5 parasız evlilik hayalleri..

fiyonaprensesolan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Ekim 2021
559
1.270
29
Kızlar erkek arkadaşımla ilkbaharda nişan Eylül ekim gibi de düğün düşünüyoruz. İlkbahardan sonbahara maddi olarak ne ben ne ailem yetişemeyiz diyorum ama zaten ailemin hiç bir şey yapmayacağını ya da yapamayacağını biliyorum. Bütün masraflar bende olacak muhtemelen.

Kenarda param ya da çeyizim yok (tencere seti dışında🤦🏻‍♀️) e o zaman sonraki sene evlenirsiniz diyeceksiniz ama ikimiz de uzatmak istemiyoruz ne manitacılığı ne nişanlılığı.

Ocak itibariyle maaşım 5000 olacak. Bu maaşla ailem için çektiğim krednin taksiti ve öğrenim kredisi ödeyeceğim ve şu an 3000 tl civarı kredi kartı borcum var. Kartı saymasak bile 3540 tl kalacak bu ödemelerden sonra. Bi akşam dışarı çıksan 300 ödüyorsun zaten ( 2 kişi çıkıp hadi bu akşam benden olsun dersek )

Ne hazırlık yapabilirim hanımlar kalan kuş kadar parayla? Bu işlerin inciği cinciği bitmiyor ki. Ailem için çektiğim kredi 13.000 bunun dönüşü olacak ama 1 seneyi bulur. 3540 TL ile hayatta kalma ve çeyiz yapma tavsiyeleriniz var mı? :110:

herkes evlenmek zorunda değil. ülke artık yaşanması hakikaten çok zor bir yere döndü. bu para ile hiçbir şey yapamazsınız. bari birinizin maddi durumu iyi olsaydı. şu an aşk içinde evlenseniz bile gelirler artmadığı sürece maddiyat yüzünden devamlı kavga edersiniz. uzatmak istemiyor oluşunuzu anlıyorum ama hayatın gerçeklerini de anlamak zorundayız. para pul yokken evlenmeye devam edersek ülkedeki sefalet daha da çoğalacak.

O parayla sadece işten eve, evden işe yapılır. Ekstra dışarı çıkma, giyim, kozmetik alışverişlerini hayatından çıkarır onun yerine çeyizlerini yavaş yavaş almaya çalışırsan belki sonbahara hazır olursun. Nişanlın ne durumda o da sana ekstra destek olamaz mı?
Bence nişanı aile içinde söz gibi yapın, düğünde yapmaz gelinlik giyer nikah yapar sonrasında da bir yemek yerseniz ya da kına ve nikah yaparsınız. Bence düğün gereksiz masraf 2019 da pandemi yokken bile ben kına nikah yapıp evlendim hiç pişman da olmadım.

O parayla sadece işten eve, evden işe yapılır. Ekstra dışarı çıkma, giyim, kozmetik alışverişlerini hayatından çıkarır onun yerine çeyizlerini yavaş yavaş almaya çalışırsan belki sonbahara hazır olursun. Nişanlın ne durumda o da sana ekstra destek olamaz mı?
Onun durumu benden daha iyi. Yan geliri de var. Artı olarak evi var şükür bi de ev sorunu yok. İhtiyaç halinde yardım eder zaten yetişemem dedikçe halledicez hepsini diyip yatıştırması da bundan sanırım. Ama ben üstüme düşeni kendim yapmak istiyorum :KK43:

Onun durumu benden daha iyi. Yan geliri de var. Artı olarak evi var şükür bi de ev sorunu yok. İhtiyaç halinde yardım eder zaten yetişemem dedikçe halledicez hepsini diyip yatıştırması da bundan sanırım. Ama ben üstüme düşeni kendim yapmak istiyorum :KK43:
Anladım elinden geleni zaten yapıyorsun bence ailenin yardımcı olmadığını çok dile getirme çünkü ileride bu durumu bir an gelir yüzüne vurabilir. Sen ilk etapta gerekli şeyleri yavaş yavaş alırsın arada sırada o ay beğendiğin veya indirimde olanları da nişanlına söylersin o halleder öyle böyle yapılır.

Üstünüze düşeni yapmak için bir sene daha beklemeniz lazım bu durumda.Ne yapmak istiyorsunuz mesela?

Bazi yerlerde beyaz esyalari vs kiz aliyormus. Yani bi tencere setiyle ve o kadarcik
Kalan parayla birsey olmaz bence
Tontik ben hiç bişi almadım evlenirken :KK70: tencere tava bile. Ama sonra pandemi vurdu ev döşemiş kadar para harcadım hxjdjdj
Yani para yoksa mutluluk yok :KK70:

Tontik ben hiç bişi almadım evlenirken :KK70: tencere tava bile. Ama sonra pandemi vurdu ev döşemiş kadar para harcadım hxjdjdj
Yani para yoksa mutluluk yok :KK70:
Gercekci olmak
Lazim biraz. Yani bi tarafin durumu iyiyse tamam herseyi yaparsa.. bi evin ihtiyaci vardir. Tencere tava tabak canak gerekli.. bi evin tuza kepceye herseye ihtiyaci var… ve ne eksikse onun yoklugu cok belli oluyor

bak canım evlilik iki kişilikse ikinizden kimin ne kazandığının bir önemi yok.. çeyizmiş, kız tarafı şunu yaparmış vs bunlar çok eskide kaldı.. madem evi var birlikte gidin alışverişlere, birlikte harcayın, kimde varsa o versin bu kadar basit..
sonuçta sen de evde oturup dizi dizi bilezik bekleyen bi kadın değilsin. sevgiline göre az da olsa kendince bi kazancın var.
çok çok almazsınız, gerçekten ihtiyaç ne ise onu alırsınız, gerisini de evin içine girdikçe yaparsınız.
dört başı mamur evlenilecek diye bir kaide yok..

Gercekci olmak
Lazim biraz. Yani bi tarafin durumu iyiyse tamam herseyi yaparsa.. bi evin ihtiyaci vardir. Tencere tava tabak canak gerekli.. bi evin tuza kepceye herseye ihtiyaci var… ve ne eksikse onun yoklugu cok belli oluyor
Evliliğe böyle kim başladıysa bin pişman oldu. Sofraya aşk konup yenmiyor. 3000₺ ile hiç bir şey yapılamaz.

Evliliğe böyle kim başladıysa bin pişman oldu. Sofraya aşk konup yenmiyor. 3000₺ ile hiç bir şey yapılamaz.
Iste kocasi olacak kisinin durumu iyiymis.. ilerde basa kakmayacaksa yaparsa olur. Baskasina maddi olarak muhtac olmakta cok
Kotu, Allah kimseyi kimseye muhtac etmesin hep derim, en azindan gordugunden geri koymasin

Tabak çanak mutfak çeyizi ve tekstil ilk etapta. Yatak odası takımı ne alakaysa adetmiş kız alırmış ve bir beyaz eşya. E nişan söz bir arada olacak ama o da maliyet? poofff...
Nişanda takı yok mu sizde? Biz nişan takısıyla alacağız kız tarafına düşen eşyaları yoksa bu kurlarla kendi başımıza çıkamayız işin içinden.

X