Acemi Bir Kedi Sahibine Yardim Edin

Lalalala1234

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
30 Ekim 2018
1.457
4.433
Ben kediler hakkında pek bilgi sahibi değilim. Bir Kedi sahiplendik. Uzun uzun düşündükten sonra. Şimdi bakımı hakkında çok bilgisizim ve bazı sorularıma cevap bulmakta zorlaniyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Kedimiz 2 aylık.
1. Gece uyuyacagi zaman ışık kapatılır mi? Bebek gibi uyutulur mu yoksa o kendi uyur mu?
2. Salonda seyehat kutusu, yatağı var. Işığı kapatıp kapıyı kapattım. Maması var odada. Normalde kumu wc de ama geceleri yanına odaya koyuyorum. Böyle doğru olur mu? Kapıyı açık bıraksam kızımın odasına girerse kızım korkar. Bir de çok küçük kedimiz kendine bir şekilde zarar verir diye korkuyorum.
3. Kuru mama yaş mama nasıl vermeliyim?
4. Evde kuşumuz da var onun olduğu odayı da kapatiyorum. Evde salon hol ve banyo acik. Bu alan kefi icin yeterli mi?
5. Bilmem gereken püf noktaları yada bakım ve eğitimi ile ilgili tavsiyeleriniz var mı?
6. Uyurken üstü örtülür mü?
7. Kaç kere tuvalet yapması normaldir?

Ben kediler hakkında pek bilgi sahibi değilim. Bir Kedi sahiplendik. Uzun uzun düşündükten sonra. Şimdi bakımı hakkında çok bilgisizim ve bazı sorularıma cevap bulmakta zorlaniyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Kedimiz 2 aylık.
1. Gece uyuyacagi zaman ışık kapatılır mi? Bebek gibi uyutulur mu yoksa o kendi uyur mu?
2. Salonda seyehat kutusu, yatağı var. Işığı kapatıp kapıyı kapattım. Maması var odada. Normalde kumu wc de ama geceleri yanına odaya koyuyorum. Böyle doğru olur mu? Kapıyı açık bıraksam kızımın odasına girerse kızım korkar. Bir de çok küçük kedimiz kendine bir şekilde zarar verir diye korkuyorum.
4. Evde kuşumuz da var onun olduğu odayı da kapatiyorum. Evde salon hol ve banyo acik. Bu alan kefi icin yeterli mi?
5. Bilmem gereken püf noktaları yada bakım ve eğitimi ile ilgili tavsiyeleriniz var mı?
1.Işığı kapatabilirsiniz o kendi uyur.
2. Kedi çok küçükse henüz yavruysa onu orda tek bırakmayın ağlayabilir, korkabilir. Ben yavruyken eşyalarını ve yatağını yatağımın yanına koyuyordum. Gerekirse hemen ilgilenebiliyordum. Bir de karanlıkta evdekiler görmeyip çarpabilir diye korkuyordum.
3.Kuru mama yiyebiliyor mu önce kaç aylık? Dişleri var mı? Royal Canin Baby Cat marka veya N&d kitten mamalarını verebilirsiniz. Yaş mama sağlıklı bir şey değil. Ayrıca iç parazit yapıyor bu yüzden ne kadar az verirseniz o kadar iyi. Yavru kediler çok çabuk acıkır. Ondan ben küçük ölçeklerle düzenli mama tutuyordum mama kabında. Sürekli temiz suyu bulunsun. Bazen su kabı renkliyse su olduğunu anlamayıp içmeyebiliyorlar içmezse cam bir kapta verin.
4.Bizim evde 3 tane kuş var. Evin hiçbir kapısı kapanmaz. Zaten kediyi kısıtlayamazsınız. Kuş kafesindeyken kapısını açın görsün alışsın varlığına. Kuşu salarken kapıyı kaparsınız.
5.Kaç kere tuvalet yapması diye bir şey yok açıkçası. Su içecek bol bol. Kakasını takip edeceksiniz. İshal mi kabız mı vs.
6.Kedinize yaş mamayı kendiniz evde yapabilirsiniz.
7.Asla üzüm, çikolata, salçalı yağlı ve tuzlu yemekler yedirmeyin. Üzüm öldürür bu arada bilginize.
8.Süt vermeyin. Ama yoğurt verebilirsiniz. Biz ara öğünlerde ev yoğurdu veriyoruz. Veteriner kemik ve tüy gelişimini çok beğendi.
9.Kaliteli bir tarakla her gün tarayın.
10.Camlarınıza sineklik ve ya kedi teli taktırmanız gerekiyor. Unutmayın kediler asla yüksekten düşmekten korkmaz. Bir sinek kelebek peşine camdan atlayabilir. 1 kere düştü uslandı zannetmeyin 12 kez camdan atlayan kedi vakası olduğunu söyledi veterinerimiz.
11.Çiğ hiçbir şey yedirmeyin.
12.Yaşı gelince kısırlaştırın.

