Ablamla tartıştık

Ben depremde sokakta kaldım 4 gün. Sonra çocuklar hasta olunca kardeşimin aşırı ısrarı ile ona gittik başka şehre. Ben bekar bir anneyim. Kardeşim de bekar bir genç kız. Annem, başka bekar kız kardeşim, ben ve 2 çocuğum 5 kişi olarak gittik.
O çalışıyordu. Ben alışveriş yaptım. Annem yemek yaptı. Bulaşıkları yıkadım banyo tuvalet temizledim. Çamaşır yıka as yaptım. Üzerinizde bir koku var deyip durdu. Araçta yaşadık depremde belki onun kokusu işledi içimize dedik. Neyse çok söylenince ben kaptım 2 çocuğumu geldim. Tekrar araçta kaldık. Ablan aşırı gurursuzmuş. Bak bunları yaşamamıza rağmen seni haklı buluyorum iyi demişsin gelmesin bir daha.
Sonra o kokunun annemin kullandığı bir ilaçtan olduğunu anlamışlar. Annem tek olduğunda da almışlar o kokuyu
Rabbim hic kimseye muhtaç etmesin hiçbirimizi 🙏🏻

Kardeşinizle aranız şu anda nasıl peki?
Kötü oldu tabi , bir daha gelmem dedi bende gelme dedim . Aramaz bile.. çok zoruna gitti , bayağ tartıştık ama 6 senelik evliyim 6 Yıldır böyle eskiden çocuğu küçüktü hep kucağında taşırdı yere bile indirmezdi idare ederdik şimdi çocuk 8 Yaşında artık geldiğinde evde bir şeyler yapar diyoruz yok. Hani ben dersem abla şu mutfağı topla yada çamaşırı makinadan çıkarır mısın o zaman yapar . Ama 1-2 haftalık bir misafirlikte ki kız kardeşim sonuçta ben işten geliyorum zaten kendiliğinden düşünüp yapmadığı için bir şey isterken bile en basit yapılabilecek bir şey rica ediyorum. Masayı siler misin gibi.
Bir de sonuçta tertemiz bulduğu bir tuvalet bile o hale gelince ben olsam çekinir temizlerim

Ablan aşırı rahat. Belliki senin yanındada çok rahat davranıyor kardeşisin diye. Gelme demekle yanlış yapmışsın. Evi topladığında ona iş buyurmalıydın. Abla 3. Günden sonra mısafır mısafır degıl ev sahıbıdır dıye elıne bezı supurgeyi vermeliydin. Bende senın gıbı duzenı sevıyorum. Dedıgın gıbı gıtttıgım her yerde de iş yapıyorum. Ama herkes aynı degıl keşke biz de ablan gıbı rahat olsaydık. Böyle bi derdin olmazdı şimdi
Evet öyle rahat ki evine eşimle ilk kez bir gecelik gittik sabah eşim ve ben kahvaltıyı hazırladık ki saat 11:30 a kadar karı koca ikisini zor uyandırdık. Hadi ben kardeşinim ama eşim ilk kez geldi evine . Sanane diyor istediğim kadar uyurum ev benim değil mi diyor.

Haklısınız, hiç vicdan yapmayın. Ablanız da colukku cocuklu kaç yaşında kadın. Sınırlarını öğrensin bir zahmet artık. Bende eşinize üzüldüm burada yanan o olmuş.
Eşimin misafiri geldiğinde de ben koştururum hizmet için o nedenle aramızda bu sorun olmuyor pek ama ablamın uzun süreli kalmasını istemediğini açıkça misafirliğin kısası makbuldür diye bana söylüyor

Kötü oldu tabi , bir daha gelmem dedi bende gelme dedim . Aramaz bile.. çok zoruna gitti , bayağ tartıştık ama 6 senelik evliyim 6 Yıldır böyle eskiden çocuğu küçüktü hep kucağında taşırdı yere bile indirmezdi idare ederdik şimdi çocuk 8 Yaşında artık geldiğinde evde bir şeyler yapar diyoruz yok. Hani ben dersem abla şu mutfağı topla yada çamaşırı makinadan çıkarır mısın o zaman yapar . Ama 1-2 haftalık bir misafirlikte ki kız kardeşim sonuçta ben işten geliyorum zaten kendiliğinden düşünüp yapmadığı için bir şey isterken bile en basit yapılabilecek bir şey rica ediyorum. Masayı siler misin gibi.
Bir de sonuçta tertemiz bulduğu bir tuvalet bile o hale gelince ben olsam çekinir temizlerim
Bir daha evinize kabul etmeyin bence. Uzaktan arar konuşursunuz o kadar. Kim olursa olsun kullanılmamak gerekiyor.

