4yaş tuvalet sorunu

duygu340

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
5 Şubat 2024
2
1
25
Öncelikle merhabalar. 4yaşında bir oğlum var buzamana kadar ara ara tuvalet eğitimine başladık ve bırakmak zorunda kaldık. Kendiliğinden asla söylemiyor bilerek altına yapıyor tavsiye istiyorum başından geçenler yazsın. Artık kendimi suçlamaya başladım neyapayım nasıl yapayım okula da almıyorlar

Öncelikle merhabalar. 4yaşında bir oğlum var buzamana kadar ara ara tuvalet eğitimine başladık ve bırakmak zorunda kaldık. Kendiliğinden asla söylemiyor bilerek altına yapıyor tavsiye istiyorum başından geçenler yazsın. Artık kendimi suçlamaya başladım neyapayım nasıl yapayım okula da almıyorlar
Yazın bütün halıları kaldiracaksin başlayacaksın birakmayacaksin. Gece bağlayayim gündüz kalsın demeyin tamamen bitirin. Eğlenceli oturaklar olabilir, müzik soyleyebilirsiniz vs ( Kukuli hadi çise sarkisi bizim sarkimizdi) saat tutun 30dk 1 saat başta siz götürün. Biyolojik saatine alisirsiniz zaten.bir de kivranisindan falan anlar anlamaz götürün.

Öncelikle beraber bu konuda olan kitapları okuyun(teo nun kaka kitabı vb gibi araştırırsanız bir çok seçenek çıkacaktır. Yükselen zekaydı sanırım onun cırtcırtlı tuvalet eğitim kitabıda var.) Herşeyden önce sakin, tutarlı ve kararlı olmak en önemlisi. Sürecinizi bilemiyorum hangi noktalarda hangi şekilde döndünüz acaba? Kitapları okuyun oyuncaklarına su içiriip, yemek yedirip tuvaletim geldi diye konuşturup tuvalete götürün oh rahatladım diyin. Bunu bir zorunlulukmuş gibi değilde eğlenceli bir şeymiş gibi yapın. Sen de hazır hissettiğinde bana söylemen yeterli bu konuda sana destek olabilirim diyip güven verin. Beraber iç çamaşırı satın alın o beğensin. Sevdiği süper kahramanlılar olabilir. Renkli ilgisini çekebilecek bir tuvalet te işinize yardımcı olabilir. En son bezleri ortaya koyun sürekli görebileceği bir yere bu kadar bezimiz kaldı bu bezler bittiğinde artık tuvalete gidip yapacağız diye söyleyin. Tuvalet için duvar panosu var stickerli onuda ekleyeyim o tarz bir şeyde yapabilirsiniz. Bu yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla siz tutarlı bir şekilde süreci devam ettirememişsiniz. Bir kez çıkarıp tekrar taktığınız için o da kafasında nasılsa kolay yolu var ı kurmuş olabilir dolayısıyla kendine güvenmiyor olabilir. Bahsettiğim şekillerde halledemezseniz pedagoglar oyun terapisiyle 3-4 seansta kaka tutma ve tuvalet problemlerini çözüyor bu şekilde profesyonel detsek alabilirsiniz.

Eklentiler

• 2B0A68FF-4153-4C19-A052-2DBC33B935E0.png
    2B0A68FF-4153-4C19-A052-2DBC33B935E0.png
    573 KB · Görüntüleme: 17
  • 2E4FB101-84E9-4345-9E09-BC7FDF0CD4BF.jpeg
    2E4FB101-84E9-4345-9E09-BC7FDF0CD4BF.jpeg
    138,9 KB · Görüntüleme: 15
Çocuğun çişinden ya da kakasından rahatsız olması da önemli eğitim sürecinde mutlaka kazalar olacaktır bu kazalarda farkına varıyor mu? Gözlemleyin. Eğer varmıyor ve başka şeylerle ilgileniyorsa bekleyin ne zaman fark edeceğini gözlemleyin. Buna göre yol izleyebilirsiniz

Bir de siz lütfen stres olmayın. Sizin sakinliğiniz, kararlılığınız çocuğunuzun bu konuda kendine güvenmesini sağlayacak. Emin olun duyguları sünger gibi emiyorlar. Süreci bu sefer sakinlikle baştan yönetmeyi deneyin. Hazır olduğunu anladığınızda harakete geçin.

Bir de siz lütfen stres olmayın. Sizin sakinliğiniz, kararlılığınız çocuğunuzun bu konuda kendine güvenmesini sağlayacak. Emin olun duyguları sünger gibi emiyorlar. Süreci bu sefer sakinlikle baştan yönetmeyi deneyin. Hazır olduğunu anladığınızda harakete geçin.
Haklısınız benimde payım var teşekkürler dikkate alıcam hepsini

Haklısınız benimde payım var teşekkürler dikkate alıcam hepsini
Rica ederim. İnşallah kolaylıkla halledersiniz nolursa olsun bıkmadan usanmadan temizleyin bırakın kaçırsın rahatsız olsun ama öğrensin. Yapamıyor ya da uğraşmak zor diye tekrar başa dönmeyin.

X