Ne kadar sevgi dolu bir insansınız be kadın ya, sorular çok tatlı :KK200: 5 yıl oldu kedimizle aynı evi paylaşalı ve ilk zamanları geldi aklıma. Otobüs terminalinde bulmuştu babam onu,kucağında tutmuş getirmiş" bunu eve alır mısınız
" diyerek :) İlk gece yastığımın üstünde kafama yakın yatmıştı deli, rahatsız etmemek için şekilden şekile girmiştim o gece. Öyle acayip bir kedi ki, yaş mama,kuru mama her şeyi vermeme rağmen 1 hafta sadece kuru ekmek yemişti. Evde yalnız hissetmesin diye, ev ahalisi dışarı çıktığımızda çizgi film açıp gidiyordum ses olsun diye 🤦‍♀️ Şimdi kocaman bir kedi oldu sıpa ya. Dilerim ailecek güzel günleriniz olur birlikte :)

1.Işığı kapatabilirsiniz o kendi uyur.
2. Kedi çok küçükse henüz yavruysa onu orda tek bırakmayın ağlayabilir, korkabilir. Ben yavruyken eşyalarını ve yatağını yatağımın yanına koyuyordum. Gerekirse hemen ilgilenebiliyordum. Bir de karanlıkta evdekiler görmeyip çarpabilir diye korkuyordum.
3.Kuru mama yiyebiliyor mu önce kaç aylık? Dişleri var mı? Royal Canin Baby Cat marka veya N&d kitten mamalarını verebilirsiniz. Yaş mama sağlıklı bir şey değil. Ayrıca iç parazit yapıyor bu yüzden ne kadar az verirseniz o kadar iyi. Yavru kediler çok çabuk acıkır. Ondan ben küçük ölçeklerle düzenli mama tutuyordum mama kabında. Sürekli temiz suyu bulunsun. Bazen su kabı renkliyse su olduğunu anlamayıp içmeyebiliyorlar içmezse cam bir kapta verin.
4.Bizim evde 3 tane kuş var. Evin hiçbir kapısı kapanmaz. Zaten kediyi kısıtlayamazsınız. Kuş kafesindeyken kapısını açın görsün alışsın varlığına. Kuşu salarken kapıyı kaparsınız.
5.Kaç kere tuvalet yapması diye bir şey yok açıkçası. Su içecek bol bol. Kakasını takip edeceksiniz. İshal mi kabız mı vs.
6.Kedinize yaş mamayı kendiniz evde yapabilirsiniz.
7.Asla üzüm, çikolata, salçalı yağlı ve tuzlu yemekler yedirmeyin. Üzüm öldürür bu arada bilginize.
8.Süt vermeyin. Ama yoğurt verebilirsiniz. Biz ara öğünlerde ev yoğurdu veriyoruz. Veteriner kemik ve tüy gelişimini çok beğendi.
9.Kaliteli bir tarakla her gün tarayın.
10.Camlarınıza sineklik ve ya kedi teli taktırmanız gerekiyor. Unutmayın kediler asla yüksekten düşmekten korkmaz. Bir sinek kelebek peşine camdan atlayabilir. 1 kere düştü uslandı zannetmeyin 12 kez camdan atlayan kedi vakası olduğunu söyledi veterinerimiz.
11.Çiğ hiçbir şey yedirmeyin.
12.Yaşı gelince kısırlaştırın.
Coook teşekkür ederim cevaplarınız için. 2 aylık bıdık bey. Inanın işten o kadar yorgun geliyorum. Yine de vakit geçirmek istiyorum onunla. Gece kalkıp kaç kez kontrol ediyorum. Okuyorum sürekli. Inşallah öğreneceğiz 😊

