Ağır hasarlı araba alınır mı ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
dün bir üye bana wurstria böyle diye diye tüm kk'yı ev sahibi yapacaksın dedi de, şaka amaçlı söyleme sebebim o :KK70:
ama evet doğru
yani bir ülkeye bakıyorum
bir kredilere bakıyorum
bir döviz kurlarına bakıyorum
enflasyon yüksek olduğu için parayı harcamak da mantıklı eğer harcanması gerekiyorsa
ama yok ben paramı tutucam diyenler için faize koymak ya da altına koymak, biraz daha zorlama şansı varsa iyi kötü demeden ev alabilmek gibi seçenekler de mantıklı geliyor
araba şu an eğer gerçekten kullanmak için lazım değilse saçma geliyor
zira devamlı masrafı, gideri olan bir araç ve hepsini geçtim fiyatları inanılmaz yüksek
80 bin tl kolay mı kazanılıyor da ağır hasarlı yüksek km'li arabalar alabiliyoruz vatandaşın suçu ne?
teyzemler bundan 2 sene önce falandı sanırım 100 bin civarına yanlış hatırlamıyorsam bmw güzel bir araba aldılar.
tabii ki sıfır değil ama ağır hasarlı da değil en azından
100 bine eli yüzü düzgün araçlar vardı ki psikolojik olarak da makul geliyor insana
30-35 civarına clio falan bulunuyordu ikinci el ama ah vah durumda değil araçlar
şimdi 80 binlere ağır hasarlı arabaya layık görülüyorsak sıkıntı büyük
aynen öyle çok haklısın şahine bile 40-50 bine diyen var eskiden araç lükstü şimdi ihtiyaç haline geldi zorunlu kalmadığım sürece almıcam bende beklemedeyim

O paraya altın alırım Banka kasasında tutarım daha iyi... Ağır hasarlı araba başına çok bela açar.

Türkiye de her ne kadar araba yatirim araci olarak görülsede bana göre yatirim araci degil. Bir kere inanilmaz masrafli. Benzini, sigortasi, vergisi,bakimi, arizasi. Park ve Trafik sorunlarini da saymazsak aslinda Hayati da cok kolaylastiriyor.
Ben ilk arabami alirken ne modeline ne de km sine baktim. Benim icin ilk öncelik otomatik olmasi ve fiyati idi. Netice de sadece dört tekerlek ve bir direksiyonu olan, km olarak az ancak cok eski bir araba aldim. (belkide cok ivir ziviri olmadigi icin hic ariza cikarmadi) ve ben o arabayi cok severek yillarca kullandim.

Evet benim baktıklarım genel olarak km düsük. Km yüksek olunca da arabada sorun cıkmıyor mu acaba ?
Çıkmıyır
Ben bi önceki arabayı alırken (ben ikinci el alırım x Bi sıfır yerine daha ii Bi araba nın ikinci elini almak bana mantıklı gelir) sıfır onun yerine eski bunu al dedim. 75 binde idi aldığımızda 7 8 yıllıktı. Ben 4 5 yılsürdüm sorunsuz sonra tanıdığımıza, sattık. Satarsanız haberim olsun demişti. İnanın biz hayrını gördük onlar da gördü O alan da 3 4 yıl kullanıp sattı. Peynir ekmek gibi gidiyor.
Benim şimdiki aracımı alırken de eşim sıfır istedi. Yine hayır dedim onun yerine daha iyisini eski al. 75 binde aldık. Ben 3. Sahibiyim. 4 5 yıl oldu inanın sorunsuz. Değiştirmeyi de düşünmem gittiği yere kadar...

İyi bir markanın temiz ssaglam ikinci elini bulun 80 100 bin bile olsa kullanırsınız.

ağır hasarlı araba almayın. otomotik vites büyük rahatlık ama o fiyata alacağınız arabanın km çok olur, oto arabalarda km daha önemli, arıza olabiliyor. manuel kullanabiliyorsunuz madem şu an manuel alın.
fiat punto evo serisine bir baksanıza, ben uzun süre kullandım o aracı. hem fiyatı düşük hem özellikler yüksek. 80-85 bin e temiz bir evo alınır. evo türkiyeye çok kısa bir süre girdi, 2012 model falan bulursunuz. çok tatlı ve konforlu bir araba.

Hasarli arac alacaginiza model yili eski arac alin, bizim 2006 model aracimiz var mesela, ufak tefek cizikler haric hic kazasi yok, ilk sahibiyiz, yururunde vs hic sorun yok, satsak 70-80 arasi gider. Bence acemi icin tam almalik arac.

Kim söyledi bunu size anlamadım ki, niye o paraya ağır hasarlı araba alasınız
? Hayır bahsettiğiniz rakam aşırı az da değil.
2003 - 2005 model opeller, wolksvagenler alınabilir. Yada bunların parçası pahalı olur ben kaza yaparım diyorsanız, 2008 Renault cliolar falan var dediğiniz paraya. İyi araştırın, gözünüzü açık tutun, mümkünse araçtan iyi anlayan birinden yardım isteyin, o alsın size
Ekleme : Otomatik arabalarda dsg şanzıman problemine, bahsettiğim Renault clio modelleri içinde belli yıldan sonra olanlarda motor arızalarına dikkat etmelisiniz

Son düzenleme:
Ağır hasarlı araç alınmaz.
Tek kullanacaksanız ilk araba için A sınıfı, otomatik, biraz yaşlıca temiz araba bulabilirsiniz. Geçen sene biraz araştırmıştım uygun fiyatlı otomatik araçlar için bana Kia Picanto makul gelmişti.

