Abimin Cinsel Hayatı ve Üzerimde ki Vicdani Yük

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dünden beri konuyu takip ediyorum, hatta yorumda yazdım. Fakat düşünüyorumda, sizin yerinizde olsam suan son düşüneceğim kişi nişanlısı olurdu.
Yanlışlıkla böyle bir mesaj gördük diyelim, ortalığı velveleye vermek yerine bir kenara cekip, "sen her kosulda benim abimsin cinsel yonelimin ne olursa olsun. O kizdan ayrilsan daha iyi olur onada yazik sanada" gibi bir konusma yapardim. Ama siz aileye söyleyip belkide abinin intiharına sebep olacakmışsınız.
Ayrıca ilk basta mesajda, ilişkisi olup olmadığından emin değilim ama hoş olmayan konusmalar vardi dedin. Yukarıda bir yorumda sanki abini gözünle görmüş gibi bir cok kişiyle ilişki yaşıyor yazmışsın.
Anlayamadım ne yapmaya çalıştığını.

Son düzenleme:
Özellikle telefonunu kurcalamadim, sebebini izah ettim. Kendi telefonum ile aynı marka model. Kendimki sanıp elime alınca mesajı gördüm. Bunca zaman bakardım bakacak olsam
Aynı marka ve model olsa bile kapağı falan değişik oluyor kadın ve erkeğin. Fark edilir yanı. Ikiniz de kapak kullanmiyorsaniz bilemem. Ben pek kullanmayan görmedim, koruması için kullanıyor insanlar. Yani bana pek inandırıci gelmedi okumanız. Hadi okudunuz diyelim hepsini irdelemeniz. Ve dünkü bir mesajınızda abim hala aynı şeylere devam ediyor demissiniz. Böyle bir durumda abiniz teline şifre koyar, parmak izi varsa koyar, sizden köşe bucak saklar telini yani. Nasıl görebildiniz hala devam ettiğini anlamadım. O da inandırıcı gelmedi pek. Eksik şeyler var konuda bence

Ben de aynı şeyi düşünüyorum zaten abinin psikolojisi normal değil.
Öz annesine deli diyen iftira atan şiddete meyilli biri. Bu nişanlı kız belki çocukları olduktan sonra fark ederse durumu, adam ya öldürmeye kalkışırsa kadını ve çocukları. çok büyük risk var çok.
Benim çevremde gay arkadaşlar vardı, bir kısmıyla fazla samimi değildik, denk geldikçe zaman geçirirdik ama çok samimi olduğum cinsel kimliğiyle ilgili sürecini diğerlerinden daha iyi bildiğim gay arkadaşım da var, o arkadaşım cinsel kimliğini buldu, kabullendi ve sonrasında çok zorluklar yaşasa da ailesine çevresine de kabul ettirmeyi başardı, hiçbir zaman kendini inkar etmediğinden valla nasıl desem pamuk gibi kalpli çok iyi bir insan, bırakın birine iftira atmayı kimseyi incitmişliği yoktur.

Konu sahibesinin abisi için gay diyemem ama bir şeyler yaşamak istediği aşikar, yaparım ama inkar da ederim, kimse bana laf edemez, sıkışınca iftira da atarım tavrında olan biri evlenirse, eşinin anlaması halinde kimseye söylemesin diye dövebilir de çünkü yaptığını veya yapmaya meyilli olduğu şeyleri kabullenmek yerine inkar moduna girmiş, bu kimi insanlarda öfkeye dönüşebiliyor çünkü nasıl anlatsam kırıcı olmaz yanlış anlaşılmaz bilmiyorum, toplum, çevre, aile ona erkek rolü yüklemiş, elindeki en önemli değeri bu, buna zeval getirecek herkese tepkisi yıkıcı boyutlarda olabilir, erkekliğime laf etti diyerek eşini, sevgilisini öldüren var, onlar için erkeklik hem en kıymetli değerleri hem de en önemli savunma sebepleri, öyle ki mahkemede erkekliğime laf etti öldürdüm savunması hafifletici sebep kabulü görebiliyor, işte bizim toplumda bu kadar önemli.