Ne kadar sevgi dolu bir insansınız be kadın ya, sorular çok tatlı :KK200: 5 yıl oldu kedimizle aynı evi paylaşalı ve ilk zamanları geldi aklıma. Otobüs terminalinde bulmuştu babam onu,kucağında tutmuş getirmiş" bunu eve alır mısınız
" diyerek :) İlk gece yastığımın üstünde kafama yakın yatmıştı deli, rahatsız etmemek için şekilden şekile girmiştim o gece. Öyle acayip bir kedi ki, yaş mama,kuru mama her şeyi vermeme rağmen 1 hafta sadece kuru ekmek yemişti. Evde yalnız hissetmesin diye, ev ahalisi dışarı çıktığımızda çizgi film açıp gidiyordum ses olsun diye 🤦‍♀️ Şimdi kocaman bir kedi oldu sıpa ya. Dilerim ailecek güzel günleriniz olur birlikte :)
Tesekkur ederim siz de cok tatlisiniz🌸🌸🌸Ben de yanıma almıyorum eşim de yatakta istemez. Ama gece 3 4 kez kontrol ediyorum. Bırakıp başka odaya gidince geri geldiğimde göremezsem korkuyorum ya bir yere girdiyse çıkamadıysa diye. Değişik bir duygu. Yalniz geldiğinden beri hepimiz aynı odada oturmaya başladık. Hepimiz onunla ilgileniyoruz. Eşim evde istemiyordu. Ona rağmen en çok o oynuyor. Inşallah güzel uzun günlerimiz olur.

Tesekkur ederim siz de cok tatlisiniz🌸🌸🌸Ben de yanıma almıyorum eşim de yatakta istemez. Ama gece 3 4 kez kontrol ediyorum. Bırakıp başka odaya gidince geri geldiğimde göremezsem korkuyorum ya bir yere girdiyse çıkamadıysa diye. Değişik bir duygu. Yalniz geldiğinden beri hepimiz aynı odada oturmaya başladık. Hepimiz onunla ilgileniyoruz. Eşim evde istemiyordu. Ona rağmen en çok o oynuyor. Inşallah güzel uzun günlerimiz olur.

Şimdi her şey çok taze, yeni yeni alışıyorsunuz birbirinize ve inanın bir süre sonra bu kedi bir uzaylı dostum diyeceksiniz😁 Yeter ki kedi evi tanısın hiç zorluk çekmezsiniz o zaten kendi kendini büyütüyor

