50 yaşindayim ve hayatta birşey başaramamişsim

Kisirdongu

Üye
Kayıtlı Üye
25 Mart 2022
230
-18
42
Merhaba,
Bu yaşima kadar kendimi kandırmışsim.iki oğlum var Allah'a şükür sağlıkları yerinde .
Nerden başlayacağim nasıl yazacağim bilmiyorum.....
Ergenlikte başlayan anksiyete ve sosyal fobisi yüzünden hem kendi hemde çocuklarıma travma yaşatmişsim haberim yokmuş.Yada vardi da görmek istemedim belki çünkü olacaklardan korkuyordum .
Kendimi bildim bileli hep çaliştim .
Eşim Türkiye'den yurtdışına geldiği için herşeyi ben üstlenmiştim .Birde toplam 10 sene işsiz kaldı.Eski bir ev almiştik ,hayali eve kat çıkartmak ve kiraya vermekti.
Bütün yük benim üstümdeydi yetişemiyordum
Çocuklarıma karşı hep ilgisiz ve asabiydim ,çok çok üzülerek söylüyorum.Değişmeye calişiyordum bir hafta sonra yine gergindim.Onlari ihmal ettim .
Yeterlice gelişmeleri için uğrasamadim
Biraz asosyal yaşadik ,evden işe işten eve
Şimdi patlak verdi ...
Oğlum 23 yaşinda üniversiteye gidiyor .
Çok içine kapanık hiç arkadaşi yok ,kız arkadaşı hiç olmadı , özgüveni yok.
Aşiri derecede zayıf ,yemek yiyemiyor.
Oğlum özür dilerim..ben seni görmedim Senin bu kadar acı cektiğini bilmedim .
Ben kendi duygularımla ilgili olduğum için göremedim . Depresyon, yetersizlik hissi ,Help Syndrom vs
Annemin babamın ,kardeşlerimin eşimin benim sorunlarına çözüm ararken çocuklarim olduğunu unutmuşsun .Onlarin.kalbine yeterlice dokunmamişsim .
Oğlum bizimle konuştu bir bölümünün yandiğini söyledi .Neden?iki kere sinaflara girmemiş ? Neden?yolda panik atak geçirmiş,kusmuş ve aklına sinaftan iptal ettirmeye gelmemiş.
Bana bile anlatmaya cekinmişki eve gelince herşey yolunda diyerek.
Son şansinida doğru düzgün calişamamiş .Neden? Oyun bağimlisi olduğu için ,gece iki üc kadar oyun oynardı bazı günler.Konuşurdum ama bende baba hiç bir ceza faaliyet yoktu.Oda tabi başarısız oldu.
Bunları anlatırken ne kadar zorlandiğini üzüldüğunu görmek içimi parçaladı.
Seviyordu bölümünü.Hep "uslu, sessiz"
Çocuk olduğu için bize yalan söyleyeceği aklama gelmezdi .
Sadece bu değil , 5 senedir hiç mutlu olmamiş,ben bilmiyorum o duyguyu diyor .Hayat benim için boş , anlamsız ,
Beklentim yok diyor
"Beni kim napsin bir kız arkadaşım bile yok "dedi.Ben çok mutsuzum,yattımi geri uyanmak istemiyorum,dedi .
Ağlayarak yazıyorum...
Biz seni nasıl bu kadar yalnız bırakmışsik,keşke zamanı geri ala bilseydim.
Kendime okadar kiziyorum ki ,egoistce davranmişsim.Evde kavga ederdim eşim bizimle dişarda vakit geçirmiyor diye.cocuklarida alıp yalnız gitmezdim .
Neden?niye diye soruyorum kendime?
Korku , herşeyin altında yatan korku
Boşanmaktan korktum , çünkü çocuklarım babalarını benden çok seviyorlardi.
Karşiliği ne derseniz , hiç!!!!
Evi kaba inşaat , paramız yetmedi.Ben bütün caliştigimi buraya yatırdım .
Benim yaşitlarim 3.evini alıyor .
Madem böyle olacaktı niye ben hem kendimi hem çocuklarımı ihmal ettim?
Kime hesap soracağim ?

Ben nasıl oğlumu aya kaldira bilirim ?
Ona karşi anlayışli ve yumşak davraniyoruz.Nasil sert olabilirizki yada olmalimiyiz?

Ona değer verdiğinizi ve sevdiğinizi hissettirmeniz ve göstermeniz lazım. Sert olmayın, dinleyin onu ve kafasını dağıtmasına yardımcı olmaya çalışın. İkna edebilirseniz psikiyatrik destek alsın, ilaçla ya da terapiyle artık doktoru karar verir siz de destek olursunuz.

Maalesef hep çocuklar ihmal ediliyor.Kocaların her yaptığına göz yumuluyor,hep alttan alınıyor,fedakarlık yapılıyor ama çocukların yaptıklarına göz yumulmuyor,onların istekleri gözardı ediliyor.Hırçınlıklar hep çocuklara.Gücü gücü yetene.Bu saatten sonra psikolojik tedavi ile oğlunuzun içindeki örselenmişlik bir derece iyileşebilir umarım.