Son düzenleme:
Bence sizi ilgilendirmeyen bir konu , dallandırıp budaklandırmasaydınız iyi olurdu . Herkes kendi işine bakmalı artık . Kimseye bir şey kanıtlamak zorunda değil kardeşiniz , eğer olmazsa boşayacak olan da eşi . Böyle yaparak kardeşinizin kinlenmesine sebep olabilirsiniz .

Benim yorumumu da beğenmeme yağmuruna tutmuşlar. Halbuki burda mesele adamın gay olması biseksüel olması da değil. Bir kadınla olan mesajlarını görseydi de karışma derdim. Sonuçta abisi onla paylaşmamış ki kendi kendine görüp üzerine vicdan yükü alıyor.

Kesinlikle, bunun özel hayat olduğunu kimse anlamiyor, ve kimsenin ozelinde kendi içinde ne yaşadığını bilmiyoruz, konunun dillendirilmesi belki her iki tarafin da hayatini ciddi sekilde etkileyecek, yok ben mesaj okudum hemen yetistirmeliyim demek, sonucunu hic dusunmemek cok çocukça.

"Dün telefonu sarjdayken gayri ihtiyari bir mesaj gördüm. Kesinlikle kimsenin telefonuna bakmam, kurcalamam ama hani boş bulundum resmen. Mesajı görünce bakiverdim istemsiz. Mesaj içeriği sonucunda anladim ki abim gay/ transeksüel birliktelikler yaşıyor.
Şok içindeyim. Bunu farklılık olsun diye yaşiyor, bundan eminim. Dünyam başıma yıkıldı."

"Yaptığım çok yanlıştı zaten. Çok pişmanım bilmek de istemezdim. Kızın durumu bilmesi mümkün değil, çok muhafazakar bir kız. El ele tutustuklari için bile ilk zamanlar huzursuzdu. Böyle birşeyi kaldıracak biri değil. Bu yönünü ben bile yıllarca aynı evde yaşamadan bilemedim. Kız nasıl bilecek ki ? Ben söylesem olay çıkar. Karışmak istemem elbette ama kıza da haksızlık bu. Cikmazdayim"

bu eski konunuzdan,şimdi de yanlışlıkla oldu diyosun.
bir de eski konunda abinin gay olmadığına emindin,şimdi böyle de olabilir şöyle de olabilir diyosun.
anlatmadığın şeyler var yuzde iki bin.

birzerdali birzerdali

Arkadaş diğer konundan alıntı yapmış.

Anladığım kadarıyla sen abinin hayatına takıntı yapmışsın.

İnsanların özel hayatları kimseyi ilgilendirmez hele ki senin yaptığın şey çok daha kötü. Anlamadan dinlemeden yaygara koparmak.

Merak ettim yaşını?

Aynı model demişsin telefon için, şuan istisnasız herkesin telefonunda şifreli kilit var, onu nasıl çözdün?
Abin bu kadar gizli saklı işler çeviriyorsa ortalıkta şifresiz telefon bırakacak kadar salak değildir?

Sende artniyet seziyorum.

En buyuk sorunlarımizdan biri şu aslında, annem abimi normal görüyor ve abim eskiden beridir böyleydi zaten anneme karşı, yeni tepkiler değil aslında. Erkek çocuklarının birçoğunun böyle olduğunu düşünüyor. Hatta benim erkek çocuğunun ev işlerini bilmeleri gerekir hazıra konmasinlar gibi düşüncelerimi bile eleştirir. " Evet ben yanlış yetiştirdim, sen ileride doğru yetiştir" demez aksine yetiştirme şeklinin oluşturduğu sorunlu çocuğuna rağmen hâlâ doğru yetiştirdiğini düşünür ve savunur. Her yerde abimi över mesela. Erkek kardeşim de var. Onun yaptığı bir hatayi kırk kere söyler , bizim de elestirmemizi ister fakat abim gibi sorunlu biri için tek kelime etmemizden hoşlanmaz. Kendisine abim gibi kimse davranmaz ama en çok onu kollar tuhaf biçimde. Bu tarz durumlar benim tahammül sinirimi zorluyor. Ona karşı öfkemi kontrol edemiyorum. Beni sürekli " sorunlu, kavgacı " gibi lanse etmesi ve benim bile bunu icsellestirmeme sebep olması içimde öfkeye sebep oluyor.