1.Bebek olduğu için biraz ilgilenip uyuması sağlanabilir ama uyanacaktır illaki miyavlaması normal biraz sabır gerekir kendiliğindende uyuyabilir zamanla düzene girer👍
2.Tuvalet alışkanlığı henüz edinmemiş olabilir😉 ama kumunun yakınlarda olması gayet iyi alışkanlık kazanabilir böylede içine girip çıkar kazı çalışması falan yapar,öğrenir alışana kadar çiş kaka kazaları olabılır,kızınız korkuyorsa kedinizin odasını kapatabilirsiniz yada onun odasını gece gezer eve alışması için geceleri gezıntı yapacaktır keşif yapacaktır hangisinin kapısını kapatacağınıza siz duruma göre karar verin,isterse yatagına yatar eğer isterse tabi genelde özenir alırsınız kaç yasında olursa olsun istediği yere yatar uyur🥰
3.Kuru mama kitten yavru olanlardan verin genelde 1 yaşına kadar tavsıye edılır sürekli Kapta kalmasın bayatlayabılır (ben sabah akşam veriyorum öğün olarak yani, benim kedim kısır onun için daha sağlıklı) tavsiye ederim suyunu gün aşırı tazeleyin yaş mamayı haftada iki kez vermenizi tavsıye ederim 2 ye bölün paketi ,tüm paket fazla gelir yaş mamaya çok alısırsa kuruyu yemez Kuru mamasını tüketmesini sağlayın Ve arada yoğurt verin 1kasık yeterli, bence bu önemli haşlanmış sebzeler (az mıktarda brokoli havuç Bezelye ) yağsız balık yada Tavukla karıştırıp verebilirsin yaş mamanı kendin hazırlarsan et suyuda olabilir ,gerçekten hazır yaş mamadan çok daha iyidir bu arada hangi marka kedi maması kullanıyorsunuz? 🤔
4.Keyfi için yeterli kuşa yinede dikkat edin ama bebek olduğu için şimdilik sorun yaratmaya bilir siz yinede güvenmeyin iç güdüleriyle hareket ettiği için 😬
5.Soracaklarınıza göre değişir soru cevap daha sağlıklı bence ☺️
6.Hayır örtülmez 😅
7.Fazla su içen kediler günde 3 ten fazla yapar sağlık sorunu ısal kusma vs yoksa tabi... benm kedim 3 yaşında günde ortalama 2 çiş ama sizinki bebek olduğu için daha fazla tuvalet ihtiyacı olabılır ( tıpkı insan bebeklerde olduğu gibi)🥰 büyüdükçe ortalama günde 2 çiş ,1 kaka Olur 🤣
8.Bunuda ben eklıyım Özellikle iç ve dış parazit aşıları ihmal etme çok önemli diğerleride zaten Veteriner aşı takvimi belirlemiştir ...
9.Evinize sağlık mutluluk bol neşe getirsin sabırlı olun zamanla herşey yoluna girecek bizlerde yaşadık büyüttük tosun oldu💖

Cok sevindim kedi annesi oldugunuza😊 2 kedi annesi olarak bildigim her seyi paylasmak isterim.
Oncelikle kaliteli bir kuru mama alin. Acana n&d iyi markalardir. Yaşına gore alin.
Yas mama ishal yapar. Vet vermedikten sonra vermeyin.
Kokulu ve tozutan kumlardan satin almayin. Ben lindo cat iri taneli kokusuz olani kullaniyorum. Çok memnunum.
Süslü yataklara pahali oyuncaklara gerek yok. Iyi mama temiz kum hepsinden onemli. Süsü guzeli bilmiyor kedi.
Keyfi için peteklere takilan askılar var ya onlardan alip.uzerine minder koyup yatak yapabilirsiniz kedinize. Kışın petek sıcağına bayılırlar.
Alinmasi gereken ya da yapilmasi gereken iki oyunvak var. Biri olta, digeri de bir zeka oyunu. Pet sise icine mama koyup delikler acip siseyi kipirdattikca mama dokulmesini saglayarak oyunlar oynayabilir. Bu da zeka oyunu oluyor. Internetten de alabilirsimiz taBi baska zeka oyunlarini.
Bir de tirmalama.tahtasi onemli. Büyüdükçe kucul tahtalar yetmeyecektir. Daha buyuklere ihtiyac duyabilirsiniz.
Malt verin. Kendini yalarken yuttugu tüyler kakasindan ciksin.
Kumu temiz tutun. Mama kaplari temiz olsun.
Taramak cok onemli. Aranızdaki duygusal bagi kuvvetlendirecek.
Üstü basi çiş kaka olmadığı müddetçe yikamayin ihtiyaci yok.
Karanlikta da uyur hicbir yere çarpmaz biyiklari ona etrafindaki cisimleri hissettirir. Bu sayede çarparak zarar görmez.
Benim de bir ara kuşum vardi. Onun kapisi kapali olurdu. Kedim arada bizimle uyumak istediginde öncesinde tuvaletini yapip yapmadigindan emin olurduk sonra alirdik yanimiza. Onun haricinde kendi yatmak isterse butun kapilar kapali olurdu L seklinde koridor kalirdi ona ve yeterdi.
Istemediginiz bir sey yaptığı zaman karsisina geçin, isaret parmaginizi kaldirip gozlerine bakarak sert bir sekilde HAYIR deyin. Zamanla anliyor ve hayir dendiginde yapmıyor.
Mamasiyla tuvaletini yakin yere koymayin.
Simdilik kumu bu sekilde yapın buyudukce zamanla alıştırın banyoya da hemen alisir.
Uyurken ustunu ortmenize gerek yok.
En onemli seylerden biri ddekedi filesi. Internette ornekleri cesitleri var bakin..
Yası geldiğinde mutlaka karşılaştırın. Aksi halde sabah kadar maov maov bagirir. Etrafa çiş püskürtür. Disari kacmaya meyilli olur. Ciftlesemedigi icin strese girer. Kisirlastirmak sart bu yuzden.
Tıraş ettirmeyin. Ruh sagliklari bozuluyor. Bedenleri üşüyor.
Unuttugum bir sey yoktur umarim. Sormak istediğiniz bir sey olursa sorabilirsiniz.

