Acılarına Son Vermek İçin Ölüm Hakkını Kullanmak İsteyenlerin Sığınağı: Ötanazi

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.301
42.832
Ötanazi, insanın yaşamının dayanılmayacak bir hale gelmesi sonucu kendisinin ya da yakınlarının isteğiyle tıbbi yardımla acısız bir şekilde hayatına son verilmesidir
Yunanca'daki (εὐθανασία) kelimesinin karşılığı olarak Türkçe'ye geçmiştir ve "iyi,güzel ölüm" anlamına gelir.
öt.JPG

Yaşamı dayanılmayacak hale getiren, tedavisi olmayan fiziksel rahatsızlıklar olabileceği gibi psikolojik rahatsızlıklar da olabilir.
Dünya genelinde ötanazi isteğinde bulunan her üç kişiden biri psikolojik, ikisi ise fiziksel rahatsızlıklarını neden olarak göstermektedir. Uygulama durumuna göre iki çeşidi vardır:
öt.JPG

Fiziksel rahatsızlığına rağmen ötanazi isteği reddedilen bir kadın

Bunlar öldürücü maddenin hastaya doğrudan verildiği aktif ve hastayı hayatta tutan makinenin kapatılması ya da kısmi tedaviye yarayan ilaçların kesilip ölümün beklendiği pasif ötanazidir.
öt.JPG

Hollanda, Belçika, Kolombiya ve Lüksemburg gibi ülkelerle ABD ve Kanada'nın belli bölgelerinde ötanazi yasaldır ve sıklıkla uygulanır. Çin ile İsviçre'de ise özel kliniklerde ötanazi yapılır.

Yasal olmadığı Türkiye gibi birçok ülkede uygulayanlar adam öldürme suçuyla yargılanırken Almanya gibi bazı ülkelerde durum istek üzerine adam öldürme olarak tanımlanır ve daha hafif cezalandırılır.

Kolombiya'da 200'den fazla uygulama yapan bir doktor ötanazi anını şu şekilde anlatıyor: "Hastanın yakınları yanı başında oluyor. Prosedür yaklaşık 9 dakika sürüyor ve genellikle müzik çalınıyor."

"Zehri verirken hastanın kulağına sessizce 'Sakin ol. Son bir kez daha uykuya dalacaksın. Rahat, huzurlu bir uyku' diyorum."

Yasal olmamasına karşın yapılan araştırmalar Türkiye'deki doktorların yüzde 20'sinin, hemşirelerin ise yüzde 25'inin en az bir kere ötanazi isteği aldıklarını gösteriyor

öt.JPG

İslam’a göre, insan Allah tarafından yaratılmıştır ve hayat ona Allah tarafından bahşedilmiştir. Bu sebeple insanın kendi canı üzerine karar verebilme hakkı yoktur ve ötanazi yasaktır.

Ötanazinin yasak olduğunu belirten Diyanet İşleri ise, hasta geri dönüşün artık imkansız olduğu durumlarda yaşam destek ünitesinden çıkarılabilir diyerek pasif ötanaziyi kabul etmektedir.

Etik olarak, anomalili yenidoğan bebeklerde ve ölümcül olmayan kronik hastalarda ötanazi ile hekim yardımlı intihar-aktif ötanazi ayrımı gibi konular tartışmaların yoğunlaştığı durumlardır
öt.JPG

Belçikalı bir seri katil ve tecavüzcünün dayanılmaz psikolojik acılar çektiğini söyleyerek bulunduğu ama reddedilen ötanazi isteği,
öt.JPG

ABD'de 75 yaşında ciddi bir sağlık problemi olmayan, mutlu bir evliliği ve iki çocuğu olan bir kadının daha fazla yaşlanmak istemediğini söyleyerek ötanaziyle hayatına son vermesi,

öt.JPG

Hindistan'da 42 yıl komada kalan bir kadınla ve Şili'de Youtube'a yüklediği videoyla devlet başkanından izin vermesini isteyen hasta bir kızın ailelerinin başvurularının reddedilmesi,
öt.JPG

Bir Brugge taraftarının boğuştuğu hastalık sonucu aldığı ötanazi tarihini takımını son bir kez izleyebilmek için ertelemesi,
öt.JPG

Stephen Hawking'in çevremdekilere katkı yapmak yerine yük olduğumu hissediyorsam ötanaziyi düşünebilirim demesi son yıllarda dünyadaki tartışmaları alevlendiren bazı örnekler olmuştu
öt.JPG

https://o nedio.com/haber/acilarina-son-vermek-icin-olum-hakkini-kullanmak-isteyenlerin-signagi-otanazi-597411

Çok zor bir şey bir yanda dayanılmaz acı bir yanda hayatına son vermek

Allah kimse ye yaşatmasın böyle bir şey olmalı yada olmamalı bile diyemiyorum ikilemde kaldım.

zaten bildiğim kadarıyla hastalık sebebiyle intihar oranıda çok yüksek

Ben şu 75 yaşında ciddi sağlık problemi olmayan kadına şaşırdım.Neymiş efendim daha fazla yaşlanmak istemiyormuş.Hasta acı çekeni anlarımda bunun ki nasıl bir psikoloji.
Doğanın kanunu bu.Doğup büyümek yaşlanmak ve nihayetinde ölmek.

Ben şu 75 yaşında ciddi sağlık problemi olmayan kadına şaşırdım.Neymiş efendim daha fazla yaşlanmak istemiyormuş.Hasta acı çekeni anlarımda bunun ki nasıl bir psikoloji.

Bende anlamadim.
Kadin evliymis.
Nasil dersin kocana ben ölmek istiyorum diye. Nasil dersin cocuklarina ben ölmek istiyorum diye. Hicmi sevgisi yok onlara karsi. Onlardan nasil ayrilmak isteyebilirki?

Her insanın ötenazi hakkı Olmalı.
Dini sebepler ile ötenazi Hakkı kısıtlanamaz.
Sonuçta o kişinin nüfus kağıdında yazan dine ne kadar inanıp inanmadığını bilmiyoruz.
Hiçbir zaman da gerçek anlamda bilemeyiz.

Son düzenleyen: Moderatör:

Bende anlamadim.
Kadin evliymis.
Nasil dersin kocana ben ölmek istiyorum diye. Nasil dersin cocuklarina ben ölmek istiyorum diye. Hicmi sevgisi yok onlara karsi. Onlardan nasil ayrilmak isteyebilirki?

arkadaşlar onun da haberini açtığım için biliyorum, o kadın yıllarca geriatride çalışan bir hemşire, hatta yaşlılık hakkında kitap bile yazmış, baktığım yaşlılar gibi olmak istemiyorum diye bu yola başvurmuş.
Sanırım sağlıklı yaşanabilecek son yaşın 75 olduğunu düşündü, muhtemelen hastalıklar o yaştan sonra başlıyor o kadar yaşlılarla çalışınca bu sonuca varmıştır

Bu çok zor bir karar.Eminim , çok acı çekmeseler böyle bir karar alamazlardı.Ama diğer taraf da güllük gülüstanlık değil ki.:KK17:

otenaziyi hak olarak gormuyorum ben. Tama belki cok aci cekiyor olabilir bir insan ama yuzde bir de olsa duzelme ihtimalide vardir bu ihtimal bile hayatta kalmaya yeter bence. Hersey psikolojik en amansiz hastaliklar bile inanirsak duzelebilir. Kimsenn kendi kendine bunu yapmayi hak goremedim ben

X