Erkek arkadasim var. Maalesef bu sorunlarım ona da yansıyor. Şöyle ki ailem gibi biri ile olmak asla istemiyorum. Bu nedenle erkek arkadaşımın her söylediği şeyi " ataerkil, baskıcı " biri mıdır telaşı ile fevri tepki veriyorum. Bu tamamen ailem gibi biri ile beraber olma korkusundan kaynaklanıyor.

Öneri kitap için teşekkürler. Muhakkak okuyacağım

bu da başka bir konusundan konu sahibinin abisi sinirli falan diye..
bir de arada arada yazmışsın ailem hep beni sorunlu olarak görur falan diye.

neyse.
abin kızı kandırıyorsa yazıklar olsun abine, ama senin gizli ajandanda nişanlısına uzulduğun için kahrolmak yok.
yıllar yılı abini övmuş annen, abin hep otorite sahibiymiş, şu an eline son derece koz geçmiş gibi davranman belki bu yuzdendir.
belki başka sebeptendir,bilmiyorum ama ben senin asla samimiyetine inanmadım konunun başından beri.

Yazik olan sadece nisanlisi.. yillar sonra coluk cocuktan sonra itiraf ederse ya karisi yakalarsa kadinin basi yanmis olacak.. kizin bilmek hakki ama nasil soylersiniz bilemedim

Ya niye utanç duyayım bazı yorumlara hayret ediyorum. Bunu kabul edemeyecek biri ile beraber kadını aldatıyor diyorum, aldatmiyor olsa bekar olsa banane
Sürekli “nişanlısı çok dini bütün, bir erkek ile aldatılmayı kabul etmez” diyip duruyorsunuz. Bir kadınla aldatılıyor olsaydı kabul edecek miydi yani nişanlısı? Veya dinine bağlı olmayan bir kadın erkek ile aldatılmayı kabul eder anlamını nereden çıkardınız?

Aldatma aldatmadır, kadın veya erkek ile olmasının önemi yok. Abinizin cinsel yönelimine bu denli vurgu yapmanızın bir anlamı yok. Bu kadar rahatsız olduğunuz şeyin ortadaki “aldatma” durumu değil de cinsel yönelim olduğu aşikar.

1-Abinizin cinsel yönelimi sizi zerre ilgilendirmez bir de utanmadan gidip aileye ilan etmişsiniz. Abiniz kendisine bir şey yapsa rahat mı edecektiniz? Kaldı ki bu tepkiler bile abinizin herkesin "normal" (!) diye baktığı bir evlilik yapmasına -hic mutlu olmayacak olmasa bile- neden olur.
2- Abiniz gerçekten bu yonelimde olabilir, ya da sadece merak ediyor bile olabilir ama nişanlısına yaptığı haksizlik. Bilemiyorum biraz iyi bir insan ve kardeş olun abinizle düzgünce konuşup ortada bu durum varsa nisanlisindan ayrılması konusunda ikna edin. Çünkü karsidaki insana yalan söylüyor. Hangi cinsiyetle aldattığı beni zerre ilgilendirmez.
3 - Sizin derdiniz vicdanınız değil gibi geldi bana... Resmen sizden korkulur.

Erkek kardeşiniz sizle güzel konuşmuş kapatın konuyu hele nişanlısına söylemek gibi bir hata sakın ola yapmayın abinize de ders olur belki evde olanlar umarım evlenince eşinden uzak durup da kızın hayatını yakmaz ama kendi cinsine birşey hissetse nişanlısına öyle yakın ve ilgili davranmaz

Abim anlattığıniz bir profil değil maalesef. Öyle olsa tüm şefkatimi elbet gösterirdim. Böyle insanlara arkalarından i..b..e diyecek ama onlardan da maalesef faydalanabilecek bir yapıda gördüğüm bu hâli ile. Bir üye yazmıştı, doblo ile travesti kovalayan aile babaları diye. Abimin ben de oluşturduğu izlenim aynen böyle. Buna yönelik bir eğilimi olsa ve açıklayamazsa ben elimden geleni yaparım ki istemeden herkesin bilmesine sebep olduğum için de çok üzülüyorum ama abim de sizin anlattığıniz gibi anlaşılmaya ihtiyaç duyar bir havada değil. " Erkekliğine" laf gelmesi tek kaygısı
Üzgünüm ancak bu noktada da yanıldığınızı düşünüyorum.