Cok sevindim kedi annesi oldugunuza😊 2 kedi annesi olarak bildigim her seyi paylasmak isterim.
Oncelikle kaliteli bir kuru mama alin. Acana n&d iyi markalardir. Yaşına gore alin.
Yas mama ishal yapar. Vet vermedikten sonra vermeyin.
Kokulu ve tozutan kumlardan satin almayin. Ben lindo cat iri taneli kokusuz olani kullaniyorum. Çok memnunum.
Süslü yataklara pahali oyuncaklara gerek yok. Iyi mama temiz kum hepsinden onemli. Süsü guzeli bilmiyor kedi.
Keyfi için peteklere takilan askılar var ya onlardan alip.uzerine minder koyup yatak yapabilirsiniz kedinize. Kışın petek sıcağına bayılırlar.
Alinmasi gereken ya da yapilmasi gereken iki oyunvak var. Biri olta, digeri de bir zeka oyunu. Pet sise icine mama koyup delikler acip siseyi kipirdattikca mama dokulmesini saglayarak oyunlar oynayabilir. Bu da zeka oyunu oluyor. Internetten de alabilirsimiz taBi baska zeka oyunlarini.
Bir de tirmalama.tahtasi onemli. Büyüdükçe kucul tahtalar yetmeyecektir. Daha buyuklere ihtiyac duyabilirsiniz.
Malt verin. Kendini yalarken yuttugu tüyler kakasindan ciksin.
Kumu temiz tutun. Mama kaplari temiz olsun.
Taramak cok onemli. Aranızdaki duygusal bagi kuvvetlendirecek.
Üstü basi çiş kaka olmadığı müddetçe yikamayin ihtiyaci yok.
Karanlikta da uyur hicbir yere çarpmaz biyiklari ona etrafindaki cisimleri hissettirir. Bu sayede çarparak zarar görmez.
Benim de bir ara kuşum vardi. Onun kapisi kapali olurdu. Kedim arada bizimle uyumak istediginde öncesinde tuvaletini yapip yapmadigindan emin olurduk sonra alirdik yanimiza. Onun haricinde kendi yatmak isterse butun kapilar kapali olurdu L seklinde koridor kalirdi ona ve yeterdi.
Istemediginiz bir sey yaptığı zaman karsisina geçin, isaret parmaginizi kaldirip gozlerine bakarak sert bir sekilde HAYIR deyin. Zamanla anliyor ve hayir dendiginde yapmıyor.
Mamasiyla tuvaletini yakin yere koymayin.
Simdilik kumu bu sekilde yapın buyudukce zamanla alıştırın banyoya da hemen alisir.
Uyurken ustunu ortmenize gerek yok.
En onemli seylerden biri ddekedi filesi. Internette ornekleri cesitleri var bakin..
Yası geldiğinde mutlaka karşılaştırın. Aksi halde sabah kadar maov maov bagirir. Etrafa çiş püskürtür. Disari kacmaya meyilli olur. Ciftlesemedigi icin strese girer. Kisirlastirmak sart bu yuzden.
Tıraş ettirmeyin. Ruh sagliklari bozuluyor. Bedenleri üşüyor.
Unuttugum bir sey yoktur umarim. Sormak istediğiniz bir sey olursa sorabilirsiniz.
Çok teşekkür ederim. Takıldıgım konularda sizden bilgi isterim. Sagolun♥️