Hiç üzülmeyin birazcık düşünceli olur insan bu kadarına da pes

Bende kardeşimle benzer misafirlik olayları yaşadım da ondan soruyorum. Zaten aramız iyi değildi, hatasını da anlamaz kendini hep haklı görür çünkü koptuk.
Yok ben boşandım. Maddi manevi yanımda oldular. Çocuklarımı aşırı sever. Sürekli hediyeler yollar karne hediyeleri alır. Ben mont bot almadım hiç. Hep benden önce düşünüp siparişe eder. Araç alacağım benim de katkım olsun diye 50 bin civarı isteğim dışında para atmış. Ama insan eti ağırdır işte. Birbirinde kalamıyorsun. Hadi kaldın bari böyle vurdumduymaz olma konu sahibinin ablası için diyorum.

Yok ben boşandım. Maddi manevi yanımda oldular. Çocuklarımı aşırı sever. Sürekli hediyeler yollar karne hediyeleri alır. Ben mont bot almadım hiç. Hep benden önce düşünüp siparişe eder. Araç alacağım benim de katkım olsun diye 50 bin civarı isteğim dışında para atmış. Ama insan eti ağırdır işte. Birbirinde kalamıyorsun. Hadi kaldın bari böyle vurdumduymaz olma konu sahibinin ablası için diyorum.
Kardeşiniz çok düşünceliymiş ama haklısınız insan eti ağır. Ne kadar iyi olursa olsun birarada problemler oluyor. 6 şubat depremlerinde bizde eve giremedik başka yerlerde kaldık birkaç hafta annem, kayınvalidem, kayınvalidemin annesi. Hiçbir yerde barınamadık hepsinde bir sıkıntı yaşadık korka korka evime girdim oturdum. Ondan sonraki depremlerde de arabada kaldık kimseye gitmedik, olmuyor çünkü.

Ben depremde sokakta kaldım 4 gün. Sonra çocuklar hasta olunca kardeşimin aşırı ısrarı ile ona gittik başka şehre. Ben bekar bir anneyim. Kardeşim de bekar bir genç kız. Annem, başka bekar kız kardeşim, ben ve 2 çocuğum 5 kişi olarak gittik.
O çalışıyordu. Ben alışveriş yaptım. Annem yemek yaptı. Bulaşıkları yıkadım banyo tuvalet temizledim. Çamaşır yıka as yaptım. Üzerinizde bir koku var deyip durdu. Araçta yaşadık depremde belki onun kokusu işledi içimize dedik. Neyse çok söylenince ben kaptım 2 çocuğumu geldim. Tekrar araçta kaldık. Ablan aşırı gurursuzmuş. Bak bunları yaşamamıza rağmen seni haklı buluyorum iyi demişsin gelmesin bir daha.
Sonra o kokunun annemin kullandığı bir ilaçtan olduğunu anlamışlar. Annem tek olduğunda da almışlar o kokuyu
Ben olsam o zor durumda size bunu yapan kardeşle de görüşmem ama neyse

Ben olsam o zor durumda size bunu yapan kardeşle de görüşmem ama neyse
Normalde iletişimimiz çok iyidir. Başka yorumlarda da yazdım. Boşandım bana kol kanat gerdiler alemin hepsi. Ama işte aynı evde olmuyormuş. Uzun bir süre konuşmadım orası ayrı. Çok pişman oldu. Affettim

