Aile Baskısı babamla iletişim

Ortalama yğkseltip yatay geçiş şansınız var mı? Bir de ünive girdiğiniz sene ki puanınızı kullanabilir misiniz ?
odtü oluyordu sanırım ama bilkent ücretli olduğundan maalesef.... yatay geçişte rekabet üni sınavından daha çok oluyor gibi... misal bu sene hani teme derslerimi üniversite düzeyinde alırken aynı zamanda sınava da gireyim diye düşündüm

odtü oluyordu sanırım ama bilkent ücretli olduğundan maalesef.... yatay geçişte rekabet üni sınavından daha çok oluyor gibi... misal bu sene hani teme derslerimi üniversite düzeyinde alırken aynı zamanda sınava da gireyim diye düşündüm
Ah Odtüyü kazanma şansı varken yollanmamak çok üzücü olsa gerek . Ama orası daha zor ablamda odtüyü kazandı yapamadı yine iyi başka bir ünive geçiş yaptı. Okul bitti şimdi bin pişman . O da sizin gibiydi okuduğu bölümde istediği araştırma alanı yok diye üzülüyordu . Şimdi keşke yüksek lisansa başvursaydım diyor. Aslında okul bir yere kadar. Şans hiçbir zaman bitmiyor. Çoğu kişi demiş ailenin yanında oku yüksek lisansı istediğin ünivde yap diye. Açıkçası bende öyle düşünüyorum.

3 işte çalışıyorum demişsiniz maddi olarak rahat değilsinizdir sanırım 3 iş için. Farklı şehir demek yurt parası yemek parası yok parası demek . Yani şuan bunu karşılayan aile az. Bende şuan kazandığım bölümde devlet kazanıyordum gitmedim. Maddi olarak zorlar diye . Özel okulu yazdım sırf kendi şehrimde diye. Özel okul bile daha uyguna geldi farklı şehirde okumaktan.

Bence ortalama kasıp fizik alanında yurt dışına açılın. Bölüm güzel

Ah Odtüyü kazanma şansı varken yollanmamak çok üzücü olsa gerek . Ama orası daha zor ablamda odtüyü kazandı yapamadı yine iyi başka bir ünive geçiş yaptı. Okul bitti şimdi bin pişman . O da sizin gibiydi okuduğu bölümde istediği araştırma alanı yok diye üzülüyordu . Şimdi keşke yüksek lisansa başvursaydım diyor. Aslında okul bir yere kadar. Şans hiçbir zaman bitmiyor. Çoğu kişi demiş ailenin yanında oku yüksek lisansı istediğin ünivde yap diye. Açıkçası bende öyle düşünüyorum.

3 işte çalışıyorum demişsiniz maddi olarak rahat değilsinizdir sanırım 3 iş için. Farklı şehir demek yurt parası yemek parası yok parası demek . Yani şuan bunu karşılayan aile az. Bende şuan kazandığım bölümde devlet kazanıyordum gitmedim. Maddi olarak zorlar diye . Özel okulu yazdım sırf kendi şehrimde diye. Özel okul bile daha uyguna geldi farklı şehirde okumaktan.

Bence ortalama kasıp fizik alanında yurt dışına açılın. Bölüm güzel
yok ailemle birlikte değilim ama istanbulu akrabalar var diye direttiler(geldiğimden beridir arayıp sormadılar) üstelik geldiğimden beri ailemden para dahi almadım, alamam da çünkü maddi durumları iyi değil.. yurtta çıkmamıştı burda zaten... evin masrafları vs derken dediğim gibi derslere girecek vaktim dahi olmadı... desteğiniz için çok teşekkürler dediğiniz gibi yüksek lisansı düşünebilirim... teşekkürler tekrardan

Merhabalar, bahsettiğiniz üniversiteden bu yıl mezun oldum. Bahsettiğiniz fakülteden çok alakasız bir fakültede okumama rağmen bir kaç bölüm harici ders programlarının hazırlanış şekli, hem okurken hem de asistanlık yaptığım zamanlarda gözlemlediğim kadarıyla, tamamen teori ve akademi üzerine kurulu. Bu alanda yurtdışında yüksek lisans yapmak istiyorsanız gerçekten uğraşmaya - tekrar çalışmaya değecek bir okuldur. Ama mezuniyet sonrası çalışmaya başlayayım diye düşünüyorsanız ortalamanızı yükseltmek ve öğrencilik döneminiz süresince okulun lablarında çalışma imkanınız varsa bu şekilde tecrübe kazanmanız veya staj yapmanız sizin daha çok yararınıza olabilir. Bilkent kampüs olarak da güzeldir ama o yoğunlukta çıkayım da çimlerde oturayım diyen öğrenci yoktur, yani kampüs hayatı da pek yoktur. Bence artılarını eksilerini iyice düşünüp karar verin, sınava da ekstra çalışmaya vakit harcamayacaksanız ve okul notunuzu etkilemeyecekse tekrar girin, ne kaybedersiniz ki yani?