Öncelikle bebiş kediniz hayırlı olsun. İyi bakımla 14-20 yıl birlikte yaşayacağınız, zor zamanlarınızda kucağınızda bitiverecek, şahane bir can dostunuz var artık. ❤️
1- kedilerin görme sorunları yoksa ışığa ihtiyaçları yok. Kendisi uyur. Üstünü örtmenize gerek yok. Tavsiyem polar bir örtü verin ona. Polara bayılırlar.
2- Kediler meraklıdır. Gün içinde tüm odalar açık mı? Sadece geceleri mi böyle? Mesela kızınızın odasını ve girmesini istemediğiniz odaları kapalı tutsanız? Kum kabı yeri değişimi ilerleyen yaşlarda soruna neden olabilir. Size de ayrı dert. Sürekli getir götür.
3- yaş mamaya şartlamayın. Çok faydalı da değil. Haftada 1 ödül olsun diye verilebilir. Şu an bebek kedi maması veriyorsunuz değil mi? Kuru olarak?
4- Siz evdeyken ve kuş kafesteyken o odagı da açık tutun. Hatta kuşu salıyoraanız, siz evdeyken salın. Ki bebekken alışsın. İlk kedim eve geldikten sonra annesinin yuvadan attığı bir muhabbet kuşunu eve aldık. Sonra bizde kaldı. Birlikte büyüdükleri için alıştılar ve yaklaşık 4 sene birlikte yaşadılar. Kuşu kafesine hiç kapatmadık. Tam tersine kuş o kadar çaçaron oldu ki, biz kediyi koruduk kuştan 😂
5- kedinizi sakin sakin tarayın. Sevin. Taratmıyorsa ödül maması, jel kovamında vitamin gibi sevdiği bir şeyle yapın bunu. Alışsın. Tarama ileride tüt dökümü için de çok önemli.
6- yavru kediniz diş değiştirirken veya diş çıkrırken diğer yavru canlılar gibi dişleri kaşınacak.bu nedenle ısırma huyu oluşacak. Bunu oynarken yapmasına izin vermeyin. Çünkü nasıl başlrsa öyle gider. Oynarken elinizi ısırdığı an oynamayı bırakın.elinizi çekmeyin ama. Av gibi peşinden koşarsa bunu da oyun gibi düşünür.
7- yavru kedilerde ishal sık görülür. Kakasını her gün kontrol edin.
8-şu an kedinizde derinlik duygusu henüz yok. O yüzden su kabının derinliğini net algılayamıyor. Patisini suya batırıp silkeliyorsa bunu oyun için yapmıyor. Suyun derinliğini algılamaya çalışıyor. Cam kap buna şu an engel olur. Şimdilik dibini görebileceği sıradan mama, su kabı kullanın.

'la ha le vela
Kızınızı doğurmadan da bu kadar cahil miydiniz
Kediyi almadan önce bunlar araştırılır
Kızım korkar ne demek ya
Neden aldınız kediyi
Oyuncak etmek için mi
Daha tuvaletiyle maması aynı yere konulmaz bilmeden kedi almak nedir Ya
İki yakası bir araya gelmiyor hayvanın hakkına girenlerin
Bu ne cahillik çıldıracam ya

Benim esimde evde istememisti simdi benden cok seviyor surekli oyun oynuyorlar birlikte aramizda uyuyor cok tatlis bir duygu

Bizi anlatmışsın aynı biz de yaşadık bunları 🤣

Üzernden çok geçmiş yeni gördüm, ama yazmadan edemedim. Ne kadar tatlısınız. 🥰 Sorularınızı tebessümle okudum. Artık tecrübeli bir kedi annesisiniz, bütün bu soruların hükmü geçmiştir bile. Ama en güzeli ve önemlisi, kediniz her detayı ince ince düşünen, ona sadece sevgisini değil lakıyla tüm ilgisini de veren bir anneyle hayatına devam ediyor olması. Biri demişti, çok hoşuma gitmişti, tüyü kadar ömrü olsun kedinizin. Çok sevgiler. ❤️

X