Olmaz. Bu size saygı duymadığının göstergesi. Siz onun küçük minik kardeşi değilsinz ki artık; koca kadın, birinin eşi annesisiniz belki.. sizin evinizde siizn evinizin kurallarına tamam asgari düzeyde uymak zorunda. O ya da kim bunu yapmazsa insan saygı duyulmadığını, önemsenmediğini, adam hesabına koyulmadğını düşünüp kızar.
Siz onu olduğu gibi kabul edeceksiniz de o neden etmiyoe? Ben de evimde böyleyim diyip çıkabilir misiniz işin içinden?
Büyük ablam aynen dediğiniz gibi kurallarını belli ederdi. Öğlene kadar uyunmayacak , lavabo temiz bırakılacak , çocuklar halıya kilime bişey dökmeyecek dökerse hemen temizlenecek , hatta tuvalet eğitimi alıyorsa çocuk gece uyumadan bezi takılmış mi diye kontrol eder değilse taktırırdı . Çünkü kanepe koltuklarına defalarca çiş yaptı çocuklar anlamlar ise temizlemezdi bile ertesi gün yine bezsiz uyuturlardı..
en küçük olduğumdan mı diyeceğim ama ablam hiç de öğle abla gibi değil hatta sanki en küçük o gibi davranır ? Ama saygı bekler her zaman anlayış bekler .. dediğiniz çok doğru önemsenmediğimi hissettim hatta sanki burası otel ben de kat görevlisi :)

Çok geçmiş olsun. Üzüldüm yaşadıklarınıza .
Gurursuz mu yoksa kasti mi yapıyor bencillikten yoksa bu şekilde idare edilmeye mi ihtiyacı var anlayamıyorum çünkü eşi ona hiç bir konuda yardımcı değil . Eniştem ekmek bile almaya gitmez. Bu kafama çok takılıyor hep ve her gelişinde bunu düşünerek ona değişiklik olsun çocuğa değişiklik olsun diye gelme demezdim başıma geleceği bilerek . ..
bırakın banyo tuvalet temizlemeyi çocuklar havuza girip çıkmaktan üşütmüşler sanırım tuvalet o kadar pisti ki diyorum neden temizlemiyorsunuz ben işten gelince temizliyorum ben girmedim tuvalete sifonu çekerim sadece diyor . Bir gün benim yatak odam sabah işe giderken dağınık kaldı . Diyor ki senin kocanla yattığın yatağı ben toplamam ki ben öyle bir şey istemedim zaten . Daha önce geldiğinde de yine böyle uzun kaldı tuvaleti temizlemem başkasının demişti. Ben mi yanılıyorum kardeşiz biz ya ben onun tuvaletini de temizlerim ki temizledim her seferinde yatağını da toplarım nevresimini de değiştiririm kardeşlik böyle bir şey değil mi yanılıyor muyum en çok bu bakış açısı zoruma gidiyor

Çok geçmiş olsun. Üzüldüm yaşadıklarınıza .
Gurursuz mu yoksa kasti mi yapıyor bencillikten yoksa bu şekilde idare edilmeye mi ihtiyacı var anlayamıyorum çünkü eşi ona hiç bir konuda yardımcı değil . Eniştem ekmek bile almaya gitmez. Bu kafama çok takılıyor hep ve her gelişinde bunu düşünerek ona değişiklik olsun çocuğa değişiklik olsun diye gelme demezdim başıma geleceği bilerek . ..
bırakın banyo tuvalet temizlemeyi çocuklar havuza girip çıkmaktan üşütmüşler sanırım tuvalet o kadar pisti ki diyorum neden temizlemiyorsunuz ben işten gelince temizliyorum ben girmedim tuvalete sifonu çekerim sadece diyor . Bir gün benim yatak odam sabah işe giderken dağınık kaldı . Diyor ki senin kocanla yattığın yatağı ben toplamam ki ben öyle bir şey istemedim zaten . Daha önce geldiğinde de yine böyle uzun kaldı tuvaleti temizlemem başkasının demişti. Ben mi yanılıyorum kardeşiz biz ya ben onun tuvaletini de temizlerim ki temizledim her seferinde yatağını da toplarım nevresimini de değiştiririm kardeşlik böyle bir şey değil mi yanılıyor muyum en çok bu bakış açısı zoruma gidiyor
Teşekkürler. Yanılmıyorsun kardeşi geç komşunun evinde kalsan yıkarsın. Sonuçta kendi de kullanıyor. Anlatımından seni kıskandığını ve bilerek yaptığını düşünüyorum. Bir de bazı insanlarda şu var. Ben ne yaparsam yapayım idare eder susar. Ama öyle olmuyor işte. Herkesin tak dediği bir yer var. Ablan orayı aşmış. Ne münasebet eniştem benim pisliğimi temizlesin. Ben misafirliğe gitsem yediğim kabı kaldırırım yıkamaya yardım ederim. Tuvalete çocuğumun peşinden girerim. Avm wc mi bile pis bırakmam bakarım. İşyerimizde de aynı özeni gösteririz mesela. Koca kurum kullanıyoruz. Mis gibi kokar her yer pırıl pırıl. Sadece temizlik görevlisi değil bizlerde dikkat ederiz. Çocuğumuzu işe getirip girdiğinde temizleriz. Ablan haddini aşmış

