Aile, işsizlik ve evlilik

Nişanda yemek verilmez denmiş ama öyle bir kural yok 😂 şehir dışından geldi bizim dünürler ve mecburen yemek verdik. Aperatif hazırlanırsa çeşit sorunu ortaya çıkıyor. Belki annesi de öyle düşündü...
Siz yoldan gelen misafir oldukları için nişan daveti hazırlığı değil, misafir ağırlamışsınız.
Yoksa hiçbir kutlama yemeğinde sofra kurulup da bayağı çorbalı bilmem ne ikram olmaz, olmamalı.
Adabı budur.

Sofraya düğünlerdeki gibi başlangıç ve sogukları önceden koyun, içecek olarak da cam siselerde su ve bir bardak koyun, pandemi dolayısıyla anlayışla karşılarlar bence hem de yok ben ayran alayım yok ben kola istiyorum bilmem ne seyleri olmaz belki masada her serviste bir su görürlerse eğer. Bir de servis arabası alın bence, kontrol edersiniz herkes bitirene kadar tabaklarını son tabak bittiği zaman tek turda boşları alırsınız, tek seferde de ana yemeği servis edersiniz sureklı kalk git gel mutfak salon turu olmaz. Bir de aileniz garson isi icin gösteriş diye düşünüyorsa bir garson tutun siz yine de ama çalışan gibi giyinmesin normal giyinsin bir akrabaymış gibi yardım eder size. En azından işiniz hafifler

Siz yoldan gelen misafir oldukları için nişan daveti hazırlığı değil, misafir ağırlamışsınız.
Yoksa hiçbir kutlama yemeğinde sofra kurulup da bayağı çorbalı bilmem ne ikram olmaz, olmamalı.
Adabı budur.
Açıkçası bunlar yoldan geldi böyle yaptık. Benim nişanım zaten salondaydı ve yemekliydi. Salonlarda gittiğim nişanlar yemekli oldu hep. Evdeki durumlara çok şahit olmadım. Bence hangisi kolay gelirse o olur. Aynı şehirden gelen aç gelmez herhalde özellikle söylenmezse bir de o var

Herkese teşekkürler bunları düşünmeye gerek kalmadı yeni gelen kısıtlamadan dolayı nişanim iptal oldu... Farklı şehirden geleceklerdi, bu durumun bir çözümü yok maalesef değil mi?

Ben nişanımda servise hiç ama hiç karışmadım. Teyzelerim vardı, bir arkadaşım vardı her şeyi onlar yaptı sağolsunlar. Bir de öyle yemekli olmaz ki zateb nişan, ikramliklar hazırlanir filmdelisi nin dediği gibi yani.

Bizde, bir kaç çeşit tatlı ve börek, sarma vs vardı. Benim dışımda herkes yaptı servisi. Söz ve nişan bir arada yaptığımız için sadece eşime kahvesini götürdüm ben 🙃

Şehir dışından geleceklerse önce yemek yesin, sonra size gelsinler mesela olmuyor mu? Hiç mi öyle imkanları olmaz ? Siz de yine bol çeşit ikramlar hazırlayın, kardeşiniz ve yapabilecek birisi ikram etsin onları da, sizin sürekli servise dolaşmaktan ziyade o anın tadını çıkarmanız lazım.

Merhabalar,
Uzun zamandır burayı okuyorum, sorununu anlatan kişilere verilen çözüm odaklı yorumları gördüm ve ben de kendi derdimi paylaşmak ve yorumlarınızdan faydalanmak istedim.

Arkadaşlar benim yaklaşık 1 yıl süren bir birlikteliğim var ve evlilik kararı aldık, hatta bu hafta sonu nişanımız var. Fakat şöyle bir sorun var ki ben yaklaşık 5 aydır çalışmıyorum (pandemi sebebiyle çalıştığım sektör zor durumda). Çeyizim için gerekli çoğu ürünü çalışırken almıştım, ailem de bu süreçte eksik olan eşyalarımı aldı. Nişanim için gerekli harcamaları da ailem yapıyor. Buraya kadar her şey normal görünüyor ama sorun şu ki ben ailemle hiç anlaşamıyorum. En ufak bir konuda tartışma çıkıyor, mesela nişan günü yemek servis edelim dediklerinde masaya sığmayız dedim, annem " zaten sen masaya oturmazsin kardeşinle servise bakarsınız" dedi. Bu bana hic normal gelmiyor, kendi nişanımda aile üyeleriyle yemek masasında benim de olmak istemem anormal mi?

Veya, bahsettiğim ürünleri alırken "en iyisini alıyoruz bak, kıymetini bil" tarzı yaklaşımlar beni üzüyor, sonuçta çalışırken biriktirdiğim parayı daonlara vermiştim eğer vermeseydim şuan tüm eksiklerimi zaten fazlasıyla karşılayabilecek durumda olurdum. Ben o parayı verirken karşılık beklemeden aileme yardım olsun diye vermiştim ailem de alırken bunu ilerde sen düğün yaparken veya ev alırken kullanman için geri vericez dediler, şuan bu konuyu anneme açtığımda bu parayı vermek şöyle dursun, "baban ben yatak odası falan almam diyor haberin olsun" diyor.