Sanayiide tanıdık ustalarınız olur, km yüksek aracın da bakımları gelmiştir en azından 4-5 binTL bakımı ilk alışta ister.
Otomatik aracın sıkıntısı, şanzıman bakımlarının daha masraflı olmasıdır. Örneğin şanzıman yağı gibi, bu yağ manuellerde atıyorum 200 TL ise Otomatiklerde 800 TL'dir. (Km'si yüksek otomatik bir aracım var oradan biliyorum, km'sini de ben yükselttim yıllardır kullanıyorum. ) Aracım ilk başlarda çok masrafsız temiz bir arabaydı, şimdi ise bakımları geldi, yağını değiştirmek de pahalı, şanzımandan ses geldi mi kalbim sıkışıyor o derece çünkü şanzımanı indirmek yeniden toplamak bile 8 bin TL. Bu arada anlatımımdan anlamışsınızdır, sanayiiye çokça giden biriyim. Evlenmeden önce de öyle, Balatacı X abi şanzımancı Y abi gibi tanıdıklarımın olmasına eşim bayağı bir şaşırmıştı.. :KK70:

Ağır hasar kayıtlı araç tabii ki alınmaz.
Düşük modelli araçlar tercih edin ya da bekleyin seneye alın, paranızı başka bir yatırımla değerlendirin...

Bana özelden araç modeli sorabilirsiniz bildiğim kadarıyla yardımcı olurum. Ama size tavsiyem ilk öğrenme aşamalarında pratik bir araç almanız olacaktır, park ederken filan sizi zorlamayacak bir araç, örneğin toyota yaris gibi.

Benim ilk kullandığım araba station wagon bir arabaydı gerçi, bana çok güzel tecrübe kazandırdı o uzun aracı park etmek sürmek filan insana özgüven veriyor, daha sonra sedan bir model kullandım, kmsi yüksek modeli de yüksek bir arabaydı (WV) aman aman, yolda kalıp arabayı mı vurdurmadım!! Sanayiilerden çıkamazdım o araba bendeyken. Neyse daha sonra pratik bir hatchback otomatik aldım çok rahatladım hala aynı arabayı kullanıyorum, onun da şu sıralar bakımları geldi.

80bine de araçlar var kmsi 150 170 binlerde olan.
Yani 80 bine ağır hasarlı araç neden alasın?
Geçen arkadaşım eski model bi honda sattı 75bine
Hasarı da yoktu tek tük boyası vardı
Bence iyice araştır öyle al.
80 bin de az para değil sonuçta.
Arabadan anlayan bi tanıdık varsa fikrini al derim.
+1

Merhaba arkadaşlar. Ben 1 2 ay sonra araba almayı düsünüyorum. Biraz bakındım fakat benim alabileceğim parayla baktığım arabaların çoğunun ağır hasar kaydı var. Zaten fiyatlar uctu. Şöyle bir sey de var. Ehliyetimi aldım fakat hiç araba kullanmadım. Yani biraz da acemi şöför olacağım. 75-85 bin arası araba bakıyorum. Manuel de olur otomatik de fakat otomatik alırsam model olarak daha düşük bir araba almış olacağım. Tabi bu parayla da ağır hasarlı araba alabileceğim ancak. Çevremdekiler ilk defa kullanacaksın en azından öğrenmek için düsük bir model al diyorlar. Kaza yapma riskine karşı. Sizce ne yapmalıyım. Ağır hasarlı araba alınır mı.Alınırsa da otomatik mi manuel mi alayım. Bu paraya da acıyorum ama araba almayı çok istiyorum. Cevap verenlere teşekkürler.
Bilgim dahilinde yorum yapıyorum. Ağır hasar kaydı demek illa takla atmış yada büyük bi kaza geçirmiş demek değil. Örneğin bi yere çarptın hava yastıkları açıldı araba ağır hasar kayıtlı oluyo. Yada sigortadan para almak için o şekil gösteriliyo. Eşimin arkadaşı kaldırıma çarptı hava yastıkları açıldı araba ağır hasar kayıtlı artık. Ama yinede bu işlerden anlayan biriyle bakın.

Km sine aldanmayın onun da çözümünü bulmuşlar oynuyorlar.Agir hasarlı araç ben de karşıyım siz alırsınız lakin satarken basınız ağrır.Bir de acemi olduğunuz için piyasada parçası kolay bulunan araçları tavsiye ederim

Tamamen şans, bizimki ağır hasar kayıtlı, kayitsizlari 180bin civarıydı biz 150 ye aldık, hiç sıkıntımız yok şükür. Ama arkadaşım hasarsız aldı sanayiden çıkamıyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X