Teşekkürler. Yanılmıyorsun kardeşi geç komşunun evinde kalsan yıkarsın. Sonuçta kendi de kullanıyor. Anlatımından seni kıskandığını ve bilerek yaptığını düşünüyorum. Bir de bazı insanlarda şu var. Ben ne yaparsam yapayım idare eder susar. Ama öyle olmuyor işte. Herkesin tak dediği bir yer var. Ablan orayı aşmış. Ne münasebet eniştem benim pisliğimi temizlesin. Ben misafirliğe gitsem yediğim kabı kaldırırım yıkamaya yardım ederim. Tuvalete çocuğumun peşinden girerim. Avm wc mi bile pis bırakmam bakarım. İşyerimizde de aynı özeni gösteririz mesela. Koca kurum kullanıyoruz. Mis gibi kokar her yer pırıl pırıl. Sadece temizlik görevlisi değil bizlerde dikkat ederiz. Çocuğumuzu işe getirip girdiğinde temizleriz. Ablan haddini aşmış
6 yıldır yılda enaz 1-2 kere gelip 1-2 hafta kaldığı evde çarşaf yastığın nereye kaldırıldığını bilmiyormuş o yüzden salonda bırakmış hergün .... şaka gibi... vurdumduymaz , artık yaşım kırka dayandı kaldıramıyorum böyle insanları ...

Ablan aşırı rahat. Belliki senin yanındada çok rahat davranıyor kardeşisin diye. Gelme demekle yanlış yapmışsın. Evi topladığında ona iş buyurmalıydın. Abla 3. Günden sonra mısafır mısafır degıl ev sahıbıdır dıye elıne bezı supurgeyi vermeliydin. Bende senın gıbı duzenı sevıyorum. Dedıgın gıbı gıtttıgım her yerde de iş yapıyorum. Ama herkes aynı degıl keşke biz de ablan gıbı rahat olsaydık. Böyle bi derdin olmazdı şimdi
Evet ablamın evini düşünüyorum tuvaleti pis , mutfağı yağ içinde , evi genelde üstün körü temizler .. onun için temizlik bu kadar..
eskiden geldiğinde aynen dediğiniz gibi yapıyordum işleri paylaştırıyordum ... ama mesela mutfak masa toplamak balkon masasını toplamak , bılaşık dizmek gibi işleri yapıyordu. yani öyle ben süpüreyim sen sil dediğimde zoruna gidiyordu... ben buraya temizlik mi yapmaya geldim muamelesi yapıyordu . . angarya geliyor ona ... ne var sanki pis olsun , ben misafirim ne var ben gidince temizletirsin vs ... bir gelişinde 10 gün kalmıştı . ben de işe gidiyordum inan yerlerde saçlar yumak oldu ben de işten gelince yapmadım dedim ki şimdi yapsam sinirleneceğim en iyisi ben de yormayayım kendimi o gidince yaparım diye ses etmedim... çok rahat etmişti ablam , bide ben işe giderim o işten gelince hemen dışarı çıkalım sıkıldık biz yapar ... şimdi bana yapmıyor büyük kızıma söylüyor sürekli dışarı çıkalım şunu yemeye gidelim vs vs ...

Görümceniz her tatilde tıpkı ablanızın yaptığını yapıp üzerine bu denli uzun kalsa eşinize ne derdiniz? Kocanıza haksızlık ediyorsunuz
vallahi kıyameti koparırdım ... ama eşim de enteresan ben ablamla kavga ettiğimi bile duyurmadım çünkü bana kızar sen misafire niye böyle kızıyorsun ayıp der.

X