Burda genellikle eş/nişanlı ailesi ile ilgili konular açılıyor ama maalesef benim sorunum kendi ailemle. Bu durumun her hangi bir çözümü olduğunu sanmıyorum ama benzer durumlar yaşayan varsa nasıl baş ettiği ile ilgili bilgi verebilir mi? Çünkü kendimi çok ama çok yalnız hissediyorum ve bu durum artık beni fazlasıyla üzüyor.
Bence asiri alinganlik yapiyorsun. Sofrayada oturmayiver. Adetler boyle. Maddi olarakta abartiyorsun bence. Eksiklerini aliyorlar. Anne babanin her lafinada bukadar alinma bence cok yorulursun. Konusun, fikrini soyle ama Annen babandir bir dedigin eksik olsun nolacak.

Annenlerin sana art niyetle birşey söylediğini düşünmüyorum Herkes evladının iyiliğini ister "bak kıymetimizi bil herşeyin en iyisini alıyoruz "demesini başına kakmak gibi düşünme belki senden beklediği tepkiyi alamadığı için (teşekkür mutlu bir ifade vs) söylemiş olabilir Gerçekten böyle şeylere takılma Nişanlılık güzel bir dönem tadını çıkar ailenle aranı iyi tut sonuçta evliliğin kötüde çıksa -ki çıkabilir geri dönecek kapın olsun. Şunuda unutmayın siz ne yaparsanız yapın ana babanın hakkı ödenmez
Nişan yemeği konusunda ise yemek yerine pasta börek tarzı bişi düşünün kalabalıkta yemek zor olur illa yemek olacaksa zaten oturmanızın mümkün olmadığını düşünüyorum sonuçta servisi birinin yapması gerekicek Bence annenizi pasta böreğe ikna edin nişanda yemek vermek eskide kaldı gerçi tüm mesajları okumadım uzaktan geliyorlarsa tabiki yemek daha çok yakışır

Nisanda hizmeti gelin yapmaz ki gelin ve damat basroldur bi nevi
Anneniz sacmalamis
Ayrica nişan yemekli olmaz büyük nisan değilse (salonda yapılan cinsten)
Kardeşimin istemesi ve nişan merasimi ayni anda oldu kiz tarafi ikramlik hazirlamislar börek kurabiye sarma tarzi yanına cay, fazla fazla yetti üstelik biz sehir dışından gelmistik açtık yani
Yemek beklentimiz yoktu olmadi da zaten es dost kalabaliktik (2 sene once).
Yani demem o ki, nişan denen sey yuzuk takmaktan ibaret, cok abartiya gerek yok maksat ailelerin gönlü olsun, beraberliğin adi konsun

Merhabalar,
Uzun zamandır burayı okuyorum, sorununu anlatan kişilere verilen çözüm odaklı yorumları gördüm ve ben de kendi derdimi paylaşmak ve yorumlarınızdan faydalanmak istedim.

Arkadaşlar benim yaklaşık 1 yıl süren bir birlikteliğim var ve evlilik kararı aldık, hatta bu hafta sonu nişanımız var. Fakat şöyle bir sorun var ki ben yaklaşık 5 aydır çalışmıyorum (pandemi sebebiyle çalıştığım sektör zor durumda). Çeyizim için gerekli çoğu ürünü çalışırken almıştım, ailem de bu süreçte eksik olan eşyalarımı aldı. Nişanim için gerekli harcamaları da ailem yapıyor. Buraya kadar her şey normal görünüyor ama sorun şu ki ben ailemle hiç anlaşamıyorum. En ufak bir konuda tartışma çıkıyor, mesela nişan günü yemek servis edelim dediklerinde masaya sığmayız dedim, annem " zaten sen masaya oturmazsin kardeşinle servise bakarsınız" dedi. Bu bana hic normal gelmiyor, kendi nişanımda aile üyeleriyle yemek masasında benim de olmak istemem anormal mi?

Veya, bahsettiğim ürünleri alırken "en iyisini alıyoruz bak, kıymetini bil" tarzı yaklaşımlar beni üzüyor, sonuçta çalışırken biriktirdiğim parayı daonlara vermiştim eğer vermeseydim şuan tüm eksiklerimi zaten fazlasıyla karşılayabilecek durumda olurdum. Ben o parayı verirken karşılık beklemeden aileme yardım olsun diye vermiştim ailem de alırken bunu ilerde sen düğün yaparken veya ev alırken kullanman için geri vericez dediler, şuan bu konuyu anneme açtığımda bu parayı vermek şöyle dursun, "baban ben yatak odası falan almam diyor haberin olsun" diyor.

Burda genellikle eş/nişanlı ailesi ile ilgili konular açılıyor ama maalesef benim sorunum kendi ailemle. Bu durumun her hangi bir çözümü olduğunu sanmıyorum ama benzer durumlar yaşayan varsa nasıl baş ettiği ile ilgili bilgi verebilir mi? Çünkü kendimi çok ama çok yalnız hissediyorum ve bu durum artık beni fazlasıyla üzüyor.
bence al karşına konuş de yani ben size yardım ederken laf etmedim siz niye her aldığınızın lafını yapıyosunuz kırılıyorum de

X