Merhabalar, bahsettiğiniz üniversiteden bu yıl mezun oldum. Bahsettiğiniz fakülteden çok alakasız bir fakültede okumama rağmen bir kaç bölüm harici ders programlarının hazırlanış şekli, hem okurken hem de asistanlık yaptığım zamanlarda gözlemlediğim kadarıyla, tamamen teori ve akademi üzerine kurulu. Bu alanda yurtdışında yüksek lisans yapmak istiyorsanız gerçekten uğraşmaya - tekrar çalışmaya değecek bir okuldur. Ama mezuniyet sonrası çalışmaya başlayayım diye düşünüyorsanız ortalamanızı yükseltmek ve öğrencilik döneminiz süresince okulun lablarında çalışma imkanınız varsa bu şekilde tecrübe kazanmanız veya staj yapmanız sizin daha çok yararınıza olabilir. Bilkent kampüs olarak da güzeldir ama o yoğunlukta çıkayım da çimlerde oturayım diyen öğrenci yoktur, yani kampüs hayatı da pek yoktur. Bence artılarını eksilerini iyice düşünüp karar verin, sınava da ekstra çalışmaya vakit harcamayacaksanız ve okul notunuzu etkilemeyecekse tekrar girin, ne kaybedersiniz ki yani?
çok teşekkürler haklısınız sorun zaten kazanıp kazanmamam değildi aileme bunu nasıl anlatacağımdı ama sorun buymuş gibi gösterildi:KK49:çok teşekkürler tekrardan

haklısınız ancak ingilizcem oldukça iyi durumda yurt dışı bazlı bir şirkette remote çalışmaktayı. TOEFL'dan 108 puan aldım e Goethe'den de 63 puan aldım. kısacası dil sorunum yok. şuan bulunduğum üniyi ifşa etmemek adına sıralamamı dememiştim ancak 27 bin ile girdim şuanki bölümüme. bahsettiğim gibi bölümde bazı sıkıntılar (kalacak yer, para, iş dengesi vs) okula vakit ayırmadım ve derslere dahil olmayarak girdim sınavlara
deneyin o zaman.ama şimdiki okulunuza da asılın.başarılar dilerim.yolunuz aydın olsun.

teşekkürler...
siz anbaşta vasat bir üniversitedeyim gibi yazdınız.ben de ona göre yorum yaptım.vasat üniversite kazanan sonraki yıllada bilkenti tam burslu kazanamaz.ama sizin okulunuz da gayet iyiymiş sınava girip şansınızı deneyin.ama yatay geçiş şansınız gitmiş elden notlarınız yüzünden.hem de iş hayatınız varmış 3 ü birden çok zor olur.şimdiki okulunuza odaklanın notları yükseltin üniversite sınavına da girin okulunuzu ihmal etmeden.sanırım en doğru çözüm bu.

Kendi üniversite kampüsünüzde olmayıp bilkentte olan ortam ne acaba gerçekten merak ettim. Hacettepe'de de okudum. Şehir dışında da ortamı ortam yapan arkadaşlardı bana göre..

çok teşekkürler haklısınız sorun zaten kazanıp kazanmamam değildi aileme bunu nasıl anlatacağımdı ama sorun buymuş gibi gösterildi:KK49:çok teşekkürler tekrardan
Rica ediyorum, ben tercihlerin kapanmasına on dakika kala tercih listemi değiştirdim. Herkesin aile yapısı, tepkisi farklı oluyor. Benim babam da çok onaylamamıştı ama bir iki hafta konuşuldu, okulun artıları gündem olmaya başlayınca iyi ki gitmişsin dediler. Kazandıktan sonra biraz da imkanlarından, söyleşilerden, etkinliklerden ve mezun olup alanda çalışan kişileri gösterdikten sonra fikirleri değişebilir.

X