şanslısınız ki farkına varmışsınız. koşulsuz sevginizi, her daim onun yanında olduğunuzu hissettirmelisiniz. hiçbir şey için geç değil. elbet sizi affeder. yaşı daha genç. her şey yeni başlıyor onun için. sizin için de.

Ağlayarak okudum...
Zararın neresinden dönülse kârdır, oğlunuz daha 23 yaşındaymış ona sevginizi bol bol gösterin. İhmal etmeyin artık. Mutlaka birlikte terapiye gidin. Oğlunuz zaten gidiyordur ama, birlikte aile terapisine de başlayın.
Diğer çocuklarınız nasıl?
Merhametinize teşekkür ederim.
Evet terapi konuştuk ,şimdi diyor üniversite bölüm değişiklik yaparak deva okumak istiyor.

Konudan ziyade şiveden nereli oldugunuzu anladim basaramişsım yapamamışsım 🥰 konuya gelecek olursak şu sekilde bakiyorum buraya en azindan cocugunuz beni gormeyen anne babam diye konu acmadi konu acan kisi ebeveyn artik farkindasiniz bu sorunun yuzde 50sini cozmek demek hic bisey dün gibi olmayacak en azindan yapamadiginiz icinizde ve cocugunuzun icinde kalan her seyi yapmaya baslayin derim sinemaya gitmk bile olur

Konudan ziyade şiveden nereli oldugunuzu anladim basaramişsım yapamamışsım 🥰 konuya gelecek olursak şu sekilde bakiyorum buraya en azindan cocugunuz beni gormeyen anne babam diye konu acmadi konu acan kisi ebeveyn artik farkindasiniz bu sorunun yuzde 50sini cozmek demek hic bisey dün gibi olmayacak en azindan yapamadiginiz icinizde ve cocugunuzun icinde kalan her seyi yapmaya baslayin derim sinemaya gitmk bile olur
Sağolun,keşke benimle yapmak istese .Hepsine koşa koşa giderim .

O sözde eşi ve babayı geride bırakın boşayın hayatınızda yükten farksız çünkü.Çocuklarınızla birlikte terapi alın Allah yardımcınız olsun inşallah güzelce atlatırsınız bu süreci 🙏 aslında bu konu ilgisiz çabasız eş ile ilgili açılan konulara ders niteliğinde. Kadın fazla fedakar olunca ve çaba gösterirse kendinden çok ödün verirse hem kendine, hem kadınlığına, hem anneliğine, hemde evlatlarına haksızlık oluyor. Bütün bunlara sebep olan bir erkek aslında hemde değer bilmeyen bir erkek.

Ahh benim annem de böyle fark edip çabalasa, çabalasaydı keşke. Çok güçlü hissederdim kendimi. Eminim oğlunuz da hisseder. Beraber bir şeyler yapın, sosyal olmasını sağlayın. Alışveriş yapın mesela, tarzını değiştirsin. Spora yazılın beraber, gidip gelin. Belki gitar çalmak ister, öyle şeylere bakın beraber. Yazın tadını çıkaralım, deyin. Okul, iş konusunu açmayın bir süre. Başarısızlık hissini unutsun biraz. Terapiye de gidin tabii. Hiçbir şey için geç değil. Çabalayan ve empati yapan bir annesiniz. Her şeye rağmen çok güzel bu 💕

Ahh benim annem de böyle fark edip çabalasa, çabalasaydı keşke. Çok güçlü hissederdim kendimi. Eminim oğlunuz da hisseder. Beraber bir şeyler yapın, sosyal olmasını sağlayın. Alışveriş yapın mesela, tarzını değiştirsin. Spora yazılın beraber, gidip gelin. Belki gitar çalmak ister, öyle şeylere bakın beraber. Yazın tadını çıkaralım, deyin. Okul, iş konusunu açmayın bir süre. Başarısızlık hissini unutsun biraz. Terapiye de gidin tabii. Hiçbir şey için geç değil. Çabalayan ve empati yapan bir annesiniz. Her şeye rağmen çok güzel bu 💕
41 yaşına geldim annem hala kusurlarını kabule etmiyor. Hatalarını görmek, kabul edebilmek te bir başarı.

41 yaşına geldim annem hala kusurlarını kabule etmiyor. Hatalarını görmek, kabul edebilmek te bir başarı.
Bizimki 60 olacak, 1 kez bile ne özür duyduk ne de ben hatalıydım deyip kendini düzeltti. Çok özeniyorum böyle insanlara ama yapacak bir şey yok 🙁 Konu sahibi en azından farkında

Anlayışınız için teşekkür ederim.
Keşke benimle,başkasiyla gezmek eğlenmek istese .Tarzı biraz değişik, internet sipariş verir .

X