"Savaş ya da kaç"... duymuşsunuzdur illa. Hayati bi tehlike ile karşılaşan hemen her canlı ya tehlike ile savaşır ya da ondan kaçınır.

Hani bi sokak köpeği görürsünüz, sizi fark ettiği anda kuyruğu bacaklarının arasında alır, büzülmüş halde sizden uzaklaşmaya çalışır, göz teması kurmaz asla. Sonra başka bi köpek görürsünüz yay gibi gerilmiştir, üstünüze gelir, avazı çıktığınca hırlar havlar size. Ama baksanız ikisi de aynı korkudan muzdariptir, sadece o korkuyla mücadele etme yöntemleri farklıdır.

Bizim toplumumuzda ve daha özelinde sizin ailenizde abinizin cinsel kimliğinin açığa çıkması onun için hayati bi tehdit önce onu bi kabul edelim. Evet hayatını kaybetmez belki ama hayatı dışındaki her şeyi kaybedecek kendiyle yüzleşirse. Annesi bu durumun bi lafıyla yataklara düşmüş, baba söylentinin kaynagı olarak öfkeyle sizin üstünüze yürümüş, söylentiye inansa kimin üstüne yürüyecek belli. Siz kontrolü kaybetmissiniz abinizle konusamadıgınız konuyu bütün aile ile konusmussunuz. Yani özetle abiniz ailesindeki, toplumdaki, hatta sık sık inanç vurgusu yaptıgınız icin dogrudan kendi inancında yaradılıştaki yerini sizin tabirinizle "erkekliginden" alıyor. Ona laf gelmesinden korkması tuhaf degil yani.

Bu noktada siz zannediyorsunuz ki herkes korkuları karşısında içe yönelir, kabuğuna gömülür, pasif bi tutum sergiler. Hani tabiri caizse yukarıdaki kuyrugu bacaklarının arasındaki köpeği arıyorsunuz abinizde. Öyle davransa gidip okşarım başını diyorsunuz.

Ama bazı insanlar için de en etkili savunma saldırıdır işte. Sürekli kendi kimliğini bastırmanın getirdiği öfkeyle de hiç zor olmaz üstelik saldırganlaşmak. Adam kendi varlığına düşman olmaya şartlanmış, size düşman olmaz mı, gayet de olur. Ve bu gerçekten tehlikeli bi durumdur.

Özetle dobloyla travesti kovalayan aile babaları durumunu cözebilmek icin su ankinin tam tersi yönde bi toplum mühendisligi ve kafadan 30 yıl gerekiyor ama tabi sizin o kadar vaktiniz yok. O nedenle abinizle ilgili bu açmazın kronikleşmeden, ya kendine ya size ya nişanlı olduğu kıza zarar verecek noktaya gelmeden çözülmesi lazım. Başta da dedigim gibi nisanlıyı bosverip abinizle samimi bi konusma yapın gerekirse destek alması konusunda yönlendirin, bunu da adamı ailenizin, çevrenizin ya da nisanlısının önüne atmadan sessiz sedasız yapın.

Tabi bu şartlar altında bu adam nasıl kendini kabullenecek, hadi kabullendi çevresindeki insanlara nasıl kabul ettirecek, kendi kimligi/kisiligi yaralanmadan bu nisan isinde karsısındakine nasıl dürüst olacak onu hic bilemiyorum.

Herkese merhaba,
Daha önce detaylı bir konu açmıştım. Kısaca bahsedecek olursam, ailem ile yaşıyorum. Abim dışarıdan bakıldığında efendi, düzgün, işinde gücünde güvenilir biridir. Kendini şuan nişanlı. Nişanlısını çok sevdiğini düşünürdüm, çünkü ne zaman en ufak sorun yaşasalar çok üzülür, kızı mutlu etmek için elinde geleni yapar.

