6 aylık bebeğim tek ayarına basıyor

Manolyam51

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
30 Aralık 2020
12
0
25
Mrb bayanlar yardımınıza ihtiyacım var 6 aylık bebeğim sol atağına basıyor ve bacak olarak kuvetli basıyor ama sağ ayağını yana büküyor ve basmıyor dizi kırık şekilde büküyor yani kuvvetini sağ bacağına hiç bir şekilde vermiyor. Eşimle tuttuk duzelttik durdurmaya çalıştık ama hiç bir şekilde yanıt vermiyor ve basmıyor😔😔 bu aylar hastalık ayları ve salgın var bizde o salgını atlattigimiz için hastanelere gitmeye korkar olduk acaba goturmelimiyim normalmi yada bebegi öyle olan varsa daha önceden cevaplayabilirse çok duacı olurum teşekkürler şimdiden cevaplar için 🙂

2. Ayda yapılan kalça ultrasonu yapıldı mı? Eğer burada olumsuz bir sonuç almadıysanız. 6 aylık bebek henüz oturma becerisini yeni kazanma eğilimindedir. Ayakla tam basma omurga kuvveti gerektireceğinden bazen tam olmayabilir. Bir müddet gözlemleyin. Vücudu buna hazır olamayabilir. Yinede sağlık ocağı bile olsa bir doktorun görmesinde fayda var/

2. Ayda yapılan kalça ultrasonu yapıldı mı? Eğer burada olumsuz bir sonuç almadıysanız. 6 aylık bebek henüz oturma becerisini yeni kazanma eğilimindedir. Ayakla tam basma omurga kuvveti gerektireceğinden bazen tam olmayabilir. Bir müddet gözlemleyin. Vücudu buna hazır olamayabilir. Yinede sağlık ocağı bile olsa bir doktorun görmesinde fayda var/
Kalça ultrasonda her iki bacağı eşit değil denilmişti her ayda Bi kere toplamda 3 defa gittik ve dördüncü randevumuzda düzelmiş dedi ler yani sağ bacak sol bacaga nazaran 8 santim yani ultrason santimine göre daha uzundu sol bacak gelişmiyor sağ bacak önde gelişiyor dediler yani gelişim geriliği dediler bacakta sonra çok şükür iyi dediler anlamadım yani acaba yinemi devam etti yarın götürsemmi diye düşünce içindeyim

Yeni mi basmaya basladi? Bizimki de ilk basmaya basladiginda oyleydi bir sure sonra duzeldi.
Evet yeni yeni basmaya başladı yani o basmıyor da ben egzersiz olsun diye hani oturmuyor da tek başına daha destekli bir şekilde oturtuyorum ama bacaklar biraz kuvvetlensin tembelleşmesin diye biraz denetmeye çalışıyorum bugün farkettimki öyle

Bir süre daha takip edin. Anneler bu konularda daha dikkatli olduğu için farkedebiliyor düzelmezse mutlaka doktora götürün.

Kalça ultrasonda her iki bacağı eşit değil denilmişti her ayda Bi kere toplamda 3 defa gittik ve dördüncü randevumuzda düzelmiş dedi ler yani sağ bacak sol bacaga nazaran 8 santim yani ultrason santimine göre daha uzundu sol bacak gelişmiyor sağ bacak önde gelişiyor dediler yani gelişim geriliği dediler bacakta sonra çok şükür iyi dediler anlamadım yani acaba yinemi devam etti yarın götürsemmi diye düşünce içindeyim
Sizin geçmişinizde varmış mutlaka götürün düzenli kontrolde olun. Atlamayın. Ne güzel fark etmişsiniz. Bazen bir doktorun söylediğini de bir diğeri tutmuyor ama siz yinede götürün. Bacaktaki kısalığı zafen sürekli takip etmelisiniz. Zaten bebeğiniz 1 yaşa kadar aylık kontrollerini olmalı. Hiç değilse sağlık ocağında kafa ölçümü, boy, kg bakılmalı. D vitamini veriyorsunuzdur sanırım. Bence hastalık salgın demeyin. Önlemlerinizi alın maskenizi takın ellemeyin bi yeri gidin. Kar zarar hesabı yapacaksınız burada artık. Ciddi bir durumunuz var takip edilmesi gereken.

Sizin geçmişinizde varmış mutlaka götürün düzenli kontrolde olun. Atlamayın. Ne güzel fark etmişsiniz. Bazen bir doktorun söylediğini de bir diğeri tutmuyor ama siz yinede götürün. Bacaktaki kısalığı zafen sürekli takip etmelisiniz. Zaten bebeğiniz 1 yaşa kadar aylık kontrollerini olmalı. Hiç değilse sağlık ocağında kafa ölçümü, boy, kg bakılmalı. D vitamini veriyorsunuzdur sanırım. Bence hastalık salgın demeyin. Önlemlerinizi alın maskenizi takın ellemeyin bi yeri gidin. Kar zarar hesabı yapacaksınız burada artık. Ciddi bir durumunuz var takip edilmesi gereken.
Aynn onun için hani aile büyükleri bilir annemle zaten görüştüm oda aynısını dedi bugün hiç geciktirme götür diye inşallah hayırlısıyla Bi geceyi atlatalim da yarın götürmekte kararlı yım kontrol edeyim dedim evde belki doktorluk birsey yoktur diye işte söz konusu çocuklar oldumu içim içimi yiyor bu gece uyuyamadım gözüme uyku girmiyor

Siz doktora goturun mutlaka gecmisinizde sikinti varmis, ama bir nebze icinizi rahatlatmak acisindan soyleyeyim bizim de ayni boyleydi. Cocuk basmak istemezken bastirmaya calistigimiz icin oluyodu biraz da. Kendi isteyince iki ayagini da esit basti birkac hafta sonra. Tam bir yasinda da yurumeye basladi hicbir sorunu yok.

Gerekli önlemleri alıp mutlaka kontrollerine devam edin. Atlamaya gelmez. Birde başka bir doktor görüşü de almanızda bence fayda var. Bu tarz şeyler ilerde evlatlarımızın hayatını etkileyebilir, o yüzden ısrarcı olmak lazım. Uykunuzu uyuyun dinlenin yarın bebeğinize daha güzel bakabilmek için buna ihtiyacınız var ancam randevunuzu da mutlaka alın.

Aynn onun için hani aile büyükleri bilir annemle zaten görüştüm oda aynısını dedi bugün hiç geciktirme götür diye inşallah hayırlısıyla Bi geceyi atlatalim da yarın götürmekte kararlı yım kontrol edeyim dedim evde belki doktorluk birsey yoktur diye işte söz konusu çocuklar oldumu içim içimi yiyor bu gece uyuyamadım gözüme uyku girmiyor
Yok sakin olun herşeyin bir çözümü vardır muhakkak. İnşallah gittiğinizde güzel haberler alacaksınız ama sizin gibi durumda olan birinin bebeğin aylık kontrollerini asla atlamaması gerektiğini düşünüyorum. İnşallah güzel haberler alır bizimlede paylaşırsınız🙏

X