Acilen ise girmem lazım ama hamileyim

Bu isin uzmani degilim, simdi yanlis olmasin ama bana hic mantikli gelmedi. Sen dogumdan hemen once laf olsun diye 1 ayligina ise gireceksin, sonra dogum diye cikip kac ay boyunca maas alacaksin. Sacma. Sizden baska kimsenin yararina olmuyor bu durum, bu yuzden kimsenin kabul edecegini ben de sanmiyorum. 1 aylik isci demissiniz de, 1 aylik isciye yapacagi yatirimi kalici bir isciye yapar isverenler de. Bir yorumcu arkadasimiz da okulun son haftasi ogrenciler gelmez, ders olmaz filan demis. Oyle yarim yamalak, ucu ucuna is mi olur...
Kizmissiniz ama, bu biraz karsindakini keriz yerine koymak oluyor, ama kimsenin o kadar saf cikacagini sanmiyorum. Kolay gelsin yine.

Bu isin uzmani degilim, simdi yanlis olmasin ama bana hic mantikli gelmedi. Sen dogumdan hemen once laf olsun diye 1 ayligina ise gireceksin, sonra dogum diye cikip kac ay boyunca maas alacaksin. Sacma. Sizden baska kimsenin yararina olmuyor bu durum, bu yuzden kimsenin kabul edecegini ben de sanmiyorum. 1 aylik isci demissiniz de, 1 aylik isciye yapacagi yatirimi kalici bir isciye yapar isverenler de. Bir yorumcu arkadasimiz da okulun son haftasi ogrenciler gelmez, ders olmaz filan demis. Oyle yarim yamalak, ucu ucuna is mi olur...
Kizmissiniz ama, bu biraz karsindakini keriz yerine koymak oluyor, ama kimsenin o kadar saf cikacagini sanmiyorum. Kolay gelsin yine.
Doğumdan sonra maasi veren devlet bu arada

Bi tanıdığınız sizi yaninda çalışıyor gibi gösterecek ve sigortayı siz odeyeceksiniz ancak bu şekilde olur sanırım.. Şahsen işyerleri hamile bayanları almak şöyle dursun halihazırda calisanlari bile çıkarmaya çalışıyor şahsen o durumdayım sürekli baskı var üstümde bi oraya bi buraya sürüyorlar boyuna rapor almak zorunda bırakıyorlar..
Allah yardimciniz olsun diğer türlü haram diye eşim yanasmiyor

Allah yardimciniz olsun diğer türlü haram diye eşim yanasmiyor
öğretmenliği bırakmasaydın keşke.
o zaman bilmiyormuydun doğum parası olayını.
şu saatten sonra iş ayarlaman çok zor artık.
ve de bence olacak şey de değil.
30 haftaya gelmişssin.
nerede nasıl bir iş yapacaksın ki bir aylığına.
ancak bir tanıdık vs. işinizi halledebilir sizin

bende tanıdık dışında kimsenin bir şey yapmayacağını düşünüyorum..oğlum doğmadan önce bir bankaya kabul edilmiştim ..evraklarımı hazırladığım günlerde hamile olduğumu öğrendim..sağlık raporunı verirken hamilelikten dolayı röntgen filminin eksik olduğunu söyledim görev teklifini geri çekmişlerdi zor ..bir etüt merkeziyle falan anlaşsan yatırışlacak sskyı sen ödemen şartıyla ssklı olarak gösterebilirler

Yalnız şöyle bir durum var, siz sanırım sözleşmeli öğretmen olarak çalışıyordunuz. Devletten doğum için ücret alabilmeniz için o izin süresince de sgk'lı olarak bir yerde çalışıyor olmalısınız, yani doğuma gidiyorum beni işten çıkabilirsiniz diyemezsiniz. Bir iş yerinde doğumdan sonra da çalışıyor görünmeniz şart. Sözleşmeli çalışan çoğu öğretmen yaz tatili esnasında sözleşmesi bitmiş olduğu için sgk'lı olmuyor, sgk primi yatmıyor yani. Siz eğer tanıdık birisi varsa ancak ona söyleyeceksiniz, sizi sigortalı çalışan olarak gösterecek, sonrasında da siz doğum iznine ayrıldıktan sonra da sizi çalışan olarak göstermeye devam edecek. Tamam prim ödemeyecek, maaş da vermeyecek ama sizi doğum iznine ayrılınca işten çıkaramaz. Bu durumu sizi tanımayan birisinin kabul edeceğini düşünmüyorum. Bir tanıdıktan yardım isteyin.

Hamileligimin ilk aylarının riskli ve dersine girdiğim sınıfların anlayıssiz olmasi nedeniyle ucretli ogretmenlik ten ayrildim simdi ise sadece 1 ay 1 hafta daha ssk li çalışırsam 4 ay doğum parası alacağımi öğrendim. Açıkçası çokta ihtiyacimiz var eşimin maasi 1700 Kiradayız. Nasıl 1 yol izlemeliyim hangi sektör de calisabilirim. Okula dönemem hem tasindim semte yabanciyim hemde çocukları 1 ay sonra tamamını sinav dönemi ortada birakamam yoksa çok kilo almadım dönem biter desem bence inanırlar. Tabii ki yalan söyleyecek değilim! Aklımda şimdi dışarı çıkıp işyerlerine durumu anlatıp 1 ay yarı zamanlı çalışıp tam ssk yatirmalari ve maaş olarak ellerinden geleni vermelerinin yeterli olacağını söylemek istiyorum. Rezil olabilirim ama böylece çocuğum borç içine doğmaz. Şuan her bebek hazirligimiz borçla.
Fikirlerinizi bekliyorum...
Nasıl oluyormuş o ben hiç anlamadım cnm bildiğim kadarıyla 32.haftaya kadar 3 ay çalışırsan doğum parası alamıyormuydun , kafa gitti benım

+1

Ama şöylede bir şart aranıyor doğum rapor parası verilebilmesi için ,
Doğumdan son 365 içinde 90 gün sigorta primi yatırmış olması lazım sanırım bu arkadaş 60 gün filan çalışmış 1 ay daha çalışsam alıcam diyor ne varki bunda

valla herkes zor şartlarda çalışıyor durumun kötü olmuş ama keşke ayrılmasaydın dişini sıksaydın biraz...

Yalnız şöyle bir durum var, siz sanırım sözleşmeli öğretmen olarak çalışıyordunuz. Devletten doğum için ücret alabilmeniz için o izin süresince de sgk'lı olarak bir yerde çalışıyor olmalısınız, yani doğuma gidiyorum beni işten çıkabilirsiniz diyemezsiniz. Bir iş yerinde doğumdan sonra da çalışıyor görünmeniz şart. Sözleşmeli çalışan çoğu öğretmen yaz tatili esnasında sözleşmesi bitmiş olduğu için sgk'lı olmuyor, sgk primi yatmıyor yani. Siz eğer tanıdık birisi varsa ancak ona söyleyeceksiniz, sizi sigortalı çalışan olarak gösterecek, sonrasında da siz doğum iznine ayrıldıktan sonra da sizi çalışan olarak göstermeye devam edecek. Tamam prim ödemeyecek, maaş da vermeyecek ama sizi doğum iznine ayrılınca işten çıkaramaz. Bu durumu sizi tanımayan birisinin kabul edeceğini düşünmüyorum. Bir tanıdıktan yardım isteyin.
Hayır rapor alındıktan ertesi gün dahi işten cikarilsam rapor geçerliymis mühim olan rapor yazıldığı gün aak li olmak ve geriye dönük 1 yıl içinde 90 gün tamamlamak

X