Nişan arefesindeyken telefonunda bir mesaj gördüm. İstemsiz baktım. Gay bir çocuk ile bir yazişmasina denk geldim. Flörtlesmek gibi bir yazişmaydi. Cinsellik var mı bilmiyorum ama olma ihtimali var. Farklılık denemek istemiş gibi.
Gördüğüm an inanılmaz bir şok yaşadım. Elim ayağım titredi o an bir anda anneme söyledim. Daha kontrollü davranmam gerekirdi ama şokun etkisi ile her şey yanlış gitti, doğru yönetemedim. Annem duyduğu günlerde yataklara düştü, ikimiz de perişan olduk. Sonra annem abimle konuşmayı denedi, benim bildiğimi hissetirmeden.
Abimin sesini duydum odadan. Kadına resmen deli muamelesi yaptı. Uydurduğunu, ona iftira attığını, okuduğunu anlamadığını söyledi ve üste çıkmaya çalıştı. Öyle çirkin bir tavrı vardı ki bu konunun böylece kapanmasına razı gelemedim ve ben de bildiğimi ,her şeyi gördüğümü söyledim. Tabi her şey karıştı böylelikle. Birbirimize kötü şeyler söyledik, benim bildiğimi öğrenince ne diyeceğini şaşırdı. Haliyle aile bireyleri de öğrendi. Aslında böyle olmasını istemedim, tamamen kontrolümuzu yitirdik.
İlerleyen günler onun için de bizim icin de çok zor geçti. İntihara meyil edecek bir durgunluk oluştu üzerinde abimin. Onun gibi biri için bu ağır bir şey. Sadece öylesine konuştuğunu, sıradan bir arkadaş gibi gördüğünü, öylesine bir şey olduğunu söylemiş erkek kardeşime, ağlayarak. Hep babamız gibi gördüğümüz biriydi, böyle bir durum ile karşı karşıya kalmak onu çok etkiledi.Ben ise yemeden içmeden kesildim. Nişanlısını düşündükçe içinden çıkılmaz bir vicdani yük hissettim. Hâlâ daha hissediyorum. Bütün bunların sonunda herkes inkar yoluna gidip, üstünü örttü. Hatta babam oğluma iftira atıyorsun diyerek üzerime yürüdü. Evden kovmak istedi beni. Çok zor günler geçirdim. Erkek kardeşim bu durumu kapatmam gerektiğini, daha fazla ustelemenin onu intihara sürükleyecegini, bu kadar rezilliğin ona ders olmasıni umduğunu söyledi ve konuyu unutmaya çalıştı. Bana da bunu tavsiye etti. Herkes normaline döndü.
Nişanlısı dini gerekliliklerine çok bağlı bir kız, böyle bir durum yaşam şekline çok ters. Bilmek hakkı. Şuan çok mutlu gibiler, kız abimi çok seviyor, görünüşte de abim üzerine titriyor ama arkada olan böyle bir gerçek var.
O günden beridir abim ile bir daha hiç konuşmadım, üzerimde bıraktığı bu vicdani yük için onu hiç affetmedim, etmeyeceğim de. Kıza söylemek istedim ama evde yasayacaklarimdan korktum. Kıza bağlılığı, üzerine titreyisi de tek siginagim oldu ama vicdanım rahat değil. Aklım hep bu konuda.

Arkadaşlar çok kötü hissediyorum. Biliyorum doğrusu bunu kıza söylemek, ailemi karşıma almak ama olmuyor işte. Bana neler yasatirlar bilmiyorum, gerçekten geçici saçma sapan bir şey ise ve ben mutlu olmasını engellersem diye bile düşünüyorum. Çünkü evlenmek istiyor, daha önceki hiç bir kız arkadaşı ile olduğu gibi değil nişanlısı ile. İlk kez bu denli değer verdiğini, kıymet verdiğini görüyorum. Kızı aldattı herşeyden önce hem de kızın asla kabullenemeyecegi şekilde.
Psikolojim bozulmuş durumda. Kızın yerine kendimi koydukca hiç bir yere sigamiyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum. Psikolojik destek almak istiyorum. Öyle zor durumdayım ki. Bir daha bu konu hic açılmadı, herkes kendi içinde ne düşünüyor, yaşıyorsa öyle kaldı. Ben ise kendimden kacamiyorum.Bana tavsiyeleriniz nelerdir ?
Bence daha fazla irdelemeyin bu konuyu.

