurafe olabılır hasretım zaten kanaman bıttıgınde abdest alıyorsun bır fatıhanın zararı olmaz

valla biz kırk mırk çıkarmadık. nasıl oldugunu da hiç bilmiyorum

tabiki hurafe ama eğlenceli bence ben de oğluslarımın banyo suyuna tuz şeker attım,suya bir tane de altın attım.kendimizce biseyler yaptık.bunu yabancılar da yaparmış suya altın atarlarmış yani bi gelenek sanırım.

yapılmamasında bir beis yok ama minikkuzum'un dediği gibi gayet eğlenceli oluyor.
benim bildiğim kadarıyla 40. gün bebeğin yıkandığı suyun içine tuz,şeker,altın hatırlamadığım biri iki şey daha vardı onlar konulur,sonra ayetel kürsi fatiha nas-felak okuyup bebeğin başına başına 40 defa o sudan dökülür hepsinin bir anlamı var kocakarı teyzelerimiz daha iyi bilirler. sonra bebek giydirilir süslenir püslenir gezmelere götürülür,gidilen yerlerde bebeğe küçük hediyler verilir...böylece bebişlerin 40 ı uçurulmuş olur :))

hem ayrıca bebeğe bir zararı yok bebeği yıkayıp paklıyosun temiz temiz mis mis bebek bebek ohhh:ecrin_bebek::CüvCüv:hihoyyyt
bizde bebekler 40 gün boyunca hergün normal banyosu yaptırılır, sonra taze ılık zeytinyağıyla bir güzel yağlanır,bebeklerimiz büyüdüğünde ciltleri ışıl ışıl prürüzsüz oluyor.
ablamın bebeğinidoktora kontrole getirdiğimizde "bu bebeğin cildi ne kadar güzel,ne kullnadınız" demişti
zeytinyağıyla yağladık deyince doktor bundan sonra diğer hastalarıma tavsiye edeyim demişti

canım ne yapacağını çok fazla kafaya takma o gun her zaman kı gıbı bır gun işte yıkamak ıstersen yıka bebişini dışarı çıkartacaksan dıkkat et yıkandıktan sonra üşütmesin sadece

evet ya yıkadıktan sonra dışarı çıkarsa hasta olur ben yinede çıkarmayayım en iyisi

oh oh safinaz ne güzel anlatmış valla.bebeğin kafasına 40 kere su dökmektense kırk delikli süzgeçten su akıtmakt daha kolay olur ama alkisalkisalkis

Çok enteresan şeyler yaa. Ben hiç bilmiyorum duymadım da kırk çıkarma felan bizimkilerinde böyle birşey yapacağını sanmam. Bunun yerine bir yasin okuyup Allah'tan sağlıklı, terbiyeli bir çocuk olmasını dilemek daha faydalı olur diye düşünüyorum.

bizdede şöyle oluyor bayanlar.banyo yapacağı kovanın içine bir tane çivi atıyoruz çivi gibi olsun diye,altın atıyoruz parlak olsun diye ,gümüş atıyoruz şanslı olsun diye,tuz atıyoruz kokmasın diye,şeker atıyoruz tatlı olsun diye,birde süpürge çöpü var ama o neden bilemiyorum..sonra bu suyun içine bir genç kıza 40 kaşık su saydırırız.bebeğin banyosunu yaptırırız sonra artan suyla annede banyo yapar.sonra bebeği giyindirip yüksek bir yere gezmeye götürülür.bizimde az kaldı yapcaz

çok komik bu yapılanlar ama annemlerde yaptı bebeğime,gelenekmiş.kovanın içineherbiri tek tek okunmuş 40 tane taş koyuyolar.sonra o suyun bikısmını ayırıyolar.bebeğin başında 40 delikli süzgece 40 çık diye vuruyolar.sonra o suyu 3 defa o süzgeçten geçiriyolar.hastalığın,sıkıntın bu suyla akıp gitsin diyolar.sonra aynı suyla bende abdest aldım.sonra kafamın üzerine o süzgeci koyup bende 3 kere su geçirdim.en son olarak annem ayırılan suyu evin heryerine dualar okuyarak serpti.bebeğin banyo suyuda ayak değmeyen bi yere dökülmeliymiş.kaynanam duvar dibine döktü.ne diyelim 40 çıkaranlara hayırlı 40 olsun.sağlık,sıhhatle büyüsünler inşallah..

hurafe olabilir yapincada bisey olmaz sonucda dua filan okuyosun aklin kalmaz hic degilse yapsaydim diye...

bende hic bilmiyorum bu konulari ama soruyorum herkese herkes farkli seyler diyo anacim...
bizde 40 tas su cocuga 40 tas anneye dokulup en son anneyle cocugun ustunden su dokulup fatiha ayetel kursi okunurmus...bi arkadasimda 40 gun boyyunca cocugun koltugunun altini seysini yani kokacak yerlerini tuzlu suyla yikarmis her gun sudan gecirirmis ... ne ilginc dimi :))) yuce rabbim saglikli ahlakli hayirli evlatlar versin onemli olan o...aa bide biz yasin okuturuz dogumdan sonra...

evet benimde izmirli bi arkadaşımda bebeğini kırkında tuzlu suyla yıkamıştı,kokmasın diye.ama bizde öyle değil.ayrıca unutmuşum,bizde yıkama bitip çocuk uyuyunca göğsüne taşta koymuşlardı,taş gibi uyusun diye.ama işe yaramadı bi saatten fazla hayatta uyumaz bebeğim

Gelenek görenektir yapılır ama tam 40. gün değil 38. gününde kırkını uçururlar çoğunlukla anneanneye götürülür, doğduktan sonra hergün banyosu yaptırılır bebeğin tuzlanır hatta saçları yumurta sarısıyla yıkanır ipek gibi olur saçları ve cildi, öyle işte yapmakta bir zarar yok tam tersi faydalıdır.

X