Aynı marka ve model olsa bile kapağı falan değişik oluyor kadın ve erkeğin. Fark edilir yanı. Ikiniz de kapak kullanmiyorsaniz bilemem. Ben pek kullanmayan görmedim, koruması için kullanıyor insanlar. Yani bana pek inandırıci gelmedi okumanız. Hadi okudunuz diyelim hepsini irdelemeniz. Ve dünkü bir mesajınızda abim hala aynı şeylere devam ediyor demissiniz. Böyle bir durumda abiniz teline şifre koyar, parmak izi varsa koyar, sizden köşe bucak saklar telini yani. Nasıl görebildiniz hala devam ettiğini anlamadım. O da inandırıcı gelmedi pek. Eksik şeyler var konuda bence
Kazayla mesaj gordum diyor, sonra yazismalari okudum diyor. Kazayla gorduyse bile sonra oturup tek tek okumuş yazismalari.

Hala devam ediyor diyor. E hala adamin telefonunu kurcalamiyorsa takip mi ediyor?

Abinin yaptığı aldatma kadar kardesin her seyi kurcalamasi da yanlis ama iste...

Böyle bir mesajla abinin gay olduğuna emin olamayız. Biseksuel de olabilir. Olmayabilir de. TC erkekleri bu konuda biraz tuhaf. Ama bence karışma. Seni ilgilendiren bir olay değil diye düşünüyorum. İki kişinin yaşadığı bir ilişki. Sen üçüncü kişisin.

Keşke görsen bile görmemezlikten gelseydin nişanlısına söyleyince ne olucak daha kötü olabilir bir kere kiz ayrılır abin de yıkılır ve daha çok oteki yone meyli artar belki bu kizla normal yaşantı yasayacak bırak bu nişanlı olan iki.kisi arasında böyle şeyler bilinse bile aile içinde söylenmemeli
Adam belki de böyle ilgisi var fakat yanlış oldugunu biliyor ve o kızı da seviyor ve normaline dönme şansı var belki de koza söylemeniz her şeyi alt üst eder ve sizin aile içinde birbirinde karşı içinizde yaralara sebep olur babanız yıkılır anneniz zaten duyunca hasta olmuş ve söyleyen ilişkinize bozan kişi olarak kötü olan sen olursun aile içi yaralara sebep olur anlayacağınız

O kadar fazla tezatsınız ki yazdıklarınız içinde ki hepsini okumadım yorumda yazdıklarınızın amaa, konunuzda cinsel birşey yoktu flört gibi dediniz, yorumlarda apaçık cinsellik vardı okudum diyorsunuz;

telefonu sizinkine benzediği için baktığınızı söylediniz insan daha eline alıp ana ekrana bakınca anlar kendisinin olmadığını girip mesajlara ve içeriğe bakmak ne alaka ana sayfada bile görünüyor olsa içeriğine girmeniz lazım..

sonra yine burada illa haklı çıkmak için hala ilişkisi sürüyor diyorsunuz pardon nerden biliyorsunuz varsa da sürdüğünü, yine telini kurcalayamazsınız bu olaydan sonra teli ortada bırakmaz zaten ee takip mi ettiniz neye şahit oldunuz da hala devam ediyor diyorsunuz

ya nasıl bir kalbiniz var abinize düşman gibisiniz kesin var diyebiliyorsunuz.sizin içinizde ona karşı bir nefret var bu açık..zaten aileniz biliyor ve kanıt yok nişanlısına ne diyeceksiniz cidden..

Yorumları okuyamadım ama erkek degıldı belkı konustugu erkek ısmıyle kayıtlı kadındı
Ne yazmışlar kı merak ettım ama babane dımıı🙈🙈

Pardon ama abinizin özel hayatı... o mesajı sizin görmenizi hatta gidip annenize söylemenizi istermiydi bu adam. Görmemeniz gereken bir mesaj gördünüz ve herkese gösterdiniz, şimdi de ilişkisine mi musallat olucaksınız? Bir de vicdani yük diyerek bi bahaneyle...
Size ne kuzum?
Abin belki denedi böyle bi ilişki vazgeçti, heteroseksüel oldu...
Belki bi seksuel her iki cinsten de etkileniyor....
Belki başka birsey..
Peki siz kim olarak onun cinsel hayatında seçimine karışma hakkı buluyorsunuz?
Adamı rahat bırakın. Yaptıklarınız yeterince yanlış. Hatta aileye gidip yalan söyledim öyle bi mesaj görmedim deyin. Abinizden de özür dileyin hayatınıza bakın.
Abinizin sevdiği kızla ilişkisi onları baglar. Bırak kendileri yaşasınlar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X